Автор Тема: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008  (Прочитано 94047 пати)

Отсутен TheHeatIsOn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 515
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #270 на: 23 Ноември 2015, 11:18:20 am »
Problemot so diznite drugar nemoze da se sredi, na fiat qubo istiot zvuk go pravese na plin I 5 pati im ja nosev vo plimont pak istiot zvuk se javuvase.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #271 на: 23 Ноември 2015, 17:55:02 pm »
Problemot so diznite drugar nemoze da se sredi, na fiat qubo istiot zvuk go pravese na plin I 5 pati im ja nosev vo plimont pak istiot zvuk se javuvase.

Не е проблем, така работеле дизните, звучно, да се слуша штракањето.
Кога веќе сме кај плинот ќе го напоменам и пловакот во боцата кој тропка и ти го ебе раатот.


Во план ми е кога ќе имам време на тие места да ставам звучен изолатор.

Отсутен TheHeatIsOn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 515
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #272 на: 24 Ноември 2015, 09:02:30 am »
Da de i mene mi beshe toa recheno od strana na plimont, megjutoa plin staven na dr mesto na ist motor jas ne primetiv nikakov zvuk. Plimont se profesionalci toa e tocno, no moe mislenje e deka od pre golemata guzva nekogas ne posvetuvaat vnimanie na detaljite ...
Inaku prati si nivo na antifriz isto taka, znae ponekogas da pocne da go trosi ovoj motor, go imam vozeno istiot vo automatic verzija 1.6 bez plin.
Inaku kolata e super samo tvrda amortizacija ima i lag mnogu na automaticot ...

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #273 на: 25 Ноември 2015, 02:13:13 am »
Баш ќе проверам кај друг плински уред дали се слуша штракањето кај дизните.
Од плимонт ми кажаа дека кај ловато погласни биле и си се тешам ае моите се потивки.

Баш сум приметил дека го троши антифризот и кај мене.

Отсутен otrakan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 281
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #274 на: 25 Ноември 2015, 09:19:01 am »
И кај мене чукаја дизните на ланди рензо плус се жалет многу дека прегорвеле дизните и требело комплет да се менуваат и не се репарирале а коштале колку пола уред
;)

Отсутен TheHeatIsOn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 515
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #275 на: 25 Ноември 2015, 10:34:41 am »
Dihtung na glava e vo prasanje najverojatno, ama ne mi se cepka kaj mene na benzin na 30k fali antifriz ...

Отсутен head

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 178
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #276 на: 25 Ноември 2015, 13:11:47 pm »
Баш ќе проверам кај друг плински уред дали се слуша штракањето кај дизните.
Од плимонт ми кажаа дека кај ловато погласни биле и си се тешам ае моите се потивки.

Баш сум приметил дека го троши антифризот и кај мене.
Кај мене ( Kia ceed 1.4 - Ловато изи ) штракаат дизните ко дизел да возам . Бев на проверка на плинскиот уред , и констатираа дека нема никакви недостатоци туку дека таков им е  "стилот" на работа :-)
А антифризот кај мене не го троши .

Отсутен TheHeatIsOn

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 515
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #277 на: 25 Ноември 2015, 15:07:17 pm »
Zatoa sega se prefrlile demek na Landi Renzo go nemalo toj problem i ako sakas dizni od Landi 200 evropski :)

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #278 на: 25 Ноември 2015, 19:18:51 pm »
Dihtung na glava e vo prasanje najverojatno, ama ne mi se cepka kaj mene na benzin na 30k fali antifriz ...

Ако имаш плински уред, мислам дека некое црево кај што е споено да пушта антифриз.
Треба детално да ги видам цревата пред да менувам антифриз.


До 47.000км еднаш е дотурено антифриз 0.5-1литро.

После оваа км е вграден плински уред.

Дотурено 0.5-1 литро дестилирана вода бидејќи дел од антифризот идел во распуњачата.

После одреден период приметив капки кај што паркирам, испадна дека тече антифриз кај што има наставано црево и стеги кога е монтиран плинскиот уред, тогаш нивото на антифриз беше под минимум.
Стегите ги престегнав и дотурив дестилирана вода.


После ова на интервали од неколку месеци мислам дека беше два пати, имам дотурено по 0.5л. дестилирана вода.



 

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #279 на: 27 Ноември 2015, 18:39:14 pm »
Се паркирам и интерсна бројка на км.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #280 на: 27 Декември 2015, 19:37:23 pm »
Dihtung na glava e vo prasanje najverojatno, ama ne mi se cepka kaj mene na benzin na 30k fali antifriz ...
Треба да се направи проверка, ќе да е некое црево, спојка, стега.



Пак приметив влажност кај моторот од десната страна под цревата, што е и е тешко да се примети таму.
Претходно се затегна во близина еден наставак спојка на тоа место и не пушташе од таму.

Закажав проверка во плимонт и отидов во саботата.
Имаше на еден дел наставак на црево кој беше краток полукруг и прекршен бидејќи беше ептен кратко цревото. Се стави подолго црево.

Се променија и две спојки на црева кои влегуваат внатре во цревото, старите беа пластични и мазни колку што видов, новите се метални со ребра.


Се надевам веќе е решен проблемот.


Сега треба да најдам соодветен антифриз кој е лонг лајф, ама је јебе податокот што пишува треба да е етилен гликол, а етилен  гликол се G11, G12, G12+. Незнам кој ќе биде соодветен да му го ставам.







Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #281 на: 27 Декември 2015, 22:00:12 pm »
А зошто не ставиш онаа спецификација што ја препорачува производителот? Системот за ладење е предвиден за тоа што го смислиле во фабрика, ем те спасуваат ти да не му ја мислиш многу.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #282 на: 27 Декември 2015, 22:18:59 pm »
Зошто да стави тоа што препорачуваат од фабрика кога може нешто друго, веројатно тоа другото е поквалитетно?

Секое одстапување од фабричките препораки по мене е "сам себе го убијал".
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #283 на: 27 Декември 2015, 23:09:51 pm »
Сакам по фабричка спецификација да идам, а таму пишува само антифриз етилен гликол, тука е проблемот...

 А етилен  гликол се G11, G12, G12+, (G12++, G13 овие незнам дали се етилен гликол ).....  Незнам што е подобро да земам, дали по боја да се ориентирам дека е плав фабрички кај мене, можеби би требало да е G11, ама сакам да сум сигурен што треба да се стави, неможам да најдам точна информација.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Kia Ceed 1.6 cvvt 2008
« Одговори #284 на: 27 Декември 2015, 23:15:54 pm »
Истата прича со Нисан-от на моите, во упаството никаква препорачана спецификација, на нет некои недефинирани информации, и на крај одиш овластен во Рено, таму од буре ти точат веќе припремен раствор (со темно сино/зелена боја) по цена која не сум ја видел до сеа ни за концентрат,  а уште помалку за раствор 50:50 :) Сепак, по Нисан спецификација е течноста, а од друга страна, еднаш во 5 години и не е така голем трошок....

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.