Автор Тема: Аудиo опрема  (Прочитано 294462 пати)

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #330 на: 23 Април 2014, 21:31:45 pm »
УСБ носи некаков дискретен вид на сигнали.


@Doktor на што засилувач ќе бидат?

Отсутен smole

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2952
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #331 на: 23 Април 2014, 21:34:59 pm »
МА за звучки се топ, ваљда и сабовите им се ок, моите имаат JBL sub сосема солиден е.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #332 на: 23 Април 2014, 21:36:06 pm »
Нешто околу дилемава?

Може ќе ти звучи како шега, но мртов озбилен сум: земи го оној комплет кој тежи повеќе во кг.

Отсутен doktor

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 371
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #333 на: 23 Април 2014, 21:51:55 pm »
@Deni На Denon AVRX-1000 5x120w/6 oma, или на Pioneer VSX 528 5x130w/6 oma, мада Монитор се номинално 8ици, значи околу 80w по канал, иако се 2.1 ресиверот мислам да е 5.1!
@filipv Не ми звучи ко шега :)

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #334 на: 23 Април 2014, 23:19:20 pm »
И јас ти зборам прво за УСБ а потоа и за обични кабли...

Ја само за USB прашувам.

Ти ќе познаеш со уво кој е скап а кој евтин USB кабел?

Одма...Поготово кога се работи за скапа и проверена опрема...

УСБ носи некаков дискретен вид на сигнали.
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

и?

Не разбирам што со тоа? Мислам што сакаш да кажеш...
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #335 на: 23 Април 2014, 23:26:07 pm »
Бујрум некој ден, увери се и сам колкава разлика прави УСБ кабел.

На double blind тест, претпоставувам, без проблем ќе ја приметиш таа разлика, м даре?

Апсолутно.. Така и го избрав кабелот што го имам.

 Кај USB ја осеќам разликата од 0.5 метри Clicktronic и NoName 1.8m, како и Кимбер 1.8M на мојот систем кој е многу аналитичен и прецизен.

Кај УСБ како што веќе кажав должината е таа што игра улога (за кабли што се колку толку саглам).

И да, каблите се дел од опремата што рамноправно ги земам како такви.

И да, ги имам прочитано ваквите тестови каде што викаат дека УСБ кабел не прави разлика


http://archimago.blogspot.com/2013/04/measurements-usb-cables-for-dacs.html

Ама, во мојот систем 0.5м не така скап кабел (10 еур), и 1.8м скап кабел (полошо звучи него тој од 0.5м) како и 3м но наме кабел, дефинитивно ми правеше разлика.  Да купував сугестивно дека најскапиот е најдобар сега ќе имав Кимбер КС од 350 еур, а не Clicktronic од 10 еур.

Ама еве ќе ти поставам и друго прашање.. Дали е возможно непречено принтање со УСБ кабел подолг од 5м?

Еве за ова не ти треба blind тест :) Пробај различна должина УСБ за слушање со добар аналитичен ДАЦ, и ќе се изненадиш и самиот






Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6103
  • 69
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #336 на: 23 Април 2014, 23:31:06 pm »
Кај УСБ како што веќе кажав должината е таа што игра улога (за кабли што се колку толку саглам).

Најбитниот момент поготово кога се работи за USB и квалитетно USB кабелче.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #337 на: 23 Април 2014, 23:37:02 pm »
Нешто околу дилемава?

Може ќе ти звучи како шега, но мртов озбилен сум: земи го оној комплет кој тежи повеќе во кг.

Малку офф топик.. Имаше пар кинески лампашки појачала кои беа многу евтини и многу тешки..

Се дури некој не се сети да ги тестира.. Открија дека лампите воопшто не влијаат на звукот, туку само си светат :)

А тежината била олово во самите ногарки :). Ама да.. Освен ваквите случаи, кај Аудио опрема што потешко тоа воглавно подобро (има и исклучоци, не е секогаш правило). И тоа ако е што помалку канали или опции,  а поголема тежина, тоа :) (пример ако е 20 кг а 2 канала (за појачало), би требало да е подобро од 20 кг ама 5  канала)..

За дилемата.. Монитор Аудио ама не со рисивер, туку со стерео појачало.. Ако успееш да најдеш Rotel RA-1062 , ќе се изненадиш како тоа звучи
« Последно менување: 23 Април 2014, 23:48:59 pm krell »

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #338 на: 24 Април 2014, 08:33:49 am »
Одма...Поготово кога се работи за скапа и проверена опрема...

Апсолутно.. Така и го избрав кабелот што го имам.

Епа ајде да се тестираме. Кога и каде сакате?

Еве Дени се нуди да асистира, така дени?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #339 на: 24 Април 2014, 08:39:20 am »
Секогаш.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #340 на: 24 Април 2014, 09:14:50 am »
Одма...Поготово кога се работи за скапа и проверена опрема...

Апсолутно.. Така и го избрав кабелот што го имам.

Епа ајде да се тестираме. Кога и каде сакате?

Еве Дени се нуди да асистира, така дени?

За принтање или за слушање? За принтање не мора асистент :) Земеш усб кабел од 0.5 метри и принтај. Повтори го истото со 10 метарски усб и види дали ќе принта :)


Filip, мислам дека ослонувањето строго на теорија ти прави да губиш многу од ќеифовите што можда би ги имал доколку сакаш добар звук, и не се ослонуваш на предрасуди. И пробај да слушаш музика од личен ќеиф, не ради докажување, веројатно ќе доживееш доста позитивно.

Што се однесува до тестирањето, секогаш сум расположен кога е тоа ентузијастичко а не онака серџиско.. Томе имаше прилика да чуе одредени разлики со различни кабли и различен извор, ако сака нека сподели каква беше разликата.

Сериџиско тестирање,  кладење и слично ќе мора со некој друг или у маало..
Ентузијастичко слушање и уживање и споделување искуства од кабел до кабел или опрема и опрема, кога сакаш (само за да се осети дали е звукот добар или лош, треба малку и изоштрено уво. Обично оние што не се навикнати на добар звук, кога слушаат кај мене велат дека им фали бас (а не препознаваат дека басот е многу чист и слоевит, а не матен, или дека звукот е преоштар (а у ствари е пречист)). Исто осетот за добар звук не се добива од читање и теорија, туку со слушање без предрасуди :)

Дали имаш асистент со доволно искуство со добри аудио системи и добра музика, што би биле соодветен слушач? Некој што слуша со вуфери до даске и тоа музика што и не е битно каков е системот не е меродавен.Исто критериум базиран на звук со Surround receiver не е меродавен. Знам, бидејќи кога ми беше заснован критериумот на слушање преку Surround receiver, и не бев баш најмеродавен да препознаам добар или лош звук, или исто кога се палев на бас.. Ама човек ќе проба натенане, сам па ќе увиди што пропуштал (нормално треба желба за ова, немање предрасуди, време и опрема за тестирање, како и соодветна музика).
Следење на концерти во живо се исто позитивно (ти ова супер знаеш бидејќи пееше во хор и би требало да имаш изоштрен слух и чувство за добра музика).

Јас имам.. Девојка ми. Пее во хор со години, има искуство со настапи во живо  и не чита тестови на опрема, и често моето доживување го споредувам со нејзинот мислење и дали слуша разлика и најбитно каква. Ај јас сум склон на маркетинг и имам предрасуди и сум дунстер.

 Ама како па и девојка ми ги слуша разликите без воопшто да знае дали е оваа или онаа опрема?

Ама на крај краева битно е да се ужива.. Јас уживам во својот сетуп во моментов базиран на разно разни проби и внимателно селектирање на опрема, и сега ме тера да слушам музика, а не да менувам опрема или кабли.

Ти уживаш во тоа дека нема разлика од кабел до кабел или од формат на звук до формат на звук, и сите сме среќни и задоволни :) Како инаку ќе се трошат УСБ каблите од 100 мкд ако сите веруваат дека добар кабел прави разлика? :)


п.с. Филип, деновиве моето Аудио ПЦ го заменив со MacMini. Знаеш зашто? Зашто кога пуштав од MacMini и Amarra осетно подобро звучеше него од ПЦ. За ова можеш да се консултираш и со Оги (Milkman), бидејќи слепиот тест го правевме со него


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #341 на: 24 Април 2014, 09:18:32 am »
Баш заради тоа постои дабл блајнд тестот.

Цитат
Double-blind describes an especially stringent way of conducting an experiment which attempts to eliminate subjective, unrecognized biases carried by an experiment's subjects and conductors.

Mилиони се во прашање. :) За Усб.

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #342 на: 24 Април 2014, 09:26:13 am »
Баш заради тоа постои дабл блајнд тестот.

Цитат
Double-blind describes an especially stringent way of conducting an experiment which attempts to eliminate subjective, unrecognized biases carried by an experiment's subjects and conductors.

Mилиони се во прашање. :) За Усб.

Кога правиш blind test многу е битно да го правиш со музика што многу добро ја знаеш, и тоа соодветна да ги прикаже разликите на системот или опремата.

Бидејќи ми личи дека често правиш blind test слушајќи опрема.

Која е твојата референтна листа на песни/музика? Во кој формат? Како ги пушташ?
Можеш ли во кратки црти да ми опишеш со која песна што тестираш? Која ти е референтна песна за Imaging? Која за длабина на сцена? Која за timber на инструменти?


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54808
  • Махер
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #343 на: 24 Април 2014, 09:29:59 am »
Се да е исто во двата случаи, само кабелот се менува. Филип ти предложи тест, не јас. Јас сум само асистент во конкретниов случај.

За дигитален пренос на информации ако ви треба помош, тука сум исто така.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Аудиo опрема
« Одговори #344 на: 24 Април 2014, 09:40:13 am »
http://www.edn.com/design/consumer/4376143/Fundamentals-of-USB-Audio

Чисто да се знае што ќе се испитуе..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.