Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1690978 пати)

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4245 на: 12 Февруари 2014, 12:50:28 pm »
те чекам тебе да ми го покажеш патоказот.

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4246 на: 12 Февруари 2014, 14:00:03 pm »
Problemot e shto vie smeevte da vozite odma od 18 pa prezhiveavte. Ima sovesni i nesovesni. Bar do 12 da beshe, edno kafe saglam da se ispie.
Taка кажи си.

Не ми е муабетов "Вие смеевте - ние не" па сега да љубомориме. Законот ме опфаќа, меѓутоа мене лично посебно и не ми пречи, немам свое возило бидејќи немам финансии сам да го регистрирам, одржувам и полнам со гориво. Користам возило на моите родители само кога имам голема потреба. Забраната уште малку ќе помине. Сеуште користам јавен превоз или одам пешки. И ќе продолжам тоа да го правам од кога ќе помине забраната.

Кога стварно ќе видам дека законот делува превентивно, спречува сообраќајни несреќи и несакани последици, тогаш јас ќе го поддржам.

А наместо тоа, редовно гледаме сообраќајни несреќи каде најчесто учесници и оние кои ги предизвикале се млади лица.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4247 на: 12 Февруари 2014, 14:12:03 pm »
Не доволното влијание на овој закон, според мене, е само во нецелосна и лоша примена на истиот. Не се спроведува доволно законот.

Во врска спроведувањето на ЗБСП (така се вика скратено законот) мене највеќе ми пречи дека најчесто се казнува само колку да се казни и да се исполни некоја норма или да се напуни буџетот. А не да се влијае на безбедноста или почитувањето на правилата.

Прост пример е казнувањето во летниот период кај дискотекиве и редовните контроли и казни преку викенд на излез од парк. Тоа го оправдувам и подржувам, само така ќе се одвикнат повеќето да не возат пијани од диско накај дома. Но не ми е јасно која е сврхата на казнувањето ако ти лупне казна колку и да е и ти дозволи да продолжиш да си ја возиш колата до дома или кај и да возиш. Ако веќе превентивно казнуваш да не се случуваат срања, ем ќе ми ја земеш возачката тогаш, ем нема да дозволиш јас со повеќе алкохол во организмот од дозволеното возејќи да си отидам. Или ќе вози некој друг сопатник кој не е пијан или ќе ме паркираш, па да кршам глава и да се снаоѓам како ќе си отидам.
Ништо не си направил ако ме казниш, а јас на наредната раскрсница пројдам на црвено и не дај боже утепам некого или направам голема штета.

Или казнувањето колку да се казни, ќе те застане и ти бара за што да те казни. А во друг случај ако пројдеш покрај него со 200 низ град, или претрчаш на сред улица, или пројдеш на црвено, он ако не е стацниониран некаде да казнува, ич уво не го боли, си тера даље како ништо да не се случило.

Во белиот свет што би рекол бугар, луѓето имаат почит и страв од џандари, случајно да проаѓа и да те види како правиш прекршок ќе застане и ќе те казни или опомене, а не само кога ќе се скрие позади некоја грмушка на некое место каде што од пред 2 години стои знак 40 и не го тргнале, да ме казни дека возам 55 заради норма или не знам што.

На пример секој ден проаѓам кај градска и особено во вторник и петок пензионерите, а и остали, си проаѓаат на сред улица кај автобуската како пешачка зона да е. Џандари со Јети си проаѓаат, па дури и им застануваат да пројдат. На еден џандар застанат кај порта Македонија му викам дека секој ден, а и во тој момент позади него на 200 метри е хаос, он ми вика знам бе друже, цел живот така праат не може да ги одвикнеме. Му предложив бар 2 пати неделно некој џандар да седи и ги казнува партизаните кои си одат кај сакаат, овој само крева со раменици и ми вика да да во право си :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен SirPsyhoSexy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 773
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4248 на: 12 Февруари 2014, 14:29:58 pm »
Ај вака. Положив пред година и 7 месеци и до сеа иам пројдено 3х ххх километри, иам другар шо положи после мене има поминато повеќе од 50 000 и некој шо од коа положил не поминал ни 1000 км, а не е возач почетник. Шо мења колку години имаш возачка? Друга работа е ЗАШО НАВЕЧЕР НЕМОЖАМ ДА ВОЗАМ? Поголема е веројатноста у 4 саат на пладне у нашиов нај неорганизиран град, у тие гужви да се собереш со некој него ли у 3 саат сабајле коа нема никој.

-Навечер има лудаци брзоо возат; на куров ми Ленче. Па и да си Лоеб и да си Елена од 4та година од Кочо Рацин ако некој те плесне од позади неможеш нишо да напраиш!

Ај сваќам делот шо си го поврзуваат со алкохол демек ќе излезат младиве со кола ќе се начукаат ќе се здрват. Алоо бре коа планирам да се стубосам идам со такси. Не сум глуп. Едно е да си фраер, друго е да си глуп.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9999
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4249 на: 12 Февруари 2014, 14:35:06 pm »
Има многу глупи, и млади и стари. Затоа и навечер не може да возат младите, дека они многу често се глупи кога ќе се поднапијат. Сум бил млад и знам :)

А што се однесува до тоа кој колку возел и колку е стварно искусен е веќе друго прашање, али не може со закон секоја можна ставка да се покрие.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен edonos

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3557
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4250 на: 12 Февруари 2014, 14:47:29 pm »
Ти па многу стар си сeга ;D ;D
People should not fear their government.The goverment should fear its people.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43407
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4251 на: 12 Февруари 2014, 14:51:25 pm »
само едно ке кажам по ова се гледа каков народ сме! кога ке се случи нешто трагично сите коментираат каде се полицајците дремат не работат ништо, ке поминат 2-3 дена сите коментираат како не чинат законите!!! Одлучете се што сакате

Закони што чинат и полицајци што ги спороведуваат.  Тоа сакаме! Ете таков народ сме.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6643
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4252 на: 12 Февруари 2014, 15:20:04 pm »
Законите секогаш нема да чинат за нас граѓаните тоа е јасно како бел ден.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5231
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4253 на: 12 Февруари 2014, 15:30:41 pm »
Ај сваќам делот шо си го поврзуваат со алкохол демек ќе излезат младиве со кола ќе се начукаат ќе се здрват. Алоо бре коа планирам да се стубосам идам со такси. Не сум глуп. Едно е да си фраер, друго е да си глуп.

Браво за тебе, ама тоа што Ти си исклучок само го потврдува правилото.
Од сопствено искуство зборувам, кога бев на твоја возраст скоро сите од пајташите ги правевме истите глупости. Искачање редовно со кола, потоа нормално пиење, не секогаш ѓон правење ама секогаш бар по неколку пијачки. Не се фалам, глупости правев и среќен сум што не направив нешто за што ќе се каев цел живот.
Сега имам дијаметрално различни гледишта на таквите работи. Сега нема шанси да идам некаде со кола ако имам намера да пијам, или да пијам ако мора да возам. Но дефинитивно ми требаше време и искуство да дојдам до тоа.

Идејата е дека кога си помлад, дефинитвно не размислуваш зрело. Затоа се ограничувањата на основа на возраст (и искуство).
Законот не е и најверојатно не ни може да биде совршен. Но не е проблемот тоа што законот не е совршен, туку тоа што тој закон (и многу други) не го спроведуваат како што треба: постојано, ревносно и без исклучоци.

И размисли како може да те провери тебе некој, официјално значи да потврди, дека навистина си извозел 30К километри? Но кога би можело некако (биометриски RF чипови во телото, и биометриски читачи во секое возило што се 24/7 поврзани со некој централен државен систем), тогаш таквото возачко искуство навистина е секако подобар показател за искуство одошто некој сувопарен временски период од две години.
Алас, како што кажав нема начин официјално да се утврдува колку кој извозел километри.



Не доволното влијание на овој закон, според мене, е само во нецелосна и лоша примена на истиот. Не се спроведува доволно законот.

Во врска спроведувањето на ЗБСП (така се вика скратено законот) мене највеќе ми пречи дека најчесто се казнува само колку да се казни и да се исполни некоја норма или да се напуни буџетот. А не да се влијае на безбедноста или почитувањето на правилата.
‚^^
Oва!

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2826
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4254 на: 12 Февруари 2014, 16:25:20 pm »
Демек јас како почетник не сум опасен преку ден додека има пешаци по патот додека има велосипедисти,....
А навечер кога пиле нема да прелете не сум опасен.....абе ајде оди бегај......не е ич добро усогласен законот

Отсутен SirPsyhoSexy

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 773
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4255 на: 12 Февруари 2014, 16:26:53 pm »
Не викам да се докаже кој колку поминал туку го посочувам како дупка во законот. Некој 3 години ќе му седи возачката у новчаник и ќе земе кола од 500 коња. А тој шо пие и вози на 18 истото ќе го праи и на 21.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4256 на: 12 Февруари 2014, 16:34:20 pm »
Да немаше секоја вечер дечишта со колите и моторите тато што им ги купи да се глупираат по улици, да се тумбаат пред собрание(лани мислам беше), да гинат по улици зашто возеле 250(преклани кај Реплек) и уште еден куп такви примери воопшто немаше да се донесе тој закон. Како и колку се применува е друга работа.

Понатаму јас би вметнал некое решение со кое за возачите почетници на кои возилото им е потребно за исполнување на работни обврски во тој период би имало исклучок од ова правило.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9217
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4257 на: 12 Февруари 2014, 16:37:56 pm »
кој возел бе 250 кај реплек ?
ми бута рекорди :D ;D

Отсутен DimitarMK

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1904
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4258 на: 12 Февруари 2014, 16:38:47 pm »
Па баш кога се воведе немаше толку сообраќајки.

За таквите дечишта со колите и моторите таткото што им ги купил законот не важи.  ;) Многу добро го знаеме ова.

Отсутен Tome-Colt

  • Близок до администрацијата
  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4624
  • Муфљуз
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4259 на: 12 Февруари 2014, 16:47:56 pm »
Смичка некој деко со мотор сред ноќ без светло од Влае према Тафталиџе малце пуштил повеќе и се влепил во кола.
„Јас, Филип, кењам по форуми и не треба човек ништо да ми верува. Се што пишав за брзината на возење е куп гомна од коњ.“