Гласање

Кој е според вас најдобриот компакт

VW Golf 1.6 TDI CR
42 (32.6%)
Renault Megane 1.5 DCI
12 (9.3%)
Ford Focus 1.6 TDCI
14 (10.9%)
Opel Astra 1.7 CDTI
24 (18.6%)
Fiat Bravo 1.6 Mjet
14 (10.9%)
Peugeot 308 1.6 HDI
7 (5.4%)
Citroen C4 1.6 HDI
7 (5.4%)
Seat Leon 1.6 TDI CR
9 (7%)

Вкупно гласови: 129

Автор Тема: Најдобар Европски Компакт  (Прочитано 74483 пати)

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #105 на: 30 Август 2011, 11:20:28 am »
И дали приметивте, само сликата од Голфчето е со позадина од пејзаж, да разбие монотонија :D

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #106 на: 30 Август 2011, 11:30:29 am »
Додаени се 308, C4 и Leon.

C4 и Leonot се најефтини. Мој избор дефинитивно Леонот.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #107 на: 30 Август 2011, 11:55:29 am »

Што се тиче Бравото, заради ергономски причини воланот е малце преголем за мој укус.

За стилото се продаваше од lineaccessori фино воланче (јас имам кожен со команди, служи сврси - не е за мењање) ама ако баш толку ти смета воланот на Бравото, еве има одлично решение, да не се откажуваш од него само заради воланот ;)
http://www.fiat-bravo.info/artikel_fiat-bravo_5982_Neue-Interieurteile-Anregungen,-Wuensche-.html

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #108 на: 30 Август 2011, 12:01:38 pm »
Голфот внатре е дефиниција, едно седнување и нема да сакаш да искочиш никогаш. Не се гледа тоа по слики. И рачунајте овие модели се наполнети со опрема. Купениот нема да е наполнет. Така да Опел Бетон има добра внатрешност, како и Фокус.

П.С. Леонот, треба да го крстат Сеат Леон класик, за да си конкурира со Астра класик и Голф 5.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #109 на: 30 Август 2011, 12:15:32 pm »
Голфот внатре е дефиниција, едно седнување и нема да сакаш да искочиш никогаш. Не се гледа тоа по слики. И рачунајте овие модели се наполнети со опрема. Купениот нема да е наполнет. Така да Опел Бетон има добра внатрешност, како и Фокус.

П.С. Леонот, треба да го крстат Сеат Леон класик, за да си конкурира со Астра класик и Голф 5.

Ваљда прво треба да излезе наследникот за да го нудат како класик.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #110 на: 30 Август 2011, 12:19:00 pm »

Што се тиче Бравото, заради ергономски причини воланот е малце преголем за мој укус.

За стилото се продаваше од lineaccessori фино воланче (јас имам кожен со команди, служи сврси - не е за мењање) ама ако баш толку ти смета воланот на Бравото, еве има одлично решение, да не се откажуваш од него само заради воланот ;)
http://www.fiat-bravo.info/artikel_fiat-bravo_5982_Neue-Interieurteile-Anregungen,-Wuensche-.html

Не е за мене проблем, ја ако купувам нова ќе идам во соседниот салон. ;D
 Нема голема разлика во цена.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #111 на: 30 Август 2011, 12:20:19 pm »

Што се тиче Бравото, заради ергономски причини воланот е малце преголем за мој укус.

За стилото се продаваше од lineaccessori фино воланче (јас имам кожен со команди, служи сврси - не е за мењање) ама ако баш толку ти смета воланот на Бравото, еве има одлично решение, да не се откажуваш од него само заради воланот ;)
http://www.fiat-bravo.info/artikel_fiat-bravo_5982_Neue-Interieurteile-Anregungen,-Wuensche-.html

Не е за мене проблем, ја ако купувам нова ќе идам во соседниот салон. ;D
 Нема голема разлика во цена.
А и воланот е бољи :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #112 на: 30 Август 2011, 12:29:49 pm »
Ентериер:

- Фиат Браво - нема врвна ергономија, ама бре, колку е најубаво склопен (значи најубаво, не најквалитетно ;D);
- Голф - алфа и омега... се’ е таму каде што треба да биде, а и на лик не е толку лошо;
- Ситроен Ц4 - новиот - има одлично склопен ентериер, со асолна ергономија и зачудувачки добар квалитет - ко за Ситроен :D;
- Форд Фокус - рецепт: зимаш милион копчиња, тураш у уста и киваш... Та-даааа!! Убав и убаво направен, ама толку копчиња неам на сите уреди по дома, собрани заедно;
- Опел Астра - фино склопено, премногу копчиња на централна конзола, и волан како телешки јазик;
- Рено Меган - убаво спастрено, меко на допир, доста добра ергономија... мене лично, ми праи мерак;
- Сеат Леон - ми се свиѓаат воланот и инструментите... толку, другото некако евтино ми делува;
- Пежо 308 - I couldn't care less :)
« Последно менување: 30 Август 2011, 12:31:36 pm velestrumf »
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #113 на: 30 Август 2011, 12:35:30 pm »
Требаше кога ги додадовте овие три додатни автомобили да им дадете и по некое гласче, имаше барем за Леонот еден-два низ дискусијава :)


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #114 на: 30 Август 2011, 12:48:14 pm »
Требаше кога ги додадовте овие три додатни автомобили да им дадете и по некое гласче, имаше барем за Леонот еден-два низ дискусијава :)



Моја грешка.

Иначе пробав да им додам некој глас, ама нема опција. Со време ќе си го добијат заслуженото реноме.
« Последно менување: 30 Август 2011, 13:23:20 pm Cuore Sportivo »

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #115 на: 30 Август 2011, 12:53:38 pm »
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав) а нема многу друг коили од таа класа. Поправете ме ако грешам ама темава е Најдбар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...?
Можеби А3, Jiulietta, BMW1, Delta (не ми текнува некој друг поистканат европски компакт) треба да најдат место тука, ако бараме најдобар, треба да го побараме меѓу најдобрите :)


Тие си се посебна класа.


 ...klasa koja ne se prodava.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #116 на: 30 Август 2011, 13:07:19 pm »
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав) а нема многу друг коили од таа класа. Поправете ме ако грешам ама темава е Најдбар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...?
Можеби А3, Jiulietta, BMW1, Delta (не ми текнува некој друг поистканат европски компакт) треба да најдат место тука, ако бараме најдобар, треба да го побараме меѓу најдобрите :)


Тие си се посебна класа.


 ...klasa koja ne se prodava.
Сумирано.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #117 на: 30 Август 2011, 13:09:15 pm »
Не разбирам, се праи мубает за еден Ц 4 зошто го немало, кое врска нема со живот (барем она јас што го имав) а нема многу друг коили од таа класа. Поправете ме ако грешам ама темава е Најдбар компакт или Најевтин...или компакт што најмногу нуди за парите....!  A ...?
Можеби А3, Jiulietta, BMW1, Delta (не ми текнува некој друг поистканат европски компакт) треба да најдат место тука, ако бараме најдобар, треба да го побараме меѓу најдобрите :)


Тие си се посебна класа.


 ...klasa koja ne se prodava.

Тоа е поентата, треба да се ретки.  ;)

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #118 на: 30 Август 2011, 14:27:51 pm »
Голфот внатре е дефиниција, едно седнување и нема да сакаш да искочиш никогаш. Не се гледа тоа по слики. И рачунајте овие модели се наполнети со опрема. Купениот нема да е наполнет. Така да Опел Бетон има добра внатрешност, како и Фокус.

П.С. Леонот, треба да го крстат Сеат Леон класик, за да си конкурира со Астра класик и Голф 5.

Пак ли бе Дени...?

Пак ли ќе ни елаборираш за филингот што се осеќа внатре кога ќе седнеш? ;D


Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Најдобар Европски Компакт
« Одговори #119 на: 30 Август 2011, 14:30:54 pm »
Голфот внатре е дефиниција, едно седнување и нема да сакаш да искочиш никогаш. Не се гледа тоа по слики. И рачунајте овие модели се наполнети со опрема. Купениот нема да е наполнет. Така да Опел Бетон има добра внатрешност, како и Фокус.

П.С. Леонот, треба да го крстат Сеат Леон класик, за да си конкурира со Астра класик и Голф 5.


Пак ли бе Дени...?

Пак ли ќе ни елаборираш за филингот што се осеќа внатре кога ќе седнеш? ;D


Исто како ти што збориш за филингот во АСХ. И што имаш против вистината која сите ја зборат и знаат?
« Последно менување: 30 Август 2011, 14:34:27 pm Deni »