Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1777114 пати)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8310 на: 10 Декември 2017, 01:32:57 am »
Другари, батковци/дади и останати,

Навистина се потрудив со пребарување, ама не најдов ништо блиску или слично до ова:

Дали некој знае што се случува ако ако не впишеш негативни бодови во предвидениот рок од 30 дена?
Каков е тој "чин на извршување" - те тужат на суд, плаќаш додатни срања и слично... или нешто друго? :]
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Дибидус

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1758
  • Veritas Vos Liberabit
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8311 на: 10 Декември 2017, 11:02:24 am »
Ако во предвидениот рок од 30 дена не ја однесеш возачката книшка за да ти впишат негативни бодови тогаш ти го активираат мандатниот платен налог и го пуштаат на извршување односно прислина наплата.
Brains are awesome. I wish everybody had one.

Отсутен Busav

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3675
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8312 на: 10 Декември 2017, 11:21:05 am »
После 33 дена ми ги запишаа казнените, никаков прпблем не ми направија. Отиди пробај си нека ти пишат казнени
Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8313 на: 10 Декември 2017, 18:05:34 pm »
Ако во предвидениот рок од 30 дена не ја однесеш возачката книшка за да ти впишат негативни бодови тогаш ти го активираат мандатниот платен налог и го пуштаат на извршување односно прислина наплата.

Ако е само тоа ок е, мислев да не прават драми со тужења, судови и слично. (Пизда им материна дротовска, патем)
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8314 на: 11 Декември 2017, 07:51:59 am »
Ако во предвидениот рок од 30 дена не ја однесеш возачката книшка за да ти впишат негативни бодови тогаш ти го активираат мандатниот платен налог и го пуштаат на извршување односно прислина наплата.

Ако е само тоа ок е, мислев да не прават драми со тужења, судови и слично. (Пизда им материна дротовска, патем)
Што ти е тебе бе, ем крив ем пцуеш... Пендрак за тебе само :D плус негативни, плус платен налог хахаха

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


Отсутен RedEco

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4631
  • Passat B8
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8315 на: 11 Декември 2017, 10:07:05 am »
Ако во предвидениот рок од 30 дена не ја однесеш возачката книшка за да ти впишат негативни бодови тогаш ти го активираат мандатниот платен налог и го пуштаат на извршување односно прислина наплата.

Ако е само тоа ок е, мислев да не прават драми со тужења, судови и слично. (Пизда им материна дротовска, патем)
druze em krif em nesi vo nekoja udbaska familija, em nesi partisko lesinarski vrzan vo nikoja/nekoja banda sto da ti se pravii :D obicen smrtnik koga si il ke si begas od drzavata il kesi kutis i trais i plakas PO ZAKON ...
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8316 на: 11 Декември 2017, 10:20:33 am »
Уште размислувам дали да одам... Еве гледам нешто брзо фото каде има да се сликам за возачка книшка, ама некако ни тој арч не ми се прави. :]
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Dodo

  • Бемвекријачко Пе*ерче
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2781
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8317 на: 11 Декември 2017, 10:58:24 am »
Не разбирам зашто си одбрал да земеш поени наместо да платиш ако ти немаш ни книшка што патем е уште еден прекршок.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8436
  • Малерозен дрводарец
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8318 на: 12 Декември 2017, 00:46:14 am »
Не разбирам зашто си одбрал да земеш поени наместо да платиш ако ти немаш ни книшка што патем е уште еден прекршок.

Ќе се цитирам сам себеси:
"Пишете ми поени, не даам ебана пара на оваа држава шугава"

Патем, триста еура... ај да беа триесет, ќе им речев "на, јадете по некој ќебап, слончичи"
Ама триста... ного брат :]

Во врска со
"немаш ни книшка што патем е уште еден прекршок"
да не е форумов немаше ни да знам за тоа.
Вчера прочитав исто така од законот, дека при издавање возачка дозвола се издава таа возачка книшка.
Мене дозвола кога ми дадоа ни А ни Б од книшка не ми спомнаа. Па, зарем за секоја работа треба човек сам да прочита? Каде е одговорноста на органот задолжен за тоа?
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8319 на: 12 Декември 2017, 00:55:10 am »
Pisuvaa sekade i vo sluzben vesnik i na strana na mvr deka treba vozacka kniska. Jas prodolzuvav proslata nedela i vadev vozacka kniska duri i lekarsko vadev bidejki sum imal C kategorija.

Отсутен bramovsk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3845
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8320 на: 12 Декември 2017, 08:09:28 am »
Не разбирам зашто си одбрал да земеш поени наместо да платиш ако ти немаш ни книшка што патем е уште еден прекршок.

Ќе се цитирам сам себеси:
"Пишете ми поени, не даам ебана пара на оваа држава шугава"

Патем, триста еура... ај да беа триесет, ќе им речев "на, јадете по некој ќебап, слончичи"
Ама триста... ного брат :]

Во врска со
"немаш ни книшка што патем е уште еден прекршок"
да не е форумов немаше ни да знам за тоа.
Вчера прочитав исто така од законот, дека при издавање возачка дозвола се издава таа возачка книшка.
Мене дозвола кога ми дадоа ни А ни Б од книшка не ми спомнаа. Па, зарем за секоја работа треба човек сам да прочита? Каде е одговорноста на органот задолжен за тоа?

Ако имаш прекршок од 300 еура не ќе пројдеш само со поени. Чекај покана за суд  дополнително. А парите че ти ги земат сосе награда за извршителот.

Отсутен pirat_07

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8093
  • Rural fuckin society - we live in!!!
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8321 на: 12 Декември 2017, 08:38:14 am »
Која награда може да ја достигне и вредноста на казната.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8322 на: 12 Декември 2017, 10:58:12 am »
Не може и поени и пари. Единствено зависно од прекршокот може поени или пари заедно со одземање на дозвола.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8323 на: 12 Декември 2017, 12:12:39 pm »
Вчера прочитав исто така од законот, дека при издавање возачка дозвола се издава таа возачка книшка.
Мене дозвола кога ми дадоа ни А ни Б од книшка не ми спомнаа. Па, зарем за секоја работа треба човек сам да прочита? Каде е одговорноста на органот задолжен за тоа?
Од кога го сменаа законот мислам почнаа да даваат со возачката дозвола и книшки, ама тоа за новите возачи. Тој што има од порано возачка треба да си извади без разлика што нема поени за пишување.

А за информирање, од интернет, муабети, вести, оти службен весник тешко дека некој купува само за да биди во тек со законите.

Отсутен hanacloud

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 226
  • Barcelona Mystery Blue
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8324 на: 12 Декември 2017, 18:21:46 pm »
ЕВН месец ипол ме лажат дека ќе дојдат да ја исправат навалената бетонска бандера. Секој пат кога ќе им се јавам ми кажуваат дека предметот е со приоритет и ќе пратат екстерна фирма во најбрз можен рок. Но временска рамка не можеле да дадат они...

Бандерата ќе падне и ќе утепа некого на улица... Како да ги убедам да си ја завршат работата?