Автор Тема: Интересни понуди на користени возила.  (Прочитано 3797301 пати)

Отсутен howitz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2273
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #13935 на: 18 Јануари 2017, 12:58:02 pm »
Да ама која е заштедата ако ја купиш од Германија ? :)

Сигурен е 4000 еур +.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #13936 на: 18 Јануари 2017, 13:04:30 pm »
Треба пресметка да се удри... Вака паушално, не може да праиме муабет.
Треба да се земе цената во германија, пренос до тука, патни трошоци барем за 3 дена, процена по DAT или тој другион швлаке или како и да се вика, па да се удрат давачките према државата, и да се пресмета...
Јас знам дека не се трошоците 25% од тоа што ќе го платиш во германија, повеќе идат накај 35-40%...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #13937 на: 18 Јануари 2017, 13:05:37 pm »
Зависи и цариникот како е расположен, дали да те касапи за електричните ретровизори и ознаката позади или не.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен howitz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2273
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #13938 на: 18 Јануари 2017, 13:07:31 pm »
Добро зависи цената на возилот, апропо тоа оди и заштедата која би ја имал.
Таму можеш да видиш повеќе возила ( Ауди А6 пример), овде асални нема ни 5 парчиња.

За од Бугарија имаш 120 евра трошок до граница + 10 евра мито за цариниците и џандарите.

И најважно, зависи каков човек си и колку сакаш да се замараш :)

Инаку одат по некое Шваке од паралелен универзум кога треба да те царинат.
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Klen

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2327
 • Продавам течност за жмигавци
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #13939 на: 18 Јануари 2017, 13:08:37 pm »
Радо би ти дал на тебе брат 1500-2000 евра за цело тоа замарање.
Замисли да си кола и да ти вградат плин :(
Попрво оди кај некој дома во гаража него во М Кар поголеми ти се шансите да си ја средиш колата

Отсутен howitz

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2273
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #13940 на: 18 Јануари 2017, 13:12:41 pm »
Има убава кафана во Дупница карши КАТ-от нивни кај што се земаат цол таблици :D

Шала на страна, тешко и мачно е .. ама со заштедата и правиш цел сервис на колата, глеј го поинаку малку тоа ;)
За вкусови не се расправа, по нив се плука.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43439
 • Il Moderatore
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #13941 на: 18 Јануари 2017, 13:29:34 pm »
Е, да... овие коли очекувам дека се и сервисирани :) Или во најмала рака ќе ја условиш куповината со комплетен сервис.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4631
 • Passat B8
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #13942 на: 18 Јануари 2017, 13:40:07 pm »
Да ама која е заштедата ако ја купиш од Германија ? :)

Сигурен е 4000 еур +.

dokolku dobro ja sporediv cenata sto ja kaza Deni od 35k za E350kata so mobile.de mislam deka namobile bese poeftina za nekoj 5 iljadi sto sigurno tamu pri kupuvanje ko ke vidat ke$ ke mu ja spustis negde 10% ... moja procenka e deka razlikata ke ti dojde 6000 evra.


Треба пресметка да се удри... Вака паушално, не може да праиме муабет.
Треба да се земе цената во германија, пренос до тука, патни трошоци барем за 3 дена, процена по DAT или тој другион швлаке или како и да се вика, па да се удрат давачките према државата, и да се пресмета...
Јас знам дека не се трошоците 25% од тоа што ќе го платиш во германија, повеќе идат накај 35-40%...
trosocite za da od germanija otides razgledas koli i kupis i doneses i site trosoci se varijabini, jas bi na mobile.de izbral i bi nasol nekoj da se rasprasa tamu salonot sto garancija nudi i dali e oficijalen mercedes servis i slicno (gi ima i onije sto gi kupuvaat na lizing so dogovor za zamena kade godisno mu e ogranicena kilometrazata i na zamena ne e pogolema kilometrazata od 60.000km). Taka da ko bi otisol na nekoj 4-5 mesta bi gi razgledal kolite i edna bi zemal, na den mozam na 2 mesta da vidam to znaci za dva dena kupuvam. tret den drn drn procedura... ovde na granica mu platis na coek sto si go ima so carinicite natigo dajmigo,...
taka da od tije 6000 e 1000-1500 u trosoci neka otidat...!?
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен marjanot

 • Следен од Hammond на Инстаграм.
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10894
 • 430i
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #13943 на: 18 Јануари 2017, 13:44:18 pm »
кога споредувате, споредувајте соодветно

Тој муабет за напумпани цени можеме да го вергламе пак (и пак и пак и пак) до бесвест.

Колку за споредба, во моментов цена на нов Е350д е 65.000 евра.

Е350CDI (од прошлата генерација, ама реално, до крај на 2015 се произведуваше колата, не е стара..) во ПАЗ се продава за околу 35.000 (мислам дека беше толку, не сум сигурен).

http://paz.avatar.mk/classes/e350-cdi/

ова е најблиску што најдов:

Mercedes-Benz E 350 BlueTEC 4 MaticMileage 90,521 km
GearboxAutomatic transmission
First Registration11/2013

€ 39,999

+ за оваа кола давачките се отприлика 30-35% од каталошката вредност:значи околу 8 бона давачки, + шетање, + ебавање

ај ова е 4 матик и има некој перверзија +, ама од старт е поскапа, без давачки

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 29313
  • CARclub.mk
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #13944 на: 18 Јануари 2017, 13:48:21 pm »
Како и да е, at the end of the day, за секоја цена си има соодветен купувач. Има многу луѓе што едноставно не сакаат да се ебаваат до Германија, да бараат кола, да им ја проверува некој, да ја носат до тука, да се заебаваат со увоз, итн. За нив постојат ваквите фирми.

Отсутен RedEco

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4631
 • Passat B8
« Последно менување: 18 Јануари 2017, 13:59:39 pm RedEco »
sfe e do sistemot, i pozicijata na popametnite vo nego.

Отсутен Luki Junior

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4972
 • The Spartan General
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #13946 на: 18 Јануари 2017, 13:50:24 pm »
Есапот дома и на пазар не е ист.
Fehlende Pferde Sterken sind mit Wahnsinn ersetzt.

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20075
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #13947 на: 18 Јануари 2017, 15:29:40 pm »
Се продава Мерцедес CL55 AMG 2003 (компресор). Има плин кој е поврзан и со бордот на колата. Исправно ABC со сменет компресор. 215к реални километри. Ќе му отворам и тема за продавање ако треба :D. 16.000 евра.Отсутен Silvester

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1731
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #13948 на: 18 Јануари 2017, 15:35:48 pm »
Колава колку што знам не е ЦЛ55 туку ЦЛ500 (200 кс разлика ;D ). Има изгубно во старт од дизел 250тина кс. А звукот што го вади е страшен, клокоти!

Твоја е сега или сеуште Зајако ја продава?

Отсутен DarthJe5us

 • Авиону, сломићу ти крила..
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 20075
Одг: Интересни понуди на користени возила.
« Одговори #13949 на: 18 Јануари 2017, 15:37:30 pm »
Другар од форумов. Мислам друга е таа што е 500. Не видов под хауба  :D
« Последно менување: 18 Јануари 2017, 15:43:32 pm DarthJe5us »