Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1778626 пати)

Отсутен nsx-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9213
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4260 на: 12 Февруари 2014, 16:50:31 pm »
мислам дека беше пред 3-4 години тоа,ми текнува,на лице место

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4261 на: 12 Февруари 2014, 16:55:23 pm »
Навечер на празни улици се лудува, пијанчи и гине, во 16ч кога сите се враќаат од работа обично се гребат колите. Затоа и законот за по 23 часот. По 2 години искуство или 21 години веќе е стекнато искуството низ вечерните улици.

Отсутен Kikac

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2733
  • Шалабајзер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4262 на: 12 Февруари 2014, 17:10:23 pm »
Неам поима, сеа прв пат глеам ваков закон, мада дечкото што беше за година дена таму ваљда научил, ако ме лажел тоа е друга работа, јас пренесов како што ми кажа... Бај д веј така е, фала за корекцијата (будали се овие Америве, све San им е)

Да ама гледаш во Америка е една година, а кај нас се две, односно твенти фор мантц.
Зашто само во клетава Македонија има таков закон каде што и 16 годишник може да полага и да ги (не)ужива истите права како и полнолетно лице кое се стекнало со возачка на 18 години.

Пак си грешка.  :)
Ова не е само во Македонија, скоро секаде во нормалните држави имаат некои варијанти од вакви закони (не дека нас не вбројувам во нормална држава). Втора грешка ти е тоа што не знаеш дека ова не се однесува само на малолетници и тие под 21г, туку се однесува и на сите тазе шофери (возачи почетници) без разлика на возраста. Додека не се направи 2 години шоферски стаж (плус 21г возраст), нема возење навечер без придружба.

Во врска со тоа цитираното, ако тоа ти е чудно, тогаш прашај се зошто малолетните лица не смеат легално да прават еден куп други работи (без придружба и дозвола од родител/старател).


Цитат
...да неможе и некој си квази македонски премиер кои поважни му се пензионерите него ли младите, и притоа не сме во некаква си ретардирана ЕУ заедница...

Ова сега ти изгледа вака, се дрзнувам да предвидам дека како ќе старееш ќе го менуваш мислењето.  ;)
(за староста и за пензионерите, не зборам за тој „премиерот„)
Ајде да си здрав и жив, и по десетина години врати се тука на темава да напишеш дали сеуште исто вака размислуваш.  :)


Така да забраната е 1 година, а не 2. И тоа ако немаш 18 години. Истото важи и за некој закон Симо што го постираше, но тој важи за learners permit, а не за drivers license. Во странство поинаку се справуваат со возачите почетници како огромно осигурување на брзи коли. Ајде сега доста плачење.

Драг Исус,  (:))
поентата беше дека СЛИЧНИ ЗАКОНИ ИМА СКОРО СЕКАДЕ.

Компренде Хесус?
Поентата НЕ Е дека во некој си Сан Бернардино округ имаат исти одредби во законот, како во Македонија.


Van истото ќе го мислам верувај, ајде кажи кој права младите ги уживаат повеќе од пензионерите, како студент немам бесплатен превоз, немора да е бесплатен, но нека се воведе месечниот билет да е поевтин а не 1300-400 денари, некој што е од провинција дојден нема 50 денари да го изгура денот, не па толку, додека пензионерите имаат дури 3 дена во неделата бесплатен превоз, кој искрено гледам да ги избегнам тие денови, односно да идам со кола на факултет, имаат некакво си скијање, јас немам, односно ќе имам ако ограбам банка и да можам да се опуштам на Шапка или Маврово, за бањи не би одел сосема сум океј... Која е таа иднина на Македонија ако нема младина, само во 2013 се избегани преку 30.000 МЛАДИ лица, така да не ти држи вода муабетов...

Ајде наброј некоја блиска земја што го има овој закон, Хрватска го укина, Босна мислам дека сака да го воведе но не го воведува, Албанија нема, Србија нема, Бугарија незнам... Знам дека е за секој новопечен "возач", со 18+ години, тоа 18 стои пошто 80% тогаш почнуваат да полагаат, ретко кој на 30 години, но зашто неможат да го скратат, да е една година искуство, кое е мислам доволно за човек стекне рутина за возење



No turbo, no fun :)

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4263 на: 12 Февруари 2014, 17:14:30 pm »
Мене со кола најефтино ми беше да одам на работа, но ја навечер понекогаш морав да си доагам со автобус и наместо 23:15 да сум дома, ме факаше 23:45-23:50 со автобус. А доста често и таткоми доагаше со точак до работа за навечер да ми биде придружба.
Пази, ја се вракам од место од кое сум заработувал за леб, а не од кафана, и ја ретардиран сум за после 23:00 да не смеам да возам ?

Е сеа, ке речете па иди со бус, да ке идам, но јас еден период работев во лисиче кај полицијата, а таму навечер нема автобус, и како да си дојдам до дома ? Поготово ако утредента се погодев прва смена, како да си идев од лисиче ? Не смеам сам да возам, немам автобуси, речиси 4 км ми беше до таму од дома.
До автобуската за 13-ка да фатам, требаше од полицијата во лисиче до булевар србија пешки, 15 мин најмалку пешки, но последата 13-ка е во 22:10 од железара, а ја до 23:00 работев.

А зашто на лекарското уверение, секој лекар ми потпишал дека сум СПОСОБЕН да управувам со возило ?

БТЊ, мене веке ми помина лани во септември ова со 2 години, но сепак тоа е ретардирано, другари мои сеуште незнаат нагорнини со која брзина да искачуваат и рикверц да вракаат како што треба, а ете и тие сеа се на исто рамниште со мене.

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4264 на: 12 Февруари 2014, 17:34:50 pm »
Абе шо ги еб*м..... ке си возам

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4265 на: 12 Февруари 2014, 17:38:30 pm »
Абе и ја можам да си речам шо ги ебам, ама ако ме фатеа после 23:00 и ме олеснеа за 400 евра, мене тие 400 евра ми се плин за пола година. За некого 400 евра се можеби паушал 20 евра, но за некого не се.
И затоа не возев, т.е 3-4 пати дали возев после 23:00 и тоа со ризик јак, мила душа.

Отсутен Мартин_91

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 447
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4266 на: 12 Февруари 2014, 17:41:51 pm »
Ај сваќам делот шо си го поврзуваат со алкохол демек ќе излезат младиве со кола ќе се начукаат ќе се здрват. Алоо бре коа планирам да се стубосам идам со такси. Не сум глуп. Едно е да си фраер, друго е да си глуп.

Браво за тебе, ама тоа што Ти си исклучок само го потврдува правилото.
Од сопствено искуство зборувам, кога бев на твоја возраст скоро сите од пајташите ги правевме истите глупости. Искачање редовно со кола, потоа нормално пиење, не секогаш ѓон правење ама секогаш бар по неколку пијачки. Не се фалам, глупости правев и среќен сум што не направив нешто за што ќе се каев цел живот.
Сега имам дијаметрално различни гледишта на таквите работи. Сега нема шанси да идам некаде со кола ако имам намера да пијам, или да пијам ако мора да возам. Но дефинитивно ми требаше време и искуство да дојдам до тоа.

Идејата е дека кога си помлад, дефинитвно не размислуваш зрело. Затоа се ограничувањата на основа на возраст (и искуство).
Законот не е и најверојатно не ни може да биде совршен. Но не е проблемот тоа што законот не е совршен, туку тоа што тој закон (и многу други) не го спроведуваат како што треба: постојано, ревносно и без исклучоци.

И размисли како може да те провери тебе некој, официјално значи да потврди, дека навистина си извозел 30К километри? Но кога би можело некако (биометриски RF чипови во телото, и биометриски читачи во секое возило што се 24/7 поврзани со некој централен државен систем), тогаш таквото возачко искуство навистина е секако подобар показател за искуство одошто некој сувопарен временски период од две години.
Алас, како што кажав нема начин официјално да се утврдува колку кој извозел километри.



Не доволното влијание на овој закон, според мене, е само во нецелосна и лоша примена на истиот. Не се спроведува доволно законот.

Во врска спроведувањето на ЗБСП (така се вика скратено законот) мене највеќе ми пречи дека најчесто се казнува само колку да се казни и да се исполни некоја норма или да се напуни буџетот. А не да се влијае на безбедноста или почитувањето на правилата.
‚^^
Oва!
Ама сепак тоа си ти. Еве и јас не пијам алкохол веќе 3 години, капка не ставам во уста а не смеев да возам после 23h. А познавам и доста други млади луѓе слични на мене, некој не пие воопшто, некој само кога вози. Но од друга страна, пред 2 дена кај мене на улица пијан човек на некои 50тина години околу16-17h удри директно во кола што идела од спротивен правец, па ај што не можевме него да го извадиме од кола (не сакаше да излезе, а кога го легнавме во брзата помош пробуваше да стане и беше агресивен), сериозно го повреди и девојчето што управувала со другата кола (спомнаа нешто дека има скршена рака и повреда на кичмата). Да не треба да ги ограничиме и луѓето на негови години ради ваквите примери? Затоа постои алко-тест, па кој ќе го фатат пијам нека си плати.

Отсутен godofspeed

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2831
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4267 на: 12 Февруари 2014, 17:42:53 pm »
Ај така нека биде....
Не  е тоа проблемот....
Работата е тоа што ке се расправаш со полицијата нема да ги оставиш така....

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4268 на: 12 Февруари 2014, 17:49:19 pm »
Но од друга страна, пред 2 дена кај мене на улица пијан човек на некои 50тина години околу16-17h удри директно во кола што идела од спротивен правец, па ај што не можевме него да го извадиме од кола (не сакаше да излезе, а кога го легнавме во брзата помош пробуваше да стане и беше агресивен), сериозно го повреди и девојчето што управувала со другата кола (спомнаа нешто дека има скршена рака и повреда на кичмата). Да не треба да ги ограничиме и луѓето на негови години ради ваквите примери? Затоа постои алко-тест, па кој ќе го фатат пијам нека си плати.

Оваа дешавка што ја кажуваш, може најверојатно се однесува на една колешка на мајками од работа, она пред 2-3 дена доживеа сообракајка и тоа со кола што сега си ја купила пред нешто помалку од месец дена, поло мислам.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4269 на: 12 Февруари 2014, 17:50:44 pm »
„од плата си ја купила“?

А другите од тендер ги купуваат колите?

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4270 на: 12 Февруари 2014, 18:14:12 pm »
Бугарија нема таков закон. Сакаат да го воведат ама на крај ќе ги изведат наглавачки од парламентот.

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5258
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4271 на: 12 Февруари 2014, 18:16:00 pm »
Ајде наброј некоја блиска земја што го има овој закон, Хрватска го укина, Босна мислам дека сака да го воведе но не го воведува, Албанија нема, Србија нема, Бугарија незнам... Знам дека е за секој новопечен "возач", со 18+ години, тоа 18 стои пошто 80% тогаш почнуваат да полагаат, ретко кој на 30 години, но зашто неможат да го скратат, да е една година искуство, кое е мислам доволно за човек стекне рутина за возење

Баш затоа погоре кажав: „Во нормални држави„. Како во овој контекст да набројувам наши соседни држави? 
Со балканштинава сакаш да се мериме, или според нормални држави да се раководиме?

Се согласувам за јавниот превоз, дефинитивно треба да биде и поквалитетен, и побрз и поточен, и не најмалку важно: поевтин.
Но, за пензионерите немаш право, нема зијан што ги частат превоз. Зијан е што целата работа не ја имаат смислено и испланирано подобро. Милион пати подобро е да им дадат бесплатен превоз преку цела недела, освен во интервалите од 7ам до 10ам, и потоа од 14 до 17ч. попладне. Во тие интервали се гужвите, и тогаш сметаат пензионерите.
Како и да е, ме чуди ваквово еднострано размислување. Тие не доаѓаат на нашето, ние идеме накај нивното. Ти иначе не планираш да остариш, млад и убав инсистираш да си одиш?


Ама сепак тоа си ти. Еве и јас не пијам алкохол веќе 3 години, капка не ставам во уста а не смеев да возам после 23h. А познавам и доста други млади луѓе слични на мене, некој не пие воопшто, некој само кога вози...

Браво за тебе, исклучок си! Па и тие твои неколку пријатели, алал да ви е.
Сега што всушност велиш, законите да се носат според исклучоците или според мнозинството.

Или сакаш да не убедиш дека мнозинството не пие алкохол?

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4272 на: 12 Февруари 2014, 18:24:38 pm »
А ако земеш статистички, пензионерите се набројна штедачка група со вишок финансиски средства. Кој курац им е нив бесплаетн јавен превоз кога јас на 33 години и нето потрошувач не можам да врзам крај со крај?

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4273 на: 12 Февруари 2014, 18:40:35 pm »
„од плата си ја купила“?

А другите од тендер ги купуваат колите?

Сакав да кажам дека не е многу долго вработена, си купила кола и будала и ја акнал. Но ете тоа го избришав пошто нема поента да стои.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #4274 на: 12 Февруари 2014, 18:41:56 pm »
Ќе и биде компензирано со многу-многу-многу плати ако има добар адвокат. Многу.