Автор Тема: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна и Маф Сензор  (Прочитано 89770 пати)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #105 на: 16 Јануари 2012, 22:53:06 pm »
2006та ми е :)

да ке одам кај некој што правел до сервис не си играм мајтап сам

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #106 на: 19 Јануари 2012, 15:36:31 pm »
ова со клапната мислам дека е чест проблем кај 1.4 VW бензинецот и мислам дека го имам и јас. Кога намалувам брзина кочам и ставам во лер, обртомерот паѓа под 700/800 вртежи па за враќа назад. Кога возам на бензин не се осека скоро ништо ама на плин ако падне многу ниско се случува да изгаси.

Незнам кај мене дали само чистење ке заврши работа, ама ке морам на наредниот сервис да ја средам прибидејки страшно ме нервира

Кажи ми само кога намалуваш брзина и кочиш ... дали прво притискаш на кумплуг па на кочница или обратно ?

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #107 на: 19 Јануари 2012, 16:22:03 pm »
ова со клапната мислам дека е чест проблем кај 1.4 VW бензинецот и мислам дека го имам и јас. Кога намалувам брзина кочам и ставам во лер, обртомерот паѓа под 700/800 вртежи па за враќа назад. Кога возам на бензин не се осека скоро ништо ама на плин ако падне многу ниско се случува да изгаси.

Незнам кај мене дали само чистење ке заврши работа, ама ке морам на наредниот сервис да ја средам прибидејки страшно ме нервира

Кажи ми само кога намалуваш брзина и кочиш ... дали прво притискаш на кумплуг па на кочница или обратно ?

па мислам дека прво кочница па кумплунг ама можно е и обратно, има тоа некоја врска ?

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #108 на: 19 Јануари 2012, 17:21:32 pm »
Нема никаква врска тоа ако е се како што треба без гас треба да тргнува колата степ моторот за лер гас ги корегира тие работи ако е потребно додава кога ќе кулучиш клима и такви ствари, инаку во прва треба да оди на мали нагорнини без воопшто чепкање на педалата за гас кога е чиста и исправна клапната.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #109 на: 19 Јануари 2012, 17:26:09 pm »
абе колата си трга без проблем забрзува без проблем , само кога стискам пумплунг паѓа обртомерот прво под 700 па се врака  и тоа е тоа.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #110 на: 19 Јануари 2012, 17:28:08 pm »
абе колата си трга без проблем забрзува без проблем , само кога стискам пумплунг паѓа обртомерот прво под 700 па се врака  и тоа е тоа.
Ништо страшно едно чистење, адаптација и ќе е како нова ;)

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #111 на: 19 Јануари 2012, 17:40:18 pm »
Што подразбираш под адаптација, објасни малце повеќе.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #112 на: 19 Јануари 2012, 17:51:05 pm »
Што подразбираш под адаптација, објасни малце повеќе.

Адаптација представува учење на компјутерот за позицијата на лептирот, кога е валкана клапната тогаш лептирот стои повеќе отворен затоа што гарежот кој се натрупал на клапната го намалува протокот на воздух под мала гас и моторот работи на помали обртаи на лер гас гасне кога ќе притиснеш кумплуг во возење кога ќе пуштиш клима и ред др работи.

Веќе кога ќе се исчисти клапната лептирот ќе седи по старата научена позиција како што бил со гарежот  и моторот ќе работи под поголем лер гас одколку што треба затоа му треба некое време да ја научи точната позиција земајќи податоци од сензорите (маф, мап сенозори) и да ги одржува пропишаните вртежи на лер гас е сеа зависи некои ЕЦУ бараат компјутерска адаптација и се палат ламби (претежно понови возила) поради преголемата влезна количина на воздух после првото палење а некои се адаптираат по одредена километража најмногу 30тина километри.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #113 на: 19 Јануари 2012, 17:52:43 pm »
Нема никаква врска тоа ако е се како што треба без гас треба да тргнува колата степ моторот за лер гас ги корегира тие работи ако е потребно додава кога ќе кулучиш клима и такви ствари, инаку во прва треба да оди на мали нагорнини без воопшто чепкање на педалата за гас кога е чиста и исправна клапната.

абе колата си трга без проблем забрзува без проблем , само кога стискам пумплунг паѓа обртомерот прво под 700 па се врака  и тоа е тоа.

Е па не е баш така така stig :) . Еве да ти докажам ќе го замолам MarceCvarce да проба кога ја намалува брзината и кочи - прво да притисне кочница, а после кумплуг па да видиме :D И ја го имав истиот проблем на Астрата и никој у ниеден сервис не знаеше што е и не можеше да ми помогне. Арно ама фала Богу Господ ни го дал оној marsher, па коа отидов кај него ми го кажа ова со образложение дека едноставно тоа е нормално и по сите прописи и дека заради тоа и компјутерот на колата е така програмиран. Искрено се насмеав и си викам...а бе ајде-нигде тоа не го пишува, ама забораев дека marsher е ванземаљац и пробав ! Коа видов - не да се изненадив, па тоа чудо едно: Еден куп Опелови овластени сервиси поминав, никој не знаеше што е работата, а тоа у ствари си било нормално т.е. моја лоша навика ;D , ама ај знај го тоа. А marsher прво ме загледа онака, си помисле дека го зезам нешто со прашањево или незнам..., ама ко од пушка вика: А бе Ѓиѓи, колата мисли дека ќе мењаш брзина нагоре пошто прво стискаш кумплуг и обртаите нормално паѓаат за да прешалта убаво, а ти кочиш !!! Ненормален ... :D Како и да е, marsher беше во право - респект за него (ќути утре идам кај него на сервис, да не го налутиме нешто :P) и ја се превоспитав школски како се намалува брзина, кочи, шалта ... :)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #114 на: 19 Јануари 2012, 17:58:31 pm »
Aj ke probam pa ke pisam dali ima razlika ako ne ke odam i jas do kaj marsher nema drugo resenie

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #115 на: 19 Јануари 2012, 18:03:58 pm »
Добро Djidji сваќам се тоа јас зависи колку си прикочил прво ама едно е да е возилото така дизајнирано да работи а друго е да си го немал тој проблем па накнадно да се јавил инаку критики се секогаш добредојдени а за ова со чистењето на клапната секој што разбира од механика си го знае и е како редовно одржување на еден бензинец.
Јас претежно возам дизели имав година ипол бензинец стар 7 години 1.4 16в истиот мотор како кај MarceCvarce кога ја купив колата тоа го немаше по некое време почна да се јавува проблемот прво почна само да паѓаат вртежите како кај него а потоа почна по некогаш и да гасне по едно добро чистење и адаптација моторчето работеше како и првиот ден кога го купив.
 Муабетот ми е можно е кај Опел да е така не се бунам а и логички е пошто ако пробаш да даваш гас истовремено и да кочиш нема да прима гас тоа му е како сигурносна мерка на сите понови возила со електронска гас.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #116 на: 19 Јануари 2012, 18:09:05 pm »
Najinteresno e sto ova segde e dobro poznat problem a ni vo porsche ni vo seat go zemaat vo predvid, i na dvete mesta bev mi ja vrakaat kolata i mi vikaat nisto nema be sefe super si raboti

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #117 на: 19 Јануари 2012, 18:12:43 pm »
Najinteresno e sto ova segde e dobro poznat problem a ni vo porsche ni vo seat go zemaat vo predvid, i na dvete mesta bev mi ja vrakaat kolata i mi vikaat nisto nema be sefe super si raboti

Тие знаат дека не можат да те обричат дека ќе треба за 300 денари да ти ја чистат клапната па и не се замараат кога ќе се затне многу ќе ти речат абе ова не чини 300 или 400 евра беше нова не сум сигурен и ќе ја променат, а истото се решава со чистење доколку не се оштетени пистите на сензорот за позиција внатре.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #118 на: 19 Јануари 2012, 18:13:33 pm »
Не бе stig, не критикувам, ниту па тоа ми беше намерата. Уште сум под импресија од муабетов - бев сигурен дека нема везе, незнам, можда само Опел има таков софтвер, ама вреди да се проба ! 100 пати пробав и после тоа, мислев ете коинциденција, ама ете - 100% функционира :) Незнам дали и од каде и како marsher можел да го знае ова или само претпоставил, ама фала му! Сигурно кај MarceCvarce е тоа што велиш ти, ем си го возел тој мотор - ем тоа ти е работа и најдобро ти го познаваш VW, ама ја го кажав моето искуство и среќен би бил кога би му помогнало некому тоа. А да, советот од marsher беше бесплатен :D

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #119 на: 19 Јануари 2012, 18:18:39 pm »
Немај гајле ова кога ќе ми падне во раце некој бензинец со електронска гас ќе го пробам ;) секогаш е добро да се научи нешто ново повеќе искуства не се на одмет позз