Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1776931 пати)

Отсутен nikola98

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 277
  • The best or nothing.
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13470 на: 03 Септември 2024, 18:11:58 pm »
Нема повеќе објавување во службен весник, и трчања на 5 места. (Фала богу)
Каде што ќе те сликаат за нови документи, таму ти наплаќаат и сликање и објсвување и уште некои пропратни работи.

Отсутен JessicaNoN

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13471 на: 07 Септември 2024, 23:02:47 pm »
Здраво дечки, нов сум овде читам дека има многу искуство помеѓу членовите во врска со закони итн...

Ме интересира дали при сообраќајна незгода во која не сум виновен а во која имам тешки телесни повреди и матрејална штета,дали имам потреба лицето да го тужам со приватна тужба ( и што ќе добијам/изгубам со тоа) и покрај тоа што препоставувам осигурувањето негово ќе ме исплати за настанатата штета. Благодарам однапред
« Последно менување: 07 Септември 2024, 23:31:54 pm JessicaNoN »

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3351
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13472 на: 08 Септември 2024, 09:33:58 am »
Ќе го добиеш на суд, и ќе добиеш дебела оштета. Ама размисли убаво за околностите под кои настанала незгодата, во смисла на дали бил пијан па направил незгода, дали од курч направил и слично, во тие случаи би го гонел дур мрда. Во било кој друг случај јас не би гонел.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13473 на: 08 Септември 2024, 10:25:40 am »
Зошто приватно, ќе си пријавиш по полисата, и по незгодата, и по животното осигурување и по колективно осигурување од работа.

Тоа треба да е сосема доволно.

Отсутен JessicaNoN

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13474 на: 08 Септември 2024, 10:33:02 am »
Искрено заслужува да биде гонет дур е жив, никаков интерес немаше за мене иако можеше да ме убие на лице место, бидејки влезе во мојата лента и беше директен судир,дојде еднаш во болница за да се расправа со мене, и еднаш ми се јави исто се правеше паметен и дрзок. Во сите околности е виновен бидејки и не закочи, само помина преку мене, но сеуште чекам записник од полицијата кој знае што там се правиле ми изгледаше дека има врски…

Покрај тоа ми уништи два дена старо скутерче, само не ми е сеуште јасно дали го губам правото за надомест од осигурувањето негово ако го тужам приватно…

ПС: додека пишував излезе втор одговор ќе се надополнам, адвокатот тврди дека најдобро е да го тужам приватно, но не кажа зошто. Искрено и јас не сакам да одам по судови не сум бил никогаш а знам дека таму може да ми се одземе добар дел од животот…

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3351
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13475 на: 08 Септември 2024, 10:46:47 am »
Искрено заслужува да биде гонет дур е жив, никаков интерес немаше за мене иако можеше да ме убие на лице место, бидејки влезе во мојата лента и беше директен судир,дојде еднаш во болница за да се расправа со мене, и еднаш ми се јави исто се правеше паметен и дрзок. Во сите околности е виновен бидејки и не закочи, само помина преку мене, но сеуште чекам записник од полицијата кој знае што там се правиле ми изгледаше дека има врски…

Покрај тоа ми уништи два дена старо скутерче, само не ми е сеуште јасно дали го губам правото за надомест од осигурувањето негово ако го тужам приватно…

ПС: додека пишував излезе втор одговор ќе се надополнам, адвокатот тврди дека најдобро е да го тужам приватно, но не кажа зошто. Искрено и јас не сакам да одам по судови не сум бил никогаш а знам дека таму може да ми се одземе добар дел од животот…

Изгори го и со приватна тужба. Неговото осигурување сноси штета за возилото да ти го обештети. Приватната тужба ќе му го испразни џебот.

Отсутен riki_staff

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5800
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13476 на: 08 Септември 2024, 10:47:08 am »
Тужи таму и ич да не го жалеш,во сообраќајот ич се нема почит спрема моторџиите,ич не те рачуна дека ќе те убие,мене преку 20 пати ми се има случено сезонава да одбегнам удар со возило,ама ги цувам на цел глас,слушат и несмеат да застанат...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk


Отсутен Tomce

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 533
    • ibiz.mk
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13477 на: 08 Септември 2024, 11:00:33 am »
Slicna situacija imase drugarce nakaj leunovo
Avtomobil vleguva vo negova lenta i direkt so velosiped


Privatna tuzba ali so negova osigurutelna kompanija.
Advokat se toa si vrsi rabota za % od dobivka.

Slusaj advokat sto ke ti kaze,znaat oni

Отсутен JessicaNoN

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13478 на: 09 Септември 2024, 01:53:25 am »
Тужи таму и ич да не го жалеш,во сообраќајот ич се нема почит спрема моторџиите,ич не те рачуна дека ќе те убие,мене преку 20 пати ми се има случено сезонава да одбегнам удар со возило,ама ги цувам на цел глас,слушат и несмеат да застанат...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Исто но имав 2Т мотор и беше доста стартен и лесно ме вадеше од вакви ситуации, но се осекав како некој тинејџер кој сака да лудува а на годинките и не ми личи да брмчам наоколу, па одлучив да го продадам и земав нов 4Т 49цц, за жал немав време и сила на моторот да ме извади иако осетив дека ќе биде директен судар, веќе беше касно прелетав како партал а тој продолжи да гази. И згора на се му беше смешно изгледа што летав во воздух. Сепак среќа преживеав сум имал тврда глава.

Отсутен JessicaNoN

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13479 на: 09 Септември 2024, 01:55:46 am »
Slicna situacija imase drugarce nakaj leunovo
Avtomobil vleguva vo negova lenta i direkt so velosiped


Privatna tuzba ali so negova osigurutelna kompanija.
Advokat se toa si vrsi rabota za % od dobivka.

Slusaj advokat sto ke ti kaze,znaat oni

Е така може да се тужам со осигурителната за поголем надоместок, вака со него незнам фактички дали и некогаш ќе ме исплати мене, секако прво адвокатот или извршителот ќе си го земат делот па јас ќе сум последен, ако евентуално дојде да плати штета. Знам дека има луѓе па може и крив ќе излезам на крај ќе видеме...

Отсутен JessicaNoN

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 5
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13480 на: 09 Септември 2024, 02:03:42 am »
Зошто приватно, ќе си пријавиш по полисата, и по незгодата, и по животното осигурување и по колективно осигурување од работа.

Тоа треба да е сосема доволно.

Се согласувам, јас секако немам намера со него да седнам на маса и да дебатирам мислам дека е не вреди како човек, туку адвокатот ме притиска да го гонам до крај заради безбедност “наводно“.

Воедно сакам да прашам бидејки штетата на моторчето е доста голема предницата е целата сокршена и цела десна страна дали има некој искуство како да побарам тотална штета за него, адвокатот тврди дека не е можно. Но од фирмата каде го купив пак кажуваат дека делови за нив нема во Македонија т.е е нов модел 24-та. Гледам има во Грција некаде ама тоа би било доста замарање и време губење а и секако повеќе нема да се качам на мотор мислам дека доста беше.

Отсутен t0m1cA

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3351
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13481 на: 09 Септември 2024, 10:25:16 am »
Ако записникот е направен како што треба, односно во твоја полза бидејќи апла било така, не се замарај ти дали има луѓе или не. На суд кога ќе се разгледуваат доказите луѓето што ги има може само неми набљудувачи да бидат.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13482 на: 09 Септември 2024, 15:03:21 pm »
Обично осигурувањето од незгода покрива до 3000 евра. Над тоа приватна тужба.
Бидејќи имало повредени, МВР по службена должност си води работа околу записникот, јас би советувал да внимаваш кој ти е адвокат, зошто мн често се двојни играчи.
Секако распрашај се околу тоа кои се специјалисти во оваа област, бидејќи не е секој искусен во се.
Чувај сметки и извештаи од се што ти прават, вклучувајќи и физикална терапија, отсуство од работа ..се тоа тој треба да ти надомести.
Акп треба оди и на приватно да не чекаш на државно за испитувања.
Со помин нека е, чим е гад, нема милост, терај.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13483 на: 09 Септември 2024, 15:49:23 pm »
Teraj i izgori mu go gazot. Neka poraboti nekoja godina da te isplati

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Boshe

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5083
  • Пиши лаже
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #13484 на: 09 Септември 2024, 17:06:51 pm »
Прочитај го убаво записникот (ако си го потпишал) и тужи го на секој можен начин. Битно жив и здрав си.
Од мое искуство, тоа смрдените џандарски гомна пишале записник кој немаше врска со тоа што кажав. Само се потпишав и бидна што бидна.

После тоа треба да следува и казна во живо за тој, само тоа отом потом.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Remember to keep yourself alive, there is nothing more important than that