Автор Тема: Дешаванки со кола ( тумбања, судари, несреќни моменти, одвратни искуства... )  (Прочитано 2962999 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Се согласувам колега онак, одличен предлог и за гумите и за помошната лента.

Но и да се испружеше по десно пак ќе беше зезнато, особено ако возеше по блиску до него.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Ако возам по десно, а не во средина како и што треба да возам, тогаш секој втор со кола ме поминува како да не сум воопшто тука па ја треба да му ја мислам дали ќе излетам од пат или не.

А вака ем сум брз како повеќето коли, ем сум многу по безбеден затоа што никој не ме гура од пат. Пикање меѓу застанати коли на семафор е многу нормална работа, додека пикање меѓу коли додека истите се движат е веќе проблем :)

е токму заради оваа причина (и уште неколку други) треба да се тргнат скутерите од улица...

сакаш да бидеш третиран како рамен учесник во сообраќајот? понашај се така за да бидеш третиран... на семафор чекај во лента, на пеачки не вози како пешак, не сечи булевар, не се качувај на тротоар ако има гужва, не се пикај меѓу возила, не е доволно само да кажеш дека имаш мотор и може и така...

исто ти е и како ова: сакаш да бидеш третиран како господин? понашај се како господин и имај ги тие манири, не е доволно да имаш само многу пари...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Што тебе ти пречи додека чекаш на црвено ако пројде некое моторче до тебе? Освен секако што ствара некаква фрустрација дека он се движи, ти чекаш.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Се согласувам колега онак, одличен предлог и за гумите и за помошната лента.

Но и да се испружеше по десно пак ќе беше зезнато, особено ако возеше по блиску до него.

тука веќе е во прашање рефлексот на возачот. ако возеше подесно јас и другите што имаме некое подолго искуство возачко, ваљда ке можев да го заобиколам.. а овака како што се испружи на сред, тешко, да не кажам невозможно...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Ствара фрустрација кога ќе се упали зелено, а трга и моторчето пришто го одминуваат 10 возила.

Ако возам по десно, а не во средина како и што треба да возам, тогаш секој втор со кола ме поминува како да не сум воопшто тука па ја треба да му ја мислам дали ќе излетам од пат или не.

А вака ем сум брз како повеќето коли, ем сум многу по безбеден затоа што никој не ме гура од пат. Пикање меѓу застанати коли на семафор е многу нормална работа, додека пикање меѓу коли додека истите се движат е веќе проблем :)

е токму заради оваа причина (и уште неколку други) треба да се тргнат скутерите од улица...

сакаш да бидеш третиран како рамен учесник во сообраќајот? понашај се така за да бидеш третиран... на семафор чекај во лента, на пеачки не вози како пешак, не сечи булевар, не се качувај на тротоар ако има гужва, не се пикај меѓу возила, не е доволно само да кажеш дека имаш мотор и може и така...

исто ти е и како ова: сакаш да бидеш третиран како господин? понашај се како господин и имај ги тие манири, не е доволно да имаш само многу пари...
Толку.

Затоа чопери и крузери не сметаат.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Моторчето секогаш ќе го одминуваат 10 возила, сеедно дали е прво во колона или 6то од 15 коли. Или можеби треба да се мести последно, за на никого да не смета.

И јас сум за тоа моторчиња до 50 кубика кои се спори да си возат скроз десно, па така ни на семафор нема толку да смета.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Што тебе ти пречи додека чекаш на црвено ако пројде некое моторче до тебе? Освен секако што ствара некаква фрустрација дека он се движи, ти чекаш.

далеку од тоа... јас сум за почитување на закони и сообраќајни правила... многу ги почитувам... мене ме фрустрира моментот дека додека вози и не ти дава да го поминеш пошто вози на сред лента, ако му подвикнеш или свирнеш ке ти рече дека е рамен учесник во сообраќајот исто како и ти, а на семафор го крши законот и вози помеѓу возилата... 10 пати до сега ми имаат удрено ретровизор, 2-3 пати по рака која ми е потпрена со лакт на прозор ме имаат закачено, а еднаш дури и се дрзна еден пред рамстор во центар да ме испцуе зашто сум застанал ВО МОЈАТА ЛЕНТА, по лево од тој позади мене, па он неможел да помине... ми идеше преку прозор да му ја опалам една...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Мавање ретровизори, раце, пцуење и возење во сред лента со 40 км/ч не оправдувам.

Зборам за најнормално пикање меѓу коли додека истите чекаат, без овие пропратни елементи. И после зависи дали е 50 кубика да си вози по десно или некое посериозно моторче да си вози на средина со нормална брзина.

Сигурно од 100 моторчиња што те прошле додека чекаш, 10тина ти сметале со идиотското однесување на возачот или невнимателноста, другите 90 никако не ти пречеле или ти го реметеле мирот :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Моторчето секогаш ќе го одминуваат 10 возила, сеедно дали е прво во колона или 6то од 15 коли. Или можеби треба да се мести последно, за на никого да не смета.

И јас сум за тоа моторчиња до 50 кубика кои се спори да си возат скроз десно, па така ни на семафор нема толку да смета.

па тоа е тоа... истото го збориме значи...

не да не смета малку... нема ич да смета. ако вози по крајната десна ивица, секогаш ке биде лесно поминуван и на семафор секогаш ке може без да се понаша како манга да си дојде до семафорот прв, без да прекршува никаков закон и без да смета на било кого.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Ја редовно подзатварам ретровизор ако некој со моторче сака да пројде. Воопшто не ми смета, дури логично ми е. Ако може да пројде, нека пројде.

Ми смета проаѓањето со моторче на пешачки. Ми смета сечењето булевари, качувањето на тротоар, проаѓањето на црвено (истата логика ко со точаците - нема коли, ај ќе пројдам, на моторче сум) и генерално, арогантното понашање.

Отсутен darko mk5

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3601
    • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Што тебе ти пречи додека чекаш на црвено ако пројде некое моторче до тебе? Освен секако што ствара некаква фрустрација дека он се движи, ти чекаш.

Ova znaes deka e strogo kaznivo na zapad taka? motor ti zima i ne te jebe koj si i od kaj si... inaku nema frustracii dodeka ne ti pomine so racka po dvete vrati ili ti skrsi retrovizor...

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Ако пројде со рачка по двете врати ќе добие со рачка по двете полутопки на мозокот.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
изгледа збориме на различни јазици па не се разбираме, или само инат се тера... не си ми јасен...

како може ова да ти се деси со кола?

Not a valid youtube URL


Зш не ја пушти женичкана на 0:02 ? ::)





 ;D ;D



0:17 ко терминатор други део  8)



Цитат: Onak
Not a valid youtube URL

Како уцвика овој со Голфов, типична пи*кетина  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7040
На возачите на автомобили може да им се фатите за мандалото. :) :) :)

Ако ве обере кола, и сте во право, судијата неможе да ве оживее.

Ако ме обере кола, а јас не сум виновен, а преживеам, а возачот уште почне да ми се курчи, најмалку што ќе добие е кацига место глава (пошто нели главата очигледно не му функционира баш и нема да му треба)  ;D  ;D  ;D

И не разбирам што толку се буните дека биле спори кога нели максимална брзина на сообраќај во град е 60 км/ч, а знаеме дека сите скутери таа брзина лесно ја постигнуваат, во споредба со повеќето нисколитражни возила.

Да јас се пикам низ коли, со крајно внимание бидејќи како што несакам некој мене да ми сјебе ретровизор или изгребе боја, така несакам ни јас нему. На крајот сепак се се сведува на тоа кој каков возач е, како што пишав погоре.