Автор Тема: Алат кој би сакале да го имате  (Прочитано 187861 пати)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #585 на: 08 Ноември 2021, 17:27:55 pm »
Ako e za rabota ke si zemete milwaukee

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #586 на: 08 Ноември 2021, 17:52:34 pm »
Алатот од Лидл е за домашна употреба. Реално е мн ценовно достапен, што при држ-недај ситуации со мољакање со мајстори, доволно е еднаш некоја работа да завршиш со него и е исплатен со плус кусур за кафана.
Реално, никогаш не знаеш кога би ти здотребал некој алат, меѓутоа алат од типот на електрична штрафилица, хилта, аголна брусилка по мене се нешто најосновно за некој што може и има желба да сработи нешто од поправки по дома.

Многу голема штета е што кај нас нема можност за изнајмување н алат како во други земји. Пример, треба 1 да заварам ППР цевки, купувам во вредност од 3000 денари во Фригошоб или сл треба бе да ми речат, дечко повели алат за варење ппр цевки за 24 часа користење.
Ако ти треба уште, 200 ден од ден. ММЕ 2000 денари е нов.
Исто и за др алати. Јасно е дека би имало злоупотреби ама шо знам, за некои ентузијасти би било убаво.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #587 на: 08 Ноември 2021, 19:38:55 pm »
@nikomil1 прав си.
Грешка сум во изразувањето. Мислев на тоа дека сосема ок штрафилица од Ингко кошта 1.7К (лани земав и ја користев во повеќе наврати). Која логика е ударната штрафилица да им кошта 5.1 К денари?

Во ред е тоа дека илјада вати не се исто што и двестаосумдесет вати, но зошто толкави разлики во моќноста (и цената)? Слично имам приметено и кај другите брендови, импакт драјверите на 220 волти редовно некако влагаат во поскапа ценовна класа (и со поголема моќност). Не разбирам зошто, си реков некој можеби разбира.

Отсутен nikomil1

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 696
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #588 на: 08 Ноември 2021, 20:32:52 pm »
@nikomil1 прав си.
Грешка сум во изразувањето. Мислев на тоа дека сосема ок штрафилица од Ингко кошта 1.7К (лани земав и ја користев во повеќе наврати). Која логика е ударната штрафилица да им кошта 5.1 К денари?

Во ред е тоа дека илјада вати не се исто што и двестаосумдесет вати, но зошто толкави разлики во моќноста (и цената)? Слично имам приметено и кај другите брендови, импакт драјверите на 220 волти редовно некако влагаат во поскапа ценовна класа (и со поголема моќност). Не разбирам зошто, си реков некој можеби разбира.

Hmmm prasanjevo zosto, pa shto znam im se moze... ova bash mi lichi na prasanjeto na angliski ... why the dog licks its balls? (because it can)

Kolku e razlikata vo asalna bormasina i hilta kvalitetna? hiltata e okolu 2kw, bormashinata okolu 700w znachi x3 pati e pojaka hiltata a i cenata i e pogolema soodvetno no moze i poveke od 3 pati poskapa.

Mislam deka poradi brojot na prodadeni parchinja..mnogu pochesto ke kupi bilo koj shtrafilica nekoja za sitni raboti po doma (sekade kaj shto ke go mrzi da vrti so shtrafciger ke zashtrafi so shtrafilicata) i plus taa nema snaga znachi ne treba ni da ja pravat koj znae kolku jaka... E sega na kolku lugje ke im pritreba udaren odvrtuvach (ako pravilno go koristime nazivot) na mnogu pomalku odkolku na tie shto im trebalo shtrafilicata, znachi obrtot na pari po edinica parche mora da e pogolem inache ednostavno nema da im se isplati da go chuvaat vo dukjan toj proizvod.

Istoto e so bormashinata i hilta za krshenje beton, retko koj obichen smrtnik ke kupi hilta da krshi beton ednostavno nema potreba, pa taa edna shto ke ja prodadat treba da donese profit, za razlika od nea bormashinki ke prodadat 100 (lupam brojka) i so mnogu pomalku marza se isplati da trguva nekoj so niv.

A za prasanjeto zoshto tolku razlika vo snagata (iljada vati protiv dvesta) pa za da ima snaga da si ja zavrshi rabotata, ne zemash shtrafilica za da odvrtish zapechen golem shtraf oti nema snaga, ti treba nekoj ili neshto shto ke go potera toj shtraf, ama pa zatoa i ne zemash udaren odvrtuvach za da zashtrafish malo shtrafche oti ke preterash i ke izgleda grubo.

Se si ima svoja namena, balerina od 70kg i bilder od 70 kg ne biva ovaa e debela ovoj e za grev malechok :) drug primer se brichish so zilet koj dali ima 5cm dolzina, a ne so kosa za seno :) ili se strizis so nozicki a ne so makazi za ziva ograda, sekoja zadacha si bara soodveten alat, a cenata ja odreduvaat trgovcite vrz nekoj niven esap neka se izjasni nekoj ekonomist ako moze da ti pojasni po struchno okolu cenava.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #589 на: 08 Ноември 2021, 21:12:16 pm »
...na kolku lugje ke im pritreba udaren odvrtuvach (ako pravilno go koristime nazivot) na mnogu pomalku odkolku na tie shto im trebalo shtrafilicata, znachi obrtot na pari po edinica parche mora da e pogolem inache ednostavno nema da im se isplati da go chuvaat vo dukjan toj proizvod.
Понуда/побарувачка и големина на пазарот е сосема ок објаснување... :)
На секои илјада луѓе што им треба штрафилица има отприлика неколку што им треба ударна штрафилица (иако и повеќето други одвреме навреме ќе најдат намена и за ударната).

Инаку ударна штрафилица од 500-750вати би била таман за 90-95% од употребните сценарија на повеќето од нас овде... На пример за што ти треба тебе impact driver? За заштрафување тркала од ауто? Тоа може и со штрафилица, јас и онака ќе сакам рачно да го затегнам финалното затегање... А за побрзо заштрафување штрафови во дрво (најчестата употреба), не ти треба моќност над 1К вати.
Или најчесто не ти треба, зависи од големината на штрафовите.  ;)

Едноставно најверојатно се работи за сегмент од пазарот кој не е популарен, и со малата побарувачка следи и мала понуда што си влече повисоки цени.
« Последно менување: 08 Ноември 2021, 21:17:28 pm Van »

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #590 на: 08 Ноември 2021, 21:16:49 pm »
...

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #591 на: 10 Ноември 2021, 09:41:40 am »
Поправката маме еба... не може човек поштено да отиде по скала до BauKit.

Или да акнам од кај Јурумлери?

@loopz
Шо скала одбра, каква и колку пари?

Јас пола година се мислам и не можам да одберам... Таа од дедо ми се распаѓа, сега дилемата е дали дрвена или алуминиумска.
Стариот вика подобро дрвена, алуминиумската повеќе ќе се лизгала.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8423
  • Малерозен дрводарец
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #592 на: 10 Ноември 2021, 09:46:27 am »
Поправката маме еба... не може човек поштено да отиде по скала до BauKit.

Или да акнам од кај Јурумлери?

@loopz
Шо скала одбра, каква и колку пари?

Јас пола година се мислам и не можам да одберам... Таа од дедо ми се распаѓа, сега дилемата е дали дрвена или алуминиумска.
Стариот вика подобро дрвена, алуминиумската повеќе ќе се лизгала.

Не им ги знам цените, ама имаат доста избор, близок ми препорача да одам таму.

Алуминиумска ќе зимам бидејќи ми треба за 4м висина пентерење, башка лесно да трпи 120+ кг треба.
Затоа бегам од дрвените, обично се лошо штрафени и се расклатуваат кога ќе се качиш.
Лизгањето се решава, ама ако е како клакцалица, па ја достегнуваш сам и пак се клати... јебеш тоа :)

Не сум одлучил точно која, да видам прво колку пари се дводелните.
АРНО ама - поправка. Баталив, ќе одам Сабота.
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #593 на: 10 Ноември 2021, 10:02:41 am »
Ај ако не ти е тешко пиши цени/модели што ќе видиш (кога ќе одиш).

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8423
  • Малерозен дрводарец
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #594 на: 10 Ноември 2021, 10:44:57 am »
Имаат сајт, само - нормално, без цени :)

Еве ги дводелните
http://baukit.mk/index.php?route=product/category&path=1_2_68
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #595 на: 10 Ноември 2021, 13:11:12 pm »
...na kolku lugje ke im pritreba udaren odvrtuvach (ako pravilno go koristime nazivot) na mnogu pomalku odkolku na tie shto im trebalo shtrafilicata, znachi obrtot na pari po edinica parche mora da e pogolem inache ednostavno nema da im se isplati da go chuvaat vo dukjan toj proizvod.
Понуда/побарувачка и големина на пазарот е сосема ок објаснување... :)
На секои илјада луѓе што им треба штрафилица има отприлика неколку што им треба ударна штрафилица (иако и повеќето други одвреме навреме ќе најдат намена и за ударната).

Инаку ударна штрафилица од 500-750вати би била таман за 90-95% од употребните сценарија на повеќето од нас овде... На пример за што ти треба тебе impact driver? За заштрафување тркала од ауто? Тоа може и со штрафилица, јас и онака ќе сакам рачно да го затегнам финалното затегање... А за побрзо заштрафување штрафови во дрво (најчестата употреба), не ти треба моќност над 1К вати.
Или најчесто не ти треба, зависи од големината на штрафовите.  ;)

Едноставно најверојатно се работи за сегмент од пазарот кој не е популарен, и со малата побарувачка следи и мала понуда што си влече повисоки цени.
Со обична штрафилица неможеш да дупнеш ѕид за да закачиш слика или огледало така да јас би зел и за тоа. Ударна штрафилица не е само да одвртуваш штрафови од тркала.


Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #596 на: 10 Ноември 2021, 14:21:32 pm »

ОК, ама за тоа нели имам ударна бормашина? :)

Примена на ударна штрафилица освен за штрафови од тркала, јас лично најмногу гледам за заштрафување поголеми штрафови во дрво. Такви некои конструкциски и слични намени кои бараат поголем вртежен момент (torque). Јасно дека такви работи бараат најчесто поголема моќност, па веројатно затоа и немаме многу опции за помалку пари (помала моќност) иако има доста практични примени и за такви послаби уреди.

Отсутен Dule_

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2975
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #597 на: 10 Ноември 2021, 14:37:48 pm »
Точно , но ударната може да ја замени обичната штрафилица, додека обичната неможе да ја замени ударната. Така да според мене подобро е да инвестираш во поскапа ударна отколку да имаш 2 штрафилици.

Sent from my Mi Note 10 Lite using Tapatalk


Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #598 на: 10 Ноември 2021, 15:08:57 pm »
Држи вода размислувањето. Само не сум сигурен дека ударните штрафилици имаат кумплунг, односно отпуштање на одреден вртежен момент...

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Алат кој би сакале да го имате
« Одговори #599 на: 10 Ноември 2021, 15:13:59 pm »
Секако дека имаат. Таман работа. Имаат неколку модови на работа. Со куплунг (штрафче на сликата), бушење (бургија) и ударна (чекан).