Автор Тема: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008  (Прочитано 94049 пати)

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #300 на: 17 Јануари 2016, 14:10:32 pm »
Во MakKar последните 2-3 години точеа наливно масло а го наплаќаа 1000+ денари литар.
Тотал од Еуроимпекс исто така е со многу сомнителен квалитет.

Не е секогаш гаранција тоа што се купува од овластен сервис.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен Vlatzki

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2071
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #301 на: 17 Јануари 2016, 14:30:19 pm »
Како се тресете за антифризов... Ко девојче пред прв секс. :)

А пишува дека треба да ги има нив?
Вика етилен гликол.
Значи тоа е тоа. Зошто мешаш фосфати, борати или што год да треба да има во него? Или да нема?
Вика само етилен гликол.
АКо треба да ги има, тогаш ке напишеле етилен гликол со примеси од борати, силикати, фосфати.

Значи по спецификација ке си ставиш етилен гликол без ништо, како што е наведено :)

Ако пишува само етилен гликол, тоа не значи дека не смееш да стааш антифриз со додатоци како силикати борати и тако даље.
Ако тие ствари стварно му штетат на разладниот систем, тогаш изрично ќе беше напишано дека не смеат да се ставаат. И точка.
Доволно е да се запази главната спецификација за антифризот која е препорачана за тоа возило.
Тресење борати силикати ова она, па она пишувало па она не го пишувало, сурфање со денови за нешто што се средува у било кој сервис за 30 минути.
« Последно менување: 17 Јануари 2016, 14:45:05 pm Vlatzki »

Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #302 на: 17 Јануари 2016, 14:46:17 pm »
Продава антифриз G12, G13 од марката Манол: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,18834.0.html
И на мејл, скајп одговараат, така да слободно можеш и по тоа да му пишеш.

Јас од кај него го имам уљето земено пример ако ти значи нешто. Сите ми викаа дека фелиција троши уље дури и 20w-50 ако се стави, но ја ставив 10w40 Манол, и откако го средив поклопецот горе зашто ми течеше, ене го 3 месеци од тогаш до сега на исто ниво стои уљето.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #303 на: 17 Јануари 2016, 15:27:50 pm »
Ако пишува само етилен гликол, тоа не значи дека не смееш да стааш антифриз со додатоци како силикати борати и тако даље.
Ако тие ствари стварно му штетат на разладниот систем, тогаш изрично ќе беше напишано дека не смеат да се ставаат. И точка.

Ако во книшката ти пишува да користиш ЕуроДизел тоа не значи дека ти не смееш да сипеш БиоДизел Б5 или Б8 или Б100, како и дека не смееш да сипеш Д2. Нели?

Но БиоДизелот Б5 или Б8 можеби нема воопшто да му наштетат на твоето возило, но Б100 дефинитивно ке му наштети.
Д2 сум сигурен дека нема па воопшто да му наштети.

Но за таа цел треба да го знаеш составот на горивата, во случајов на антифризот, баш како што истражувал @Drive-r .

Инаку во техничката спецификација, односно сервисните инструкции за било кое возило си е точно дефинирано што и како се става и кои од спецификациите треба да бидат задоволени.

На пример за моето возило е наведено дека се користи раствор од антифриз и вода (база на етилен гликол  за алуминиумски хладњак).
Тука завршува прикаската. Со тој податок на било кој сајт од производителите ке си провериш и ке си најдеш антифриз кој е наменет за возила со алуминиумски ладилник или хладњак, како год сакаш наречи го.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #304 на: 23 Март 2016, 22:59:13 pm »
Резбата е од графитните плочки "Ремзије"  т.е. REMSA.
Неколку месеци слушам звук од време на време гребење, па ае ми текна да видам.





Се каам што го избегнав фабричкиот бренд Sangsin / Hi Q, овие не се графитни, не прават резови, не се музикални и за третина се поефтини.




Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #305 на: 23 Март 2016, 23:11:40 pm »
Ништо не им е ако имаат резба, само поголема допирна површина :D

Јас ставив нови дискови и плочки феродо, па задните одма направија ваков рез, а и старите имаа ваков рез кој воопшто не влијае на кочењето и на сигурноста.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #306 на: 23 Март 2016, 23:27:21 pm »
Повеќе ме нервира цвилењето од време на време при кочење, ми го ебе раатот.

Ме изненадија графитните со резот, не очекував од нив.



Феродото графитни или обични ти се, и дали се музикални?

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #307 на: 24 Март 2016, 08:49:14 am »
Скоро сум убеден дека цвилењето не е од плочките, туку од несоодветната монтажа.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #308 на: 24 Март 2016, 18:11:59 pm »
Нема логика да е од несоодветна монтажа, после извесен период да се јавува цвилење и да прави рез на средина на дискот.
Посочи некоја причина?




Мое мислење, во составот на плочката освен графит се наоѓа парче метал кое не може да се потроши и тоа дупи.


Отсутен FiLo

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6566
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #309 на: 24 Март 2016, 18:52:22 pm »
Па извади ги плочките, види дали има нешто на нив. Исто така провери дали и од задната страна на дискот има ваква резба.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #310 на: 03 Април 2016, 19:42:28 pm »
Па извади ги плочките, види дали има нешто на нив. Исто така провери дали и од задната страна на дискот има ваква резба.

Немам време.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #311 на: 03 Април 2016, 19:54:35 pm »
Со други зборови „немам друга работа“.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #312 на: 25 Мај 2016, 20:20:57 pm »
Dihtung na glava e vo prasanje najverojatno, ama ne mi se cepka kaj mene na benzin na 30k fali antifriz ...
Треба да се направи проверка, ќе да е некое црево, спојка, стега.



Пак приметив влажност кај моторот од десната страна под цревата, што е и е тешко да се примети таму.
Претходно се затегна во близина еден наставак спојка на тоа место и не пушташе од таму.

Закажав проверка во плимонт и отидов во саботата.
Имаше на еден дел наставак на црево кој беше краток полукруг и прекршен бидејќи беше ептен кратко цревото. Се стави подолго црево.

Се променија и две спојки на црева кои влегуваат внатре во цревото, старите беа пластични и мазни колку што видов, новите се метални со ребра.


Се надевам веќе е решен проблемот.


Пред скоро два месеци ми изгоре сијаличката за средно, за да ја променам потребно беше резерварот за разладна течност да се извади.
Го тргам резерварот и гледам сув нема капка, некоја линија сум гледал претходно а тоа прашина било.

Дотурив дестилирана вода и утредента во плимонт.
Се промени големото парче црево кое беше ставено за разладна течност од предходно бидејќи беше прекршено како во "V"(при монтажа приметив беше измеѓу U и V, ама не сакав да се мешам).
Исто така се престегнаа стегите...


Бев до кадис бидејќи тие имаа уред за проверка, да се провери со притисок дали од негде пак ќе пушта разладна течност.... Системот бил отворен тип и не може да се изврши таква проверка што е многу добра и прецизна. 


Дај Боже веќе да немам проблеми...



 

Отсутен TheHeatIsOn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 515
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #313 на: 26 Мај 2016, 13:26:01 pm »
Drugarce, prati si go nivoto na Antifriz obavezno, toa crevo pak ke ti pravi problemi, kaj shto se krivinite puka od golemi temperaturi.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #314 на: 26 Мај 2016, 17:36:26 pm »
Ќе мора почесто да се проверува....


Имам пластика за под мотор која планирав да ја ставам да не се прска со вода моторот и електрониката, арно што не ја ставив, немаше да приметам дека капе и дека голема количина фали.