Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1777110 пати)

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13455 на: 20 Август 2024, 07:14:46 am »
Едит: Дали за Грција важи ова и за во град и за на автопат?
...
+30 км/ч. =175€ и одземање на возачката дозвола 2 месеци (или 350€?)

Кое е точно бидејќи секој податок на интернет е различен?

350€ e целата казна, ама ти пишат 175€ за да си ја платиш во рок од 15 дена.
Откако ќе ја платиш казната ќе можиш да си ја земиш возачката, знам чоек што си ја зеде пред време,
ако си културен и не изиграваш нешто патриот, инаку можат да ти речат врати се по 2 месеци.

за на отворено е +30, а и сигурно за низ град, на автопат не знам.

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 638
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13456 на: 20 Август 2024, 17:44:18 pm »
Ама кај и да е ке земам кола со соодветен мотор, и ке сакам да нагазам, само битно им е да сум испод забрана.

Ќе си појдеш на Нордшлаифе и ќе си под забрана. Тука на улица јок.
Не до толку, до 180 :)
И зашто да не ако условите дозволуваат

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 992
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13457 на: 20 Август 2024, 19:38:12 pm »
Фала за појаснувањето.
После 2 забрани, битно ми е да знам :)

Јас се водам по ова правило на толеранција од +15
Ако е дозволено на автопат 120, јас темпомат местам на 136.
Во град, ако е дозволено 40, јас возам до 55.
Многу пати ме има фатено радар, и никогаш не ме сопреле.

Ама кај и да е ке земам кола со соодветен мотор, и ке сакам да нагазам, само битно им е да сум испод забрана.

Во град за возење 55 во 40 ти е истата казна како да возиш 169 на 120 дозволено на автопат.
« Последно менување: 03 Септември 2024, 18:09:51 pm JezuzNoChill »

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13458 на: 20 Август 2024, 20:36:23 pm »
Ама кај и да е ке земам кола со соодветен мотор, и ке сакам да нагазам, само битно им е да сум испод забрана.

Ќе си појдеш на Нордшлаифе и ќе си под забрана. Тука на улица јок.
Не до толку, до 180 :)
И зашто да не ако условите дозволуваат
Епа тука е и најголемиот проблем, и затоа постојат закони, затоа што секој човек различно си толкува колку дозволуваат условите.
180 можеш да возиш на германските автопати, евентуално на холандките кои се подобри ама има камери на секој ќош. Во Македонија тркалата ќе ти излетаат од 180

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13459 на: 20 Август 2024, 20:51:31 pm »
Mojs ovde, nemat kameri. A i da platis kazna i 1 god da ostanis bez vozacka.. gajle ti e, kjeot vredit 300 eu... E germanija psihijatri, tes za idioti, 300 cirkuzi. Ama pak tamo imat eden znak so 3 crni linii mojs da vozis kolku sakas :)

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 638
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13460 на: 20 Август 2024, 21:27:16 pm »
Ама кај и да е ке земам кола со соодветен мотор, и ке сакам да нагазам, само битно им е да сум испод забрана.

Ќе си појдеш на Нордшлаифе и ќе си под забрана. Тука на улица јок.
Не до толку, до 180 :)
И зашто да не ако условите дозволуваат
Епа тука е и најголемиот проблем, и затоа постојат закони, затоа што секој човек различно си толкува колку дозволуваат условите.
180 можеш да возиш на германските автопати, евентуално на холандките кои се подобри ама има камери на секој ќош. Во Македонија тркалата ќе ти излетаат од 180

Ајде ајде, не е до толку драматично.
Еве идеа, ако појдеш во Недела наутро од Штип накај Скопје, нема сообракај, патот е супер, и има неколку места на каде можеш да се отпуштиш на педалата за гас.
Ова не е возење 180 2 саати, туку неколку минути, оти има 3 патарини на тие неколку километри автопат.
Еве ти уште една идеа, ако одиш накај Гевгелија, новиот автопат има едно 20-30тина километри каде можеш да убрзаш малце.

Пробај, нагази малце, може ке ти се допадне.
Ако не, барем колку моторот да издува прашина од педантото возење преостанатите 364 дена во годината.



Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10281
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13461 на: 20 Август 2024, 21:46:59 pm »
Во обратен правец праат пат, конуси клале на самиот раб на дупката... Мојше да беше драматино ама среќа немаше кола од лево... Инаку и со 80 и со 180 исто ќе настрадаш...

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13462 на: 20 Август 2024, 22:16:19 pm »
Ама кај и да е ке земам кола со соодветен мотор, и ке сакам да нагазам, само битно им е да сум испод забрана.

Ќе си појдеш на Нордшлаифе и ќе си под забрана. Тука на улица јок.
Не до толку, до 180 :)
И зашто да не ако условите дозволуваат
Епа тука е и најголемиот проблем, и затоа постојат закони, затоа што секој човек различно си толкува колку дозволуваат условите.
180 можеш да возиш на германските автопати, евентуално на холандките кои се подобри ама има камери на секој ќош. Во Македонија тркалата ќе ти излетаат од 180

Ајде ајде, не е до толку драматично.
Еве идеа, ако појдеш во Недела наутро од Штип накај Скопје, нема сообракај, патот е супер, и има неколку места на каде можеш да се отпуштиш на педалата за гас.
Ова не е возење 180 2 саати, туку неколку минути, оти има 3 патарини на тие неколку километри автопат.
Еве ти уште една идеа, ако одиш накај Гевгелија, новиот автопат има едно 20-30тина километри каде можеш да убрзаш малце.

Пробај, нагази малце, може ке ти се допадне.
Ако не, барем колку моторот да издува прашина од педантото возење преостанатите 364 дена во годината.

Ехееее па и ти, за неколку ли минути стаува збор? Па јас со Спарк имам 180 возено неколку минути  ;D :-X

Отсутен draganamon

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 638
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13463 на: 20 Август 2024, 22:29:16 pm »
Ама кај и да е ке земам кола со соодветен мотор, и ке сакам да нагазам, само битно им е да сум испод забрана.

Ќе си појдеш на Нордшлаифе и ќе си под забрана. Тука на улица јок.
Не до толку, до 180 :)
И зашто да не ако условите дозволуваат
Епа тука е и најголемиот проблем, и затоа постојат закони, затоа што секој човек различно си толкува колку дозволуваат условите.
180 можеш да возиш на германските автопати, евентуално на холандките кои се подобри ама има камери на секој ќош. Во Македонија тркалата ќе ти излетаат од 180

Ајде ајде, не е до толку драматично.
Еве идеа, ако појдеш во Недела наутро од Штип накај Скопје, нема сообракај, патот е супер, и има неколку места на каде можеш да се отпуштиш на педалата за гас.
Ова не е возење 180 2 саати, туку неколку минути, оти има 3 патарини на тие неколку километри автопат.
Еве ти уште една идеа, ако одиш накај Гевгелија, новиот автопат има едно 20-30тина километри каде можеш да убрзаш малце.

Пробај, нагази малце, може ке ти се допадне.
Ако не, барем колку моторот да издува прашина од педантото возење преостанатите 364 дена во годината.

Ехееее па и ти, за неколку ли минути стаува збор? Па јас со Спарк имам 180 возено неколку минути  ;D :-X
Епа каде ке возиш подолго кај нас :)
Јас додека да забрзам одма или патарина, или патот се прави, или патот не е за возење.
Добар е Спарк-от, јас ништо не правам со мојата лимузина од 1.6 тона со 1.5 тдци мотор со 120 коњски сили.
После 160 и јас и Мондео-то се мачиме.
На удолничево може и до 180 да качи.
« Последно менување: 20 Август 2024, 22:42:50 pm draganamon »

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13464 на: 01 Септември 2024, 00:14:07 am »
Денес бев среќен затоа што сме во Македонија и џандарите се мрзи, имаше еден дебил кој ми го пресече патот и продолжи да вози споро намерно..јас сум копук исто така и го претицав во град со 60 најмалку и најверојатно беше полна..пред нас полицијата излегуваше од бензиска и ме виде, пуштија ротација ама не тргнаа по мене, за среќа. Да беа швабите ќе јадев казна 100%.

Отсутен Zizi

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 201
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13465 на: 01 Септември 2024, 00:22:28 am »
Едит: Дали за Грција важи ова и за во град и за на автопат?
...
+30 км/ч. =175€ и одземање на возачката дозвола 2 месеци (или 350€?)

Кое е точно бидејќи секој податок на интернет е различен?

350€ e целата казна, ама ти пишат 175€ за да си ја платиш во рок од 15 дена.
Откако ќе ја платиш казната ќе можиш да си ја земиш возачката, знам чоек што си ја зеде пред време,
ако си културен и не изиграваш нешто патриот, инаку можат да ти речат врати се по 2 месеци.

за на отворено е +30, а и сигурно за низ град, на автопат не знам.

Мислам дека не важи законот на пола за 15 дена веќе во грција

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13466 на: 02 Септември 2024, 07:17:20 am »
Од кога тоа?
До лани важеше, 350€ e заебана работа за плаќање.

Отсутен Zizi

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 201
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13467 на: 02 Септември 2024, 21:32:49 pm »
Важеше од 2018, но од пред некое време не важи веќе, од кога точно не знам, ако знае некој нека сподели

Отсутен Franco10

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 1
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13468 на: 03 Септември 2024, 17:20:25 pm »
Здраво имам едно прашање во октомври минатата година ме казнија за брзо возење 300 евра помина судењето има правосилна одлука за забрана. Е сега прашањето ми е бидејки во меѓувреме не бев во државава возачката ја изгубив не можам да ја најдам. Ако некој има информација да ми каже дали кога ке одам во мвр да ја впишам забраната на нова возачка ке може да ми ја впишат забраната без да ја приложам изгубената дозвола
Фала многу однапред

Отсутен JezuzNoChill

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 992
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13469 на: 03 Септември 2024, 18:09:00 pm »
Здраво имам едно прашање во октомври минатата година ме казнија за брзо возење 300 евра помина судењето има правосилна одлука за забрана. Е сега прашањето ми е бидејки во меѓувреме не бев во државава возачката ја изгубив не можам да ја најдам. Ако некој има информација да ми каже дали кога ке одам во мвр да ја впишам забраната на нова возачка ке може да ми ја впишат забраната без да ја приложам изгубената дозвола
Фала многу однапред

Секако нова возачка даваат за забрана само нема да ти важи првите 3 или колку и да имаш месеци забрана од денот на сликањето. Само ќе треба да истераш постапката за изгубена возачка да се објави во службен весник.