Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1778658 пати)

Присутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6567
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4215 на: 12 Февруари 2014, 01:22:25 am »
Па, треба да се прочита законот за превоз во патниот сообракај.
Кај таткоми на работа, откако е таму он, постојано си возат само со патен налог, дури и џандарот му рекол дека и патниот налог му е невалиден, но ај за тоа прогледал низ прсти.
А таткоми му вика па ние со овој патен налог ги управуваме возилата веке 30-40 години.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4216 на: 12 Февруари 2014, 01:37:44 am »
Еееее америка нема ваков глуп закон за после 11... За македонцкиот буџет :/

United States

In the United States, the minimum age at which a person can receive a learner's permit varies by state, ranging 14 to 18. Drivers may also count drives to and from school or work in their driving log without a supervising driver having been in the car with them. Holders of a permit are (15-21) restricted from driving during a certain period of time (usually around midnight to dawn).


Другар беше во Сан Бернандино ли како и да е, и таму положи и баш рече дека нема везе, нема ваков закон како кај нас
No turbo, no fun :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4217 на: 12 Февруари 2014, 02:19:27 am »
на другарче едно му опашале денес казна за прегорено светло... 180 евра...

и одкако ги согледавме законите и казните на маса излезе следново:

-прегорено светло 180 евра (90 во рок од 8 дена)
-возење без светла 45 евра (или 30 според некој друг)

аналогно на тоа, поубаво ке поминеш ако возиш со изгасени светла. значи заклучокот е дека, ако ви прегори светло, подобро вози со изгасени одколку со прегорено. ке упалиш позиција и магленки и ке ти се гледа одлично.  или запали долги светла па со долги вози, но така ке добиеш еден тон пцовки од совозачи и ке ослепиш еден куп луѓе, затоа подобро е првото позиција+магленки.

да, сега некој ке рече: што не сменил сијалица... е ајде де, смени сијалица на улица на кола на која мораш да растуриш еден куп работи за да стигнеш до сијалицата, а притоа појма немаш ни гума да смениш а камо ли сијалица... се кладам дека он незнае ни какви сијалици има, ни како воопшто изгледаат истите.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5258
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4218 на: 12 Февруари 2014, 02:21:54 am »
Другар беше во Сан Бернандино ли како и да е, и таму положи и баш рече дека нема везе, нема ваков закон како кај нас
^^ 
Другар ти од Сан Бернардино (не?) се разбира во законите, а?  :)

http://www.teendrivingcourse.com/City/default.aspx?id=410
http://en.wikipedia.org/wiki/Learner%27s_permit#United_States
Цитат
San Bernardino California Teen Driver License Restrictions and Penalties

There are several restrictions you need to be aware of regarding your San Bernardino California learner's license or San Bernardino California provisional drivers license.

If you only have your San Bernardino California learner's permit, you must be supervised by a parent, legal guardian, or person over 25 who has at least one year of driving experience. The person who is supervising you must sit in the front passenger seat. In addition, you cannot drive with passengers under 21 (except brothers or sisters).

If you have a teen driver's license but are under 18, you are not permitted to drive a vehicle between 11AM and 5AM for the first twelve months unless have a parent, legal guardian with you. Also, you cannot transfer passengers under 21 until your 1 year probationary period has passed.

Да бидам искрен, мене и вториов услов многу ми се допаѓа. Грешка е што ова го нема во нашиот закон.

Ајде доста плачење. Рестрикцијата за возачи почетници да не возат навечер е ОК. Можеби не е идеално решение, ама сепак е некакво решение кое е подобро отколку ништо.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4219 на: 12 Февруари 2014, 02:22:24 am »
Од кога го направија 180е да го еам,120е беше пред 1г...Го рачунаат како технички неисправно возило затоа е толкава казната.Ама па не ја плакај ке си одиш на сообраќајна комисија и 90% врвиш без казна. ;)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4220 на: 12 Февруари 2014, 02:28:53 am »
Другар беше во Сан Бернандино ли како и да е, и таму положи и баш рече дека нема везе, нема ваков закон како кај нас
^^ 
Другар ти од Сан Бернардино (не?) се разбира во законите, а?  :)

http://www.teendrivingcourse.com/City/default.aspx?id=410
http://en.wikipedia.org/wiki/Learner%27s_permit#United_States
Цитат
San Bernardino California Teen Driver License Restrictions and Penalties

There are several restrictions you need to be aware of regarding your San Bernardino California learner's license or San Bernardino California provisional drivers license.

If you only have your San Bernardino California learner's permit, you must be supervised by a parent, legal guardian, or person over 25 who has at least one year of driving experience. The person who is supervising you must sit in the front passenger seat. In addition, you cannot drive with passengers under 21 (except brothers or sisters).

If you have a teen driver's license but are under 18, you are not permitted to drive a vehicle between 11AM and 5AM for the first twelve months unless have a parent, legal guardian with you. Also, you cannot transfer passengers under 21 until your 1 year probationary period has passed.

Да бидам искрен, мене и вториов услов многу ми се допаѓа. Грешка е што ова го нема во нашиот закон.

Ајде доста плачење. Рестрикцијата за возачи почетници да не возат навечер е ОК. Можеби не е идеално решение, ама сепак е некакво решение кое е подобро отколку ништо.

Прочитај пак што си цитирал.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4221 на: 12 Февруари 2014, 03:17:53 am »
Неам поима, сеа прв пат глеам ваков закон, мада дечкото што беше за година дена таму ваљда научил, ако ме лажел тоа е друга работа, јас пренесов како што ми кажа... Бај д веј така е, фала за корекцијата (будали се овие Америве, све San им е)

Да ама гледаш во Америка е една година, а кај нас се две, односно твенти фор мантц.
Зашто само во клетава Македонија има таков закон каде што и 16 годишник може да полага и да ги (не)ужива истите права како и полнолетно лице кое се стекнало со возачка на 18 години. Зашто не го направат ете, една година за полнолетни, а 2 или 3 за тинејџери, а не да се вадам/вадиме "абе во болница ја носев мајка ми, баба ми е на клиника" или "до аптека бев" и ред други работи... Зашто кога Хрватска го укинала тој закон а се во ЕУ(DA LI JE NOVIM ZAKONOM OD 17.LIPNJA UKINUTA ZABRANA VOŽNJE MLADIM VOZAČIMA U VREMENU OD 23 SATA DO 5 SATI I DA LI SU OBAVEZNI POLOŽITI ŠKOLU SIGURNE VOŽNJE ?

Mladi vozači više nemaju zabranu vožnje u vremenu od 23 sata do 5 sati, kao ni obaveznog pratioca, a nisu ni obavezni položiti školu sigurne vožnje.)
да неможе и некој си квази македонски премиер кои поважни му се пензионерите него ли младите, и притоа не сме во некаква си ретардирана ЕУ заедница...
No turbo, no fun :)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5258
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4222 на: 12 Февруари 2014, 03:25:06 am »
Прочитај пак што си цитирал.

?

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4223 на: 12 Февруари 2014, 03:33:52 am »
Неам поима, сеа прв пат глеам ваков закон, мада дечкото што беше за година дена таму ваљда научил, ако ме лажел тоа е друга работа, јас пренесов како што ми кажа... Бај д веј така е, фала за корекцијата (будали се овие Америве, све San им е)

Да ама гледаш во Америка е една година, а кај нас се две, односно твенти фор мантц.
Зашто само во клетава Македонија има таков закон каде што и 16 годишник може да полага и да ги (не)ужива истите права како и полнолетно лице кое се стекнало со возачка на 18 години. Зашто не го направат ете, една година за полнолетни, а 2 или 3 за тинејџери, а не да се вадам/вадиме "абе во болница ја носев мајка ми, баба ми е на клиника" или "до аптека бев" и ред други работи... Зашто кога Хрватска го укинала тој закон а се во ЕУ(DA LI JE NOVIM ZAKONOM OD 17.LIPNJA UKINUTA ZABRANA VOŽNJE MLADIM VOZAČIMA U VREMENU OD 23 SATA DO 5 SATI I DA LI SU OBAVEZNI POLOŽITI ŠKOLU SIGURNE VOŽNJE ?

Mladi vozači više nemaju zabranu vožnje u vremenu od 23 sata do 5 sati, kao ni obaveznog pratioca, a nisu ni obavezni položiti školu sigurne vožnje.)
да неможе и некој си квази македонски премиер кои поважни му се пензионерите него ли младите, и притоа не сме во некаква си ретардирана ЕУ заедница...

во хрватска се донесе закон за порано тргање во школо на децата т.е. наместо 6,5 години да тргнат од 5,5 и наместо сомолетка да имаат деветолетка. 2 години важеше и го укинаа. во србија 3 години важеше и го укинаа. во бугарија само 1 година. кај нас еве веќе 8 години е и немаат намера да го укинат... им скратија на дечињата цела година безгрижно детство.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4224 на: 12 Февруари 2014, 03:40:17 am »
Како што кажав, на некој лопатар ко што би рекол Љубе, му се поважни пензионери што за некоја  година би цркнале а не млади... После ќе се жалат млади бегале и ваделе БГ документи се праат со сила Бугари(Васко Ефтов со емисијата во ќош), па и ја вадам БГ документи со цел фитиљ од проклетиево, не дека сакам да сум Бугар...
No turbo, no fun :)

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4225 на: 12 Февруари 2014, 08:22:15 am »
Како што кажав, на некој лопатар ко што би рекол Љубе, му се поважни пензионери што за некоја  година би цркнале а не млади... После ќе се жалат млади бегале и ваделе БГ документи се праат со сила Бугари(Васко Ефтов со емисијата во ќош), па и ја вадам БГ документи со цел фитиљ од проклетиево, не дека сакам да сум Бугар...
Срам да ти е. Ја брукаш Македонија

Отсутен x01

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 729
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4226 на: 12 Февруари 2014, 09:25:40 am »
О
Како што кажав, на некој лопатар ко што би рекол Љубе, му се поважни пензионери што за некоја  година би цркнале а не млади... После ќе се жалат млади бегале и ваделе БГ документи се праат со сила Бугари(Васко Ефтов со емисијата во ќош), па и ја вадам БГ документи со цел фитиљ од проклетиево, не дека сакам да сум Бугар...
Срам да ти е. Ја брукаш Македонија
нема што да му е срам. Во Македонија е така кој се снајде се снајде, другите може да се снајдат само надвор од државата со бг пасош. Имам 2-3 другари со бг пасош кој работат во Еу не се станати милионери но барем живеат попристојно за разлика од порано. Јас секогаш викам никогаш нема да земам бг пасош. Но времиња се менуваат за жал на полошо и не се знае може ке се предомислам еден ден.

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4227 на: 12 Февруари 2014, 09:52:27 am »
О
Како што кажав, на некој лопатар ко што би рекол Љубе, му се поважни пензионери што за некоја  година би цркнале а не млади... После ќе се жалат млади бегале и ваделе БГ документи се праат со сила Бугари(Васко Ефтов со емисијата во ќош), па и ја вадам БГ документи со цел фитиљ од проклетиево, не дека сакам да сум Бугар...
Срам да ти е. Ја брукаш Македонија
нема што да му е срам. Во Македонија е така кој се снајде се снајде, другите може да се снајдат само надвор од државата со бг пасош. Имам 2-3 другари со бг пасош кој работат во Еу не се станати милионери но барем живеат попристојно за разлика од порано. Јас секогаш викам никогаш нема да земам бг пасош. Но времиња се менуваат за жал на полошо и не се знае може ке се предомислам еден ден.

Ако те бива и не си предавник можеш да работиш со МК пасош секаде во свет. Има начини, едуцирај се.

Отсутен Prof. Greenthumb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3991
  • MadaFunker
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4228 на: 12 Февруари 2014, 10:42:57 am »
Неам поима, сеа прв пат глеам ваков закон, мада дечкото што беше за година дена таму ваљда научил, ако ме лажел тоа е друга работа, јас пренесов како што ми кажа... Бај д веј така е, фала за корекцијата (будали се овие Америве, све San им е)

Да ама гледаш во Америка е една година, а кај нас се две, односно твенти фор мантц.
Зашто само во клетава Македонија има таков закон каде што и 16 годишник може да полага и да ги (не)ужива истите права како и полнолетно лице кое се стекнало со возачка на 18 години. Зашто не го направат ете, една година за полнолетни, а 2 или 3 за тинејџери, а не да се вадам/вадиме "абе во болница ја носев мајка ми, баба ми е на клиника" или "до аптека бев" и ред други работи... Зашто кога Хрватска го укинала тој закон а се во ЕУ(DA LI JE NOVIM ZAKONOM OD 17.LIPNJA UKINUTA ZABRANA VOŽNJE MLADIM VOZAČIMA U VREMENU OD 23 SATA DO 5 SATI I DA LI SU OBAVEZNI POLOŽITI ŠKOLU SIGURNE VOŽNJE ?

Mladi vozači više nemaju zabranu vožnje u vremenu od 23 sata do 5 sati, kao ni obaveznog pratioca, a nisu ni obavezni položiti školu sigurne vožnje.)
да неможе и некој си квази македонски премиер кои поважни му се пензионерите него ли младите, и притоа не сме во некаква си ретардирана ЕУ заедница...

во хрватска се донесе закон за порано тргање во школо на децата т.е. наместо 6,5 години да тргнат од 5,5 и наместо сомолетка да имаат деветолетка. 2 години важеше и го укинаа. во србија 3 години важеше и го укинаа. во бугарија само 1 година. кај нас еве веќе 8 години е и немаат намера да го укинат... им скратија на дечињата цела година безгрижно детство.

Ништо не е скратено Онак, порано тоа што го викавме забаваче сега е прво.
New blood of old school

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4229 на: 12 Февруари 2014, 11:06:37 am »
Другар беше во Сан Бернандино ли како и да е, и таму положи и баш рече дека нема везе, нема ваков закон како кај нас
^^  
Другар ти од Сан Бернардино (не?) се разбира во законите, а?  :)

http://www.teendrivingcourse.com/City/default.aspx?id=410
http://en.wikipedia.org/wiki/Learner%27s_permit#United_States
Цитат
San Bernardino California Teen Driver License Restrictions and Penalties

There are several restrictions you need to be aware of regarding your San Bernardino California learner's license or San Bernardino California provisional drivers license.

If you only have your San Bernardino California learner's permit, you must be supervised by a parent, legal guardian, or person over 25 who has at least one year of driving experience. The person who is supervising you must sit in the front passenger seat. In addition, you cannot drive with passengers under 21 (except brothers or sisters).

If you have a teen driver's license but are under 18, you are not permitted to drive a vehicle between 11AM and 5AM[/b] for the first twelve months unless have a parent, legal guardian with you. Also, you cannot transfer passengers under 21 until your 1 year probationary period has passed.

Да бидам искрен, мене и вториов услов многу ми се допаѓа. Грешка е што ова го нема во нашиот закон.

Ајде доста плачење. Рестрикцијата за возачи почетници да не возат навечер е ОК. Можеби не е идеално решение, ама сепак е некакво решение кое е подобро отколку ништо.

Така да забраната е 1 година, а не 2. И тоа ако немаш 18 години. Истото важи и за некој закон Симо што го постираше, но тој важи за learners permit, а не за drivers license. Во странство поинаку се справуваат со возачите почетници како огромно осигурување на брзи коли. Ајде сега доста плачење.