Автор Тема: Олдтајмери..  (Прочитано 403425 пати)

Отсутен kimi makedonski

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2553
 • Слобода или смрт
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2640 на: 08 Јули 2023, 22:46:35 pm »
Како е законпт за увоз на олдтајмери во Мк,царина,давачки и сл.?


Бидејќи си  одјавен од македонија повеќе од една година може да си искористиш дека се враќаш повторно во македонија и да си го увезеш автомобилот. Во такви случаи не се гледа другите работи како евро норми и слично.

https://www.economy.gov.mk/Upload/Documents/%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%20%D0%B7%D0%B0%20%D0%B2%D0%BE%D0%B7%D0%B8%D0%BB%D0%B0.pdf

Барај го член 24. Таму е објаснето за кои лица не важи стандардната процедура за увоз туку е специјална.


Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4313
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2641 на: 08 Јули 2023, 22:50:25 pm »
Законски кои услови треба да ги исполнува возилото за да се увезе како олдтајмер?

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13606
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2642 на: 09 Јули 2023, 18:51:07 pm »
Претходната страна ти пишува.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2643 на: 06 Февруари 2024, 14:11:35 pm »
Ееее, е нема греачи на задно стакло ;D


Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2644 на: 23 Март 2024, 18:10:43 pm »

Ретко реален осврт за 101, обично се јаде многу бурек заборавјки дека до 80та конкуренцијата и не беше нешто понапредната.
Во еден момент вели да прекинеле со производство 1985..., јас би рекол нека се произведувла до 90та (можеби и се планирало плус некоја година од 90) кога Флоридата природно би го заменил 101 како што и Типото го замени Ритмото, ама конфликтот ги замрсил сметките.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4313
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2645 на: 23 Март 2024, 18:28:27 pm »
Колега има југо флорида (нема делови), не е баш најзачуван примерок, но не е ни крш. Колата е 1998ма, иста година со астрата моја. Која била разликата во тоа време ценовно од астра ф или г до југо флорида?

Едит: Најдов податоци. Југото било околу 4-5 илјади долари во Америка. Додека астра ф била 12000 долари. Има разлика ценовно, но огромна разлика на изглед.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2646 на: 23 Март 2024, 18:39:24 pm »
Во еден момент вели да прекинеле со производство 1985..., јас би рекол нека се произведувла до 90та (можеби и се планирало плус некоја година од 90) кога Флоридата
На 2:56 вели: „Још само да се проиводња зауставила 1985 ...., статус легенде био би осигуран, али то се није догодило“. Википедија вели дека до 2008 се произведувала, јас мислев дека порано завршило производството на 101. Инаку, моите први возачки почетоци беа со Zastava 101 Comfort, беле боје :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5087
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2647 на: 23 Март 2024, 18:46:35 pm »
@Simo - Carrier159 Топчето од мењачот ти беше апгрејднато во прозирна пластика во форма на чаша за ликер од на баба ти висачот со џиџе внатре ? :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2648 на: 23 Март 2024, 18:47:33 pm »
@Simo - Carrier159 Топчето од мењачот ти беше апгрејднато во прозирна пластика во форма на чаша за ликер од на баба ти висачот со џиџе внатре ? :D
Црнo топче од бакелит, кој пред крај на кариерата пукна, и знаеше да ја штипе кожата на дланка ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5087
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2649 на: 23 Март 2024, 18:50:53 pm »
Ништо. Не ти била со најфул опрема, ама барем ја одмараше глвата на потпирач за разлика од некои :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4313
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2650 на: 23 Март 2024, 18:58:52 pm »


Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2651 на: 23 Март 2024, 19:00:28 pm »
Ништо. Не ти била со најфул опрема, ама барем ја одмараше глвата на потпирач за разлика од некои :D
Луксуз! :D Ама да имав тогаш пари да му турам двогрли и седишта од Специјал, имаше да биде права ствар! :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2652 на: 23 Март 2024, 19:49:14 pm »
Во еден момент вели да прекинеле со производство 1985..., јас би рекол нека се произведувла до 90та (можеби и се планирало плус некоја година од 90) кога Флоридата
На 2:56 вели: „Још само да се проиводња зауставила 1985 ...., статус легенде био би осигуран, али то се није догодило“. Википедија вели дека до 2008 се произведувала, јас мислев дека порано завршило производството на 101. Инаку, моите први возачки почетоци беа со Zastava 101 Comfort, беле боје :)
И моите беа со 101.
Еднаш паднав на градска бидејки проклетиот мењач не сакаше да влезе во прва, симнав поглед, некако влезе, тргнав и во истиот момент застанав бидејки се запали жолто, но веќе беше доцна. Комисијата ме бутна поради тргање поглед, и со право. Потоа инструкторот ми кажа да убацам во втора па во прва доколку се случи повторно слична ситуација.

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2653 на: 23 Март 2024, 21:07:32 pm »

Сум заборавил колку ми се допаѓаше Ритмо на времето, особено футуристичкиот заден дел.

Ритмово како наследник на 128 се приметуваат контури на Југо за кое би можело да се каже дека е наследник на 127. Фактички Ритмо е поголем брат на Југо.
Истотака убаво спомна во видеото бидејки ретко кој го знае податокот дека 127 како каросериски дизајн. е неколку години пред голф да излезе на сцена.


Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6557
 • French diamond
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2654 на: 06 Април 2024, 02:26:57 am »
Добра старудијава, само не ми стој некако, вакво возило да е вака спуштено