Автор Тема: Интересни понуди на користени возила.  (Прочитано 3941397 пати)

Отсутен JR

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 964
    • nobrain.dk
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26805 на: 11 Септември 2023, 00:15:02 am »
Абе ваљда не увезена па и знае цела историја затоа си цени повеќе ама сигурен сум ќе ја даде за недела дена


Sent from my iPhone using Tapatalk
You need people like me. You need people like me so you can point your fuckin' fingers and say, "That's the bad guy."

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26806 на: 11 Септември 2023, 01:59:06 am »
Ако гицерин ви е мерило за одржување, јас на ниедна кола немам сменето, а сите коли беа/се топ  :)

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5389
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26807 на: 11 Септември 2023, 02:01:32 am »
Јас кај мене планирам да сменам деновиве, ама тешко да најдам АТЕ и е доста скап. Инаку типувам дека не е сменет најмалку 15 години, ако не и повеќе.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26808 на: 11 Септември 2023, 07:16:18 am »
Ќе оди Опелот на оглас.

8.000 евра, со сменет глицерин пред 2.000 км. А, да, и комплетна историја, до минута и до шрафче.

Па ко воли, бек изволи.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26809 на: 11 Септември 2023, 07:44:20 am »
Ѓубрето ни глицерин не сменил никогаш...

Кај гледаше под хауба, барем тој и антифирзот се гледаат во боја.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26810 на: 11 Септември 2023, 09:27:24 am »
Треба да имате во предвид дека кај нас повеќето појма немаат како да одржуваат кола, а и мајсторите не знаат да им кажат што треба да се смени.

Ти ќе го прашаш, ќе ти рече „Терај бе, нема гајле“.

Имам еден познаник во Германија живее, пред брзо на ќерката му купи BMW 1, 10-тина години старо.

Ја однесоа во сервис (не официјален). Ханс таму му рекол, дека имал документација за (тропам) 5 работи, а за 10 не нашол за колава што било менувано и дали било и кога сменето. Документ, црно на бело со понуда, што најдоа тие, што мислат дека треба да се смени пропратено со соодветна гаранција за сработеното.

Ѓаол и пол го кошташе, ама колата се вратена како што треба пиц-пец.

Затоа кола од увоз со 300 000/500 000 изгледа како нашиве со 150 000.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26811 на: 11 Септември 2023, 13:21:19 pm »
^

Сѐ убаво, не знаат.

Ама, и да не ги топорат цените како што ги топорат.

Имам некои планови во блиска иднина, па разгледувам возила до кај 3-4000 евра. Одам да гледам Астра како мојата, на оглас - најфул, топ состојба, сервисирана, и тако даље, стандард македонски оглас.

Сиротиот, на испит на факултет полесно ќе поминеше, отколку да ми објасни за колата. Кога го запукав со прашања, уште да заплачеа и тој и син му, а син му механичар.

Башка шо ме заебаваше со цената. Огласена 3.000, се јавувам по телефон ми вика 3.200, одам да ја видам, 350 километри во двата правци, ми вика 3.300.

Така ли? Ела сеа ваму кај чичо... На татко ми незгодно му падна кога почнав да ги шупчам, и него и син му, механичарот, што дозволил пумпата за вода на колата на татко му да протече, антифризот запењавен беше, глицеринот да не правам муабет. Кока кола. Моторот зауљен, тече од повеќе места... Го правел кровот, ама не ставил материјал за кров, ставил материјал за свадбарски фустан на невеста. Па и ми вика, 3.000,00 платил, демек скапо.

Активно барам возило, и увидов дека никој нејќе да одржува кола, сите сакаат скапо да продадат, а никој не сака да одржува кола по пропис и сите сакаат кога купуваат - зачувано, пазено-мазено, одржавано да е.

Е па, не бива така другари.

Плус, си дозволил да ти најдам мана, и кога ќе ја посочам - се нервираат и се курчат. Зошто? Или среди го проблемот, да не можам да ти најдам мана, или кога веќе те боли кур, не се нервирај кога ќе ти кажам дека нешто не си направил како треба.

Му викам "ела види како изгледа променет антифриз, глицерин, од нигде да не капе ни уље ни антифриз..." Дојде, "механичаров", отвори хауба кај мене, и одма затвори. Без коментар.

Јас разбирам, и јас претерувам, ама па луѓево бејзик стандард за одржување возило немаат. А како што реков - сакаат да продадат скапо, а да купат евтино и одржувано.

Не бива така, другари.

Отсутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4905
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26812 на: 11 Септември 2023, 13:26:51 pm »
^

Сѐ убаво, не знаат.

Ама, и да не ги топорат цените како што ги топорат.

Имам некои планови во блиска иднина, па разгледувам возила до кај 3-4000 евра. Одам да гледам Астра како мојата, на оглас - најфул, топ состојба, сервисирана, и тако даље, стандард македонски оглас.

Сиротиот, на испит на факултет полесно ќе поминеше, отколку да ми објасни за колата. Кога го запукав со прашања, уште да заплачеа и тој и син му, а син му механичар.

Башка шо ме заебаваше со цената. Огласена 3.000, се јавувам по телефон ми вика 3.200, одам да ја видам, 350 километри во двата правци, ми вика 3.300.

Така ли? Ела сеа ваму кај чичо... На татко ми незгодно му падна кога почнав да ги шупчам, и него и син му, механичарот, што дозволил пумпата за вода на колата на татко му да протече, антифризот запењавен беше, глицеринот да не правам муабет. Кока кола. Моторот зауљен, тече од повеќе места... Го правел кровот, ама не ставил материјал за кров, ставил материјал за свадбарски фустан на невеста. Па и ми вика, 3.000,00 платил, демек скапо.

Активно барам возило, и увидов дека никој нејќе да одржува кола, сите сакаат скапо да продадат, а никој не сака да одржува кола по пропис и сите сакаат кога купуваат - зачувано, пазено-мазено, одржавано да е.

Е па, не бива така другари.

Плус, си дозволил да ти најдам мана, и кога ќе ја посочам - се нервираат и се курчат. Зошто? Или среди го проблемот, да не можам да ти најдам мана, или кога веќе те боли кур, не се нервирај кога ќе ти кажам дека нешто не си направил како треба.

Му викам "ела види како изгледа променет антифриз, глицерин, од нигде да не капе ни уље ни антифриз..." Дојде, "механичаров", отвори хауба кај мене, и одма затвори. Без коментар.

Јас разбирам, и јас претерувам, ама па луѓево бејзик стандард за одржување возило немаат. А како што реков - сакаат да продадат скапо, а да купат евтино и одржувано.

Не бива така, другари.
Retko ima budali kako mene... Smeneto skoro se pa i novi gumi pa prodavaj

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен Bravo

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1624
Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26813 на: 11 Септември 2023, 13:40:50 pm »
.
« Последно менување: 11 Септември 2023, 13:55:45 pm Bravo »

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26814 на: 11 Септември 2023, 14:50:44 pm »
^

Сѐ убаво, не знаат.

Ама, и да не ги топорат цените како што ги топорат.

Имам некои планови во блиска иднина, па разгледувам возила до кај 3-4000 евра. Одам да гледам Астра како мојата, на оглас - најфул, топ состојба, сервисирана, и тако даље, стандард македонски оглас.

Сиротиот, на испит на факултет полесно ќе поминеше, отколку да ми објасни за колата. Кога го запукав со прашања, уште да заплачеа и тој и син му, а син му механичар.

Башка шо ме заебаваше со цената. Огласена 3.000, се јавувам по телефон ми вика 3.200, одам да ја видам, 350 километри во двата правци, ми вика 3.300.

Така ли? Ела сеа ваму кај чичо... На татко ми незгодно му падна кога почнав да ги шупчам, и него и син му, механичарот, што дозволил пумпата за вода на колата на татко му да протече, антифризот запењавен беше, глицеринот да не правам муабет. Кока кола. Моторот зауљен, тече од повеќе места... Го правел кровот, ама не ставил материјал за кров, ставил материјал за свадбарски фустан на невеста. Па и ми вика, 3.000,00 платил, демек скапо.

Активно барам возило, и увидов дека никој нејќе да одржува кола, сите сакаат скапо да продадат, а никој не сака да одржува кола по пропис и сите сакаат кога купуваат - зачувано, пазено-мазено, одржавано да е.

Е па, не бива така другари.

Плус, си дозволил да ти најдам мана, и кога ќе ја посочам - се нервираат и се курчат. Зошто? Или среди го проблемот, да не можам да ти најдам мана, или кога веќе те боли кур, не се нервирај кога ќе ти кажам дека нешто не си направил како треба.

Му викам "ела види како изгледа променет антифриз, глицерин, од нигде да не капе ни уље ни антифриз..." Дојде, "механичаров", отвори хауба кај мене, и одма затвори. Без коментар.

Јас разбирам, и јас претерувам, ама па луѓево бејзик стандард за одржување возило немаат. А како што реков - сакаат да продадат скапо, а да купат евтино и одржувано.

Не бива така, другари.
Retko ima budali kako mene... Smeneto skoro se pa i novi gumi pa prodavaj

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk



Не е до тоа дали е некој будала или не. Се работи за транспарентност и да не се лаже. Што е - тоа е, никој нема тепан да биде и сл. Исто, разбирам стандард за одржување - не може кај сите да биде ист. Ама човекот ГОРДО ми кажа дека е оригиналната пумпа за вода. Колата имаше 200.000 по саатот, и пумпата течеше. И? 3.300, за 25-годишен модел, 15 години стара кола, со маани и плус 200.000 км?

Тој некни таа кола ако ја ценеше 3.300, јас мојата треба да ја ценам минимум 6.000.

Но, пазарот диктира друго и баш заради пазарот треба да се спуштиме сите на земја, крајно време е.

Отсутен Carpathian Lord

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 13717
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26815 на: 11 Септември 2023, 16:33:17 pm »

Активно барам возило, и увидов дека никој нејќе да одржува кола, сите сакаат скапо да продадат, а никој не сака да одржува кола по пропис и сите сакаат кога купуваат - зачувано, пазено-мазено, одржавано да е.

Е па, не бива така другари.


Што би рекле некои од нашите форумџии: „За кого ја чуваш? За наредниот газда?“.

Заради тој ментален склоп - 90% од колите во Македонија се кокошарници.

Отсутен ivanxh

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 610
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26816 на: 11 Септември 2023, 16:40:17 pm »

Активно барам возило, и увидов дека никој нејќе да одржува кола, сите сакаат скапо да продадат, а никој не сака да одржува кола по пропис и сите сакаат кога купуваат - зачувано, пазено-мазено, одржавано да е.

Е па, не бива така другари.


Што би рекле некои од нашите форумџии: „За кого ја чуваш? За наредниот газда?“.

Заради тој ментален склоп - 90% од колите во Македонија се кокошарници.
Тоа е муабет за навлаки на волан/седишта, а не за работиве @Diesel што ги опишува.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26817 на: 11 Септември 2023, 16:54:56 pm »
Апсолутно.

Отсутен Diesel

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6104
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26818 на: 11 Септември 2023, 17:07:59 pm »

Активно барам возило, и увидов дека никој нејќе да одржува кола, сите сакаат скапо да продадат, а никој не сака да одржува кола по пропис и сите сакаат кога купуваат - зачувано, пазено-мазено, одржавано да е.

Е па, не бива така другари.


Што би рекле некои од нашите форумџии: „За кого ја чуваш? За наредниот газда?“.

Заради тој ментален склоп - 90% од колите во Македонија се кокошарници.

Не е ни тоа проблемот. Проблемот е ЦЕНАТА.

У смислу - пошто "толку одат тие коли", некој му текнало кокошарник да го пише 3.500, а пошто "толку одат" и јас мојата не можам да ја продадам за повеќе од 3.500, а разликата во колите почнува и завршува само на моделот. Состојбата е небо и земја, почнувајки визуелно, па механичко одржување, па естетско итн.

Ќе ја земам како кокошарник, не е проблем. И ќе ја средам, ќе биде кола.

Ама, по цена на кокошарник, а не по цена на примерок кој е многу блиску до "салон состојба".

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #26819 на: 11 Септември 2023, 17:14:58 pm »

Активно барам возило, и увидов дека никој нејќе да одржува кола, сите сакаат скапо да продадат, а никој не сака да одржува кола по пропис и сите сакаат кога купуваат - зачувано, пазено-мазено, одржавано да е.

Е па, не бива така другари.

Што би рекле некои од нашите форумџии: „За кого ја чуваш? За наредниот газда?“.

Заради тој ментален склоп - 90% од колите во Македонија се кокошарници.

Не е ни тоа проблемот. Проблемот е ЦЕНАТА.