Автор Тема: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ  (Прочитано 7711 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #135 на: 08 Август 2024, 20:55:49 pm »
Зошто би барал во А1? Што ќе ти речат таму - еве ние ќе бараме наместо тебе? Истото ќе го прават и тие. Почекај ќe ти стигне на мејл. Еве јас проверувам за 2 дена стигнало. Ако не ќе си ги исконтактираш на мејл Орикс.

А ако го знаеш кодот од некој друг како што е еве од MOTOCENTAR тогаш стави го и ќе ти работи - истиот код е. Само треба таму да те внесат дека си уплатил асистенција со тој и тој мејл.

Отсутен Filip MK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2274
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #136 на: 09 Август 2024, 09:42:49 am »
Пуштив барање за код вчера. Абер немат.
Мислам дека кодот преку А1 е уствари А1, пробај
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #137 на: 09 Август 2024, 10:17:30 am »
Ај за глупи како мене едно прашање... Го искористив кодов А1, успеав да ја активирам апликацијата ама нит имам склучено некаков договор, нит имам избрано кој пакет го сакам.

Сеа треба да си одам во А1 салон за да склучам некаков договор?

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1756
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #138 на: 09 Август 2024, 10:30:09 am »
Ја во А1 склучив договор на сам почеток, код не ми дадоа сем 2-3 страни договор со броеви на него има ги ставив у кола со сообраќајна и нека седат таму. Мора апликацијата да ти е активна за да ти е активен пакетот или? Дека ми рекоа во А1 врзано е преку бројот кога звониш или бла бла од овој број чим е покриен си или нешто не знам јас?

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #139 на: 09 Август 2024, 14:55:07 pm »
Јас активирав пакет „регион“ преку „Мојот А1“ апликацијата. Сега стои како активни пакети. Нити добив на меил некоја потврда нити договор ништо. Им пишав меил на орукс ми го дадоа кодот за апликацијата...

Ај за глупи како мене едно прашање... Го искористив кодов А1, успеав да ја активирам апликацијата ама нит имам склучено некаков договор, нит имам избрано кој пакет го сакам.

Сеа треба да си одам во А1 салон за да склучам некаков договор?
Испаќа дека апликацијата си нема врска со договорот. Ако е така можеше комотно да напишам 'мотоцентар', 'а1' или било кој друг код да го користат без разлика дали имаме договор или не :)

Ја во А1 склучив договор на сам почеток, код не ми дадоа сем 2-3 страни договор со броеви на него има ги ставив у кола со сообраќајна и нека седат таму. Мора апликацијата да ти е активна за да ти е активен пакетот или? Дека ми рекоа во А1 врзано е преку бројот кога звониш или бла бла од овој број чим е покриен си или нешто не знам јас?
По се изгледа така е, врзано е со телефонскиот бр. ако си од А1. Ако се случи незгода и звонеш, ќе проверат дали тој тел. број има полиса земено или нема.  Ни со кола ни со ништо нее врзано. Немора да имаш апликација. Од друга страна апликацијата може да ја користи било кој.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5380
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #140 на: 09 Август 2024, 15:06:58 pm »
Не бараат никакви податоци за возилото?  Кај мене најосновни побараа во Мотоцентар - опел астра PPxxxxAE таблица и тоа е сѐ.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #141 на: 09 Август 2024, 15:50:54 pm »
Нема кој да ти бара информации. Акривираш преку апликацијата а1. тел број и маил имаш веќе со самата апп. еден крик толку. Нека кажат тие што биле во а1 да направат договор, јас немам живци и време да се расправам со дуќанчето на а1. и нивните вработени.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #142 на: 20 Август 2024, 17:21:21 pm »
Цитат
Pocituvani,
Vo vrska so Vaseto baranje za road ass. - odgovorot e deka moze no brojot 78XXXXXX mora da e so Vas i od toj broj da se javite dokolku ste na pat inaku ne vazi
so pocit,

Одговор од А1 на моето прашање дали бројот на кој ќе го регистрирам пакетот треба да биде и бројот од кој ќе пријавам настан.

Ситуацијата ми е ваква - имам договор за два телефони, нет и тв, едниот бројот го користи мајка ми, другиот јас, ама мојот број по некое време го ставив на сметка на фирма.

Другиот што остана на договорот уште се води на мое име, ама очигледно морало преку него и да се пријави настанот, ебате логиката :)

Дајте предлог од кое друго место да земам најнормално, без да ме обврзуваат да сум нивни клиент по некоја друга основица.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #143 на: 20 Август 2024, 17:23:25 pm »
Цитат
Pocituvani,
Vo vrska so Vaseto baranje za road ass. - odgovorot e deka moze no brojot 78XXXXXX mora da e so Vas i od toj broj da se javite dokolku ste na pat inaku ne vazi
so pocit,

Одговор од А1 на моето прашање дали бројот на кој ќе го регистрирам пакетот треба да биде и бројот од кој ќе пријавам настан.

Ситуацијата ми е ваква - имам договор за два телефони, нет и тв, едниот бројот го користи мајка ми, другиот јас, ама мојот број по некое време го ставив на сметка на фирма.

Другиот што остана на договорот уште се води на мое име, ама очигледно морало преку него и да се пријави настанот, ебате логиката :)

Дајте предлог од кое друго место да земам најнормално, без да ме обврзуваат да сум нивни клиент по некоја друга основица.
Прочитај го првиот пост на темава.

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5380
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #144 на: 20 Август 2024, 17:25:18 pm »
Од Мотоцентар досега најдобро испаднало.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #145 на: 20 Август 2024, 18:14:51 pm »
Цитат
Pocituvani,
Vo vrska so Vaseto baranje za road ass. - odgovorot e deka moze no brojot 78XXXXXX mora da e so Vas i od toj broj da se javite dokolku ste na pat inaku ne vazi
so pocit,

Одговор од А1 на моето прашање дали бројот на кој ќе го регистрирам пакетот треба да биде и бројот од кој ќе пријавам настан.

Ситуацијата ми е ваква - имам договор за два телефони, нет и тв, едниот бројот го користи мајка ми, другиот јас, ама мојот број по некое време го ставив на сметка на фирма.

Другиот што остана на договорот уште се води на мое име, ама очигледно морало преку него и да се пријави настанот, ебате логиката :)

Дајте предлог од кое друго место да земам најнормално, без да ме обврзуваат да сум нивни клиент по некоја друга основица.

Halk Insurance, вчера земав.

Е сега, некоја цака имаше, демек ако е врзано за полисата, т.е. заедно со регистрацијата, поевтино е нешто ситно отколку посебно да го земеш.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10924
  • 430i
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #146 на: 21 Август 2024, 08:43:54 am »
Само мене ли ми делува неозбилно ова со различни услови од различен дилер?
И никаде истакнато официјални услови и протокол туку собрани одговори од разно разни телефонски јавувања, мејлови итн?

Ај нека пукне некое цревце да видиме како точно и дали функционира ;D

Отсутен mac_mk

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 49
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #147 на: 21 Август 2024, 14:21:07 pm »
Само мене ли ми делува неозбилно ова со различни услови од различен дилер?
И никаде истакнато официјални услови и протокол туку собрани одговори од разно разни телефонски јавувања, мејлови итн?

Ај нека пукне некое цревце да видиме како точно и дали функционира ;D
Веројатно сакаат да се пробијат што побрзо на пазарот па затоа имаат толку многу застапници, иначе да, и мене ми делува доста неозбилно, плус и цената кога ќе ја погледнеш тешко е да очекуваш некоја квалитетна услуга.

Sent from my SM-G980F using Tapatalk


Отсутен Кољо

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
    • MVP Ring
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #148 на: 21 Август 2024, 18:29:19 pm »
Мене нешто што не ми штима во овие асистенции на пат, е цената на шлеп службата. Да не испадне после шлеп од 500еу да го пишат 1500еу па да дојде по скапо со асистенција него без. Како ние како потрошувачи сме заштитени од ова?

Кај вози знам дека за шлеп асистенцијата ја пишуваше по километар, а не во евра. Па тука потрошувачот беше заштитен, но не и вози. Впрочем мислам дека и тоа е најголемата причина зошто пропаднаа, ги изгореа шлеп службите со не реални цени.

Sent from my A001LG using Tapatalk


Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Oryx Assistance - ПОМОШ НА ПАТ
« Одговори #149 на: 21 Август 2024, 19:02:53 pm »
Те носи со шлеп на безбедно место и после си бараш чарето. Примерно ако останеш дефект во Солун ќе те префрли на Мк страна и од тука повикај пријател или ќе бараш Мк служба. Ако останеш дефект во германија до некој безбеден (платен) паркинг и со камион надоле. За жал на балканов никогаш нема да има салам асистенција, невозможно е со овој возен парк и менталитетот наш. Јас случајно најдов дека сум имал Орикс, не ми е ниту регистрирано, ми го дале со зимските гуми од Мотоцентар.