Автор Тема: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir  (Прочитано 15677 пати)

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #135 на: 02 Ноември 2023, 12:00:31 pm »
Денес финализирав една-две ситници на колата. Бандажите и гумите ги наместив вчера, сабајлево од пошта ги зедов и централните капачиња, да ја измијам колата после дождов и ќе постирам слика од целосниот резултат.

На тема тркала, ги извозев зимските гуми вчера до Скопје и назад. На топличко и суво гумите се феноменални, не ја штедев многу а лепеа ко луди. Потивки се и помеки од летните PremiumContact6 шо ги добив со колата, иако не е фер споредба бидејќи Контито беа 6 години стари.

Друга работа која стигна денес е куглата за мењач од Squadra Sportiva. Мене не ми е јасно зошто на пример Алфа не ставиле вакво нешто од фабрика, можда евентуално со испишани брзини негде, ама тоа е што е. Фабричката кугла е пластична, и познат проблем е дека сребрената боја горе се љушти при употреба. Претходниот сопственик кај мене ставил заменска, од AliExpress, која ем не беше стегната како шо требит и ротираше лево десно, ем ја фарбал со лак за нокти за да се познаваат брзините ... се познават на сликата се, ама општо земено, многу лоша состојба.

Се помислив за OEM, ама и тие беа по 65-70 евра и пак беа пластични, па решив за 70 евра да ја земам оваа, изработена од алуминиум и кожа. Разлика ден и ноќ, и во изглед, и во чувство при промени. Црвениот конец ептен се погоди со конецот на кожата долу, на рачната, на воланот и на седиштата. Јас сум задоволен, а еве и слики пред/потоа.







Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54933
  • Махер
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #136 на: 02 Ноември 2023, 12:01:54 pm »
Лудница колку добро дошло.

Отсутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 856
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #137 на: 02 Ноември 2023, 12:04:47 pm »
Новава изгледа по-ОЕМ од ОЕМ.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17419
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #138 на: 02 Ноември 2023, 14:42:30 pm »
Изгледа прекрасно, браво. Јако ќе ти биде на првиот жежок сончев ден кога ќе заборавиш дека дел од куглата е од алуминиум ;D

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #139 на: 02 Ноември 2023, 16:04:02 pm »
На лето ќе ја правам manuel место manual  ;D


Присутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6118
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #140 на: 02 Ноември 2023, 16:33:41 pm »
Ајде, ајде, бандажите, слики.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #141 на: 02 Ноември 2023, 16:40:36 pm »
Лом е колата, вечер ќе и удрам едно миење и утре слики :)

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #142 на: 03 Ноември 2023, 14:00:25 pm »
Еве и некое сличе од тркалата. На последните две ептен убаво се познават дека многу менвет боја на различна светлина. Штета шо немаше сонце сабајлево, и шо не ми текна еден closeup да направам од вентилите. Здравје, наредна прилика.








Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29559
    • CARclub.mk
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #143 на: 05 Ноември 2023, 18:34:41 pm »
Прекрасна боја!

Отсутен AUUU

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7042
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #144 на: 05 Ноември 2023, 18:38:37 pm »
Денес финализирав една-две ситници на колата. Бандажите и гумите ги наместив вчера, сабајлево од пошта ги зедов и централните капачиња, да ја измијам колата после дождов и ќе постирам слика од целосниот резултат.

На тема тркала, ги извозев зимските гуми вчера до Скопје и назад. На топличко и суво гумите се феноменални, не ја штедев многу а лепеа ко луди. Потивки се и помеки од летните PremiumContact6 шо ги добив со колата, иако не е фер споредба бидејќи Контито беа 6 години стари.

Друга работа која стигна денес е куглата за мењач од Squadra Sportiva. Мене не ми е јасно зошто на пример Алфа не ставиле вакво нешто од фабрика, можда евентуално со испишани брзини негде, ама тоа е што е. Фабричката кугла е пластична, и познат проблем е дека сребрената боја горе се љушти при употреба. Претходниот сопственик кај мене ставил заменска, од AliExpress, која ем не беше стегната како шо требит и ротираше лево десно, ем ја фарбал со лак за нокти за да се познаваат брзините ... се познават на сликата се, ама општо земено, многу лоша состојба.

Се помислив за OEM, ама и тие беа по 65-70 евра и пак беа пластични, па решив за 70 евра да ја земам оваа, изработена од алуминиум и кожа. Разлика ден и ноќ, и во изглед, и во чувство при промени. Црвениот конец ептен се погоди со конецот на кожата долу, на рачната, на воланот и на седиштата. Јас сум задоволен, а еве и слики пред/потоа.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
Колку добро изгледа .... Браво. Вреди за секое дадено евро.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Сам свој мајстор
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43608
  • Il Moderatore
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #145 на: 05 Ноември 2023, 18:52:08 pm »
Најбољи кугли. Се мислам за митото да си земам и јас.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #146 на: 05 Ноември 2023, 23:49:42 pm »
Немат да згрешиш, јас сум ептен задоволен. Малку е чудна формата на почеток ама се навикнав.

Отсутен comang

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 135
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #147 на: 08 Ноември 2023, 19:13:53 pm »
Најбољи кугли. Се мислам за митото да си земам и јас.
Ја имам куглата на 145-ката. Веќе 7-8ма година. Сеуште изгледа како нова. Квалитетот е врв. Тогаш беше и поскапа.
ex AR 145 1.4TS, ex AR 159 1.9JTDm
AR 145QV.....

Отсутен fuzzjaw

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 384
  • Alfa Romeo Giulietta 1.4TB
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #148 на: 13 Ноември 2023, 22:45:29 pm »
Чисто за евиденција, направен денес голем сервис во Сервис Илија. Услуга 10/10, неспоредливо со овластениот сервис на Аутомобиле СК во Битола.

Сменети сет ребраст со водна пумпа, клинест каиш, антифриз како дел од големиот сервис, како и резервоарот за антифриз и дихтунг депресорот бидејќи резервоарот беше напукнат горе.

Целиот зафат чинеше 20,790 денари, од кои 5,500 денари беа садот за антифриз и дихтунг депресорот, 15,190 големиот сервис.

Остана за во блиска иднина да го средиме проблемот со климата. Потребна е замена на blend door actuator-от, а то повлеквит растурање на цела табла и ќе морам да ја оставам колата 2-3 дена. Покрај то, имат една-две ситници од подвозје за дотерување, и после мислам дека колата ќе е механички комплетна. Се надевам овие две работи до крајот на годинава да ги решам.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17419
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: 2010 Alfa Romeo Giulietta 1.4 MultiAir
« Одговори #149 на: 13 Ноември 2023, 23:37:00 pm »
Наздравје зафат! Ако ти треба кола да се движиш низ Скопје следниот пат кога ќе носиш кола кај Илија, слободно пиши ПП, имаш на располагање :)