Автор Тема: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)  (Прочитано 152518 пати)

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41858
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #855 на: Октомври 02, 2021, 18:47:17 pm »
А кичмата?

 :D

На овие години прашуваш? ;D

Сега можеш да ја вратиш на 65000.

Кога ќе најдам турбо од Giulietta QV, ќе ја вратам у иднината :)


Едит: Еве едно сличе на тоа што е извадено (десно) и што е ставено (лево):


« Последно менување: Октомври 02, 2021, 18:54:15 pm Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MartinAlfista

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 16416
 • Alfa Romeo Corruption 1.4 Turbo
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #856 на: Октомври 02, 2021, 18:55:05 pm »
Твоето пасува штраф на штраф кај Митовциве а? ;D

Стварно е убаво чувството кога ќе почнеш и завршиш нешто покомплицирано :)

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41858
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #857 на: Октомври 02, 2021, 18:58:06 pm »
Твоето пасува штраф на штраф кај Митовциве а? ;D
Не баш, али ќе избушиме нови дупки на граната да упасираме нешто... ;D

Цитат
Стварно е убаво чувството кога ќе почнеш и завршиш нешто покомплицирано :)
Да да, штета што не бев волјен да сликам све по ред, да се види каква шума од кабли и црева треба да се откачи и наново намести.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен AllMightyMe

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6544
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #858 на: Октомври 02, 2021, 21:56:10 pm »
Секоја чест Симо. Што за нерви, што за самодоверба, што за по дома што те трпат ;D...

Ова не е шала што си го работел. Хобиво твое, пополека прераснува во иден овластен сервис :)

Отсутен osmica8

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11294
 • Архитект
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #859 на: Октомври 03, 2021, 10:06:09 am »
Да се собериме од тука 3-4 ца и слободно можи сервис да отвориме.
;D

Отсутен Busav

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 2640
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #860 на: Октомври 03, 2021, 10:08:19 am »
Или отпад

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Барам девојка која ке си го продаде бубрегот за да си купам кола :)

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41858
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #861 на: Октомври 03, 2021, 11:06:37 am »
Со нови дизни ке се препороди колава

Има подобрување, поготово првите 3-4 минути на ладно. ;) Со старите знаеше да биде „неодлучна“ на гас, додека не загрее малце моторот.
Не е препород, али добро е. Денес, дури и посреќен сум од вчера ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен dbl.dzo

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1791
 • Alfa Romeo 147 1.9 JTD
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #862 на: Октомври 03, 2021, 19:50:42 pm »
После изјавава на @osmica8 сфаќам зошто Мартин купил МиТо  ;D

П.С. И јас богами не сум се возел со Симо досега.Физички сум во Центар, ама психички се уште сум на совозачко во колиштево ;D Фала ти од срце директоре.

Отсутен Knight_

 • Редовен
 • ***
 • Пораки: 1233
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #863 на: Октомври 04, 2021, 21:27:57 pm »
Не "бараа" дизните да ги поврзеш преку компјутер за да почнат да работат или барем некаква калибрачија? Дека од друга кола се.
Инаку секоја чест за реализацијата.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41858
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #864 на: Октомври 04, 2021, 21:29:46 pm »
Не "бараа" дизните да ги поврзеш преку компјутер за да почнат да работат или барем некаква калибрачија? Дека од друга кола се.
Инаку секоја чест за реализацијата.
Не. Не е како кај дизелите. Овие дизни неамат специфичен код.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Carpathian Lord

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 11546
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #865 на: Октомври 05, 2021, 00:52:03 am »
Имам ентузијазам ама немам фат вакви комплексни операции да правам. Ќе напраам штета поголема отколку да средам нешто 😂 Карбуратор за мене. Толку 😂😂😂

Браво мајсторе! Колата имала среќа со тебе.

Отсутен vladimir_1

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 793
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #866 на: Октомври 05, 2021, 07:49:24 am »
Не "бараа" дизните да ги поврзеш преку компјутер за да почнат да работат или барем некаква калибрачија? Дека од друга кола се.
Инаку секоја чест за реализацијата.
Не. Не е како кај дизелите. Овие дизни неамат специфичен код.
И кај дизели нема проблем возат  без да го програмираш кодот софтверски :)

Sent from my SM-G770F using Tapatalk


Отсутен NUME

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5649
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #867 на: Октомври 05, 2021, 07:57:46 am »
Vozat ali ne ko sto treba, si bara da vneses kod preku dijagnostika, za vw barem..

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41858
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #868 на: Декември 07, 2021, 21:30:59 pm »
Традиционално, првиот викенд од Декември е наменет за менување летен со зимски сет. И оваа сезона остануваат Nexen nexen n’priz 4s. Малце се тапа, ама ќе истераат уште оваа сезона. За посериозни планински патувања ќе се вози Mito-то со прописни Nokian зимски гуми.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Присутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 41858
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #869 на: Март 27, 2022, 21:34:31 pm »
Лелее, не сум пишал цела зима у темава. Еве за евиденција - Сменет зимски со летен сет. Ни километри знам, ни колку сум поминал со кои гуми. Треќа сезона ќе им биде, двете претходни сезони короносани, малце се беа возеле. Уште се „ко нови“.
 

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.