Автор Тема: Патарини - ТАГ уред  (Прочитано 12108 пати)

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #45 на: 29 Јули 2024, 13:00:32 pm »
Мислиш,  моето миселење е ради тешките товарни возила и автобуси е така. Незнам. 

Можно е.
Ама реално треба да барем 1 лента постојано означена за Мкард, (за Мтаг има постојано барем 1 лента, некогаш и две).

Еве наредно ќе испробам дали Мкард функционира на тие ленти каде што горе семафорот свети црвено, па ќе споделам тука.

МКард работи на затворени рампи, 100% проверено, на секоја патарина која има МКард читач. Ги затвораат, зашто им се комбо кеш плус МКард, па и тие без МКард влегуваат ако видат зелено горе.

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #46 на: 29 Јули 2024, 13:21:03 pm »
Влатче ќе не убеди дека сме будали што не чекаме и дека сите што чекаат се паметни :)

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2114
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #47 на: 29 Јули 2024, 13:42:53 pm »
Мкард пред штип знае да не фати на прво. Ма да можиш без проблем и со кеш каде што е да си платиш. И си продолжваш без нервози без гужви.
Ни ситни пари да бараш низ кола.

Ако патува често чоек ова е маст хев, а некој шо вади зелен за на одмор само не му менва ваљда гужвата за еднаш годишно.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #48 на: 29 Јули 2024, 16:07:03 pm »
Читачи за Mcard има на сите рампи, без разлика дали е означена или не. Баш ќе пробам на затворена.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #49 на: 29 Јули 2024, 16:08:33 pm »
Влатче ќе не убеди дека сме будали што не чекаме и дека сите што чекаат се паметни :)
e budala si de sto e tuka problemot ?

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #50 на: 29 Јули 2024, 16:09:03 pm »
Читачи за Mcard има на сите рампи, без разлика дали е означена или не. Баш ќе пробам на затворена.

Работи.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #51 на: 29 Јули 2024, 16:18:03 pm »
Генијално, прекрасно!

Отсутен flashgordon007

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #52 на: 29 Јули 2024, 17:20:13 pm »
Мкард пред штип знае да не фати на прво. Ма да можиш без проблем и со кеш каде што е да си платиш. И си продолжваш без нервози без гужви.
Ни ситни пари да бараш низ кола.

Ако патува често чоек ова е маст хев, а некој шо вади зелен за на одмор само не му менва ваљда гужвата за еднаш годишно.

Последен пат кога погледнав на календарот беше XXI век (21 за оние што сакаат по арапски).
Да носиш кеш за патарина... ајдеее човече, па и шпоновите се модернизираа со платежни картички.

Со пари во готово не сум платил повеќе од 10-тина години...

Од фирми, установи, колку што знам, само во државна болница партиципација се плаќа со пари во готово, во 8-ми септември повеќе од 6-7 години прифаќаат платежни картички.
Зелено бит пазарче е друга приказна.

Ама тоа не е темата на муабетов.
Од сите овие лапрдања, само два члена пријавија дека имале проблем со таг-от за плаќање патарини низ Македонија и тоа едниот 2-3 пати, другиот член околу 10% од сите плаќања.
Можам да констатирам дека не сум единствен и дека има различни типови на проблеми.

Заврши паузата, можете да продолжите со докажување кој е по... од другите. Ефект нема на темата.


Отсутен Makedons

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 138
  • Macedonia
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #53 на: 29 Јули 2024, 17:53:16 pm »
покрај заштедата на време и избегнувањето гужви, никој не го спомна моментот дека не треба да отвораш прозорец и да голташ прашина и димови од сите коли што поминуваат

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #54 на: 29 Јули 2024, 18:44:17 pm »
Jas imam i MCard i MTag. Mcard koristam na motor staven vo rakav za da si otvaram rampa. Tagot mi e vo kola i ne mi raboti nikogash, moram da go izvadam niz prozor za da mi otvori rampa. Go vrativ go gledaa se niso ne mu najdoa i taka go koristam.

A realno e super moment da ne cekam guzvi kartici i slicno. 2 ca znam na koi im zloupotrebile kartici na patarina.

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7025
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #55 на: 29 Јули 2024, 19:01:42 pm »
Јас користам таг од кога излезе, 5год можеби, сум имал незначителен број проблеми, 2-3 од кои еднаш ја скршив рампата на петровец. Го отчита а не ја крена. Какво возило имаш? Некои шофершајбни знам прават проблем со тагот.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ТАГ-от не ми е фиксен во едно возило, всушност не е фиксен во ниту едно возило кое го користам.
Најчесто таг-от стои во фиоката лево од воланот (во тојота) и регуларно се детектира од антените на патарините.
Во шкодата стои во фиоката на наслонувачот за рака меѓу седиштата и регуларно се детектира од антените на патарините.
Во пежото стои кај мене во џеп од кошула и регуларно се детектира од антените на патарините.
Со последните две возила инцидентно сум го користел таг-от, главното користење е со тојотата.
Не е важна положбата на таг-от, дали е залепен до ветробранското стакло, важно е да е надвор од алуминиумската кеса и над него да нема други електронски уреди, рф картички, метални фолии и други блокатори на радио бранови...

Дали ние дебатираме на темава, а ти уствари тагот го чуваш и фиока, во наслом и во џеп од кошула?

А да пробаше да го ставиш на видливо место пред да се пожалеше дека не го детектира?

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #56 на: 29 Јули 2024, 19:04:33 pm »
Од каде се зима таг?

Отсутен Volvo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 177
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #57 на: 29 Јули 2024, 19:26:58 pm »
Таговите не функционираат секогаш. Имам два и со двата сум имал проблем.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #58 на: 29 Јули 2024, 19:53:31 pm »
Од каде се зима таг?

https://etc.roads.org.mk/AMC/FAQ

На секоја наплатна.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #59 на: 29 Јули 2024, 20:07:45 pm »
Од каде се зима таг?

https://etc.roads.org.mk/AMC/FAQ

На секоја наплатна.

Тагот е 1200 или се плаќа 1200 и доаѓа со дел од тие пари на него како “кредити“?