Автор Тема: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)  (Прочитано 183622 пати)

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43372
 • Il Moderatore
Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« на: 29 Мај 2015, 07:46:58 am »
Ете ја конечно.

Генерални технички податоци:

Мотор: 1750cc, 4cyl, turbo benzina.
Максимална снага: 147KW (200hp)/5000rpm
Максимален врт. момент: 320nm(32.7kg/m)/1400rpm
Директно бензинско вбризгување.
Мануелен менувач со 6 брзини, погон на предни тркала.
Преден овес со двојни вилушки, заден мултилинк.
Предни кочници: 4-клипни Brembo алуминиумски шепи со 330x28mm вентилирачки дискови
Задни кочници: 292x22mm вентилирачки дискови.
Забрзување до 100км/ч: 7.7s
Максимална брзина: 235km/h
Потрошувачка (градска/отворено/комбинирана): 11.8/6.0/8.1

Си ја купив и си ја донесов од северот на Германија (Seevetal, близу Hamburg), од прв сопственик, со  87.000км. Колата е произведена во 2010 година, прва регистрација е 10 месец 2010.
Одлично е сочувана со некои минимални естетски надворешни и внатрешни оштетувања.
Од (битна) опрема има:
17“ алу бандаши со 225/50/17 all season гуми.
Кожен салон во комбинација со платно (тапацирот на покривот е црн, што мене посебно ме бендиса, бидејќи мислев дека нема да ми се свиѓа).
Темпомат.
И тоа е воглавно. Сликите ќе кажат повеќе:
Крукче не давам, освен со донација од 500 денари у резервоар, во облик на безоловно 98 октанско гориво :), и пред да искоментирате за патосници - фали само предната шоферска, ќе се набави и тоа, само бараме со сличен квалитет како останатите ;)
« Последно менување: 23 Јуни 2015, 21:55:39 pm Simo - Carrier159 »

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен ficomk

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 4058
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #1 на: 29 Мај 2015, 08:05:07 am »
ајде аирлија ново ауто,многу среќни километри да истерате :)
Симо,зашто баш чак горе од Хамбург,немаше поблиску?Како е внатрешно со простор во однос на 166-ката,има доволно простор позади тебе да седи возрасен човек?

Отсутен Simo - Carrier159

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 43372
 • Il Moderatore
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #2 на: 29 Мај 2015, 08:44:14 am »
Благодарам, за арно нека е :)
Простор има доволно за 4 возрасни. Повисоките може да имаат проблем малку со простор за глава позади, но генерално за нормални луѓе до 180цм нема пороблем. 166 има нешто повеќе простор.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен achtung

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6643
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #3 на: 29 Мај 2015, 08:51:02 am »
Ти се исполни желбата, со здравје да си ја возиш

Отсутен MAPJAH

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6337
 • Бенве сие бенве
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #4 на: 29 Мај 2015, 09:29:22 am »
Со среќа нека е, ентериерот ме бендисуе што е сив

Отсутен mmm121

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3799
 • Ford Focus MKI 1.6 & MKII 1.4
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #5 на: 29 Мај 2015, 09:33:41 am »
Со среќа нека е, бтв како излезе потрошувачка од Германија до тука?

Отсутен Tischläufer

 • Le Diesel
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 33898
 • Таков е животот... јебига
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #6 на: 29 Мај 2015, 09:48:16 am »
Аааа Симо, ју лаки.....

Ајде аирлија нека е и со здравје да се вози. Сега бандажчиња, гумички, сприралчиња, спојлерче некое фино ако се најде за позади...

Отсутен Deni

 • Photo & Light
 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 54744
 • Махер
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #7 на: 29 Мај 2015, 10:15:43 am »
Стравотно. Па и бојата е соодветна. И брашд ентериерот. :)

Отсутен Zile

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 7578
 • Плинаш!!!
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #8 на: 29 Мај 2015, 10:37:36 am »
Ајде аирлијаа нека е со здравје да се вози и долго да те служи. Алфава заслужува некој подобар бандаж.

Отсутен DENDE-LANCERED

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 5428
 • LANCER EVO (GreeN EditioN)
  • http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #9 на: 29 Мај 2015, 10:50:13 am »
So zdravje da se vozi.
Mnogu bezgrizni kilometri.

Sigurno si zel 200ks za smesna cena a tuka za tie pari konfekcisko Audi.
Odlicen izbor.

Potrosuvacka vadi li pod 10l?
Nezno klikni na; http://forum.carclub.mk/index.php/topic,101.0.html      If you want to have a free ride!

Отсутен MecheTo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 14032
 • Пудингот на шоферството
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #10 на: 29 Мај 2015, 10:52:50 am »
So zdravje da se vozi I da si ja sredis kako ti dusa saka.
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен kargh77

 • Јуниор
 • **
 • Пораки: 434
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #11 на: 29 Мај 2015, 10:55:35 am »
Е тоа е тоа! Со здρавје неκа се вози!

Отсутен Cuore Sportivo

 • Легенда
 • *****
 • Пораки: 17675
 • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #12 на: 29 Мај 2015, 11:03:54 am »
Отсутен VLATKO Џентлменот

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 6214
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #13 на: 29 Мај 2015, 11:11:26 am »
Бест бај е аутово,немам коментари.

Отсутен Prof. Greenthumb

 • Сениор
 • ****
 • Пораки: 3963
 • MadaFunker
Одг: Alfa Romeo 159 TBi Turismo Sport (nera turbo benzina)
« Одговори #14 на: 29 Мај 2015, 11:27:38 am »
Убајна, со здравје да се вози
New blood of old school