Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1700788 пати)

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20070

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4090
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9166 на: 23 Април 2018, 06:50:26 am »
Мислат ваљда дека шоферите ги привеле,а возилата ги одзеле,заплениле и слично,ама дека ги привеле возилата мало морген :))))

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9167 на: 23 Април 2018, 06:53:10 am »
Кај појде муабетот... Зборот ми беше никому ништо не загрозувам со неносењето на кацига.. А на типот што блокира цела колона ништо не му можат..
Загрозуваш. Еве сеа ќе ти објаснам и како: Возиш со мотоорот со влечки и рамбовка, без кацига, ти текнуе пред мене да напраиш глупост или моторот напри глупост сеедно, и летнеш под мои тркала:
Гарант гинеш, пошто глава ќе ти заврши прво на асфалт, па потоа кај мене под тркало, ама не ми е гајле, твој проблем е тоа
Јас ќе се ебаам со вештачења, со кривична за сообраќајка со смртни последици, евентуално некој месец во отворено одделение на шутка и слично, наместо да си поминеме со некоја излуштена јакна со штитници и изгребана кацига, и да ми потпишеш европски.
Недајбоже да не изгинеш, па останеш доживотен инвалид со трајна потреба за медицинска нега. Наместо парите од фондот да отидат за некое дете кое ќе може да направи некој тип на операција кое ќе му го подобри квалитетот на животот (што знам, може ќе биде мое внуче или роднинче), ќе мора за него донации да се собираат, затоа што ти арчиш пари за дијализа и гуски а мочање.
Така да, не бидете себични, врзете каиш, ставете кацига. Ако ти е за самоубиство, скокни од зграда, помалце последици има по другите, отколку возење без појас или без кацига.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4090
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9168 на: 23 Април 2018, 06:57:30 am »
Море да видите у петокот каква будала видов,на семафорот кај мост Близнак,иде према Автокоманда со скутерче,без кацига,на вртење ја сецка гаста и прави некои чудни движења со главата,може да фати резонанца со ауспухот,и кај црквата пушта гас и се прекрстува три пати.На таков само да му ја залепат кацигата за глава,иначе не верувам дека едукација за носење кагица ќе му помогне,си треба работа доста кај него.

Отсутен vlatko.klp

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6388
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9169 на: 23 Април 2018, 07:17:25 am »
Му се нафрливте како хиени на бузуки за кацига. Добро, во ред ја сфативме поентата вие толку многу што се грижите и делите совети. А тоа што стратро возел под дејство на алкохол дури и се сили ќе барал врски тоа си ќутите како пи*енца :). Па еден пост не најдов каде што се осудува неговото однесување. Ова е автомобилски форум и наместо да се опомене таквото однесување и возење под дејство на алкохол вие си ќутите и се фативте за кацигата на бузуки.

Читам фатиле ноќта преку 200+ возачи под дејство на алкохол од вкупно 1100. Тоа е фрапантен податок, тоа се преку 20% пијандури на пат навечер. Јас се чудам како уствари нема повеќе сообраќајки и жртви.

Отсутен zlatkoa

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3218
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9170 на: 23 Април 2018, 07:42:05 am »
Кај појде муабетот... Зборот ми беше никому ништо не загрозувам со неносењето на кацига.. А на типот што блокира цела колона ништо не му можат..

Така да, не бидете себични, врзете каиш, ставете кацига. Ако ти е за самоубиство, скокни од зграда, помалце последици има по другите, отколку возење без појас или без кацига.

Може да скокне од зграда и да падне врз некој што вози мотор со кацига. Така да не и кацигата нешто баш најсигурна. Ама треба да се носи...

Отсутен Inter1

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2821
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9171 на: 23 Април 2018, 08:04:05 am »
@Simo - Carrier159  od zbor do zbor pisa toa sto mene me mrzese da pisuvam :))
@vlatko.klp mu se nafrlivme na buzuki zaso prasa sto kjar ke imal od nosenje kaciga... Valjda sega znae sto kjar ke ima. A na @Stratro ne mu se nafrlivme zaso pod br.1 prizna vina deka zgresil, nikade ne prasa sto kjar ke ima ako vozi trezen na primer i pod br.2 nishto ne mu spomnavme za vrskite zaso zal ne fati, go zastanale i kaznale radi opel sto vozi, da vozese dzip nemase ni da go zastanat ni nishto i taka :D
Kako i da e, zatoa postoi zakon, koj sto saka neka pravi, ama koga ke pocne toa svoevolie da se odrazuva vrz drugi postoi kazna i ke si ja platis i nema da prasuvas sto kjar imas od zastita dali kaish, kaciga, pancir, wateva dodeka vozis zaso avto i moto kompaniive decenii pominale vo razvoj na sistemi za pobezbeden soobrakjaj, za nekoj da se izzivuva so drugi pa na dusa da treba go go nosis nedajboze

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6395
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9172 на: 23 Април 2018, 09:19:38 am »
На стратро не му се нафрлија оти е развиен!

Отсутен Tesla

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1429
  • Eбач на батерии :D
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9173 на: 23 Април 2018, 09:21:31 am »
Бузуки почни да идеш во теретана.
Д'г ж'т в'к п'н б'и - Долг жолт волк полн болви.

Zenu dupe krasi a tortu orasi.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9174 на: 23 Април 2018, 09:35:58 am »
@Stratro што имаше пиено вечерта кога те казнија ?

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22223
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9175 на: 23 Април 2018, 09:46:26 am »
Лошо наливно вино во Олд Скул и на крај ме частеа Јегер..а бев мртов уморен и нејаден, инаку мало морген што ќе прочиташе апаратот над 0.5.

Поднесувам алкохол целосно, за малку и ќе се извлечев али да не откривам небитни детаљи. ;D

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10893
  • 430i
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9176 на: 23 Април 2018, 09:50:39 am »
добро де, џандарка беше, не мора све да откриваш ;D

Отсутен Bicikle

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10008
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9177 на: 23 Април 2018, 09:58:11 am »
А да го забранат алкохолон не е поарно? Во целост. Што ќе ти е.

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8566
  • Пичлеме
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9178 на: 23 Април 2018, 10:02:59 am »
А јадењето да го забранат, што ќе ти е? ;D

Ако е муабетот да нема толеранција за возење под дејство на алкохол (0 промили), не ми смета. :)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43430
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #9179 на: 23 Април 2018, 10:05:00 am »
Општ консензус е на форумов дека не треба пијан да се вози. Проблем е што луѓето не го разбираат ризикот од „безазлените“ работи како недавање жмигавец, неврзување појас, неносење кацига и остали „ситници“.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.