Автор Тема: Гуми - Општо  (Прочитано 1726196 пати)

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20612
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #45 на: 10 Март 2011, 00:44:58 am »
Ja bi idel na 195 / 45, како што кажа рики, нема да згрешиш.

Ќе згрешиш, и тоа многу...

Све експерти значи, кој од кој поише...

Коа веќе од збор нема ќар, можда слика ке помогне...



Ако и сликава не помага, онда не знам која е уопште поентата на муабетов.
Ако сакаш да си ја испозаебеш колата, а богами и себеси, повели... Многу веројатно дека ќе испадне „Сам себе го убил“.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8524
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #46 на: 10 Март 2011, 00:50:28 am »
Слушај другар, ја знам што е стандарт за колата не треба да ми кажеш ти ни било кој, бар тоа може лесно да се најде и види. Проблематиката е во тоа што тие бројки нема да го задоволат неговиот вкус, он сака да изгледаат малце по ексклузивно(колку што ја сватив) Затоа се бара некоја бројка на гума што ќе може возилото без проблем да ја носи а ќе изгледа убаво. А дека километражата ќе го лаже никој не спомна?

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20612
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #47 на: 10 Март 2011, 02:05:17 am »
Убаво ти што знаеш... Чим знаеш, не би требало да го лажеш човекот дека нема да згреши со комплетно промашена димензија.

За километражата, слика горе... ме мрзеше да ставам стрелки на секое пореметување...

За вкус, чоекот си кажа што сака, меѓутим не е поентата да му се стави до знаење на човекот дека нема да згреши за нешто, што полека но сигурно ќе му се одрази на колата. Од друга страна, ако сака да си ја уништи колата, има мнооооогу начини како да се направи тоа, меѓу кои и промашување на сет бандажи+гуми.

195/45 15 не е бројка што возилото „без проблем“ ќе ја носи, а за убаво, ќе изгледа убаво.

@John: разгледај си убаво и не избрзувај. Следи ги фабричките препораки и гледај да имаш што помали отстапувања од нив, пошто тие се произлезени од луѓе кои тоа го работат за живот. Тоа ти е мој совет.

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8524
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #48 на: 10 Март 2011, 03:49:03 am »
Убаво ти што знаеш... Чим знаеш, не би требало да го лажеш човекот дека нема да згреши со комплетно промашена димензија.

За километражата, слика горе... ме мрзеше да ставам стрелки на секое пореметување...

За вкус, чоекот си кажа што сака, меѓутим не е поентата да му се стави до знаење на човекот дека нема да згреши за нешто, што полека но сигурно ќе му се одрази на колата. Од друга страна, ако сака да си ја уништи колата, има мнооооогу начини како да се направи тоа, меѓу кои и промашување на сет бандажи+гуми.

195/45 15 не е бројка што возилото „без проблем“ ќе ја носи, а за убаво, ќе изгледа убаво.

@John: разгледај си убаво и не избрзувај. Следи ги фабричките препораки и гледај да имаш што помали отстапувања од нив, пошто тие се произлезени од луѓе кои тоа го работат за живот. Тоа ти е мој совет.



So polesna ili pomala guma nema da ima ostetuvanje na voziloto, no sepak nema da se bunam na postot i ke go smetam kako popameten od mojot, ipak tie dimenzii djabe ne se.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10929
  • 430i
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #49 на: 10 Март 2011, 12:18:09 pm »
Како тоа јас не осеќам разлика кога возам со 195-65-15 и 225-45-17?
Најверојатно до тебе е проблемот.  :D Јас осеќам разлика од една до друга 195/65R15, како и разлика со истата гума но различно напумпана. И тоа во мекост на вожњата, стабилност и бучава.
Како тоа јас не осеќам разлика кога возам со 195-65-15 и 225-45-17?
Најверојатно до тебе е проблемот.  :D Јас осеќам разлика од една до друга 195/65R15, како и разлика со истата гума но различно напумпана. И тоа во мекост на вожњата, стабилност и бучава.

Ете до сеа gOJDO и chlink ја приметуваат истата разлика, што ја приметувам и јас... па така да... тие што не приметуваат разлика ги замолувам, веке да не пишуваат на оваа тема, бидејки џабе прават тензии...

Значи сите се шофери, ама има разлика од шофер до шофер...

Ајде сега вака, полека, од почеток.
Не треба да си експерт, доктор на науки или професионален тркач за да можеш да правиш разлика од гума до гума, напумпаност или издишаност, мекост/тврдост, стабилност итн.

Разлика има, ДА, ама колкава е разликата? 0,02секунди на спринт? Нели правиме муабет за современ автомобил или беше Лада или Југо некое во прашање?

Втора работа, Рики не е тој што треба да каже дали некој треба или не треба да пишува свое мислење на зададена тема од која самиот избегал. За тоа има администратори.
Незнам кој прави тензија, јас се трудам да правам конструктивен муабет, не кафански муабет.

Верувај 300-400000 километри не прават шофер, прават искусен шофер. Колку километри има поминато Кико, шампионот во картинг? Да не има 2 миљона?
Јас не наведувам колку имам поминато, ирелевантно е, не се мавам во гради што све имам возено, но ако сака некој може да му споделам искуство.
На креј краева и студирав тоа и правев влечна пресметка проф. Данев, за да можам да ТВРДАМ дека не е толку голема разликата колку што ја пумпате.

А нели пошто ја се осеќа разликата: кога ги правеше мерењата?, сабајле или навечер, беше поладно или потопло, иста беше густината на воздухот или не, имаше магла или не, со истиот филтер за воздух ги правеше или беше малку запрљан едниот пат, хируршки прецизно ја изведе промената на брзини 2-та пати? Да продолжам да вадам фактори за 0,03 секунди?

Како тоа јас не осеќам разлика кога возам со 195-65-15 и 225-45-17?
Најверојатно до тебе е проблемот.  :D Јас осеќам разлика од една до друга 195/65R15, како и разлика со истата гума но различно напумпана. И тоа во мекост на вожњата, стабилност и бучава.

Ете до сеа gOJDO и chlink ја приметуваат истата разлика, што ја приметувам и јас... па така да... тие што не приметуваат разлика ги замолувам, веке да не пишуваат на оваа тема, бидејки џабе прават тензии...

Значи сите се шофери, ама има разлика од шофер до шофер...
Има разлика.
1. ни приближно голема за да воопшто се спомене.
2. ни приближно мала за да речеме дека ја нема.
Затоа се дебатира. Екстремно мала разлика која неможе да речеме дека не постои.

Фала Дени што ја разбираш проблематиката.

Трета работа, темата ја отвори дечкото барајќи совет и го насочивте во сосема погрешен правец, инсистирајќи на нешто што воопшто не е наменето за тој тип на автомобил. Последиците може да бидат огромни. Погледнете го скриншотот од Велештрумф.
Инсистирате на нешто што не влегува во рамки на фабрички дозволено. Да супер е гумата што ја форсирате 195-45-15, ама треба да ја спушти колата и да прави рекалибрација на брзинометарот и километражникот. И плус еве и тоа ќе го наведам, трпи оптоварување подвозјето? Зошто? Ако си само шофер веројатно нема да знаеш, но кај таа димензија е помал Rd на тркалото, односно дијаметарот на оптоварено тркало. Е тоа игра ГОЛЕМА улога во оптоварувањата на подвозјето.

Не правам тензија, само пробувам да објаснам некои работи.




Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #50 на: 10 Март 2011, 15:18:00 pm »
Марјанот, не планирам да се карам и слично ама ти коа кажа дека не осеќаш разлика помеѓу 195-65-15 и 225-45-17 тоа е крај на муабетот...

Можеби и администраторите знаат но само на хартија, и затоа не се мешаат... А јас имам доволно искуство бидејки до сега сум сменил 7-8 коли, а патем и работам механика, дома имам сервис... и многу добро знам, што е добро и што не е...

Па ке кажам уште еден мој пример, Пред 1 година имав Пежо 106 1.4 xsi, е сеа пежото иде со фабрички 165-65-13 а јас му ставив 185-55-14 и ако ми веруваш, умре количето... пред тоа прва, втора те лепи и чкрипат гумите и на шалтање и од 2-ра кон 3-та...

А со 14-ките само во прва ке чкрипне малце и тоа едвај и имаш тром старт, а од прва кон втора не чкрипеше...  Не знам што повеке да зборам за оваа тема...

А btw, поздрав до gOJDO и chlink бидејки гледам стварно ја разбираат оваа проблематика.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29559
    • CARclub.mk
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #51 на: 10 Март 2011, 15:22:06 pm »
Што имаат врска администраторите?

Отсутен John

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 25
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #52 на: 10 Март 2011, 15:30:31 pm »
марјанот, rationality overload доживеав.. and that's a good thing! =)

секако нема да правм големи отстапки од гумите кои фабрички доаѓаат, финтата беше во која насока ќе бидат малите отстапки. мислам дека го имаме решението.. =)

btw, денес видов пепер греј поло tdi (преубаво беше  :-*), гумите ми изгледаа спортски некако, застанав ги ѕирнав и пишуваше 1755014 =)

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #53 на: 10 Март 2011, 15:33:55 pm »
E шо имаат де, судии да бидат :)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10929
  • 430i
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #54 на: 10 Март 2011, 16:36:51 pm »
Така е Рики ви право си. Ете ако сакаш нека ти биде.
Толку од муабетот.

Што имаат врска администраторите?

Ве спомнав погоре, пошто вакви како мене што „прават“ тензии и се  молат да не пишуваат.
I'm cool ;)

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10929
  • 430i
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #55 на: 10 Март 2011, 16:39:13 pm »
Какви идиоти се овие од VW, Seat, Opel, BMW.... што на GTI, Cupra, OPC.... моделите им ставаат 18-ки, 19-ки. Да знаат само колку ќе добијат во перворманси со пет-шеснаески, ама тоа е.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #56 на: 10 Март 2011, 17:05:00 pm »
Да да , тешки идиоти се... ама Сеат Купра е 250 коња... и ако стави 15ки, нема да тргне, а ние правиме муабет за количе од 100 кс :) :) :)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #57 на: 10 Март 2011, 17:11:15 pm »
Да да , тешки идиоти се... ама Сеат Купра е 250 коња... и ако стави 15ки, нема да тргне, а ние правиме муабет за количе од 100 кс :) :) :)
Кое има исто Нм влечен момент како хонда акорд 2.0. Чисто како илустрација.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8524
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #58 на: 10 Март 2011, 17:37:17 pm »
Какви идиоти се овие од VW, Seat, Opel, BMW.... што на GTI, Cupra, OPC.... моделите им ставаат 18-ки, 19-ки. Да знаат само колку ќе добијат во перворманси со пет-шеснаески, ама тоа е.

Se si ima svoe, zasto i kako e....

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8524
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Гуми - Општо
« Одговори #59 на: 10 Март 2011, 17:39:59 pm »
Да да , тешки идиоти се... ама Сеат Купра е 250 коња... и ако стави 15ки, нема да тргне, а ние правиме муабет за количе од 100 кс :) :) :)
Кое има исто Нм влечен момент како хонда акорд 2.0. Чисто како илустрација.

I sto ako ima isto nm, da ne bidat isto brzi.