Автор Тема: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline  (Прочитано 209874 пати)

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27116
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1500 на: Јуни 03, 2021, 15:52:44 pm »
Преполни се темите со прашања за тоа какви плочки, филтри, уља, итн, да се купат...
За 2-3000 па нека се и 5000 денари повеќе, не му се мислам воопшто.
Си ја носам во официјален сервис каде дечките мижејки ќе го направат сервисот, ќе си вградат оригинални делови, ќе шибнат ориџинале уљенце, успут ќе направат проверки, и пичи Мишкооо :)

Баш така. Апсолутно. Вакво уље, онакво уље, тинтири-минтири... Неам ни време ни нерви ни желба да се замарам со тоа.

Закажувам термин, одам, се вртам саат време додека да завршат работа, пијам едно-две кафиња и си одам.

Да, поскапо е, ама ми штеди време и нерви.

Не е страшно, само дупло него што кошта.

Ама па си има бонус ако сите сервиси се во Порше, ако се деси дефект може ќе излезат во пресрет. Така беше со еден куп 911ки пред некоја година што им беа мотори за менување надвор од гарантен рок.

Ем комплетна сервисна историја, ем флексибилност ако стреба нешто поскапо да се смени...

---

Секако, не мора сите да се согласат со мојата одлука да си ја одржувам колата во официјален сервис. Има и уште една работа што е особено важна - а тоа е дека има гаранција на сработеното. Сум го кажал ова и претходно - ако нешто се деси, имам каде да се обратам и да се среди. Кај неофицијален сервис, ако нешто се деси, ќе добијам тапшање по рамо и „тоа е друже“.

Отсутен vlatko.klp

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5876
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1501 на: Јуни 03, 2021, 16:01:15 pm »
Особено во МК каде што работната рака дури и во овластен сервисер е генерално ОК.

Отсутен darko mk5

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3529
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1502 на: Јуни 18, 2021, 21:17:42 pm »
Преполни се темите со прашања за тоа какви плочки, филтри, уља, итн, да се купат...
За 2-3000 па нека се и 5000 денари повеќе, не му се мислам воопшто.
Си ја носам во официјален сервис каде дечките мижејки ќе го направат сервисот, ќе си вградат оригинални делови, ќе шибнат ориџинале уљенце, успут ќе направат проверки, и пичи Мишкооо :)


Баш така. Апсолутно. Вакво уље, онакво уље, тинтири-минтири... Неам ни време ни нерви ни желба да се замарам со тоа.

Закажувам термин, одам, се вртам саат време додека да завршат работа, пијам едно-две кафиња и си одам.

Да, поскапо е, ама ми штеди време и нерви.

Не е страшно, само дупло него што кошта.

Ама па си има бонус ако сите сервиси се во Порше, ако се деси дефект може ќе излезат во пресрет. Така беше со еден куп 911ки пред некоја година што им беа мотори за менување надвор од гарантен рок.

Ем комплетна сервисна историја, ем флексибилност ако стреба нешто поскапо да се смени...

---

Секако, не мора сите да се согласат со мојата одлука да си ја одржувам колата во официјален сервис. Има и уште една работа што е особено важна - а тоа е дека има гаранција на сработеното. Сум го кажал ова и претходно - ако нешто се деси, имам каде да се обратам и да се среди. Кај неофицијален сервис, ако нешто се деси, ќе добијам тапшање по рамо и „тоа е друже“.


Jas go servisiram Tiguanot kaj Mitrevski i imam garancija...A za porse neam zborovi, sekoja promena ulje kolata razlicno rabotese :)

 ova tapshanjevo po ramo e valjda vo kvazi servisi..

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10724
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1503 на: Јуни 18, 2021, 21:29:22 pm »
Гаранција кај сервисери, шо знам :)

Јас во официјален сервис со официјална гаранција имам скепса, не кај мајстори кои ќе бараат начин да ескивираат. Така шо, не се ослонувајте на „имаш гаранација“ во државава.

Дури и на писмено да ви стои тоа :)

Отсутен darko mk5

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3529
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1504 на: Јуни 18, 2021, 22:27:26 pm »
@Carpathian Lord sum ja iskusil garancijata od Porsche - vo pozitivna smisla na zborot. Eden povik i dojdoa do granica, ja zemaa kolata, ja servisiraa pro sto mi bese ponudeno hotel dokolku defektot nemoze da se otstrani za eden den.

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27116
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1505 на: Октомври 15, 2021, 12:40:42 pm »
Сменети:

- Два предни стабилизатори.
- Манжетна
- Два буфери на задни амортизери

Пред месец дена сменив и предни дискови и плочки.

Све си е ОЕМ, сменето во Порше МК.

Цена инбокс.

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10827
 • Архитект
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1506 на: Октомври 15, 2021, 12:54:23 pm »
Манжетната од старост рикнала или нешто оштетена?

Отсутен AngelSK

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1148
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1507 на: Октомври 15, 2021, 13:21:56 pm »
Манжетната од старост рикнала или нешто оштетена?

Нервози од градски гужви

Присутен Diesel

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4053
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1508 на: Октомври 15, 2021, 14:07:15 pm »
Отпразни го инбоксот малку, ќе ти треба "простор"...

:P

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 10724
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1509 на: Октомври 15, 2021, 15:22:53 pm »
Манжетната од старост рикнала или нешто оштетена?

Пукаат манжетните од старост / амортизација.

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27116
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1510 на: Октомври 15, 2021, 15:26:08 pm »
Манжетната од старост рикнала или нешто оштетена?

Искрено, неам појма, ми рекоа дека треба да се смени.

Кога бев да сменат дискови и плочки, замолив да проверат подвозје. Проверија, ми кажаа што треба, стигнаа деловите и вчера сменија.

Отсутен BokiCivic

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3735
 • Боинг 747
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1511 на: Октомври 15, 2021, 22:36:42 pm »
Манжетната од старост рикнала или нешто оштетена?

Искрено, неам појма, ми рекоа дека треба да се смени.

Кога бев да сменат дискови и плочки, замолив да проверат подвозје. Проверија, ми кажаа што треба, стигнаа деловите и вчера сменија.
Види и на доктор кога се оди се бара второ мислење. Така да отиди си на технички подобро ќе ти кажат, во сервис во Порше немаат апаратура за таква проверка (имаат хебла систем) .

Отсутен n1kola

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4911
 • French diamond
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1512 на: Октомври 15, 2021, 23:39:30 pm »
Каква апаратура треба за манжетна, освем нормално око ?

Отсутен zeroSignal

 • FEARLESS LEADER
 • Генерал Прва Класа
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 27116
 • Kanzerwagen Golf 2.0 TDI
  • Evolutive.mk
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1513 на: Октомври 16, 2021, 00:10:07 am »
Јас самиот си осетив дека со подвозјето не е сè 100%. Си ја знам колата. Затоа и побарав проверка.

Отсутен darko mk5

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3529
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,7477.0.html
Одг: 2012 Volkswagen Golf 2.0 TDI 140 Highline
« Одговори #1514 на: денес во 01:58:35 »
Каква апаратура треба за манжетна, освем нормално око ?

Edni ploci sto mrdaat gore dole levo desno i cickoto sto sedi u kanal gleda dali podviznite delovi se ponasaat kako pijan politicar... :D

Hebla be!!!

______________________________________
Code: MK1 Project: http://forum.carclub.mk/index.php/topic,10578.0.html