Автор Тема: Volkswagen Golf 8 GTE  (Прочитано 24136 пати)

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13714
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #180 на: 10 Март 2024, 14:50:02 pm »
Купете си NIO ако толку ви е важна батеријата.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29512
    • CARclub.mk
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #181 на: 22 Март 2024, 19:46:05 pm »
Интересна, неочекувана и малку непријатна авантура со Голфот.

Пред неколку дена стигна Over the Air апдејт. Се инсталираше, ама радиото влезе во некаков bootloop. Ја однесов колата во Порше. И покрај огромните напори, не можеа да најдат решение па пратија допис до VW. VW одобри ново радио (под гаранција, иако гаранцијата е истечена) кое стигна за неколку дена. Денес го монитираа и го конфигурираа, прееска си ја земав колата. Све си функционира одлично.

Се надевам ќе остане така. ;D
« Последно менување: 22 Март 2024, 19:52:04 pm zeroSignal »

Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5077
  • Пиши лаже
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #182 на: 22 Март 2024, 20:02:41 pm »
Радиово да не е Андроид, па што заглавило во бутлуп?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29512
    • CARclub.mk
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #183 на: 22 Март 2024, 20:04:56 pm »
Јок. Некаков интерен OS е. Во секој случај, без врска ситуација пошто преку централната мултимедиа се контролираат и другите функционалности кои за волја на вистината си работеа, ама не можеа да се менуваат. Па така заглавена си беше климата на одредена температура, итн. Последица на безвезните одлуки да се стави све на екран.

Присутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 636
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #184 на: 22 Март 2024, 20:23:49 pm »
Колку е гаранцијата на централната мултимедија од каде се контролират повекето работи нај новите модели ?
Претпоставувам дека е под гаранција се додека има софтверски ажурирања во случај на слична ситуација.



Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29512
    • CARclub.mk
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #185 на: 22 Март 2024, 23:35:21 pm »
Искрено не знам, очекував дека ќе треба да платам нешто бидејќи е истечена гаранцијата а нема опција за докупување продолжена гаранција. Сепак искочи најдобро што можеше.

Отсутен MarceCvarce

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8847
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #186 на: 23 Март 2024, 09:43:42 am »
Toa so kontrola se na ekran e golema greshka sma site go pravat. Mene na Citroenot prvata godina bash toj ekran od kade se kontrolira se zaglavi i ne sakashe da se izgasi. Obicno se gasi koga ke ja izgasish kola. Mislev aj ostaj go ke iskluci moze docni neshto. 2h ostana uklucen a se raboteshe.
Posle nekoj update se napravi vo servis i od togash ne bidnalo problem.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #187 на: 23 Март 2024, 10:07:42 am »
Toa so kontrola se na ekran e golema greshka sma site go pravat. Mene na Citroenot prvata godina bash toj ekran od kade se kontrolira se zaglavi i ne sakashe da se izgasi. Obicno se gasi koga ke ja izgasish kola. Mislev aj ostaj go ke iskluci moze docni neshto. 2h ostana uklucen a se raboteshe.
Posle nekoj update se napravi vo servis i od togash ne bidnalo problem.
Очигледно тоа не е грешка туку напротив е бенефит за производителот.

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3022
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #188 на: 23 Март 2024, 10:28:22 am »
При апдејт на head units и на други производители постои можност да дојде до bootloop. А правени се така да не може ниту сервис да го отвори и да смени на пр. матична туку доаѓа топтан, така и за жал мора да се менува.

Добро си прошол.

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 271
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #189 на: 23 Март 2024, 13:35:34 pm »
Искрено не знам, очекував дека ќе треба да платам нешто бидејќи е истечена гаранцијата а нема опција за докупување продолжена гаранција. Сепак искочи најдобро што можеше.

Ај баш дознај дали е пракса или е зашто ти си ти...

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5367
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #190 на: 23 Март 2024, 14:09:57 pm »
Ех старите да ги даваа, ако го имаш со bootloop прати го, ама го задржуваат и после ќе го вградат.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2655
  • Слобода или смрт
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #191 на: 25 Март 2024, 10:36:32 am »
Искрено не знам, очекував дека ќе треба да платам нешто бидејќи е истечена гаранцијата а нема опција за докупување продолжена гаранција. Сепак искочи најдобро што можеше.

Ај баш дознај дали е пракса или е зашто ти си ти...

Види сега некој мора и да пишува дека 1.0 трицилиндраш по цена од 30к евра е топ мотор во голф/октавија :D
Да беше рандом човек сигурно немаше да му го сменат надвор од гаранција за без пари.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13714
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #192 на: 25 Март 2024, 15:58:22 pm »
Или ко овие во Хјундаи 8000-9000 евра промена за Тусон...

Отсутен TylerMkD

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 271
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #193 на: 25 Март 2024, 18:12:39 pm »
Или ко овие во Хјундаи 8000-9000 евра промена за Тусон...

Pa zasto prasuvam, da mu go dadam Tucsonov na 1 den, da trkne do MIDA da zavrsam rabota

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29512
    • CARclub.mk
Одг: Volkswagen Golf 8 GTE
« Одговори #194 на: 26 Март 2024, 15:55:57 pm »
Нормално. Зошто да платам ако можам да не платам?

Туку, шала на страна - VW групација има една работа која ја викаат Куланца (односно така ѝ е името во Германија, така ја викаат и нашите). Goodwill програма која се однесува на редовно-одржувани (кај нив, нормално) возила, итн. Бидејќи мојата кола е релативно нова и со ептен малку километри, добив ослободување од трошок. Нема врска со нашите тука, туку се пишува допис до VW и тие одобруваат ако воопшто одобрат. И кога одобруваат, не секогаш се одобрува целата сума туку може да одобрат делумно ослободување.

Иначе, јас барав дали има опција да си купам продолжена гаранција. За жал, нашите не нудат таква работа а би било одлично да нудат - макар и преку 3rd party компанија. Со задоволство би платил одредена сума годишно за да имам продолжена гаранција и мирна глава.