Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1778472 пати)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4290 на: 12 Февруари 2014, 20:10:42 pm »
Е ова сега ти е како јас да прашам „Си ебел ли бе брат?„ и ти ми одговараш, „Абе не... ама сум гледал клипови!„
Исто му доаѓа, а?  ;)

Што да заклучиме врз основа на фотографии? Како изгледал тој еден секунд од патувањето?
Иди бачка прво извози го малку белиов свет, па после споредувај Германија со ех-Југославија и Балкан. До тогаш напамет зборуваш (и се срамиш).

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4291 на: 12 Февруари 2014, 20:14:47 pm »
Неам поима, сеа прв пат глеам ваков закон, мада дечкото што беше за година дена таму ваљда научил, ако ме лажел тоа е друга работа, јас пренесов како што ми кажа... Бај д веј така е, фала за корекцијата (будали се овие Америве, све San им е)

Да ама гледаш во Америка е една година, а кај нас се две, односно твенти фор мантц.
Зашто само во клетава Македонија има таков закон каде што и 16 годишник може да полага и да ги (не)ужива истите права како и полнолетно лице кое се стекнало со возачка на 18 години. Зашто не го направат ете, една година за полнолетни, а 2 или 3 за тинејџери, а не да се вадам/вадиме "абе во болница ја носев мајка ми, баба ми е на клиника" или "до аптека бев" и ред други работи... Зашто кога Хрватска го укинала тој закон а се во ЕУ(DA LI JE NOVIM ZAKONOM OD 17.LIPNJA UKINUTA ZABRANA VOŽNJE MLADIM VOZAČIMA U VREMENU OD 23 SATA DO 5 SATI I DA LI SU OBAVEZNI POLOŽITI ŠKOLU SIGURNE VOŽNJE ?

Mladi vozači više nemaju zabranu vožnje u vremenu od 23 sata do 5 sati, kao ni obaveznog pratioca, a nisu ni obavezni položiti školu sigurne vožnje.)
да неможе и некој си квази македонски премиер кои поважни му се пензионерите него ли младите, и притоа не сме во некаква си ретардирана ЕУ заедница...

во хрватска се донесе закон за порано тргање во школо на децата т.е. наместо 6,5 години да тргнат од 5,5 и наместо сомолетка да имаат деветолетка. 2 години важеше и го укинаа. во србија 3 години важеше и го укинаа. во бугарија само 1 година. кај нас еве веќе 8 години е и немаат намера да го укинат... им скратија на дечињата цела година безгрижно детство.

Ништо не е скратено Онак, порано тоа што го викавме забаваче сега е прво.

скратено е... кога беше детето “забаваче“ идеше во градинка, целодневно, со сите третмани, преспиваше на пладне во креветче и си цртаа во ГРАДИНКАТА... сега тоа забаваче не е више забавачи туку е прваче. иде во школо, има часови, седи на столче, нема игра, нема забава, и нема релаксираност туку има обврски. нема доручек+ручек+ ужина со целосно внимание од учителка+негователка и како што реков, им го скратија на децата детството.

и ако толку беше добро тоа, сите ке го здржеа како имплементирано во училитата, а не да го врата по старо... само кај нас го задржаа...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4292 на: 12 Февруари 2014, 20:17:06 pm »
И покрај тоа што е дозволено да се вози колку сакаш, луѓето си возат онолку колку што сметаат дека е во ред. Исто како и на сите други патишта што прави просечниот човек кој рационално размислува.

Parameters   Year
(for light vehicles)   1982                                     1987                     1992
Average speed             112.3 km/h (70 mph)         117.2 km/h (73 mph)   120.4 km/h (75 mph)
85th percentile speed     139.2 km/h (86 mph)         145.1 km/h (90 mph)   148.2 km/h (92 mph)
Percentage exceeding 130 km/h   25.0%           31.3%                    35.9%
http://www.umweltbundesamt.de/sites/default/files/medien/publikation/long/3136.pdf

Гледаш како програсивно луѓето си возат по малку побрзо. Просечната брзина на движење се зголемува по 3-4кмч секоји пет години. И тоа е највеќе диктирано од камионите кои се спори, ако земеме средна вредносто од 85% од возачите тогаш просечна брзина на аутобан е 148кмч во 1992ра година. И прогресивно си расте по 4-5кмч на секои 5 години. Значи луѓето не возат којзнае колку брзо, туку онолку колку што сметаат дека е во ред. А тоа по се изгледа дека било околу 150кмч пред 20 и кусур години. Да видиме како се движи брзината после 22 години?

Тој е муабетот, не ми требаат знаци за да ми кажат колку да возам. Некогаш зимно време ете може да загинеш ако возиш по знаци и треба да возиш далеку испод.

И на вести кога кажуваат "Возачите да ја прилагодат брзината на движење според условите на патот". Значи ти викаат да си возиш колку што мислиш дека треба, ама глупите џандарчиња ќе те казнат.



Van,

Не се срамам воопшто. И сам си кажа дека не се сите патишта во Германија аутобани, па ете кога веќе земаме еден примерок од некоја патна инфраструктура, зошто не би можемле да земеме и сегмент од тој примерок па да го споредиме со друг? Не викам дека Хрватска или Босна има подобри патишта од Германија и тн. (ако така ме разбра), туку викам дека некаде постои пат на кој брзината е ограничена, а патот е во подобра состојба од тој каде што брзината е неограничена, па макар да е тоа 1км, 2км или 100км пат.

Еве за да не се срамам, го побарав клипот. Пушти си на 4:00 и гледај натаму. На некои места и си потскокнува колата а на камерите од надвор и се гледа дека патот има некои пукнатини што се крпени, далеку од идеален. (Да те потсетам, не викам дека ние имаме поубави патишта, туку дека делницата на клипот не е ултра-идеална)


Отсутен Мартин_91

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 447
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4293 на: 12 Февруари 2014, 20:21:27 pm »
Дојдени се тие 21г. и поминати се. Поминато е и тоа 2 годишно искуство, едноставно законов ми нема логика. Зошто е земем баш тој период од денот? Зошто баш 21 година? Едноставно за пијани луѓе постои алко-тест. За тие што се глупираат со кола има полиција на секој чекор, доста често и со радари. Проблем е селективноста при казнувањето, не е незрелоста на новите возачи.

Зошто баш 18 години за полнолетсво?
Претпоставувам исто е и со ова со 21год за возење навечер. Ваљда морале да одберат некоја возраст каде повеќето луѓе почнуваат да бидат релативно зрели и стабилни. Да, има некои се зрели и стабилни и на 15години. Да, има и такви што цел живот не им успева тоа.
Но, истите правила мора да важат за сите, и затоа се ставаат фиксни граници иако тоа не е секогаш и во сите случаи фер.

Затоа е добро што има вакви регулативи, зошто во случајот на повеќето луѓе границата за возраст е добро одбрана. Не можам подобро да го објаснам ова. Всушност изгледа како што стојат работите, јас не можам толку добро да ги објаснам работите -колку што ти не сакаш да се помириш со нив.  ;)
Дојдени се тие 21г. и поминати се. Поминато е и тоа 2 годишно искуство, едноставно законов ми нема логика. Зошто е земем баш тој период од денот? Зошто баш 21 година? Едноставно за пијани луѓе постои алко-тест. За тие што се глупираат со кола има полиција на секој чекор, доста често и со радари. Проблем е селективноста при казнувањето, не е незрелоста на новите возачи.

Зошто баш 18 години за полнолетсво?
Претпоставувам исто е и со ова со 21год за возење навечер. Ваљда морале да одберат некоја возраст каде повеќето луѓе почнуваат да бидат релативно зрели и стабилни. Да, има некои се зрели и стабилни и на 15години. Да, има и такви што цел живот не им успева тоа.
Но, истите правила мора да важат за сите, и затоа се ставаат фиксни граници иако тоа не е секогаш и во сите случаи фер.

Затоа е добро што има вакви регулативи, зошто во случајот на повеќето луѓе границата за возраст е добро одбрана. Не можам подобро да го објаснам ова. Всушност изгледа како што стојат работите, јас не можам толку добро да ги објаснам работите -колку што ти не сакаш да се помириш со нив.  ;)
Немам зошто да се помирам, не ми значи многу. Само со 18 години стекнуваш деловна способност и сам одговараш за последиците од твоите постапки. Зошто да има ограничување? Нека се стекнува и деловна способност на 21 година. Деловно неспособни и незрели не смеат да возат и тоа е тоа. Сепак ова е само мое мислење.

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4294 на: 12 Февруари 2014, 20:53:59 pm »
Ај сваќам делот шо си го поврзуваат со алкохол демек ќе излезат младиве со кола ќе се начукаат ќе се здрват. Алоо бре коа планирам да се стубосам идам со такси. Не сум глуп. Едно е да си фраер, друго е да си глуп.

Браво за тебе, ама тоа што Ти си исклучок само го потврдува правилото.
Од сопствено искуство зборувам, кога бев на твоја возраст скоро сите од пајташите ги правевме истите глупости. Искачање редовно со кола, потоа нормално пиење, не секогаш ѓон правење ама секогаш бар по неколку пијачки. Не се фалам, глупости правев и среќен сум што не направив нешто за што ќе се каев цел живот.
Сега имам дијаметрално различни гледишта на таквите работи. Сега нема шанси да идам некаде со кола ако имам намера да пијам, или да пијам ако мора да возам. Но дефинитивно ми требаше време и искуство да дојдам до тоа.

Идејата е дека кога си помлад, дефинитвно не размислуваш зрело. Затоа се ограничувањата на основа на возраст (и искуство).
Законот не е и најверојатно не ни може да биде совршен. Но не е проблемот тоа што законот не е совршен, туку тоа што тој закон (и многу други) не го спроведуваат како што треба: постојано, ревносно и без исклучоци.

И размисли како може да те провери тебе некој, официјално значи да потврди, дека навистина си извозел 30К километри? Но кога би можело некако (биометриски RF чипови во телото, и биометриски читачи во секое возило што се 24/7 поврзани со некој централен државен систем), тогаш таквото возачко искуство навистина е секако подобар показател за искуство одошто некој сувопарен временски период од две години.
Алас, како што кажав нема начин официјално да се утврдува колку кој извозел километри.



Не доволното влијание на овој закон, според мене, е само во нецелосна и лоша примена на истиот. Не се спроведува доволно законот.

Во врска спроведувањето на ЗБСП (така се вика скратено законот) мене највеќе ми пречи дека најчесто се казнува само колку да се казни и да се исполни некоја норма или да се напуни буџетот. А не да се влијае на безбедноста или почитувањето на правилата.
‚^^
Oва!

После оваа изјава може слободно да се игнорира Van кога ќе соли памет за автоматско казнување за брзо возење. Тој на времето бил голема опасност за сите околу него. Толку. ;D


Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4295 на: 12 Февруари 2014, 21:16:36 pm »
Добро ете нема везе ги најбројав бидејќи имаме исти менталитет ненормален, па затоа и паднаа тие како избор...

Како што кажа falanga, пензионерите се најголеми штедачи, со тоа што повеќето живеат со своите деца, па они бркаат сметки метки, старите само лекови кои ИСТО ТАКА СЕ НАМАЛЕНИ, за разлика ја ти Петко Станко или Трајче од Кунопиште да дојде да ги купи... Се согласувам да се водеде од-до во јавниот превоз, но мислиш дека ќе смени нешто... НЕЕЕЕ, пак ќе се тепаат и пак ќе се дерам јас како будала у автобус и се карам со истите... денеска колата е потреба, а не луксуз како што било порано, во 50тите или 60тите, денес за све што треба да направиш е кола, преку викенд зашто да давам 40 денари за бус кога увек сум 4ца другари и за 160(скоро две литра) јас можам да искочам во центар и да се вратам... Зашто да постои таков закон што мора да те обврзува тебе да бараш некој со 2 години искуство и 25 години старост да смеам да возам... Тоа се живи глупости, сега јас  треба да искачам со сестра ми во дискотека и да си идеме заедно накај дома. Апсурдно е...
Си спомнал за убедување дека мнозинството не пие... Да, неможе да се убеди човек дека младината не пие, сите млади, кој повеќе кој помалце е некаков љубител на алкохол, али јас ко поединка кога искачам во центар, не ни помислувам на пиење, не ради џандари, ако се решил да пише ќе ти најде и за штраф на бандаж дека не ти е убаво стегнат, туку лично ради мене и да не правам глупости со колата по градов, после ради тоа дека со мене секогаш ама баш секогаш некој другар е со мене... Сум искачал со кола по дискотеки, али сум пиел максимум едно пиво( јез да и тоа не смеам али ајде), значи пак сум со трезвен ум и знам да контролирам кола и све, фала богу далеко од тоа пијан..
Муабетот Van ми е зашто да ги има само во Македонија овие казни, каде што на пример Србија е каде каде со поголем процент на млади загинати, а сепак нема таков закон ???
No turbo, no fun :)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4296 на: 12 Февруари 2014, 21:44:54 pm »
И србите се исто говно како нас. Да не се огледуваме на нив на пример.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4297 на: 12 Февруари 2014, 22:16:34 pm »
После оваа изјава може слободно да се игнорира Van кога ќе соли памет за автоматско казнување за брзо возење. Тој на времето бил голема опасност за сите околу него. Толку. ;D
Пффф Исус, па јас и камен пијан кога бев никогаш не возев над лимит.   8)
Тогаш многу пати заслужив да ми ја земат возачката. Но алас, за тоа треба полиција што си ја работи работата.

Како и да е, јас си ја научив лекцијата и без полиција и казнување (не дека се фалам со тоа). Но за такви што не можат да научат, или не сакаат (тука и јас спаѓав), за такви треба казнување. Да попиев пар казни секако порано „ќе научев„ како треба. Сите имате пријатели и познати кои drink&drive редовно практикуваат, зарем не?


И Исус, обрати внимание дека во втората реченица употребуваш минато свршено време. Дап, во тоа е и поентата!  ;)

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4298 на: 12 Февруари 2014, 22:48:05 pm »
Татко ми покоен, на некоја слава кога ќе се поднапиеше ми викаше: ти ќе возиш, ако те запре полиција ќе кажеш 18 години имаш ;D

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4299 на: 12 Февруари 2014, 22:53:19 pm »
Па и сега поарно да возиш без дозвола него пијан да те фатат. ;D

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4300 на: 13 Февруари 2014, 01:39:10 am »
Најарно уопште да не возиш. :) Зашто лечити кад можеш спречити.

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4301 на: 16 Февруари 2014, 18:38:30 pm »
Синоќа рекорд......4 пати ме застанаа :D



Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2661
  • Слобода или смрт
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4302 на: 16 Февруари 2014, 18:40:03 pm »
Исто и во штип.. Испод 2 пати додека да идеш до дома неможеше да поминеш вчера.

Отсутен yarre

  • Bearing Expert
  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1287
  • www.lagermax.mk
    • LAGERMAX
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4303 на: 16 Февруари 2014, 19:30:47 pm »
Денеска на убаво време, никаат од сите страни. Секогаш коа е убав ден после подолго никакво врнежливо, искачаат да надокнадат просек. Оноа факинг 80 накај Петровец, после бензиската на Макпетрол, и у двата правца.

Како на никој не му текнало да се нафати да ги делне тие знаци, ќе се вози пораат, бар едно 2 месеци дур ги турат пак :)

Отсутен Igor

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9498
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4304 на: 16 Февруари 2014, 19:46:13 pm »
^Сега ќе се појават Дева Мариите од форумов и ќе ти кажат како тој знак е поставен од стручни лица и ако се вози над дозволеното претставува огромна опасност. Таму сум се возел 230 и колата спиеше, значи комотно може да се шкртне знакот, тој и 95% од знаците.