Автор Тема: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна и Маф Сензор  (Прочитано 89764 пати)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #75 на: 13 Јануари 2012, 18:22:36 pm »
Денеска, после 3 недели од отварањето на темата, го исчистив Лептирот. Ова го исчистив е чисто фигуративно бидејќи главен и одговорен во целиот процес беше Аце-106. Ја само го охрабрував ;D

Чистењето го напрвивме со Вурт Карбуратор Клинер кој кошта 315 денара.

Има осетни промени на подобро. Прво и основно имав проблем со варирање на лер гас па дури колата понекогаш знаеше и да изгасне. После чистењето моторот ни еднаш не падна под 900 обртаи но малце ги зголемува вртежите што читајќи по нет е нормална појава.

Огромна благодарност до Аце бидејќи проблемов ме нервираше подолг период, пробував нови сонди, маф сензор, ресетирање на компјутер и слично и немаше никаков резултат. Сепак ова се првични резултати и во текот на утрешниот ден ќе имам вистинска информација.

Исто мора да напоменам дека не го штедевме клинерот, го очистивме и моторчето за лер гас, шприцнавме и на мафот и целиот усис.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #76 на: 13 Јануари 2012, 18:26:02 pm »
НемаТ проГлем Куоре-чекам резултати.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #77 на: 13 Јануари 2012, 18:37:40 pm »
Сеа ми се јави Деки, вика после тјунгот со Аце... алфата му идела... 300кмч :)





































Ама на трупци :)

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #78 на: 13 Јануари 2012, 18:39:45 pm »
Сеа ми се јави Деки, вика после тјунгот со Аце... алфата му идела... 300кмч :)
Ама на трупци :)

Порака од Куоре: "спремај го сушито"   :D

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #79 на: 13 Јануари 2012, 19:13:28 pm »
За сушито и два клипа ми се доста. ;D


НемаТ проГлем Куоре-чекам резултати.

У секој случај треба да се залие Италијанско-Француската соработка  ;D ;D ;D ;D ;D




                             Alfa Romeo                                                                                                  Жан Тод




 ;D ;D ;D ;D
« Последно менување: 13 Јануари 2012, 19:24:41 pm Cuore Sportivo »

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #80 на: 13 Јануари 2012, 19:33:30 pm »
Суши вс Жаба :)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #81 на: 13 Јануари 2012, 19:33:51 pm »
Куоре, ресетирај го компјутерот пак после чистење, да си дојде на место. Мислам дека уште бољи резултати ќе имаш.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #82 на: 13 Јануари 2012, 19:53:36 pm »

1. Ај честито!
2. А бе немој на френчи да му дааш да чачка по итаљанТски ствари, ќе заебе нешо! Ќе ти стаи Сажем свечици!
3. Не мора да го ресетираш компјутерот, после одредено време ќе си „научи“ се` што треба :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #83 на: 13 Јануари 2012, 19:59:05 pm »

1. Ај честито!
2. А бе немој на френчи да му дааш да чачка по итаљанТски ствари, ќе заебе нешо! Ќе ти стаи Сажем свечици!
3. Не мора да го ресетираш компјутерот, после одредено време ќе си „научи“ се` што треба :)


За алфа збориш алооо,кај знае алфа да учи  ;D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #84 на: 13 Јануари 2012, 20:02:10 pm »

1. Ај честито!
2. А бе немој на френчи да му дааш да чачка по итаљанТски ствари, ќе заебе нешо! Ќе ти стаи Сажем свечици!
3. Не мора да го ресетираш компјутерот, после одредено време ќе си „научи“ се` што треба :)


За алфа збориш алооо,кај знае алфа да учи  ;D


А од друга страна, па кај да се обрати ако не кај французи... само они оправаат дефекти повеќе од италанТи :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #85 на: 13 Јануари 2012, 20:28:28 pm »
А од друга страна, па кај да се обрати ако не кај французи... само они оправаат дефекти повеќе од италанТи :)

Па не баш,ама добро тука се негде  ;)

@Cuore

Ако ја пукаш утре на обиколница кажуј,одамна не сум осетил мирис на бензин!




Отсутен kalimero

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1832
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #86 на: 13 Јануари 2012, 23:37:38 pm »
И јас сакам да го направам ова, ама некако не ми стиска сам.
Ај доколку некој друг на форумов чисти, нека документира со слики, за да видиме.
Не ми се јасни неколку работи.

Дали колата треба да работи додека прскам, доколку работи, дали треба да се дава гас?
Колку треба да прскам, еднасш да шприцнам или саглам да шприцам и да ја потрошам цела тубичка од тоа чистачот?
Дали и како би бил звукот, дали би се сменил за време на прскање, и колку од прилика, како не би се извадил од памет дека нешто сум заебал?

И уште еден куп други работи ме интересираат, па затоа не сум се наканил да чепнам сам.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #87 на: 14 Јануари 2012, 09:25:03 am »
Требаше да документираме, ама немавме многу време за сликање.

Доколку прскаш со упален мотор мора да се стиска на гас за да се отвори лептирот и целата површина се очисти.
Околу количината прскај додека не се избистри течноста. Од почеток ќе биде црна, но многу брзо разградува.
Околу звукот ќе работи малце погрубо но кратко време бидејќи средството е лесно испарливо. ( ја по грешка шприцнав на една фактура, за 20 секунди испари ) ;D

Последното е најбитно. Многу е лесно кога гледаш од страна, доколку го правев ова сам ќе се откажев при откачувањето на фабричките стеги за кој мора да имаш шпицангли, и мајсторски фат ;D . Мислам дека најубаво е да идеш кај Маршер.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #88 на: 14 Јануари 2012, 09:38:22 am »

Последното е најбитно. Многу е лесно кога гледаш од страна, доколку го правев ова сам ќе се откажев при откачувањето на фабричките стеги за кој мора да имаш шпицангли, и мајсторски фат ;D . Мислам дека најубаво е да идеш кај Маршер.

Смени тоа стегите со нормални, овие ќе те нервираат every now and then..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #89 на: 14 Јануари 2012, 18:21:24 pm »
Денес поминав околу 60 км, лер гасот беше на оваа позиција


Се извинувам за лошиот квалитет на снимката.