Автор Тема: Алат кој би сакале да го имате  (Прочитано 187851 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #600 на: 11 Ноември 2021, 07:25:41 am »
Точно , но ударната може да ја замени обичната штрафилица, додека обичната неможе да ја замени ударната. Така да според мене подобро е да инвестираш во поскапа ударна отколку да имаш 2 штрафилици.

Не држи ова вода, двете си имаат содветна примена, секогаш е подобро да инвестираш во две.
Ако не се лажам со ударнава не можиш во челик да бушиш, а во работа со иверица и меко дрво немаш контрола во стегањето на штрафовите.

Еве реална употреба на ударната од лидл баш таа, ако работиш со масивно дрво и големи штрафови или за механичарски работи.
https://www.youtube.com/watch?v=i6N-mkOv1-w

Не сум фатил да видам како работи ама ми се чини не можиш додаток за полирање да ставиш, за брусење и слично. Подобра опција е поскапа штрафилица со функција чекан, ако веќе сакаш три во едно.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #601 на: 11 Ноември 2021, 11:26:45 am »
Секако дека имаат. Таман работа. Имаат неколку модови на работа. Со куплунг (штрафче на сликата), бушење (бургија) и ударна (чекан).

Me замисли со ова, и пошто никогаш не сум имал impact driver земав да проверувам по нет... Излегува дека голем дел од ударните штрафилици немаат друга контрола на вртежниот момент освен преку притискање на дугмето. Нема да наместиш како на штрафилицата, да отпушти на одреден вртежен момент (и да не го уништи штрафот и/или битот.

Еве неколку модели што ги разгледувам во моментов, ниден нема сетирање на вртежниот момент.

На пример ингко-то што го зборувавме: https://bois.com.mk/en/product/elektricen-zastrafuvac-za-avtomobil-ingco/
Спецификацијата вели 550NM а за штраф на тркало треба - на пример 120NM, а не гледам можност за подесување вртежен момент.

Бош-ов нема контрола/подесување вртежен момент:  https://www.boschtools.com/us/en/ocsmedia/2610034434_24618_25618_IWH181_0915.pdf


Некои модели сигурно имаат вакви подесувања на вртежен момент, но колку што гледам далеку е од тоа дека може да се земе здраво за готово дека сигурно ќе има. Треба проверување за конкретниот модел.


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #602 на: 11 Ноември 2021, 11:33:03 am »
Немаат, се набавуваат согласно намената од прилика. И често се користат за вадење, затоа и отштрафниот момент им е 500Nm, а заштрафниот 100Nm. Рецимо.

AAAAAAAAA!!! КЛИПЧЕТО ОД ИНКО!!! АААААА!!! WTF!!!!! Го става мутерот на битот, и после целото на штраф директ!!! Ама, ама, ама... Ама!!! Епа еве зошто менуваме глави, и имаме проблеми со тркалата стално. Е за ова. Се наежив гледајќи, леле леле, уф.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #603 на: 11 Ноември 2021, 11:46:12 am »
Мислам дека за различен тип ударни штрафилици зборите.

Дени збори за ударна со "чекан" функција, значи нормална штрафилица со кумплунг ама има и ударна функција, а Ван мисли на нешто слично на пневматски пиштол со кој би ја заменил штрафилицата.

По интернетов единствено имам видено Милвоки што ги може двете работи наеднаш, ама тоа далеку ја преминува потребата и цената за домашен хоби алат.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6285
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #604 на: 11 Ноември 2021, 12:09:42 pm »
Ги измешаа брзините.  ;D

« Последно менување: 11 Ноември 2021, 12:28:28 pm Power to the people »

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #605 на: 11 Ноември 2021, 12:45:38 pm »
Четири различни функционалнисти се:
- бормашина: бушење
- ударна бормашина: бушење со вибрации напред назад
- штрафилица: штрафење со можност за подесување на вртежен момент (кумплунг)
- ударна штрафилица: штрафење со голем вртежен момент (со или без кумплунг)


„Ударноста“ кај штрафилица, не се вибрации напред назад како кај ударните дупчалки/бормашини, туку се мисли на самото имање (по)голем вртежен момент. Или јас барем како лаик, така разбирам (нека ме исправи некој ако грешам). :)

Скроз друга работа е кумплунгот.
Штрафилица без кумплунг е само бормашина. Штрафилица е бормашина со кумплунг. Ударна штрафилица (impact driver) е штрафилица со голем вртежен момент, значи за позахтевни штрафења како на пр. големи штрафови во масивни/тврди дрва. Ударна штрафилица и ударна бормашина се различни уреди, имаат различни намени, и на различен начин им е решена разликата во однос на стандарните бормашини... Ама па не секоја ударна штрафилица има кумплунг, па донекаде може да се каже и дека ударна штрафилица (без кумплунг) е само бормашина со голем вртежен момент.

Сложено?
Или мене не ме бива да објаснам?  ;D



Е сега, муабетот беше за она што би сакале ние како хобисти - е да имаме ударна штрафилица со кумплунг и да исфрлиме потреба од имање обична штрафилица. И да исфрлиме потреба од имање одделна бормашина. Три во едно. Ударна штрафилица со кумплунг може да работи и како обична штрафилица, и како бормашина (сетинг за исклучување на кумплунгот).

Ударна бормашина мора да биде свој одделен уред. Не сум слушнал за уред кој ги комбинира сите четири функционалности.

Отсутен koce1102

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1484
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #606 на: 13 Ноември 2021, 21:54:13 pm »
Имаат сајт, само - нормално, без цени :)

Еве ги дводелните
http://baukit.mk/index.php?route=product/category&path=1_2_68
Беше во продавница ?
Да пишеш отприлика како се движат цените...и дали имаат достава

Тнх

Sent from my SM-A525F using Tapatalk


Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8423
  • Малерозен дрводарец
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #607 на: 13 Ноември 2021, 22:11:28 pm »
Имаат сајт, само - нормално, без цени :)

Еве ги дводелните
http://baukit.mk/index.php?route=product/category&path=1_2_68
Беше во продавница ?
Да пишеш отприлика како се движат цените...и дали имаат достава

Тнх

Sent from my SM-A525F using Tapatalk



Не стигнав, стопанката...
Ама синоќа од телефон штракајки сконтав дека ако го отвориш Baukit во Maps, ќе ти даде од Google Products или нешто...
Има по некоја цена, не се многу продукти ама ќе добиеш ориентација кое како оди отприлика.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #608 на: 19 Ноември 2021, 09:22:04 am »
Мишелин од Лотулс, како бренд за алат го бива ли?

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=6734123479961176&id=851486198224963

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk


Отсутен Roci

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3793
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #609 на: 19 Ноември 2021, 09:32:09 am »
Jas ja kupiv lani od niv istava polirka ( mislam za nesto poevtina cena isto na black friday ) od linkot, extra e 1 godina sega za sega. Za drugite raboti nz ne sum gi probal, neblagodarno e da zboruvam 😁

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #610 на: 19 Ноември 2021, 09:46:51 am »
Цените им се исти како пред блек фрајдеј само имаат додадено 50% бонус (уствари е без бонус)

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk


Отсутен Vwlover

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 579
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #611 на: 22 Ноември 2021, 22:37:21 pm »
Здраво дечки, во Март-Мај ќе донесам од Сад во МКД алат па би сакал да ве прашам дали некој од форумов е заинтересиран за истиов Алат Milwaukee за цена -10000 од тоа што се продава во EuroImpex.
Ако некој од вас веќе има Milwaukee, DeWalt или Makita батерии, можно е да се донесе и друг посакуван алат без батерија.
https://imgur.com/gallery/TUM4p1T?fbclid=IwAR1EC7nUgNpglwlgk5JU31hrRLusrd3Ck402cRydxVOrcs_iPojqhFMefgo

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8423
  • Малерозен дрводарец
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #612 на: 22 Ноември 2021, 22:39:39 pm »
Извини, синка, едино нешто од овие ако имаш...

Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #613 на: 22 Ноември 2021, 22:53:37 pm »
Да имам оваква комшика никад не би си купил никаков алат :)

Отсутен smole

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3023
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #614 на: 22 Ноември 2021, 23:42:06 pm »
Две топ понуди - e-shop.gr crazy sundays. Ако не ви го отвора сајтот користете VPN.