Автор Тема: Регистрација и технички преглед  (Прочитано 292151 пати)

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4894
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1635 на: 02 Јули 2024, 16:10:43 pm »
Ne mi e jasno. Ako firmata ne postoi kako ocekuvas na istata taa da registriras vozilo?

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43547
  • Il Moderatore
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1636 на: 02 Јули 2024, 16:14:21 pm »
Ако е бришана фирмата, треба содружниците да направат распределба на имотот движен и недвижен и колата да се префрли на име на газдата/некој од газдите. После тоа ќе може да се регистрира. Вака, само на среќа да одиш на некој технички и да „замижи“ џандарот. Исто како и кога ќе умре газда (приватно лице) што треба оставинска за колата.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен stavrov

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 513
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1637 на: 02 Јули 2024, 20:49:59 pm »
Не, не, фирмата не е активна веќе од 2020 (корона) и затоа и ја избришале од Централен  :(
Здраво на сите,

имам едно прашање во врска со регистрација на возило во сопственост на фирма.
Досега на секоја регистрација бараа само полномошно за регистрација и печат од фирмата.
Единствено за менување на сообраќајна, заради тоа што старата немаше веќе место за печати, ми барале Тековна состојба од Централен регистар.

Овој пат иако сообраќајната дозвола е скоро нова и има место за печати ми бараат и Тековна состојба, проблемот е што фирмата ја избришале од Централен регистар и не може да се извади тековна состојба.

Техничкиот преглед и регистрацијата се во Скопје.
Не се работи за некое скапо возило, напротив мало возило, старо 15г со пазарна вредност од макс 2000еур (ако е регистрирано) или 500еур за делови. 

Дали некој се сретнал со ваков проблем и дали има некакво решение?

Поздрав,
Виле
Најверојатно тоа е причината што ти побарале тековна.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk


Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1638 на: 03 Јули 2024, 00:20:49 am »
Секогаш бараат тековна состојба за секое возило што е на фирма.. Барем последниве 2 години..

Отсутен volenos

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 337
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1639 на: 26 Јули 2024, 13:56:22 pm »
Дечки, треба да обновам регистрација.
Дали во ПСС и здружение на возачите ќе ме фати иста цена?
Лани како да ми наплатија повисока цена во некоја ставка во ПСС па затоа прашувам?
Дали некој има инфо дали здружение на возачите или онаа кај Макоил имаат МВР шалтер кој што работи?

Отсутен dame

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3149
    • https://www.facebook.com/pages/Hemisko-I-Poliranje-Na-Vozila/373554479331896
Одг: Регистрација и технички преглед
« Одговори #1640 на: 26 Јули 2024, 17:45:18 pm »
Kolega mi se pofali za poniska cena vo Korab(taa kaj makoil ) a policaec ima bidejki   jas vadev megjunarodna bidejki pss bese haos