Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1777113 пати)

Отсутен Кољо

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
    • MVP Ring
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8340 на: 27 Декември 2017, 14:27:37 pm »
3 недели низ Германија,Белгија,Холандија или поточно поминати 7500+км  со технички неисправен камион,нерегистриран,без потврда за тахо,без навигација(тоа не игра улога кај полицијата),абе фантом,ниту полиција ме виде,ниту полиција ме застана.
Идење тука кај животот,не поминав 30км ете ги кучињата,а забрана имам на возачката...Дрш не дај давај лажни податоци,па поминав без казна... :)
Тоа се тие кафански моабети и моабети за по слави и имендени.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk


Отсутен Luki Junior

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4986
  • The Spartan General
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8341 на: 27 Декември 2017, 14:41:35 pm »
Летото моите беа со мерцедесот на турнеја низ Европа. Мерцедесот е реално мој по документи, ама заборавив да му оставам полномошно на татко ми.
Ја прошета цела Европа со полиција/контроли/никаде немаше проблем. На влез во Македонија, го задржале пола саат и се убедувале со полицаецот дали била или не била негова колата и како ја има изнесено од Македонија.

Од каде бил полицаецот сигурен дека татко ми не ја украл, или имал дозвола од мене да ја вози. Шеесетикусур години човек со сопругата во кола, со заедничко презиме на документите, да малтретираш на 40+ степени после илјадници километри низ Европа дека возел кола без да има дозвола од сопственикот.

Или јас, ќе поминам илјадници километри и на враќање пред/во Радовиш ќе ме запре и ќе праша, имаш ли пиено? Што имаш од опрема?  А пред мене ќе пушти некоја канта што не е за во сообраќај, пошто “се знаат.“ ;D ;D ;D

Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8342 на: 27 Декември 2017, 16:23:09 pm »
Цитат
Тоа се тие кафански моабети и моабети за по слави и имендени
Цитат
Таков е мОабетот деновиве да,инаку во пракса 4-5 години се вадев на име на брат ми па истата финта и вчера ми помина.Него и да му стигни казна заненосење на возачка е 45е наспроти возење под забрана 900е и одземање на возачката трајно.
Незнам шо мОабети прајте вие по слави и именЃени ама ние си поприкажуваме реални  случки и настани.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8343 на: 27 Декември 2017, 16:26:53 pm »
Цитат
Тоа се тие кафански моабети и моабети за по слави и имендени
Цитат
Таков е мОабетот деновиве да,инаку во пракса 4-5 години се вадев на име на брат ми па истата финта и вчера ми помина.Него и да му стигни казна заненосење на возачка е 45е наспроти возење под забрана 900е и одземање на возачката трајно.
Незнам шо мОабети прајте вие по слави и именЃени ама ние си поприкажуваме реални  случки и настани.
Вакви муабети ние правиме(Фотографијата е скриена. Кликни тука за да ја прикажеш..)

Sent from ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!


Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8344 на: 27 Декември 2017, 19:20:09 pm »
ај и јас да се исповедам. уште сум возач-почетник.. возам накај маврово, и некаде после гостивар каде што патот е веќе во 2 правци, возам 60 се по пропис(светла, каиш), последен во колона од 10тина автомобили. воопшто не се сомневав дека на полицајот ќе му се види убава калибрата и ќе се истакне од останатите возила на изглед. и ме застана. ми побара документи.
-знаеш дека не смееш да ја возиш колава?
-знам...
-200 евра ти е казна.. и си влезе во yeti-то
тргнав по него и му реков, се извинувам, пред 2 месеци положив, веќе втора казна ми е ова, ве молам не ми ја пишувајте.
-па кај мислеше кога ја купуваше колата?
-ми беше многу мерак
-па што не си купи едно тико, оваа кола несмееш да ја возиш многу е брза.
-оваа кола ми е сон од детството, си ја возам за мерак и не брзам + сметам дека законот не е издржан бидејќи ако во една фамилија има една кола која е повеќе од 77 киловати и фамилијата не е финансиски способна за уште една кола, за 2 години возачот почетник ќе заборави да вози.
- и јас не се согласувам со законот ама ќе ти ја пишам казната и ќе го спроведам
-фала многу..

и така, после овој настан сфатив дека сум печен и ми нема спас.. нареден пат ќе ги пцујам па нека пише и за прва помош.. ѓубриња
« Последно менување: 27 Декември 2017, 19:26:27 pm Indigo »

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8345 на: 27 Декември 2017, 19:22:26 pm »
Они ѓубриња, а ти свесно го кршиш законот. Ој разбери се со овој народ бе, сакаат законот да се спроведува само кога е у нивна полза...


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8346 на: 27 Декември 2017, 19:24:25 pm »
Они ѓубриња, а ти свесно го кршиш законот. Ој разбери се со овој народ бе, сакаат законот да се спроведува само кога е у нивна полза...


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

ајде кажи ми кого ставам во опасност со технички исправна кола која во сообраќајната дозволува пишува дека е 110 киловати? што ќе се промени за 2 години што ќе ме направи поспособен да ја возам колата, ако притоа немам што да возам? си има ограничување на брзина кое може да се надмине и со многу послаба кола од 77 киловати. ова е само за да се земаат пари

200 евра плаќам а сум положил, а 300 евра е ако возиш без возачка(не познавање на сообраќајни знаци и правила). пример калибрата без возачка да ја возев ќе ми пишеше 300 евра. ако ја платам упола тоа се 150 евра т.е. 100 евра вака. само 50 евра разлика за тоа дали сум положил или не.. absolute bullshit

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8347 на: 27 Декември 2017, 19:28:19 pm »
Ај кажи ми ти кого ставам и опасност скопје велес што возам 140? Колата ми е технички исправна и ги имам сите можни категории. Можеби некој со фиќо пред мене, шо вози 70 и можам да му влезам у багажник. И јас не сакам да возам со зимни гуми кога надвор е 15ц ама законот така вика, не сакам уште мал милион работи што ми ги наметнал законот ама тоа е


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8348 на: 27 Декември 2017, 19:29:52 pm »
@Indigo си требал да му речеш, ај да ја носиме на Дино, ако измериш повеќе од 90 коња ја прифаќам казната ...

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8349 на: 27 Декември 2017, 19:37:07 pm »
Ај кажи ми ти кого ставам и опасност скопје велес што возам 140? Колата ми е технички исправна и ги имам сите можни категории. Можеби некој со фиќо пред мене, шо вози 70 и можам да му влезам у багажник. И јас не сакам да возам со зимни гуми кога надвор е 15ц ама законот така вика, не сакам уште мал милион работи што ми ги наметнал законот ама тоа е


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

едно е да не сакаш ТИ, а друго е нешто да не е издржано. Ако немам прилика да возам другo возило во првите 2 години, моите возачки способности ќе бидат драстично послаби во однос на кога тазе сум положил. Тоа е ЖИВА глупост. а патем на тој со фиќото што вози 70 можеш да му влезеш у багажник и ако возиш 110, зависи кога ќе го видиш.

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1338
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8350 на: 27 Декември 2017, 19:38:18 pm »
Без везе е законот, во германија авто школа возат голф гти, бмв 3, ауди а4, и пак имаат помалку сообраќајки него кај нас. Исто и возењето после 23, па баш после 23 е растеретен сообраќајот, пострашно е у 4-5 саат преку ден.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8351 на: 27 Декември 2017, 19:48:50 pm »
Види и Германија почиње да се разводнуе ...

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8352 на: 27 Декември 2017, 20:01:39 pm »
- и јас не се согласувам со законот ама ќе ти ја пишам казната и ќе го спроведам
-фала многу..


Камо среќа за сите прекршители вака да се понаша џандарот. Да го спроведува законот, а не да прима мито и да спроведува селективно за пријатељ, снајка, балдска.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8353 на: 27 Декември 2017, 20:43:37 pm »
Види и Германија почиње да се разводнуе ...
При крај е разводнуењето, а не е на почеток.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8354 на: 27 Декември 2017, 20:55:30 pm »
Веродостојни шпекулации.
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.