Автор Тема: Најновиот Ајфон во вторник !  (Прочитано 58031 пати)

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #120 на: 12 Октомври 2011, 19:44:50 pm »
Не можиш да избришиш еден повик, на фабрички ај фон. Можиш од кога ќе си снимиш Call Id ili call log.

Молам? Не те разбрав, пробај повторно.

Треба да снимиш апликација која ќе го прави ова за тебе една од нив е CallD и Call Log.
http://www.flickr.com/photos/waynesutton/1898448150/

Еве на пример мене лично што ме нервира на ај фон, е начинот на пораките. Убаво е тоа за пишување со балончиња, ама сакам да има фолдери итн итн...

Отсутен MickeY MousE

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 147
  • *** Disney ***
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #121 на: 12 Октомври 2011, 19:45:34 pm »
Абе како да дадам 500+ евра за телефон, на кој не можам да избришам повик од лице кое не сакам да стои таму?
Како да дадам 500+ евра, за телефон, со кој не можам сликите на најблиските да им ги префрлам на нивниот мобилен, да речеме Нокиа?
Зарем се замислувате дека живеете во Америка, па сите околу вас користат ајфон?

Отсутен MickeY MousE

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 147
  • *** Disney ***
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #122 на: 12 Октомври 2011, 19:46:41 pm »
Треба да снимиш апликација која ќе го прави ова за тебе една од нив е CallD и Call Log.
http://www.flickr.com/photos/waynesutton/1898448150/

Еве на пример мене лично што ме нервира на ај фон, е начинот на пораките. Убаво е тоа за пишување со балончиња, ама сакам да има фолдери итн итн...

Таа бесплатна е? Дозволува така ајфон? Има ли таква за сликите, за блутутот, за се друго?

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #123 на: 12 Октомври 2011, 19:48:28 pm »
Добро де, она со Cydia маркетот го мислев. Тоа мислам дека е нелегално. Иначе, ја лично не би сакал да имам АјФон, заради гостиварскиот тренд „продај нива во периферија, купи Голф и АјФон“. Слушнал сељо што е добро, и одма да купи, со што репутацијата како геџет за паметните се расипа.
Секогаш сум бил за нешто поретко, што резултира и во мојот возен парк досега, па и во електрониката (дигитални фотоапарати, телефони, лаптоп).

Мартинчно, кога џеилбрејкуваш ај фон тогаш уствари снимаш Cydia. Тоа е тоа што го нема во фабричкиот софтвер. Е после тоа имаш еден куп работи да модифицираш на уредот. Е сега од кога ќе го снимиш тоа, после можиш и да се го отклучиш за сите мрежи. Во уса моментално T-Mobile е купен од at&t. Атт ги има правата да продава ајфон. Е сега сите што до сега имале т-мобајл картици, не можат а сакат да користат ајфон. Моментално се во толку голем број, што атт не можи да им ги замени сим- картиците на сите. И тогаш им рекоа, дека за да ви работи ај фонот можите слободно да го џеилбрејковата. Што значи дека моментално УСА е земја каде има најмногу хакнати ај фони и тоа легално.
Можеби ова го уби Џобс.... ама никогаш нема да дознаеме..........

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #124 на: 12 Октомври 2011, 19:50:39 pm »
Треба да снимиш апликација која ќе го прави ова за тебе една од нив е CallD и Call Log.
http://www.flickr.com/photos/waynesutton/1898448150/

Еве на пример мене лично што ме нервира на ај фон, е начинот на пораките. Убаво е тоа за пишување со балончиња, ама сакам да има фолдери итн итн...

Таа бесплатна е? Дозволува така ајфон? Има ли таква за сликите, за блутутот, за се друго?

Да. За се имаш апликации, tweaks i mods. Само барај си на нет. Имаш за блутут, мислам celeste се викаше. Со него СЕ можиш да праќаш на секаде и СЕ да примаш. Имаш после апликација за ај фонот да ти биди како усб. Си отвараш по сите фолдери и се копираш што сакаш, каде сакаш од кого сакаш....
Ај ќе отворам тема, за ајфон. Па ќе пишуваме таму.

Отсутен MickeY MousE

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 147
  • *** Disney ***
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #125 на: 12 Октомври 2011, 19:54:54 pm »
@osmica8

Ти ова планираш да му го кажиш на потенцијалниот купувач во продавница?
(да замислиме дека го продаваш ајфонов)
Значи му викаш плати 500+ евра, па потоа му даваш листа со сите линкови и апликации кои треба да ги симне за да функционира чудово?
Мислиш дека ќе продадеш повеќе од 2 во годината на тој начин?
Патем, му даваш ли инструкции како да ги инсталира тие чуда во него?

Отсутен osmica8

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 11718
  • Архитект
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #126 на: 12 Октомври 2011, 19:59:02 pm »
@osmica8

Ти ова планираш да му го кажиш на потенцијалниот купувач во продавница?
(да замислиме дека го продаваш ајфонов)
Значи му викаш плати 500+ евра, па потоа му даваш листа со сите линкови и апликации кои треба да ги симне за да функционира чудово?
Мислиш дека ќе продадеш повеќе од 2 во годината на тој начин?
Патем, му даваш ли инструкции како да ги инсталира тие чуда во него?

Мики јас нит продавам нит купувам ај фони. Ниту работам во продавница за мобиљки ниту сакам да работа.
Ти овде се противиш како тоа ај фонот за к*р не го бивало, подобар бил некој самсунг (машина за перење). Ок. Така нека биди.
Јас си поседувам ајфон и си го правам како што сакам и сум доволно добар и фин да споделам некоја финта овде за сите да ја прочитаат.
Ако сакаш помош, добредојден си, ако сакаш кавги, оди те молам на друг форум....

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #127 на: 12 Октомври 2011, 20:00:28 pm »
@Мики Маус: Токму тоа е и мојот проблем со iPhone.

@Osmica: Whoa there young grasshopper. Никој не те напаѓа директно тебе, туку ги истакнува недостатоците на iPhone / iOS.

Отсутен MickeY MousE

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 147
  • *** Disney ***
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #128 на: 12 Октомври 2011, 20:04:30 pm »
Мики јас нит продавам нит купувам ај фони. Ниту работам во продавница за мобиљки ниту сакам да работа.
Ти овде се противиш како тоа ај фонот за к*р не го бивало, подобар бил некој самсунг (машина за перење). Ок. Така нека биди.
Јас си поседувам ајфон и си го правам како што сакам и сум доволно добар и фин да споделам некоја финта овде за сите да ја прочитаат.
Ако сакаш помош, добредојден си, ако сакаш кавги, оди те молам на друг форум....

Извини ако така ти делував.
Јас никаде не реков дека ајфонот за *** не го бивало.
Јас ти тврдам дека ајфонот е очаен телефон за македонскиот пазар.
Колку се таквите како тебе кои знаат како се ракува? 2%?
Јас ти зборувам за пракса другарче. И да бидеш убеден дека имам пракса доста повеќе од тебе со телефони.
На нашиот пазар имаш еден куп телефони. Некои се тука безвеза. Некои за одреден период. Некои за да пополнат место.
И сега прочитај ме внимателно..
1. Ајфон не е за македонски пазар, односно е неупотреблив.
2. Галакси С2 е врв во телефонијата, па ако сакаш и за оној обичен граѓанин.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #129 на: 12 Октомври 2011, 20:04:56 pm »
1. Купуваш Ајфон.
2. Правиш Џеилбрејк.
3. Го користиш Ајфонот.

После чекор 3 Ајфонот е значително попрост за употреба од било кој друг телефон. А меѓудругото е меѓу најдобрите телефони на денешницава. :) Е сега тоа што тато не му го купил на синчо, и Ајфонот е неупотреблив. :)

Отсутен MickeY MousE

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 147
  • *** Disney ***
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #130 на: 12 Октомври 2011, 20:08:54 pm »
1. Купуваш Ајфон.
2. Правиш Џеилбрејк.
3. Го користиш Ајфонот.

После чекор 3 Ајфонот е значително попрост за употреба од било кој друг телефон. А меѓудругото е меѓу најдобрите телефони на денешницава. :) Е сега тоа што тато не му го купил на синчо, и Ајфонот е неупотреблив. :)

Мене тато не ми купува ајфон или било што, како на некого што сеуште му купува коли.

Но, ете имаме напредок. Од сложен, стасавме до попрост за употреба.

Одиме понатаму..

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #131 на: 12 Октомври 2011, 20:12:50 pm »
Ја не знам зашто толку го спорите АјФонот. Продажбата од повише од милион примероци на првиот ден од појавувањето во продавниците зборува сама за себе.
Секако, апликациите за неџеилбрејкуван ајфон се изгор скапи, и телефонот е за одбрана група на корисници, но тоа никако не го прави смартфонот лош.
Не се толку скапи, долар-два докај 5. А ги имаш сите апликации за беспари откако ќе направиш Џеилбрејк, што воедно е легално да го направиш. :) Ама јузер-експириенсот е врв! Барем беше кај Ајфон 4, сега за новиов ќе видиме колку ќе е подобар. :D

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #132 на: 12 Октомври 2011, 20:17:56 pm »
Најсофистицирано од Ејпл што иам ракувано е „три џи ес“. Ајфон си е ајфон, нема дискусија тука, но уникатен е само заради оперативниот систем. Хардверски има слични па и подобри телефончиња, но не е исто да извадиш хатеце и ајфонче од џеб.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #133 на: 12 Октомври 2011, 20:21:40 pm »
Apple не се изговара Ејпл, туку Епл.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Најновиот Ајфон во вторник !
« Одговори #134 на: 12 Октомври 2011, 20:24:03 pm »
Ако идеме до буквалности више, äпл се изговара. За една буква притисок ми креваш, не е фер!