Автор Тема: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)  (Прочитано 146696 пати)

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1440 на: 25 Октомври 2023, 15:34:07 pm »
Сега кога гледам вака, би ти препорачал да побараш некој фарбар што ќе се нафати само тука да третира и зафарба, локално...

Знам Аутомакедонија прават такви локални поправки, ама барем ќе знаеш дека потрајно ќе биде решено.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1441 на: 25 Октомври 2023, 15:46:01 pm »
Антироз обавезно инаку џабе ќе мачкаш боичка.

Лаички прашувам - што би се случило без антироз ако исфарбам?

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1442 на: 25 Октомври 2023, 15:47:26 pm »
Ќе продолжи да си кородира и ќе ти паѓа бојата. Со тек на време ќе изгледа уште погрдо :)

Антироз е 100 денара, премачкај 2-3 пати кај што глеаш дека не е метал, после измиј со детергент или одмастувач, исчисти со алкохол, и "фарбај" на крај.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1443 на: 25 Октомври 2023, 15:49:12 pm »
Ќе продолжи да си кородира и ќе ти паѓа бојата. Со тек на време ќе изгледа уште погрдо :)

Јасно.

Ништо тогаш, или ќе најдам антирост по железарииве или ќе прашам локално автолакер дали би го средил...

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17298
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1444 на: 25 Октомври 2023, 15:51:34 pm »
Додека бараш лакер, направи го она што ти го кажав. Тој и да го прави локално, ќе ја струга корозијата да стигне до метал, па ќе фарба.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1445 на: 25 Октомври 2023, 15:52:21 pm »
Сам среди го. Ситно е ова, и корозијата е површинска. Кога ќе се напраи поголема штета на колата, тогаш нека игра аутолакер :)
https://eshop.wurth.com.mk/spre%D1%98-konvertor-na-korozi%D1%98a

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1446 на: 25 Октомври 2023, 16:01:17 pm »
А спрејов/антирост нема да влијаат претпоставувам на здравиот лак/боја?

Малку пипаво е за апликација на истите, 4-5mm е по рабовите, затоа.

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43418
 • Il Moderatore
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1447 на: 25 Октомври 2023, 16:02:45 pm »
А спрејов/антирост нема да влијаат претпоставувам на здравиот лак/боја?

Малку пипаво е за апликација на истите, 4-5mm е по рабовите, затоа.
Воопшто.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1448 на: 25 Октомври 2023, 16:05:58 pm »
Фала ти.

А ја најдов и темава:
https://forum.carclub.mk/index.php/topic,547.0.html
 :D

Отсутен t0m1cA

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3257
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1449 на: 25 Октомври 2023, 16:10:13 pm »
Ништо нема со антирост да направиш, пак ќе покаже за кратко. Стругање каде што е корозијата да дојдеш до гол лим, филер спреј, па боја.

ЕДИТ: Конверторот на Вурт што го пуштил Симо е одличен, ама сепак јас би застругал малце, со скоч за попрецизно.

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54819
 • Махер
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1450 на: 25 Октомври 2023, 16:19:28 pm »
Сега кога гледам вака, би ти препорачал да побараш некој фарбар што ќе се нафати само тука да третира и зафарба, локално...

Знам Аутомакедонија прават такви локални поправки, ама барем ќе знаеш дека потрајно ќе биде решено.
Олимпиа моторс знам дека се рекламираа едно време дека прават локални корекции, и мислам дека беа доста успешни.

Отсутен nestor04

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4313
 • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1451 на: 25 Октомври 2023, 16:28:46 pm »
Нешто како кај мене  ;D
Треба до корен.

Присутен vladic3110

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5087
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1452 на: 25 Октомври 2023, 16:29:39 pm »
Се сложвам со Симо и јас, сам среди си го со антирост и боичка, ќе истееа уште неколку години, после ќе ја думаш за автолакер ако воопшто и ја чуваш по 3-5 години. З да биди тотално анулирна таа рѓата треба едно  три до 5 сантими да истругаш  околу неа до гол лим па се од нула да се прави, а мислам дека во оваа состојба не е за такво замарање.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7595
 • Плинаш!!!
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1453 на: 25 Октомври 2023, 17:05:43 pm »
За да се среди прописно и да нема мака наредни години најубаво е цел полумесец да се офаеба, ама премногу е мала штетата за да се фарба цело. Јас би одел со антирос па ако возможно малку шмиргличка на голиот метал да речеме 320ка па филерче па боја. Така барем наредни неколку години ќе бидеш раат.

Отсутен balanar

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2070
Одг: Seat Leon 2.0 TDI 138HP (2010)
« Одговори #1454 на: 25 Октомври 2023, 20:01:09 pm »
Благодарам на сите за советиве.

Деновиве ќе гледам да го најдам Wurth спрејов низ Штип или ќе го порачам онлајн. Откако ќе завршам работа - ќе го ставам на форумов за продажба, може на некој ќе му се најде (ќе сликам тежина пред и потоа, да знаеме отприлика колку се потрошило).
Бидејќи стварно не е нешто големо површински и вака е полумесечината откако ја купив колата - одлучив да ги поминам местата со Wurth, да се исуши 2-3 часа, па со боја да поминам.
Кодот е LC9Z, денес зедов 100gr за 350 денари во тубичка.
Не ми се замара со скоч брајт и филери, да бидам искрен. Добро рече Симо наназад - кога ќе дојде време (ако) носи ја на автолакер  :)

Ништо од ова немаше ни да биде ако не одлучев периодов малку да го средам Леонот, и козметички и технички.
Козметичките се највеќе од узур, ама ајде.

Почнав да ја спремам и за зима.
Вчера купив:A порачав од CarBox:Силиконскиот спреј највеќе го порачав заради шарките од вратите т.е возачката почна на шкрипи на отворање и затворање.
Ова го решавав со Sonax силиконски спреј два пати во последните 3 години, меѓутоа нешто не ми се даваше 760 денари за истиот.
« Последно менување: 25 Октомври 2023, 20:06:35 pm balanar »