Автор Тема: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна и Маф Сензор  (Прочитано 89754 пати)

Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #90 на: 14 Јануари 2012, 20:36:38 pm »
^ Стварно тебе сите сијалички ти светат...... ја си мислев дека те заебаваат, а видиш вистина било.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #91 на: 14 Јануари 2012, 20:37:49 pm »
Браво мајсторе !!!

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #92 на: 14 Јануари 2012, 20:39:48 pm »
Стварн бе куоре шо е со сијаличкиве. Си го пореметил компјутерот :)

Отсутен Schmitt

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1815
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #93 на: 14 Јануари 2012, 20:43:33 pm »
Сеуште го држи новогодишно расположение :D
Never drive faster than your Angels can fly.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #94 на: 14 Јануари 2012, 20:59:29 pm »
„спие“ лергасот. А за сијаличките, дојди, ќе ти кажам кои осигурачи се од инструмент панелот - ќе ги решиме :D :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен RikiRulz

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10639
  • *** UNDERCOVER ***
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #95 на: 14 Јануари 2012, 21:11:47 pm »
Jaс ви реков, ако сакате да имате подвижна елка, возете алфа 155 :)


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #96 на: 14 Јануари 2012, 21:14:34 pm »
Jaс ви реков, ако сакате да имате подвижна елка, возете алфа 155 :)



Ееее рики барем е подвижна, има други кои не светат ко` елка ама и клоци да им мааш од место не мрдаат :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #97 на: 14 Јануари 2012, 22:06:22 pm »
Не се палете за сијаличките, една е каиш, втората е дигната ручна, третата АБС ( мајсторот направил утка при монтирање). Е четврата и единствена која јавува проблем е чек инџин за која мислев дека ќе се изгасне по чистењето на тротрл бодито.

Бај д Веј, Алфата има уште една контролна табла каде ти јавува доколку немаш вода за брисачи, вода за хладњак, уље, штоп, сијаличка за таблица, сијаличка за позиција/дугачко и средно.  ;)

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #98 на: 16 Јануари 2012, 08:42:34 am »
ова со клапната мислам дека е чест проблем кај 1.4 VW бензинецот и мислам дека го имам и јас. Кога намалувам брзина кочам и ставам во лер, обртомерот паѓа под 700/800 вртежи па за враќа назад. Кога возам на бензин не се осека скоро ништо ама на плин ако падне многу ниско се случува да изгаси.

Незнам кај мене дали само чистење ке заврши работа, ама ке морам на наредниот сервис да ја средам прибидејки страшно ме нервира

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #99 на: 16 Јануари 2012, 11:50:35 am »
ова со клапната мислам дека е чест проблем кај 1.4 VW бензинецот и мислам дека го имам и јас. Кога намалувам брзина кочам и ставам во лер, обртомерот паѓа под 700/800 вртежи па за враќа назад. Кога возам на бензин не се осека скоро ништо ама на плин ако падне многу ниско се случува да изгаси.

Незнам кај мене дали само чистење ке заврши работа, ама ке морам на наредниот сервис да ја средам прибидејки страшно ме нервира

Доста чест проблем, прво и основно и најевтино е чистење на лептирот. Доколку не се смири лер гасот после чистењето дури тогаш може да се бара проблемот на друго место. Кај возилата на плин овој проблем е почест.

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #100 на: 16 Јануари 2012, 17:11:22 pm »
ова со клапната мислам дека е чест проблем кај 1.4 VW бензинецот и мислам дека го имам и јас. Кога намалувам брзина кочам и ставам во лер, обртомерот паѓа под 700/800 вртежи па за враќа назад. Кога возам на бензин не се осека скоро ништо ама на плин ако падне многу ниско се случува да изгаси.

Незнам кај мене дали само чистење ке заврши работа, ама ке морам на наредниот сервис да ја средам прибидејки страшно ме нервира

Ќе треба адаптација после чистењето на VCDS инаку одпочеток бетер ќе е дури да се адаптира по некое време ќе се адаптира (15 тина километри) ама може и да не го прима гасот воопшто ќе треба после да вадиш клема од акумулатор ова ти зборувам без адаптација на компјутер, ако е drive by wire ако е со сајла нема да имаш толку проблеми само ќе има одпочеток повисок лер гас дури да се адаптира а можно е да не може да се адаптира ако не ти е исправен сензорот за температура на антифризот.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #101 на: 16 Јануари 2012, 19:37:32 pm »
ова со клапната мислам дека е чест проблем кај 1.4 VW бензинецот и мислам дека го имам и јас. Кога намалувам брзина кочам и ставам во лер, обртомерот паѓа под 700/800 вртежи па за враќа назад. Кога возам на бензин не се осека скоро ништо ама на плин ако падне многу ниско се случува да изгаси.

Незнам кај мене дали само чистење ке заврши работа, ама ке морам на наредниот сервис да ја средам прибидејки страшно ме нервира

Ќе треба адаптација после чистењето на VCDS инаку одпочеток бетер ќе е дури да се адаптира по некое време ќе се адаптира (15 тина километри) ама може и да не го прима гасот воопшто ќе треба после да вадиш клема од акумулатор ова ти зборувам без адаптација на компјутер, ако е drive by wire ако е со сајла нема да имаш толку проблеми само ќе има одпочеток повисок лер гас дури да се адаптира а можно е да не може да се адаптира ако не ти е исправен сензорот за температура на антифризот.

Исправен ми е сензорот а гаста не сум сигурен дали е на сајла или не, ама сепак мислев до сервис да одам не верувам сам дека можам да го направам, страв ми е да не поебам нешто

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #102 на: 16 Јануари 2012, 19:47:59 pm »
ова со клапната мислам дека е чест проблем кај 1.4 VW бензинецот и мислам дека го имам и јас. Кога намалувам брзина кочам и ставам во лер, обртомерот паѓа под 700/800 вртежи па за враќа назад. Кога возам на бензин не се осека скоро ништо ама на плин ако падне многу ниско се случува да изгаси.

Незнам кај мене дали само чистење ке заврши работа, ама ке морам на наредниот сервис да ја средам прибидејки страшно ме нервира

Ќе треба адаптација после чистењето на VCDS инаку одпочеток бетер ќе е дури да се адаптира по некое време ќе се адаптира (15 тина километри) ама може и да не го прима гасот воопшто ќе треба после да вадиш клема од акумулатор ова ти зборувам без адаптација на компјутер, ако е drive by wire ако е со сајла нема да имаш толку проблеми само ќе има одпочеток повисок лер гас дури да се адаптира а можно е да не може да се адаптира ако не ти е исправен сензорот за температура на антифризот.

Исправен ми е сензорот а гаста не сум сигурен дали е на сајла или не, ама сепак мислев до сервис да одам не верувам сам дека можам да го направам, страв ми е да не поебам нешто
Гаста сигурно не ти е со сајла ! :)
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)

Отсутен stig

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 933
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #103 на: 16 Јануари 2012, 19:50:38 pm »
Имам видено на тој мотор и со сајла и електронска подобро ќе ти е да одиш до кај некој што има дијагностика за фолксваген и што има чистено нормално да не испадне после дека не знае адаптација на клапната да направи.

Отсутен Jove

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3129
Одг: Чистење на Тротл Боди - Лептир - Клапна
« Одговори #104 на: 16 Јануари 2012, 20:06:37 pm »
Имам видено на тој мотор и со сајла и електронска подобро ќе ти е да одиш до кај некој што има дијагностика за фолксваген и што има чистено нормално да не испадне после дека не знае адаптација на клапната да направи.

1.4 2004 година со сајла ???
Losers always whine about their best, winners go home and fuck the prom queen :)