Автор Тема: Плински уред на престижно ауто  (Прочитано 21929 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #15 на: 10 Мај 2012, 00:19:25 am »
аман бе... тоа се твои нормативи? мене напротив секој што ставил плин ми изгледа совршено интелегентен и паметен човек... а не ефтин или глуп или беден...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Chlink

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8519
  • alfa 156 1.8 t.s & alfa 159 2.4 jtdm
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #16 на: 10 Мај 2012, 00:22:26 am »
Taa kola e za lugje so debeli finansii. Mnogu bedno eftino izgleda plin na takvo vozilo. Covekot deluva eftino. Ne daj boze da treba nesto da popravi....... Ke se zali ABE SKAPO E ZA ODRZAVANJE.

Овој муабет се ми кажа. С тебе повеќе комуникација некоја што е добро и лошо толку. Ако вака размислуваш секоја чест.

По што ти оцени дека плин е бедно? Ја тебе на бедник ли ти личам? Нај сериозно?

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #17 на: 10 Мај 2012, 00:35:22 am »
Од една страна, отеравте ОТ.. Од друга страна, темава делува како да ќе стане интересна.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #18 на: 10 Мај 2012, 00:37:43 am »
Од една страна, отеравте ОТ.. Од друга страна, темава делува како да ќе стане интересна.

џабе.. исчезна бугарот... нема више мОабет... ај можда ке настави утре-задутре...или попосле...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #19 на: 10 Мај 2012, 00:46:23 am »
Taa kola e za lugje so debeli finansii. Mnogu bedno eftino izgleda plin na takvo vozilo. Covekot deluva eftino. Ne daj boze da treba nesto da popravi....... Ke se zali ABE SKAPO E ZA ODRZAVANJE.

Овој муабет се ми кажа. С тебе повеќе комуникација некоја што е добро и лошо толку. Ако вака размислуваш секоја чест.

По што ти оцени дека плин е бедно? Ја тебе на бедник ли ти личам? Нај сериозно?

не си ти бедник..... ти си нормален човек кој си вози алфа и сака да помине поефтино. А Порше е знак на престиж, моќ, пари....   јас немам ништо против.... ама што не иде, не иде

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #20 на: 10 Мај 2012, 00:59:06 am »
Кога би имал пари да го купам на Ново Кајенот мислам дека најмал проблем ке ми биди потрошувачката,освен ако постои некој толкав идиот кој би ги дал последните пари или сите пари за Кајен(не мора да е Кајен,општо за возило) па после тоа да нема пари за бензин,одржување и сл.
Инаку многу луѓе можат да си дозволат Кајен на старо,а пошо во Германија само бензинци се постарите модели и се евтини(за таа класа) многу луѓе увезоа,па сега бараат алтернатива да уживаат што повеќе во нив.
 
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #21 на: 10 Мај 2012, 01:00:22 am »
Глу-по-сти.

Многу е ограничено размислувањето дека „ако вози Порше, има пари за бензин“. Луѓето имаат некоја неприродна потреба да го потенцираат бензинот како „подоброто“ гориво. Надминете ги тие детски ставови и соочете се со реалноста - горивото е скапо. Ако колата вози исто на плин како што вози на бензин, само ирационален инатчија и тркач по „престиж“ ќе го одбере поскапото гориво. Не е битно кој колку пари има, сите сакаат да се возат поефтино.

Со денешните плински системи, нит мириса на плин, нит има загуба на перформанси, нити ништо. Изборот некој да вози на плин го гледам како сосема нормална, оправдана и рационална работа, без разлика дали е Југо, Голф или Порше.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #22 на: 10 Мај 2012, 01:03:27 am »
А престиж е да ти грофта ко` трактор Q7-цата? ;D

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен mmm121

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3799
  • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #23 на: 10 Мај 2012, 01:04:28 am »
..... чим Кајен го правиш на плин значи си ги испружил нозете подолго од чергата

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #24 на: 10 Мај 2012, 01:05:28 am »
Зеро,ако некој има 60+К евра да даде за колата/џипот,не верувам дека нема да има за бензин.Не го рачунам бензинот како премиум гориво,туку реков,ако јас имам пари да го купам нов,тогаш ке имам пари и за бензин шо незначи дека не би му наместил плин.
А најпрво би одбрал турбо-дизел.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #25 на: 10 Мај 2012, 01:17:22 am »
Ама баш тука е моментот - што има врска колку кошта возилото?

Дали ако купам половен Кајен за 15.000 евра (колку што кошта и Шевролет Круз) може да го возам на плин? Дали тој што дал 100.000 евра за Кајен е помалку богат од тој што дал 250.000 евра за Ролс Ројс? Дали тоа реално прави некаква разлика?

Викаш 60.000 евра за Кајен значи дека има за бензин. А 55.000 евра? Или 50.000 евра? Или 45.000? Или 5000 евра? Каде е границата каде што веќе има логика муабетот „има пари - нема пари“?

Еден дечко од форумов што има кола што јас ја сметам за едно од моите возила од соништата ми рече „ма на што сака нека иде, само нека иде“. Многу валидно и реално размислување.

Отсутен MartinAlfista

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17389
  • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #26 на: 10 Мај 2012, 01:18:21 am »
Сфаќа некој дека што поише штедиш тоа поише имаш? Имајќи ефтин супститут за МНОГУ скап продукт и не користејќи го е чиста глупост.
Кајен троши 20 литра во град. 20х85=1700 денари на 100 км.
Кајен ќе троши 21 литар плин. 21х43=903 денари на 100 км.
Месечно рецимо поминува колку секој просечен македонски граѓанин, а тоа се 1000 км.
1000 км х 17 ден. за километар = 17000 денари.
1000 км х 9 ден за километар = 9000 денари.

Проста математика: 17000 - 9000 = 8000 ден ќар.
8000 ден х 12 месеци = 96000 ден ќар за една година возење на плински уред.

Е сега, зошто тоа сепак е Кајен и е наменет за луѓе со потреба за удобно крузање, а сопственикот е далеку од просечен граѓанин на Македонија, математиката и ќарот само уште толку докажуваат зошто на вакви возила е ЗАДОЛЖИТЕЛНО да се стави плински уред.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #27 на: 10 Мај 2012, 01:26:54 am »
Ама баш тука е моментот - што има врска колку кошта возилото?

Дали ако купам половен Кајен за 15.000 евра (колку што кошта и Шевролет Круз) може да го возам на плин? Дали тој што дал 100.000 евра за Кајен е помалку богат од тој што дал 250.000 евра за Ролс Ројс? Дали тоа реално прави некаква разлика?

Викаш 60.000 евра за Кајен значи дека има за бензин. А 55.000 евра? Или 50.000 евра? Или 45.000? Или 5000 евра? Каде е границата каде што веќе има логика муабетот „има пари - нема пари“?

Еден дечко од форумов што има кола што јас ја сметам за едно од моите возила од соништата ми рече „ма на што сака нека иде, само нека иде“. Многу валидно и реално размислување.
- Никаде не реков дека можеш или неможеш да го возеш на плин.Само кажав дека кога би имал пари да го купам на Ново ке имам пари и да му турам бензин/дизел/плин.
- Границата за има - нема пари е онаму каде што некој купува Нов а некој Половен Кајен во случајот(или Бентли,сеедно)
- И мене не ми смета на шо ке биди,само да оди и да ми биде економски исплатливо.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен ngocevski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 484
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #28 на: 10 Мај 2012, 01:34:48 am »
Сфаќа некој дека што поише штедиш тоа поише имаш? Имајќи ефтин супститут за МНОГУ скап продукт и не користејќи го е чиста глупост.
Кајен троши 20 литра во град. 20х85=1700 денари на 100 км.
Кајен ќе троши 21 литар плин. 21х43=903 денари на 100 км.
Месечно рецимо поминува колку секој просечен македонски граѓанин, а тоа се 1000 км.
1000 км х 17 ден. за километар = 17000 денари.
1000 км х 9 ден за километар = 9000 денари.

Проста математика: 17000 - 9000 = 8000 ден ќар.
8000 ден х 12 месеци = 96000 ден ќар за една година возење на плински уред.

Е сега, зошто тоа сепак е Кајен и е наменет за луѓе со потреба за удобно крузање, а сопственикот е далеку од просечен граѓанин на Македонија, математиката и ќарот само уште толку докажуваат зошто на вакви возила е ЗАДОЛЖИТЕЛНО да се стави плински уред.

А гледај сега уште попроста математика, да купеше 3-4 години стар пасат дизел за 15 илјади евра...Која заштеда ќе ја добиеше!

Читав пред некое време една статија во еден италијански весник за мотори, зборуваа баш за овој феномен, кој купува стари престижни премиум марка автомобили кои примарна цел е имиџот. Баш за Порше Кајен спомнаа, автомобил кој најмногу го возат жени, обично сопруги на банкари, исклучително скап за одржување и буквално можат да се најдат илјадници Кајени со сета можна опрема и некои 100тина илјади км, бидејќи сопствениците купиле нов Кајен. Цената на старо багателна но никој не ги купува бидејќи трошоците за одржување (горивото настрана) се енормно високи за просечниот граѓанин.

Имаа направено анкета, каде купувачот на еден стар Кајен е: возраст до 40 години, без некое забележително образование, троши огромен дел од заработувачката на автомобил и други предмети кои се статус симбол... Што ја прави анкетата сосема точна поготово на Балканот каде вакви мизерии се случуваат, за да го зборуваат по градот купува стар Кајен и после за да крпи со гориво го прави на плин...

Едноставно некои работи не можат да му се објаснат на луѓето и тоа е тоа...

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7200
Одг: Плински уред на престижно ауто
« Одговори #29 на: 10 Мај 2012, 07:30:25 am »
Taa kola e za lugje so debeli finansii. Mnogu bedno eftino izgleda plin na takvo vozilo. Covekot deluva eftino. Ne daj boze da treba nesto da popravi....... Ke se zali ABE SKAPO E ZA ODRZAVANJE.

..... чим Кајен го правиш на плин значи си ги испружил нозете подолго од чергата

Да не ми беше Голфот лимитирана серија, и да не беше комплициран и ризичен системот, веднаш ке му ставев плин ...
Зашто да не заштедам? Ке изгубам углед у ова усерено општество со испревртени морални норми?