Автор Тема: Олдтајмери..  (Прочитано 403414 пати)

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2625 на: 29 Јули 2022, 08:38:00 am »
Пола век Рено пет :)
Ме вратија у детство неколкуте изложени убави  и интересни бои во споредба со денешново сивило.

https://www.caradisiac.com/le-jubile-de-la-reine-des-citadines-la-renault-5-a-50-ans-197223.htm#aoh=16590734123709&csi=0&referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com&amp_tf=From%20%251%24s&ampshare=https%3A%2F%2Fwww.caradisiac.com%2Fle-jubile-de-la-reine-des-citadines-la-renault-5-a-50-ans-197223.htm

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2626 на: 27 Август 2022, 14:10:23 pm »
Перфекција у пи*ку мајгину!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 495
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2627 на: 27 Август 2022, 16:34:22 pm »
Бомбона!

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1349
 • Велешанче
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2628 на: 26 Септември 2022, 13:59:26 pm »
Некоја слика од викендов во Парачин, Србија

Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 495
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2629 на: 26 Септември 2022, 16:45:05 pm »
Внук ми бил ми прати слики одушевен бил нарочито од ајкулите класика. Многу коли имало разбрав. Во градот беше собирот или надвор?

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1349
 • Велешанче
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2630 на: 26 Септември 2022, 18:07:46 pm »
Во градот беше, поточно на паркингот до стадионот што им е
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен cdyane

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 495
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2631 на: 27 Септември 2022, 18:42:57 pm »
Кој бевте од Македонија? Ти и Боби?

Параќин ми е втор дом инаку, тетка ми од мајка сестра е таму мажена и ретките луѓе од фамилија што ги обожавам се таму.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk


Отсутен МулевР

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1349
 • Велешанче
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2632 на: 27 Септември 2022, 18:55:36 pm »
Имаше и еден дечко со Мерцедес од Скопје што не ги познавам лично
Project car: Opel Kadett C
Daily 1: Opel Corsa E
Daily 2: Yugo Koral 1.1i

Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2633 на: 01 Декември 2022, 18:18:29 pm »
Еве Застава


Отсутен Mikius

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10127
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2634 на: 03 Декември 2022, 15:15:43 pm »
Кога колите брчеа ;)


Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 13606
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2635 на: 14 Декември 2022, 10:05:55 am »

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14072
 • Пудингот на шоферството
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2636 на: 14 Декември 2022, 14:22:56 pm »
Како е законпт за увоз на олдтајмери во Мк,царина,давачки и сл.?
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен nikola_bb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4786
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2637 на: 14 Декември 2022, 17:44:09 pm »
Како е законпт за увоз на олдтајмери во Мк,царина,давачки и сл.?
Znam deka treba da si clen na oldtajmer klub, deka ke moze da se vozi za vikend i praznik. Okolu davackite nezz kolku kolat

Sent from my Redmi Note 9S using Tapatalk


Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2638 на: 15 Декември 2022, 15:04:08 pm »
Како е законпт за увоз на олдтајмери во Мк,царина,давачки и сл.?

Повели порака од една фејсбук група кај што пишал човеков кој веројатно го има јадено половиот орган за да помине низ овие препреки:

Цитат
Постапката за увоз е следна:

кога ќе дојде возилото на граничен премин за влез во Македонија, се испраќа до внатрешен терминал зависн од местото на живеење на купувачот и се остава во терминалот додека да се средат документите (тоа кај нас трае 1-2 месеци, јас завршив за 6 недели).

Доаѓа лице од технички преглед и подготвува документација која ја испраќа до Бирото за Метрологија, кои пак издаваат документ дека возилото е со историска вредност (тоаа потврда е со важност од 2 години и мора по две години повторно да се извади за да може да се регистрира).

Со таа потврда се носат документите во Царинската управа во Скопје, кои пак издаваат документ за ослободување од данок за моторни возила (еколошка такса), со тој документ и сите останати што ги имате одите во терминалот каде што ви е возилото, си плаќате ДДВ и го вадите возилото од терминал.

Потоа одие на технички го регистрирате, добивате таблица со зеленкасти бројки и со здравје да си го возите.

Така ќе го регистрирате и следната година без ништо дополнително да ви бараат, но за третата година, од техничкиот преглед повтроно ќе пратат документи до Бирото за метрологија кои ќе издадат документ дека возилото е со историска вредност и пак си го регистрирате.

Ограничување кога смее да се вози нема, и машински факултет нема никаква врска со увоз на олдтајмери.

Мене ми завршија работа од МГ Ауто Инспект доо Тетово.


Присутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Олдтајмери..
« Одговори #2639 на: 12 Мај 2023, 22:30:14 pm »