Гласање

Кој е според вас најдобриот компакт

VW Golf 1.6 TDI CR
42 (32.6%)
Renault Megane 1.5 DCI
12 (9.3%)
Ford Focus 1.6 TDCI
14 (10.9%)
Opel Astra 1.7 CDTI
24 (18.6%)
Fiat Bravo 1.6 Mjet
14 (10.9%)
Peugeot 308 1.6 HDI
7 (5.4%)
Citroen C4 1.6 HDI
7 (5.4%)
Seat Leon 1.6 TDI CR
9 (7%)

Вкупно гласови: 129

Автор Тема: Најдобар Европски Компакт  (Прочитано 74506 пати)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #90 на: 29 Август 2011, 23:47:37 pm »
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав) а нема многу друг коили од таа класа. Поправете ме ако грешам ама темава е Најдбар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...?
Можеби А3, Jiulietta, BMW1, Delta (не ми текнува некој друг поистканат европски компакт) треба да најдат место тука, ако бараме најдобар, треба да го побараме меѓу најдобрите :)


Без разлика, ако се мисли на најдобар тогаш цената не треба да е репер и да се бута Голф демек као најдобар за парите....далеку од тоа дека не чини, ма сери се на него ако има БМВ.
БМВ 1 е далеку од БМВ.
А блиску до?
Јас би рекол дека нуди нешто поразлично од другиве, па би требало да се цени тоа. BMW 130i, 135i или 1M e BMW до коска не знам колку поблиску може да биде. Ако збориме за естетската страна, Се` што е удрено со стапот на Крис Бенгл(Bangle) е далеку од BMW (ќе го кркам за ова од BMW-ашиве ама ај...) почнувајќи од 7-цата, 5-ката (последнава не ја рачунам), 6-ка, 3-ка (овде малце се подопраија) X6...
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав) а нема многу друг коили од таа класа. Поправете ме ако грешам ама темава е Најдбар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...?
Можеби А3, Jiulietta, BMW1, Delta (не ми текнува некој друг поистканат европски компакт) треба да најдат место тука, ако бараме најдобар, треба да го побараме меѓу најдобрите :)


Без разлика, ако се мисли на најдобар тогаш цената не треба да е репер и да се бута Голф демек као најдобар за парите....далеку од тоа дека не чини, ма сери се на него ако има БМВ.
БМВ 1 е далеку од БМВ.

Темава не е најубав туку најдобар...ако е за убавина и мене не ми се свига кецот на БМВ, ама па ГОЉФОТ да не праиме муабет...!
Маlку реалност дечки....!

Отсутен DareBmw

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4305
  • К’мет
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #91 на: 29 Август 2011, 23:48:08 pm »
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав) а нема многу друг коили од таа класа. Поправете ме ако грешам ама темава е Најдбар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...?
Можеби А3, Jiulietta, BMW1, Delta (не ми текнува некој друг поистканат европски компакт) треба да најдат место тука, ако бараме најдобар, треба да го побараме меѓу најдобрите :)


Без разлика, ако се мисли на најдобар тогаш цената не треба да е репер и да се бута Голф демек као најдобар за парите....далеку од тоа дека не чини, ма сери се на него ако има БМВ.
БМВ 1 е далеку од БМВ.
+1

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #93 на: 30 Август 2011, 00:01:32 am »


Не сваќам,ај појасни малце друже!


Речиси истата (ако не и истата) платформа од 206 е употребена за 207, со тоа што габаритот (и тежината што е најлошо) е зголемен. Возните својства се влошени, динамиката на возилото е влошена.

Компарацијата ја праам на 206-ка i 207-ца со 1.4 HDI мотори, со отприлика слична опременост (две воздушни перничиња, абс, клима, борд комп. и слични глупости). 206-ката на жена ми, 207 на братучед ми. Двете ги имам доста возено и на подлги релации исто така.

Ништо лично, ама мислам дека 207 им е утка во однос на 206.

Ова е МОЕ ЛИЧНО мислење и според мене 206-ката е подобро ауто од 207-цата во секој поглед. И морам да напоменам дека и двете коли не се мои омилени и не би ги земал и да ми ги поклононат.  :)


Да убаво си кажа дека тоа е само твое (скромно) мислење кое не се совпаѓа со мислењето на луѓето ширум Европа.
"6.8 million 206 units produced until (30 April 2010)" бројка по која некои производители можат да сонуваат!

Извор:     http://en.wikipedia.org/wiki/Peugeot_206

Зборев за 207-цата. :) Дури и да не ги сакам, мислам дека 207 е промашај во секој поглед во однос на 206 (а да не збориме за цената лудачка, тоа 1.4 hdi што не мрда од место, со 1200 и јаче кила и 68 коњи чинеше околу 15.000 евра 2007 година)

206-ката ако продужат да ја праат уште некоја година и ја шиткаат во Кина и Индија, веројатно и бубата ќе ја надмаши :)
(Beetle: Production    1938–2003     21,529,464 built) :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #94 на: 30 Август 2011, 00:32:47 am »
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав) а нема многу друг коили од таа класа. Поправете ме ако грешам ама темава е Најдбар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...?
Можеби А3, Jiulietta, BMW1, Delta (не ми текнува некој друг поистканат европски компакт) треба да најдат место тука, ако бараме најдобар, треба да го побараме меѓу најдобрите :)


Тие си се посебна класа.

Отсутен djidji

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10557
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #95 на: 30 Август 2011, 00:40:11 am »
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав) а нема многу друг коили од таа класа. Поправете ме ако грешам ама темава е Најдбар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...?
Можеби А3, Jiulietta, BMW1, Delta (не ми текнува некој друг поистканат европски компакт) треба да најдат место тука, ако бараме најдобар, треба да го побараме меѓу најдобрите :)


Тие си се посебна класа.
Зошто посебна класа? Иста класа се, или гледате према цената ? :D

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #96 на: 30 Август 2011, 01:13:57 am »
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав) а нема многу друг коили од таа класа. Поправете ме ако грешам ама темава е Најдбар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...?
Можеби А3, Jiulietta, BMW1, Delta (не ми текнува некој друг поистканат европски компакт) треба да најдат место тука, ако бараме најдобар, треба да го побараме меѓу најдобрите :)


Тие си се посебна класа.

Премиум подкласа :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #97 на: 30 Август 2011, 02:20:32 am »
Пошто се водат како „премиум компакти“... Затоа фалат и Алфата, и Ланчата, и њемците... Источњаците ги нема, бидејќи темата е „Најдобар Европски Компакт“. Тоа би му дошло, со европско потекло, а не да се произведува во Европа (пошто сите се произведуваат во Европа :D).
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #98 на: 30 Август 2011, 08:38:46 am »












Според мене, Focusot внатре е најубав.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #99 на: 30 Август 2011, 09:17:17 am »
Фокусот е добар, али е малку премногу накитен за мој вкус. Материјалите се одлични, ергономијата е скоро добра како на Голфот, и финалната обработка е добра со мали недостатоци(и ќе стане само подобра со време, откако ќе ја увежбаат луѓето во фабрика). Ручната во Фокусот е цепки.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #100 на: 30 Август 2011, 09:24:11 am »
Дени, тебе те удрило сончаница... праисторија, ахива.



Ова е фејслифтот, односно фазата која сите производители ја поминуваат пред презентирање на нов модел.
Штета што изгледа и вози многу подобро од „колеги“ што не се праисториски.

Внатрешноста на понудените мене најмногу ми се свиѓа кај Голф и Браво. Кај Астрата фали уште некое копче за да има комплетна тастатура, Фокусот ми е премногу Трансформерс за оваа категорија возила. Меганот не ми се допаѓа.

Отсутен ace-106

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3468
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #101 на: 30 Август 2011, 09:55:40 am »
Внатрешноста на понудените мене најмногу ми се свиѓа кај Голф и Браво. Кај Астрата фали уште некое копче за да има комплетна тастатура, Фокусот ми е премногу Трансформерс за оваа категорија возила. Меганот не ми се допаѓа.


Баш така! Според внатрешноста :
фокусот е смешки,
астрата со 1000 дугмиња,и одвратен волан-за никаде,
меганот-не припаѓа во 21 век,
голфот има се што треба,
али бравото фантазија-најбољи ентериер.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #102 на: 30 Август 2011, 10:53:20 am »
Астрата е button fest, Голфот е веќе видено, Меганот *стави цитат од ace-106 тука*, Форд нудат ентериери привлечни за млади кои користат Блекбери, а Бравото е clean, simple, elegant, yet modern and effective.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #103 на: 30 Август 2011, 11:03:30 am »
Астрата е button fest, Голфот е веќе видено, Меганот *стави цитат од ace-106 тука*, Форд нудат ентериери привлечни за млади кои користат Блекбери, а Бравото е clean, simple, elegant, yet modern and effective.

Обожавам кокпит ала спејс шатл ;D ;D ;D

Што се тиче Бравото, заради ергономски причини воланот е малце преголем за мој укус.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #104 на: 30 Август 2011, 11:05:47 am »
ШесТката е потполно идентична како ГТИ верзијата на 5-ката што ја имам ...

Едина разлика, копчињаната за контрола на прозорците се кренати горе и сменета боја на брзинометарот ..
Тоа е, кога ги штампаат како книги ...