Автор Тема: Плински уред на престижно ауто  (Прочитано 21934 пати)

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #60 на: 10 Мај 2012, 12:44:22 pm »
Yup Има поента Банза околу престижот. Ама ако имам ептен кејф да возам (рецимо) Масерати QattroPorte, и спремен сум да се откажам од други работи (на пример уште еден стан), а ме боли мандалов за престижот, може ли да ставам плин на него?

Може слободно, сами ти купи едно QP ;D

Ако имаш пари да го одржуваш како што доликува, јас ти ја давам целосната подршка :)

Martin ако некој дал 100.000 евра за кола дали тебе ти е логично дека 1.000 евра (100 евра месечно) ќе му бидат толку многу значајни за да се заебава со инсталација, дополнителен сервис, замарање дали има плин на оваа или онаа бензиска?

Дали ти ако си дал за кола 3000 евра ќе ти бидат толку многу битни 30 или 60 евра годишно? Дали заради 3 или 6 евра месечно ќе имаш дополнителни грижи, а работиш 12 саати дневно?

Типот што го купил Кајенот го купил половен, не праам муабет за него туку за муабетот на Мечето и купување на НОВ Кајен.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #61 на: 10 Мај 2012, 12:48:10 pm »
За одржување не станува збор, се надевам дека шпарањето на гориво ќе ми донесе ќар за солидно одржување :D (Нешто ко` со алфата сеа што праам) ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #62 на: 10 Мај 2012, 12:49:22 pm »
Не се баш 6 евра месечно, и 70 евра годишно.

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #63 на: 10 Мај 2012, 12:52:06 pm »
Престиж е женска работа. Насекаде низ светов веќе е минато време престиж, глупа работа. Многу сме назад.

Банзаи

Не е работата дали ти се битни, работата е зошто.

Со сервиси немаш ама баш никакво замарање, верувај. 3 минути на пола година.

Плин имаш секаде. А поготово е плус ако натенкираш во кола и плин и бензин па те боли патка нареден месец за застанување на бензинска.

Па тоа и кажав/прашав.

Престиж/углед уатевр, типот си фркнал пари (негови ваљда) и си купил кола што сака да ја вози. Нашол начин како да вози поефтино. И сега ние ќе му ја мериме чергата дали требало или не да става плин. А ниеден од тука во ниеден момент немаше да познае дека колата се вози на плин, се додека не ги виде сликите.


Интересен заклучок и вистинит. Ако не се ставеа слики немаше никој да знае. Што е многу интересно и поажува само психолошка проблематика.

А тоа ека на човекотму се изгубил кај нас угледот. Не знам што да ти кажам, ја мислам дека го боли патка.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #64 на: 10 Мај 2012, 12:54:36 pm »
Јас така на една пумпа, се загледав на типот до мене со X5-ka како точи плин заедно со мене..... си помилсив „види го беееее X5 па на плин.......“ после 2 секуниди „....па ја сум нашол да зборам! Алфа 166 па на плин!“ :D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен marjanot

  • Следен од Hammond на Инстаграм.
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10925
  • 430i
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #65 на: 10 Мај 2012, 13:01:52 pm »
Има пари за Мустанг. Има пари за ваков Мустанг. Му дреме патка на него ако во нечии очи му паднал угледот се додека си го прави ќефот за упола цена.


Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #66 на: 10 Мај 2012, 13:03:57 pm »
Мустанг е ефтина кола ...... Порш Ферари Ламбо е друг филм

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #67 на: 10 Мај 2012, 13:09:38 pm »
Има пари за Мустанг. Има пари за ваков Мустанг. Му дреме патка на него ако во нечии очи му паднал угледот се додека си го прави ќефот за упола цена.



Јас така размислувам. Можеби за некој сум помалку мангуп ама тоа немада ме натера да го сменам мислењето.

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #68 на: 10 Мај 2012, 13:12:01 pm »
Мартин соодносот на дадени пари за купување на возилото со процентот на уштеда за гориво.

Ти си бил финансиски моќен да купиш возило во вредност од 3.000 евра, Перо можел да даде 100.000 за Кајен. Тука секако не мислам на последните пари од џеб и позајмувања и продавање на стан за да се купи кола. Тоа е исклучок во нормален свет и идиотизам, често виден кај нас :)

На Перо му значат 1000 евра исто колку што тебе 30 евра. Перо има месечна заработувачка 33 пати поголема од твојата.
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #69 на: 10 Мај 2012, 13:19:20 pm »
Перо Наков ?


;D ;D ;D ;D


Заебанција на страна, дечки Каен не е ништо луксузно, тоа е ВЊ срање со светла од порше. И да бидеме реални поприлично ружно ауто. Тој да имал укус и престиж сигурно нема да се циганчел на голф 5 платформа.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #70 на: 10 Мај 2012, 13:23:22 pm »
Сеа ти измеша и укус у целава манџа :D :D :D :D


Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #71 на: 10 Мај 2012, 13:26:28 pm »
И дур ние расправаме дали да се стави плин или не, он си ужива во Кајенот...

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #72 на: 10 Мај 2012, 14:10:36 pm »
Половен Кајен и половно друго нешто такво е сосема друг муабет, јас цело време зборам за нов од салон купен :)

За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен deanMKD

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1330
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #73 на: 10 Мај 2012, 14:17:08 pm »
И јас го делам мислењето на Бугар..Смешно и бедно е такво возило да се вози на плин..Кога човекот имал да даде толку пари да го купи, мора да има пари и за возење на бензин. Барем ако се еб*ш, е*и се до крај нели?

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #74 на: 10 Мај 2012, 14:19:21 pm »
Не дал толку многу колку што мислите :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.