Автор Тема: Патарини - ТАГ уред  (Прочитано 12105 пати)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #30 на: 29 Јули 2024, 10:19:55 am »
Има идиоти, диви таксисти, сељаци и други што се лепат зад камион и поминуваат без да ги удри рампата. Е сега заебано е што ти си возиш лабаво и не очекуваш дека тој нема м-таг и закаснето дава сигнал и вади порака violation и тебе не те отчитува и ти можеш да ја удриш рампата. Ми се деси тико да се пикне така помеѓу два камиона, едвај докочив. Се надевам го фати некоја клетва тој у тикото.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 277
  • The best or nothing.
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #31 на: 29 Јули 2024, 10:21:02 am »
До негде се слагам со Смоле, ама па од друга страна вчера на Градско не ми се чекаше 20 возила пред мене. 3 кеш, 2 таг. Не е фер, нека намалат на кеш например. Нека бидат 2 кеш и нека чекаат 30 возила место 20. Мора државата да најде начин сите да ориситме нешто од тоа. Петокот пример накај Охрид, чекање ко идиот по 30 мин на патарина. Кој нема некаква каритчка нека ќека и 2 саати. За нас другите треба да има пристап побрз. На Скопје Тетово, неможеш во петок ни до M-tag да стигнеш.

Вињета систем. Ни гужви ни чекања.  :)

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #32 на: 29 Јули 2024, 10:33:02 am »
Порано имаше ленти мКард и мТаг. И јас имам мКард но откако го купив такот не ја користам.

Лошо е кога влагаш во лента на мТаг и некој ја куца картицата, можеш да го собереш.

Отсутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5361
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #33 на: 29 Јули 2024, 11:08:40 am »
Баш вчера го пробав тагот во битолско. Брзо поминав немам никакви замерки :D



Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен flashgordon007

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 90
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #34 на: 29 Јули 2024, 11:09:26 am »
Јас користам таг од кога излезе, 5год можеби, сум имал незначителен број проблеми, 2-3 од кои еднаш ја скршив рампата на петровец. Го отчита а не ја крена. Какво возило имаш? Некои шофершајбни знам прават проблем со тагот.

Sent from my iPhone using Tapatalk

ТАГ-от не ми е фиксен во едно возило, всушност не е фиксен во ниту едно возило кое го користам.
Најчесто таг-от стои во фиоката лево од воланот (во тојота) и регуларно се детектира од антените на патарините.
Во шкодата стои во фиоката на наслонувачот за рака меѓу седиштата и регуларно се детектира од антените на патарините.
Во пежото стои кај мене во џеп од кошула и регуларно се детектира од антените на патарините.
Со последните две возила инцидентно сум го користел таг-от, главното користење е со тојотата.
Не е важна положбата на таг-от, дали е залепен до ветробранското стакло, важно е да е надвор од алуминиумската кеса и над него да нема други електронски уреди, рф картички, метални фолии и други блокатори на радио бранови...

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #35 на: 29 Јули 2024, 11:11:41 am »
А каде да се користи кога има ситуации две ленти Cash што се со возила зафатени и две Мтаг слободни ленти ?

На https://strelec.mk/

Лошо е кога влагаш во лента на мТаг и некој ја куца картицата, можеш да го собереш.

Па имаш кочници на колата АКО ти се погоди таков случај, не мора како сивоња или слепец да возиш само затоа што горе пишувало mTAG лента.
Добро знаеме кој би бил крив ако го собереш. Објаснувањето ќе ти е - ,,Ама лентата е за mTAG"? Глупости.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #36 на: 29 Јули 2024, 11:28:00 am »
Порано имаше ленти мКард и мТаг. И јас имам мКард но откако го купив такот не ја користам.

Лошо е кога влагаш во лента на мТаг и некој ја куца картицата, можеш да го собереш.

Мкард лента си постои, ама не ја означуваат често. Зошто не знам. Моја претпоставка веројатно имаат помалку Мкард картички продадено од Мтаг тагови.

Од друга страна, исправно и најреално е да намалиш на 30 км/ч кога влегуваш точно во делот на патарината, меѓу ѕидовите.
Како ви се вози побрзо од 30 км/ч во тој дел, ем тесно и плус имајќи предвид дека и бетонот доле е ужасно нерамен, како по коцка да возиш.

Со 30 км/ч и соодветно растојание, ќе го воочиш дека застанува, ке подзастанеш, за 1 секунда му отвора рампа и продолжувате.

За 2-3 секунди чекање наспроти онаму на Кеш лентите да седиш 2 или повеќе минути е проблем ?

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #37 на: 29 Јули 2024, 11:38:21 am »
По муабетиве смоле испод 200 не е на автопат.

Отсутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5387
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #38 на: 29 Јули 2024, 11:45:38 am »
Јас прв пат користам вакво нешто, се засилив со 50 (така сум видел) на Грчкиве патарини со тагот, само свирна, ама не ја отвори рампата веднаш, па кочев. Подоцна сфатив дека со 20 треба да возиш (не мора да застануваш) и поминуваш. Тоа го научив уште на првата патарина, после станува навика и е лесно.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3024
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #39 на: 29 Јули 2024, 11:49:06 am »
По муабетиве смоле испод 200 не е на автопат.
А тек кога ќе ја спуштам ручната!

Sent from my SM-S908B using Tapatalk


Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #40 на: 29 Јули 2024, 11:55:39 am »
Така да @Vlatce-Vectra тоа се некои предности на користење на електронска наплата на патарина, прв во лента, макар и со Мкард, губиш 5 секунди во однос на тој со Мтаг, ама во однос на тие што се на лента во Кеш каде што знаело и по 15 коли да чекаш, јас со Мкард ќе имам платено, веќе ке возам 120 и ќе бидам едно 2 км после патарина од тебе.
А до Гевгелија ги имаш 5 патарини
Hahahah i cim stignes na Gevgelija ete me mene pozadi tebe parkiran u kolona pred granica kade sto dremes 2 saata. Brzal nebrzal isti onakvo site vo ista bezdna ideme. Do sega povekje od 5 min nesum cekal nikade na patarina taka da voopsto ne mi e problem. Toa ekspresno minuvanje na patarina nekako ne mi kreva adrenalin. Koga kje vovedat kako na filmovine neli stiskas kopce pa site semafori niz bulevarot ti idat zeleni i samo teras e togas kje se prijavam kje si zemam karticka vaka kje si cekam :)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #41 на: 29 Јули 2024, 12:00:35 pm »
Седни патувај постојано ќе видиш.

Секојдневно сум на волан, од понеделник до петок службено, викенди приватно.
Колку км годишно со службена, барем уште половина толку со своја кола.

Не фала, не планирам животот да го трошам на места каде што немам потреба кога имам можност да поминувам некои работи побрзо.

Отсутен stefanel984

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1089
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #42 на: 29 Јули 2024, 12:05:00 pm »

Мкард лента си постои, ама не ја означуваат често. Зошто не знам. Моја претпоставка веројатно имаат помалку Мкард картички продадено од Мтаг тагови.


Мислиш,  моето миселење е ради тешките товарни возила и автобуси е така. Незнам. 
@Vlatce-Vectra  не си одел годинава во јули во петок према Охрид после 17. И недела после 18  за од таму према Скопје.Неможеш на Тетово Скопје да пристапиш до наплатна. Ама не е до нас. Џистанов е таков. Бејрут.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #43 на: 29 Јули 2024, 12:15:54 pm »
Мислиш,  моето миселење е ради тешките товарни возила и автобуси е така. Незнам. 

Можно е.
Ама реално треба да барем 1 лента постојано означена за Мкард, (за Мтаг има постојано барем 1 лента, некогаш и две).

Еве наредно ќе испробам дали Мкард функционира на тие ленти каде што горе семафорот свети црвено, па ќе споделам тука.

Отсутен R2D2

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 476
Одг: Патарини - ТАГ уред
« Одговори #44 на: 29 Јули 2024, 12:20:33 pm »
Од сам старт користам м-кард, а од кога ги воведоа ги користам и м-таг.
Моментално на двете чувам секогаш кредит.
Приоритено го користам м-таг, ама се случува (за среќа ретко), да не се отвори рампата, тогаш за да не се враќам во рикверс, плаќам со м-кард.

М-тагот го ставам лево-долу, каде што има држач за картички на стаклото... еднаш го заборавив да го извадам од фиоката лево - ја отвори рампата успешно, го прочита без проблем.

Грешни плаќа не сун забележал до сега... што не значи дека не сум имал...
Шкода Октавиа 1.5 ТСИ, (А8 2020) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,24484.0.html
Mercedes A160 (W168) http://forum.carclub.mk/index.php/topic,2269.0.html