Автор Тема: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport  (Прочитано 169306 пати)

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6015
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1005 на: 03 Април 2024, 19:05:23 pm »
01.04.2024 година, 146.556 километри.

Заменето:
- Дихтунг за поклопец на вентили Victor Reinz 71-35888-00, 800,00 денари;
- Сет ланец Fai TCK4S, 6.300,00 денари;
- Дихтунг за пумпа за вода Elring 809.284, 200,00 денари;
- Лагер затегач на ПК ремен Ina 531 0891 10, 900,00;
- Антифриз Valeo Protectiv 50, 5l, 1.000,00;
- Масло Mobil Super XE 5W-30 dexos2, 3.5 литри, 1.750 денари:
- Филтер за масло Hengst E611H D442, 500,00 денари;
- Работна рака 5.000,00 денари.

Вкупно: 16.450,00 денари.

Комплетно неплански зафат. Гледам под колата 3-4 капки, баш кај кратерот. Сагнуо сам се, што да видам - мрсно сѐ околу капакот на ланецот, пола картер, под пумпата за вода и компресорот за клима.

Попуштил дихтунгот на капакот од ланчето. Пошто мора да се вади сѐ, цел сет ланец за да се замени заптивката, немаше логика да не го заменам и целиот сет ланец, клизачи, затегнувач, запчаници, семеринг, шрафови и дихтунг.

Исто така што ми е драго што ова се случи точно вака, е што не измеша уље и вода, а било прашање на време, пошто дихтунгот покрај од надворешна страна, ќинисал да попушта и од внатре. Ептен на време се среди.

Зијан од оваа работа сум (освен ќеш) уље, филтер за уље (3.500 километри возено), антифриз (~10.000 километри возено), дихтунг поклопца вентила 900,00 денари и дихтунг на пумпата за вода 200,00 денари.

Ролерот на затегачот од ПК каишот го заменив превентивно, немав проблеми.

Ланчето имало мало истегнување, споредено со новото (3-4 милиметри).

Разлика не чувствувам никаква при работењето и возењето.

03.04.2024 година, 146.580 километри.

Прво, engine bay detail по непланскиот сервис...Заменет зимскиот со летниот сет. Со зимскиот сет поминати 3.150 километри.

Прво, wheel arch detail на сите четири страни, па заменети тркалата.

Испран и спастрен зимскиот сет...
Да подзатопли саглам, планирам полимеризација на фаровите да си правам (набавив сет за полимеризација) и да ја исперам, пошто од ноември не е перена.

Отсутен зоки-златен

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6954
 • хаУс мајстор
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1006 на: 03 Април 2024, 19:52:14 pm »
Јованке, дај една медаља за детево!

Отсутен bear

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1997
 • If you can dream it, you can do it.
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1007 на: 03 Април 2024, 19:55:48 pm »
Маркава на ланецов ми е шит, нешто како лпр кочници. Нит смрди, нит мирише. Кај колега на бенве му направи проблем, сва среќа што заврши без проблем со моторот, но со дупла рака за промена.

Jа продаваш, или планираш да ја продаваш?
Никогаш не вели никогаш.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1008 на: 03 Април 2024, 19:55:51 pm »
Немој да заборавиш да туриш УВ фолија на фаровите, да не ти биде работата за пола година.

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6015
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1009 на: 03 Април 2024, 20:43:13 pm »
Маркава на ланецов ми е шит, нешто како лпр кочници. Нит смрди, нит мирише. Кај колега на бенве му направи проблем, сва среќа што заврши без проблем со моторот, но со дупла рака за промена.

Jа продаваш, или планираш да ја продаваш?

Е па таа е кај нас. Барав Ina, нема.

Не прашав колку кошта.

Не планирам да ја продавам.

Немој да заборавиш да туриш УВ фолија на фаровите, да не ти биде работата за пола година.

Нема кој локално да ми стави фолија. Ако идам за Скопје за фолија само, ќе испадне онаа со Дара и масло.

Керамика планирам по полимеризација.

Отсутен nikomil1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 672
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1010 на: 10 Април 2024, 23:24:08 pm »

Керамика планирам по полимеризација.

keramika ne brka rabota za farovite, pak kje pobelat/zamaglat za brzo posle poliranjeto/polimerizacijata. ednash probav bez folija, sega imam folija od lani esenta pa kje vidime kako kje bide.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1011 на: 12 Април 2024, 07:25:43 am »

Керамика планирам по полимеризација.

keramika ne brka rabota za farovite, pak kje pobelat/zamaglat za brzo posle poliranjeto/polimerizacijata. ednash probav bez folija, sega imam folija od lani esenta pa kje vidime kako kje bide.
Не ми текнува кога ги ставив фолиите ама мислам пред 2 години.
Фаровите немаат сменето ништо, колата секој ден ја тепа сонце на паркинг со носот свртен на југ.
Дали до фолијата, дали до мајсторот, не би знаел.
Во секој случај неколку години се маткав каде да ги оправам фаровите се додека не дознав за Атанас од ФолијаЦентар.
Од што го препорачувам каде стигнам човекот ќе треба да се клонира ;D

Проверив, 2021 се полирани и заштитени со фолија фаровите.
« Последно менување: 12 Април 2024, 08:25:54 am Mikius »

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3585
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1012 на: 12 Април 2024, 09:28:19 am »

Керамика планирам по полимеризација.

keramika ne brka rabota za farovite, pak kje pobelat/zamaglat za brzo posle poliranjeto/polimerizacijata. ednash probav bez folija, sega imam folija od lani esenta pa kje vidime kako kje bide.
Не ми текнува кога ги ставив фолиите ама мислам пред 2 години.
Фаровите немаат сменето ништо, колата секој ден ја тепа сонце на паркинг со носот свртен на југ.
Дали до фолијата, дали до мајсторот, не би знаел.
Во секој случај неколку години се маткав каде да ги оправам фаровите се додека не дознав за Атанас од ФолијаЦентар.
Од што го препорачувам каде стигнам човекот ќе треба да се клонира ;D

Проверив, 2021 се полирани и заштитени со фолија фаровите.
Атанас од маџари?

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1013 на: 12 Април 2024, 09:46:19 am »

Керамика планирам по полимеризација.

keramika ne brka rabota za farovite, pak kje pobelat/zamaglat za brzo posle poliranjeto/polimerizacijata. ednash probav bez folija, sega imam folija od lani esenta pa kje vidime kako kje bide.
Не ми текнува кога ги ставив фолиите ама мислам пред 2 години.
Фаровите немаат сменето ништо, колата секој ден ја тепа сонце на паркинг со носот свртен на југ.
Дали до фолијата, дали до мајсторот, не би знаел.
Во секој случај неколку години се маткав каде да ги оправам фаровите се додека не дознав за Атанас од ФолијаЦентар.
Од што го препорачувам каде стигнам човекот ќе треба да се клонира ;D

Проверив, 2021 се полирани и заштитени со фолија фаровите.
Атанас од маџари?

Sent from my SM-A546B using Tapatalk
Да.
Всушност работилницата му е таму :)

Отсутен Filip MK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2222
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1014 на: 12 Април 2024, 10:13:39 am »
@Mikius Колку те чинеше тоа задоволство тогаш?
Претпоставката е мајката на сите заебувања

Отсутен Busav

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3585
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1015 на: 12 Април 2024, 15:01:45 pm »

Керамика планирам по полимеризација.

keramika ne brka rabota za farovite, pak kje pobelat/zamaglat za brzo posle poliranjeto/polimerizacijata. ednash probav bez folija, sega imam folija od lani esenta pa kje vidime kako kje bide.
Не ми текнува кога ги ставив фолиите ама мислам пред 2 години.
Фаровите немаат сменето ништо, колата секој ден ја тепа сонце на паркинг со носот свртен на југ.
Дали до фолијата, дали до мајсторот, не би знаел.
Во секој случај неколку години се маткав каде да ги оправам фаровите се додека не дознав за Атанас од ФолијаЦентар.
Од што го препорачувам каде стигнам човекот ќе треба да се клонира ;D

Проверив, 2021 се полирани и заштитени со фолија фаровите.
Атанас од маџари?

Sent from my SM-A546B using Tapatalk
Да.
Всушност работилницата му е таму :)
Закажано за пежото во четврток, ке го праим темница фала на препорака

Sent from my SM-A546B using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10140
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1016 на: 13 Април 2024, 07:32:42 am »
@Mikius Колку те чинеше тоа задоволство тогаш?
полирање и фолии 3.300 без бакшиш ;)

Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6015
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1017 на: 06 Јули 2024, 18:35:07 pm »
Ден втори.

2-стејџ полирање, перење после полирање, нанесување Soft99 Fusso Coat 12 Month wax.Испаднав да се провозам, да ја видам на сонце и не само што се скри сонцето, туку и заврна, да не се секирате.

Ми остана утре само вишокот восок да го отстранам од ќошевите и зазорите и од црните пластики.

Ама веќе преку кур ми дојде, се отепав.

После година и некој ден, Fusso изгледа вака...

Немам ништо чепкано на лакот година дена, буквално. Само перење, ама прописно, со пред перење. Значи, активните пени не го пипнале.

Not bad. Деновиве една хемиска деконтаминација само, па ќе го обновам.

Страшно добар восок.

Успат, полимеризација си направив.Пун гас.

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7641
 • Плинаш!!!
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1018 на: 06 Јули 2024, 18:43:17 pm »
И ти ли правеше полимеризација? И јас денес По која постапка работеше со шмирглите?

Sent from my 23124RA7EO using Tapatalk


Отсутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6015
Одг: 2008 Opel Astra Classic II 1.4 16V Ecotec Twinport
« Одговори #1019 на: 06 Јули 2024, 18:53:45 pm »
Пошто лакот ми е симнат пред 3-4 години, еднаш годишно освежување правам само.

Инаку, водена 1500 и 2000-ка на шрафилица, само жолтото да го симнам.

За редовно, си сака работа. 600 и 800 сува, па сите нагоре гранулации до 2000 водена, пред да помислиш на полимеризација или полирање.