Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1776989 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8325 на: 12 Декември 2017, 18:22:58 pm »
ЕВН месец ипол ме лажат дека ќе дојдат да ја исправат навалената бетонска бандера. Секој пат кога ќе им се јавам ми кажуваат дека предметот е со приоритет и ќе пратат екстерна фирма во најбрз можен рок. Но временска рамка не можеле да дадат они...

Бандерата ќе падне и ќе утепа некого на улица... Како да ги убедам да си ја завршат работата?
Ти бутни ја бандерата пред да падне, кога улицата е празна и нема никој. Тоа е најбрзо и најефикасно.
Гумени чизми се „маст хев“ при операцијава ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен hanacloud

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 226
  • Barcelona Mystery Blue
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8326 на: 12 Декември 2017, 18:27:29 pm »
ЕВН месец ипол ме лажат дека ќе дојдат да ја исправат навалената бетонска бандера. Секој пат кога ќе им се јавам ми кажуваат дека предметот е со приоритет и ќе пратат екстерна фирма во најбрз можен рок. Но временска рамка не можеле да дадат они...

Бандерата ќе падне и ќе утепа некого на улица... Како да ги убедам да си ја завршат работата?
Ти бутни ја бандерата пред да падне, кога улицата е празна и нема никој. Тоа е најбрзо и најефикасно.
Гумени чизми се „маст хев“ при операцијава ;D
Хахахаха. Заборавив да напоменам: и оградата ќе ми ја искрши кога ќе падне натаму.

А и комшиите без струја не ми се оставаат.

Мирен начин?

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8327 на: 12 Декември 2017, 18:34:34 pm »
Комшиите без струја ќе останат и сама ако падне, само поголема беља може да напраи.
Туку, ти евидентирај си ја секоја пријава, па кога ќе настрада оградата, бааап ало @Banzai, дај една тужбичка да середиме против EVN... ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен hanacloud

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 226
  • Barcelona Mystery Blue
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8328 на: 12 Декември 2017, 18:37:24 pm »
Комшиите без струја ќе останат и сама ако падне, само поголема беља може да напраи.
Туку, ти евидентирај си ја секоја пријава, па кога ќе настрада оградата, бааап ало @Banzai, дај една тужбичка да середиме против EVN... ;D
Важи. Да ги снимам смеам? Што спаѓа у евидентирање?

Ќе се обратам на @Banzai ако и утре ме одбацат.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8329 на: 12 Декември 2017, 18:40:10 pm »
Не знам, ама ете, да речеме извод од телеком со повиците до кол центарот на ЕВН, Мислам дека можеш да отидеш во пункт на ЕВН, да поднесеш писмена пријава, да ти ја заведат и да ти дадат копија.. Барем така функционира за приговори..

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Rammlied

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 309
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8330 на: 12 Декември 2017, 19:05:05 pm »
За да се спасиш од нервози, фати си салам врски во ЕВН. Кај мене ако ти кажам дека ги чекав повеќе од 6 месеца да заменат дрвен столб нема да ми веруваш.

Дојде ЕВН и направи увид, ОК бандерата е за менување, ризична е.
По многу месеци дојде надворешна фирма, ја ископа дупката по неколку недели.
По неколку недели поставија нова бандера.
По многу месеци дојде надворешна фирма и ги премести каблите.

Сработеното е фушерај невиден, ал-ку клемите се премногу блиску но заклучив дека нема фајде од пријава.
« Последно менување: 12 Декември 2017, 19:19:08 pm Rammlied »

Отсутен hanacloud

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 226
  • Barcelona Mystery Blue
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8331 на: 12 Декември 2017, 19:52:52 pm »
За да се спасиш од нервози, фати си салам врски во ЕВН. Кај мене ако ти кажам дека ги чекав повеќе од 6 месеца да заменат дрвен столб нема да ми веруваш.

Дојде ЕВН и направи увид, ОК бандерата е за менување, ризична е.
По многу месеци дојде надворешна фирма, ја ископа дупката по неколку недели.
По неколку недели поставија нова бандера.
По многу месеци дојде надворешна фирма и ги премести каблите.

Сработеното е фушерај невиден, ал-ку клемите се премногу блиску но заклучив дека нема фајде од пријава.
Ајдееее, гледам дека натаму иде.

Ме предизвикува на рејџ. Останува да си терам европски :)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8332 на: 12 Декември 2017, 22:21:00 pm »
За да се спасиш од нервози, фати си салам врски во ЕВН. Кај мене ако ти кажам дека ги чекав повеќе од 6 месеца да заменат дрвен столб нема да ми веруваш.

Дојде ЕВН и направи увид, ОК бандерата е за менување, ризична е.
По многу месеци дојде надворешна фирма, ја ископа дупката по неколку недели.
По неколку недели поставија нова бандера.
По многу месеци дојде надворешна фирма и ги премести каблите.

Сработеното е фушерај невиден, ал-ку клемите се премногу блиску но заклучив дека нема фајде од пријава.

Тако му доѓе за све - или да се скараш здраво или да потплатиш некој. И тогаш нема да биде саглам, ама барем побрзо ќе е :))
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8333 на: 12 Декември 2017, 22:22:58 pm »
Не може и поени и пари. Единствено зависно од прекршокот може поени или пари заедно со одземање на дозвола.

Да, баш затоа прашував - кој е тој начин на извршување кога се работи за поени...
Ќе известам од терен утре, откако ќе се вратам од станица дали ми дозволиле да впишам или не.

Ако има милозвучни и дотерани моми у униформи како што имате пишани некои страни наназад, исто така ќе известам од местото на настанот :)))
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8334 на: 13 Декември 2017, 00:18:18 am »
EVN zaboravete gi ovoj period, im se pregrevaat preopteretenite kabli (usukani po banderi) i im se palat nemozat niv da stignat da gi vrzat ne banderi iskriveni ke ti menuvale...
pred nekoe vreme dezuraa so protivpozarna vo gradska bolnica pred vgradenata trafostanica...
EVN ne se krivi nije sami sme si krivi bidejki sme ofcicki i neznaeme pravno da gi gonime, oni ne sisaat kulturno finoo :) imaa dogovor da investiraat vo infrastrukturata, oni si kupija VW kombinja i koli od avstriska kompanija navremetoo :D
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен vele85

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 587
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8335 на: 13 Декември 2017, 05:27:59 am »
Не може и поени и пари. Единствено зависно од прекршокот може поени или пари заедно со одземање на дозвола.

Да, баш затоа прашував - кој е тој начин на извршување кога се работи за поени...
Ќе известам од терен утре, откако ќе се вратам од станица дали ми дозволиле да впишам или не.

Ако има милозвучни и дотерани моми у униформи како што имате пишани некои страни наназад, исто така ќе известам од местото на настанот :)))
Ако не ти е потпишан налогот/казната  мислам дека неможеш поени да пишеш во книшката

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk


Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8336 на: 13 Декември 2017, 09:16:05 am »
@hanacloud и моето искуство е слично на @Rammlied
спотерај некоја врскаако можеш
јас имав и платено и увид и завид и врска, па чекав замена и дислокација на бандера 2,5 месеца. Цело средување на двор ми се пролингираше заради таа ебана бандера (дрвена, стара, пред паѓање), која требаше да се замени и помести цели 6 метри

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1338
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8337 на: 21 Декември 2017, 20:18:57 pm »
Случки со полиција, хммм, ненормалните германци лани ме казнија 20 евра со ТОЧАК, затоа што немав светла. Беше некаде 15/10 минути до осум, уште не беше стемнето, јас брзам од работа накај дома, сум го нагазил точакот колку шо оди (40+)
Имаше преградено на улицата да го одминам возам брзо и осетив кола зад мене, се местам у десна лента после ограденото, и овие застанаа до мене и пуштаат сирена и ми се дерат од џам "контроле контроле", застанав и јас, се симнаа од кола, вели сврти го точакот јас го свртев он мислел да го превртам, бараше сериски број, тоа одоздола 1цм кал тој брише мене ми падна смешно. Ме прашуваа од кај сум го купил колку пари, а у, кај работам итн. И на крај се фати за светлата, му велам ама рано е, ама вака онака, не ме рецна и ми пиша казна, вели сеа туркај го до дома. И така утрото станав и си ја платив и си купив светла за 2 евра.   ;D

Отсутен Kimi R

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3009
  • "Just leave me alone, I know what I'm doing"
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8338 на: 21 Декември 2017, 21:09:11 pm »
Комшиите без струја ќе останат и сама ако падне, само поголема беља може да напраи.
Туку, ти евидентирај си ја секоја пријава, па кога ќе настрада оградата, бааап ало @Banzai, дај една тужбичка да середиме против EVN... ;D
Важи. Да ги снимам смеам? Што спаѓа у евидентирање?

Ќе се обратам на @Banzai ако и утре ме одбацат.
Ти одоговори Симо, ама да ти потврдам и јас. Зависно од тоа каде живееш ќе си отидеш во КЕЦ на ЕВН кој што е надлежен за твоето место на живеење и ќе поднесеш писмена пријава во која дополнително ќе наведеш кога си се јавил во нивниот call center. Обавезно примерок за тебе ќе си земеш од пријавата.

Не се малтретирај врски да бараш и да користиш џокери за нешто што е нивна должност, ако падне ќе го бараш @Banzai , ама прво направи го ова што ти го пишав погоре. Имаат и сектор за надомест на штети, па ако падне пробај милом, ако не, тогаш идеш со ова погоре.

Иначе, треба една убава групна тужба да им се пушти на ЕВН, пошто постојано се вадат на моментот инфраструктура и кога има проблеми со напон, треба сам да си инвестираш у трафостаница. Ја не ги разбирам така работите, јас на евн им плаќам толку и толку пари за да добијам струја со Х јачина и Y напон, нема што јас да купувам трафо, ако нив им е застарена или несоодветно испланирана мрежата, односно инфраструктурата. Ако грешам нека ме поправи некој.
« Последно менување: 21 Декември 2017, 21:21:04 pm Kimi R »

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8339 на: 27 Декември 2017, 14:15:16 pm »
3 недели низ Германија,Белгија,Холандија или поточно поминати 7500+км  со технички неисправен камион,нерегистриран,без потврда за тахо,без навигација(тоа не игра улога кај полицијата),абе фантом,ниту полиција ме виде,ниту полиција ме застана.
Идење тука кај животот,не поминав 30км ете ги кучињата,а забрана имам на возачката...Дрш не дај давај лажни податоци,па поминав без казна... :)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D