Автор Тема: Квалитетот на воздухот во Скопје  (Прочитано 570478 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1065 на: 09 Ноември 2014, 14:47:27 pm »
Fuckin' hypocrite.

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1066 на: 09 Ноември 2014, 14:50:20 pm »
Случајно нокеска ги разгледував сликите во телефон што сум сликал и налетав на следниве 2 слики. Ова се слики од 14 јули ова лето, негде околу 5 часот наутро. Ја сум во Кисела Вода, и е сликано во правец кон Гази Баба и Скопје Север.




Така да мало морген дека домакинствата со дрвата и ние со колите сме најголемите загадувачи.
Чисто информативно да ти кажам филипв, ние се грееме на дрва. Претходно имавме од старите кумбиња, оние селскине со многу мало ложиште, што собираше максимум 2 ситно цепени дрва. Кога ке ставевме во него дрва и ке се разгореа, имаше чад низ оџак.
Сега имаме алфа 90 камин што собира 3-4 големи трупци цели без да ги цепиш, се развива поубав пламен и надвор минимално има чад, речиси незабележителен. ;)

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1067 на: 09 Ноември 2014, 14:52:02 pm »
Чисто информативно да ти кажам филипв, ние се грееме на дрва. Претходно имавме од старите кумбиња, оние селскине со многу мало ложиште, што собираше максимум 2 ситно цепени дрва. Кога ке ставевме во него дрва и ке се разгореа, имаше чад низ оџак.
Сега имаме алфа 90 камин што собира 3-4 големи трупци цели без да ги цепиш, се развива поубав пламен и надвор минимално има чад, речиси незабележителен. ;)

Аа фала, ја не знаев дека горењето може да биде повеќе или помалку целосно. Сигурно дека дрво (или гума) може да гори со повеќе или помалку чад. Но не може без ич чад, како што џиџи и онак као прочитале ни сами не знаат каде.

Fuckin' hypocrite.

Kaде тука виде хипокризија ако и сам знаеш еве на

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1068 на: 09 Ноември 2014, 14:53:36 pm »
 :D И уште нешто, не сите имаат пари, па некој зема дрва во последен момент, па ке му ги донесат дома мокри, ко претходно 1 недела во базен да стоеле, па кога ке го ставиш во кумбе, има ко парна локомотива да чади низ оџак. :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1069 на: 09 Ноември 2014, 17:12:17 pm »
пак филозофија со ЛАЖНО НАБЕДУВАЊЕ.... НИКОЈ не рече без чад... дискитуравме за многу штетни честици... не за чад низ оџак... ти или имаш проблем со перцепција и толкување на мисли или имаш неодолива желба различно да претставиш нечие мислење т.е. да го оцрниш... извини за повторното анализирање на тебе ама кога ме правиш будала и ми ги мењаш мислите, морам да се одбранам...а ти тоа РЕДОВНО го правиш... водиш политика на извитоперување на зборовите... т.е. филозофска демагогија... прекини да го правиш тоа и никој нема да ти анализира ни карактер ни особини... се до тогаш ке имаш извртена и пред се ЈАЛОВА дискусија...

а можам и јас да го свртам како тебе... посочи ми извор кај што вели дека сецканите гуми загадауваат исто како и не сецканите....

плус тука не сме во судница па да докажуваме некому нешто... јас ти кажувам а ти ако ти се верува верувај, ако не немораш... ама јас не ти должам докази... кој те врти....
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43558
  • Il Moderatore
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1070 на: 09 Ноември 2014, 18:45:20 pm »
Цитат
Consequently, the ultimate solution may be considerably less elegant than recycling: using tires as fuel. According to the Environmental Protection Agency (EPA), tires deliver 25 percent more energy than coal, with an emission profile of greenhouse gases and other pollutants that is about the same, making them acceptable as an industrial fuel. The RMA says that in 2005, 52 percent of all the scrap tires reclaimed in the United States were burned for fuel. In Europe the figure was 31 percent, according to the ETRMA.
http://discovermagazine.com/2008/feb/new-source-of-green-energy-burning-tires

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3843
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1071 на: 09 Ноември 2014, 18:53:34 pm »
Случајно нокеска ги разгледував сликите во телефон што сум сликал и налетав на следниве 2 слики. Ова се слики од 14 јули ова лето, негде околу 5 часот наутро. Ја сум во Кисела Вода, и е сликано во правец кон Гази Баба и Скопје Север.

(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)
(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Така да мало морген дека домакинствата со дрвата и ние со колите сме најголемите загадувачи.
Чисто информативно да ти кажам филипв, ние се грееме на дрва. Претходно имавме од старите кумбиња, оние селскине со многу мало ложиште, што собираше максимум 2 ситно цепени дрва. Кога ке ставевме во него дрва и ке се разгореа, имаше чад низ оџак.
Сега имаме алфа 90 камин што собира 3-4 големи трупци цели без да ги цепиш, се развива поубав пламен и надвор минимално има чад, речиси незабележителен. ;)

http://pollutionarticles.blogspot.com/2012/01/does-burning-wood-in-stoves-create.html

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1072 на: 09 Ноември 2014, 19:46:47 pm »
пак филозофија со ЛАЖНО НАБЕДУВАЊЕ.... НИКОЈ не рече без чад... дискитуравме за многу штетни честици...

Експлицитно не, но имплицитно да:

Има една студија од еден сега за жал починат доктор на науки, инаку хемичар, екологист, меѓу другото бивши професор во странство... каде вели дека ситно исецката гума може да пали и при тоа да не создава канцерогени честички.

Секој чад е канцероген. Па така, не може да не е канцерогено, а да е чад. Ако некој рече „не е канцерогено“ автоматски рекол „нема чад“. Ако не ми веруваш, пробај да најдеш пример за чад кој не е канцероген.

Нит студија видовме, нит гугл најде некаква гума што горела неканцерогено нит бутур. Се што „најдовме“ е „филип е ваков филип е онаков“. Бравос.

Мислам дека Џиџи не разбрал, чул недочул. Веројатно уважениот професор рекол дека ситно сецкана гума создава помалку канцерогени честички, а не дека воопшто не создава. Има круцијална разлика меѓу „помалку“ и „ич“.

а можам и јас да го свртам како тебе... посочи ми извор кај што вели дека сецканите гуми загадауваат исто како и не сецканите....

Јас не тврдев дека сецканите гуми загадуваат исто како и несецканите, па сеа да поткрепувам со линкови.

плус тука не сме во судница па да докажуваме некому нешто... јас ти кажувам а ти ако ти се верува верувај, ако не немораш... ама јас не ти должам докази... кој те врти....

Да имаше - немаше ова да ми го кажеш, туку ќе ми го плеснеше у фаца изворот и ќе ме укопаше.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1073 на: 09 Ноември 2014, 20:40:06 pm »
не си ми предизвик да ти плескам било што у фаца... како мало дете за играчка си, кога се фатиш во кругот од глупости што ги правиш, ти си една личност која треба да се преиспита себеси... а ако неможе тогаш треба да побара помош од стручно лице... досаден си како мува, а напорен како пролив...

си ме видел ли некогаш било кога да докажувам нешто со линкови на било кого на форумов? нема потреба од тоа. тука е битната разлика меѓу тебе и мене.. јас се дружам, споделувам искуства и знаења кои СУМ ГИ СТЕКНАЛ ЛИЧНО а не прочитал на интернет или во книга, како тебе... такви тврдоглави сезнајковци како тебе не ми се на мое ниво на комуникација... сакаш наречи го погоре или подоле нивото, сеедно е...

ме учеа старите на времето.... писмен човек е висока класа.. слушај и учи од нив. неписмен човек еповторно висока класа, помогни му да осознае... полуписмен човек.. е од него бегај... тој мисли дека се знае...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1074 на: 09 Ноември 2014, 20:45:49 pm »
Секој чад е канцероген, или пак канцероген до опасна мерка. Па така, не може да не е канцерогено, а да е чад. Ако некој рече „не е канцерогено“ автоматски рекол „нема чад“. Ако не ми веруваш, пробај да најдеш пример за чад кој не е канцероген.

Нит студија видовме, нит гугл најде некаква гума што горела неканцерогено нит бутур. Се што „најдовме“ е „филип е ваков филип е онаков“. Бравос.

Епа не е секој чад канцероген. И не е точно дека не сме виделе студија. можеби ти не си ја видел а се наоѓа информацијата во линкот над твојот пост. Читај малце. Ти не читаш ништо како и секогаш после малку ти било и докторат некој да ти презентира. Аман.

Еве цитат од текстот погоре, баш она што го пишав една страна претходно, и за некој друг таму што се сомневаше:

Цитат
Poor combustion process on the other hand can not only cause serious air pollution issue but also adverse health effects. Some unburned organic substances can even cause cancer.

This basically means that improving combustion conditions leads to fewer emissions and with it very limited influence on human health. Using newer stoves with improved combustion capabilities therefore not only ensures less pollution but also less negative health effects and a healthier life.


Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1075 на: 09 Ноември 2014, 20:49:18 pm »
очигледно е дека нема чуено за секундарно согорување и ефектите од него...

можам да се кладам со било кој, дека ако обезбедам доволно воздух во печка за согорување, ке изгорам колкава сакам количина на гума, а издувните гасови низ оџакот (дебелина 25 сантими) ке биде помала одколку неговиот ултра хипер супер ултимејт еколошки ДИЗЕЛ што ке ги испушти низ цевчето од ауспухот (дебелина 5 сантими) за истото време поминато во работење во лер...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1076 на: 09 Ноември 2014, 20:58:31 pm »
Исконтактирав некои членови на семејството - во електронска форма не е објавено, ама замолив ако може да ги сликам пишаните записи. Чекам одговор, меѓутоа со оглед на околностите скептик сум дека ќе ми излезат во пресрет. Како и да е, ако има новости први ќе бидете информирани.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1077 на: 09 Ноември 2014, 21:00:38 pm »
Знаете дека меки дрва како бор се сушат 12 месеци? А тврди дрва како даб се сушат 2 години?
Кој во МК чува дрво да се исуши како што треба? Скоро никој. Само некои искусни луѓе кои се греат на дрва одамна, па знаат како треба. Среќа што ги има и тие.

А вие ми зборите тука за чисто горење? Кое чисто горење на влажно дрво сушено 4-5 месеца, едно лето? Пола једе пола Шарцу даје. Половина од дрвото гори, остатокот лета низ оџак. Ем трошат дупло дрва заради тоа што гори неефикасно, ем фрла рак низ оџак. Да е суво дрво, навистина од оџакот излегува проѕирен чад, ни мириса ни бутур. Имам 10 годишни дрва суви барут, ги гориме за ајвар секоја година по неколку - па затоа сум видел.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1078 на: 09 Ноември 2014, 21:14:18 pm »
очигледно е дека нема чуено за секундарно согорување и ефектите од него...

можам да се кладам со било кој, дека ако обезбедам доволно воздух во печка за согорување, ке изгорам колкава сакам количина на гума, а издувните гасови низ оџакот (дебелина 25 сантими) ке биде помала одколку неговиот ултра хипер супер ултимејт еколошки ДИЗЕЛ што ке ги испушти низ цевчето од ауспухот (дебелина 5 сантими) за истото време поминато во работење во лер...

Што е неповрзано со мојата поента која тебе очигледно те одмина. Пак маалската финта „ќе кажам нешто точно, но само навидум поврзано, за да го заташкам претходното неточно“. Па немој бе мајсторе.

Епа не е секој чад канцероген.

Кој не е? Дај пример.

И не е точно дека не сме виделе студија.

Студија која зборува за чад кој не е канцероген не постои. Можеби има за помалку канцероген, но не за неканцероген, како што викаше џиџи. Аман.

Цитат
Poor combustion process on the other hand can not only cause serious air pollution issue but also adverse health effects. Some unburned organic substances can even cause cancer.

This basically means that improving combustion conditions leads to fewer emissions and with it very limited influence on human health. Using newer stoves with improved combustion capabilities therefore not only ensures less pollution but also less negative health effects and a healthier life.

Точно тоа што го дробам: подобро согорување = помалку канцерогени честички. Но не ич канцерогени честички. Сериозно не разликувате „помалку“ и „ич“?

Не постои НЕканцероген чад. Постои помалку канцероген, но и понатаму канцероген. Добро бе мајкуму, вие читате ли воопшто што пишувам? Или на мониторов тука му објаснувам?

А вие ми зборите тука за чисто горење?

Чисто горење на сложени органски молекули не постои. Горењето може да биде помалку или повеќе канцерогено, но не може да биде неканцерогено.

И да исушиш суперприродна луцкерка од недопрена ливада во подножјето на хималаите растена на чиста дождовница - чадот ќе биде канцероген. Крај.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Квалитетот на воздухот во Скопје
« Одговори #1079 на: 09 Ноември 2014, 21:17:33 pm »
Хмм... да, ОК! Вака значи, очигледно погрешно сум разбрал, ви се извинуам на сите... моја грешка, заборавете се' што сум рекол.