Автор Тема: Измерена потрошувачка на гориво  (Прочитано 1915187 пати)

Отсутен krell

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1809
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7395 на: 29 Јануари 2014, 22:50:07 pm »
Ок, за тестовите ќе ти одговори класниот.

Ова си е моја мерена потрошња. Често правам тестови (за мене лично) и ги постирам, и со мојата и со други коли. Ќе му се најдат на некој.

Да де.. Затоа и јас постирам. Поентата да си споделима реални искуства.. Едно време се чудев како мене ми трошат коливе многу повеќе од некои што се фалат, испадна дека не биле реални дел од тие прикаски :) И која е поентата за таквата информација, ако не е реална?

Супер што споделуваш такви информации.. Продолжи и пушти само што повеќе детали при таквото тестирање...

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7396 на: 29 Јануари 2014, 22:52:45 pm »
И која е поентата за таквата информација, ако не е реална?

eeee тоа е добро прашање

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7397 на: 29 Јануари 2014, 22:55:15 pm »
На тој шо му троши помалку од твојата(ради сите погоре и на предходната страна наброени причини),нему му е реална. ;)
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7398 на: 29 Јануари 2014, 22:59:00 pm »
Ок, за тестовите ќе ти одговори класниот.

Ова си е моја мерена потрошња. Често правам тестови (за мене лично) и ги постирам, и со мојата и со други коли. Ќе му се најдат на некој.

Да де.. Затоа и јас постирам. Поентата да си споделима реални искуства.. Едно време се чудев како мене ми трошат коливе многу повеќе од некои што се фалат, испадна дека не биле реални дел од тие прикаски :) И која е поентата за таквата информација, ако не е реална?

Супер што споделуваш такви информации.. Продолжи и пушти само што повеќе детали при таквото тестирање...
Обично пишувам +30, +50, по знаци, не по знаци, ваква вожња, таква...

Сега пишав на пример. „Возење најекономично низ градот Скопје.“ За мене најекономично е следново возење опишано тука опишано со овие 10+2 заповеди.
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,69.0.html

Отсутен Filip_90

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1839
  • VW Golf 5 1.9 TDI
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7399 на: 29 Јануари 2014, 23:35:09 pm »
Ок, за тестовите ќе ти одговори класниот.

Ова си е моја мерена потрошња. Често правам тестови (за мене лично) и ги постирам, и со мојата и со други коли. Ќе му се најдат на некој.
И ја си правам. Eднаш по автопат си возев 60 со дизел од странство и си покажа 2.6 или 2.8 од Хотел Белви до Петровец. И тоа си се реално ако имаш живци :)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7400 на: 30 Јануари 2014, 01:19:41 am »
Зошто летно време би била пониска потрошувачката? Не е реторско прашање, ме интересира резонот.

Уствари прво ова да прашам да нема недоразбирања: почна да мериш на загреан мотор?

резонот ти се крие како одговор во поставувањето на твоето второ прашање.

да тргнеш од палење на мотор со разлика од 30 степени итекако има разлика... и за дизел и за бензин и за плин... и зејтин и керозин и метан и.... за било кое гориво...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7401 на: 30 Јануари 2014, 09:38:35 am »
се согласувам. затоа и прашав кога го почнал мерењето.

Да го почнал на загреан мотор, помалце ќе му покаже во зима отоколку во лето.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7402 на: 30 Јануари 2014, 09:58:11 am »
Ок, за тестовите ќе ти одговори класниот.

Ова си е моја мерена потрошња. Често правам тестови (за мене лично) и ги постирам, и со мојата и со други коли. Ќе му се најдат на некој.

Да де.. Затоа и јас постирам. Поентата да си споделима реални искуства.. Едно време се чудев како мене ми трошат коливе многу повеќе од некои што се фалат, испадна дека не биле реални дел од тие прикаски :) И која е поентата за таквата информација, ако не е реална?

Супер што споделуваш такви информации.. Продолжи и пушти само што повеќе детали при таквото тестирање...

Во зависност од тоа колку време е кај нас колата, можам да дадам пореална бројка. За мене најдобро real-world тестирање е баш тоа - real world тестирање. Ја возам колата како што би ја возел мојата, за истите потреби и во истите услови. Понекогаш стребува да одам надвор од Скопје, понекогаш не, ама гледам со секоја кола да извозам барем на обиколница еднаш-двапати за да видам бучност, итн.

Бидејќи живеам во Влае, за било што да направам земам кола, во било кое време од денот.

Ете, Дени измерил 3.7 литри во специфични услови со 1.6 TDCI. Јас измерив некој просек од околу 6.5 литри на 100 во град со истото возило.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7403 на: 30 Јануари 2014, 10:24:14 am »
Постигнати резултати на иста вожња, не од различни:


"Diesel" range :)
(и тоа не е ни полн резервоарот)


Average speed: 83 km/h
Average cons.: 5.7 l/100km

The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7404 на: 30 Јануари 2014, 10:25:27 am »
"Diesel" range :)

Дизел рејнџ но дизел во исклучиво градска, со просечна брзина 20-30

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7405 на: 30 Јануари 2014, 10:27:05 am »
М?
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7406 на: 30 Јануари 2014, 10:36:23 am »
Малите дизелчиња имаат рејнџ од цца 900 километри кога се возат низ град, со мала просечна брзина. Надвор од град рејнџот им е значително поголем.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7407 на: 30 Јануари 2014, 10:38:58 am »
Да не имаат 590 рејнџ малите дизелчиња низ град? До кај 650.

Отсутен LosiPatista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 12136
  • Duh sa TDI-jom
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7408 на: 30 Јануари 2014, 10:39:49 am »
Веле бе, не го спуштај на удолници ланцерот. 8 троши на отворено со нормална вожња од 110кмх.

Torsion Beam - The Only Axle You Will Ever Need

Отсутен filipv

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7511
  • и сега?
Одг: Измерена потрошувачка на гориво
« Одговори #7409 на: 30 Јануари 2014, 10:42:00 am »
Да не имаат 590 рејнџ малите дизелчиња низ град? До кај 650.

Не знам, ја кога ставам гориво на просечна брзина од 20-30 на саат (значи од последниот ресет возено исклучиво низ град), ми вика дека имам домет 900+ км. Понекогаш и цела иљадарка.

Дури се случува и бизарна ситуација, ако не го ресетирам мерачот, а тргнам надвор од град, бројот на километри до празен резервоар да почнува да расте :-)

Ај баш ќе сликам следниот пат кога ќе турам гориво, и просечна брзина и километри до празен резервоар.