Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1777226 пати)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8385 на: 28 Декември 2017, 05:44:31 am »
Брз, ај да не зборуам тука моабети што не се за на форум, само ќе те потсетам да ти текне кој се вртеше у круг и летна од патот кај порцеланка 24ч од кога купи бмв... Од гледна точка на професионален шофер кој што 5+ год е по европа, а и кога не сум на работа со кола возам често (последниве 2м 12000) ќе ви кажам една работа. Не се преценувајте многу, сум видел и умрени и како молат за живот и луѓе што чекаат да стигне помош додека пола кола е смачкана и едвај дишат, сите од тие верувале дека ќе стигнат до крајната цел. Летово кај Бон имаше сообраќајка каде што 24годишен со 150+ удри одзади во камион, колоната запрела овој дупел у мобилниот не ни видел, цела кола до последниот стуб беше внатре, и после ако те казнат за мобилен ќе се лутиш. Пред некоја год тука у велес полицајци запираат напиен човек, овој ургира и го пуштаат, силен дека е фаца по 50м удира 4 коли, сим праем моабет со џандарот, вика после тоа пијан запрам ли возачка му зимам одма.
Постојат не логични закони, ама закон е закон и треба да се почитува.

П.с ги одлепив предните фолии, казнувале, 300еур, имам да платам и 200 пати да ме сопре, не гледам дека нешто ќе ги заебам ако речам пиши кој те ебаа, со тие пари можам да направам многу повеќе работи што ќе ми донесат задоволство отколку темни стакла, на пример да си нарачам нешто вип од www.adamieva.bg


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Отсутен Кољо

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
    • MVP Ring
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8386 на: 28 Декември 2017, 06:10:06 am »
Човек со ник "БрзиГонзалез" им објаснува на газловците како брзина над дозволеното го спасила од сообраќајка. Што е следно, ќе се појави "НајголемЕба4" и ќе не учи како да дупиме пички?

Нејкам да те навредам во никој случај, ама ваквиве ко тебе се најопасни бидеќи мислат дека се знаат и се испарвни, а појма нрмаат.

И ако одиме до крајна веројатност, ништо не си морал да избегнуваш ако си возел под 100км/ч, бидеќи ќе се пресретневте на различна делница од патот.

Незнам дали сфаќаш, ама сам си контрадикторен. Уживај во колата и како што викаш, памет во глава :D



Sent from my Shoot_1 using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8387 на: 28 Декември 2017, 09:41:48 am »
@Indigo да не ме разбереш погрешно ама уште си зелен во паметот. Веројатно еден ден ќе созрееш. Што поскоро тоа подобро за тебе. Немој погрешно да ме разбереш.

Првиот чекор кон созревањето ти е да ги прочиташ сите претходни совети од @MartinAlfista кој не е многу постар од тебе ама ти даде многу памет. Респект за него. После тоа јави му се на Зеро и кажи му да ти ги избрише сите постови за да не ти се смеат на глупостите.

Ако си ме разбрал погрешно процесот на созревање ќе биде подолготраен. Ако воопшто не си ме разбрал тешко дека ќе созрееш.

тргнав по него и му реков, се извинувам, пред 2 месеци положив, веќе втора казна ми е ова, ве молам не ми ја пишувајте.
.
.
и така, после овој настан сфатив дека сум печен и ми нема спас.. нареден пат ќе ги пцујам па нека пише и за прва помош.. ѓубриња

Ах, според цитираниов текст од @Indigo , долг ќе биде патот до созревањето :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Power to the people

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6287
  • Медалист, Олимпијада за Сарказам Перу '98
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8388 на: 28 Декември 2017, 10:04:45 am »
Изгледа до колата е, привлекува внимание, и мене два пати ме имаат застанато, ... во 6 години.

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1338
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8389 на: 28 Декември 2017, 12:21:22 pm »
Мене на денот на купувањето ме застанаа со факинг спарк у факинг пехчево, значи после 200 километри возење, ама ваљда ради скопските таблици беше  ;D После на носење на сервис куче ми скокна у браник ем тоа ги видов отидов у спротивна лента да го заобиколам и намалив на 40 на 70 дозволено па немаше штета ни браникот ни кучето  ;D ;D

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8390 на: 28 Декември 2017, 12:27:39 pm »
После на носење на сервис куче ми скокна у браник
Мислело дека друго куче е, да си поигра ;D

Отсутен masterficx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 482
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8391 на: 28 Декември 2017, 13:20:35 pm »
Сите се силни пред да се деси бељата. После одма е друго размислувањето. Најлесно проаѓаат тие што мислат однапред.

Како што вика марјан покрај тоа што нема да те закачаат џандари за фолиите туку и парите од непишаните казни ќе си ги искористиш за твој кејф.

Полесно е да созрееш гледајќи ги туѓите грешки.
Cheap + Reliable = Not Fast
Fast + Cheap = Not Reliable
Reliable + Fast = Not Cheap

Присутен Ipkisija Meskosa

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8614
  • Пичлеме
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8392 на: 28 Декември 2017, 13:35:55 pm »
Мене многу пати ме запирала полиција, таква фаца имам, глупа.
До сега не сум кркал казна затоа што во глобала немало потреба, рутинска проверка, ама најмалку 3 пати сум бил виновен, брзо возење и алкохол малку над дозволеното (ептен малку :) ).
Во сите случаеви сум бил ослободен со опомена. Тоа со алкохолот, години поминаа, ама од тогаш не пијам кога возам или не возам кога пијам, правило! (ме начекуваат кај што чекам такси: - ќе се пијанчиш по кафани а?:
За брзо возење ме застанаа пред неколку месеци, во една никаква состојба (смртен случај, близок човек), ама тоа не е оправдување. Дваесетина км над дозволеното. Ги замолив да ми простат, ги потсетив дека не сум имал казни, прекршоци, сообраќајки, убиства, кражби... не бе, си пиши чичкото... татко ми беше в кола излезе и тој да ги замоли... си пиши чичкото. Во еден момент го кини листот од тефтерот за казни и го партали на парчиња:
- Еве ќе те пуштам, ама следен пат мисли му ја!
Веќе бев накурчен и баш ме заболе на исход:
- А тоа тефтерот со поминат рок а, само за заплашување... ај пријатно.

Е тоа ме нервира, ноншалантно однесување во секоја ситуација, а за воља на вистината има ситуации и ситуации.

Во секој случај срам ми е да сум виновен за нешто и да се правдам.

А друга случка, со „жеништето“ што имаше 22 месеци возачка, ја возеше мојата кола (во мое присуство), после 250-300 метри не запира полиција. 5 коњски сили плус, лелеееееее, крај на светот!
- Ќе ти пишиме 40 негативни поени за управување на возилото, не смееш уште 2 месеци да управуваш со него!
После два месеци, БМВ со 190 и кусур коњски сили возеше, пошто, нели, за два месеци искуство надинга. Е тоа за мене не е фер, мислам дека не мораше да и пишат 40 поени. Можеше казна за кајш, пример, ако веќе биле решени да пишат...

Отсутен S16-HGT

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4442
  • НУКЛЕАРЕН КОМАРЕЦ
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8393 на: 28 Декември 2017, 13:47:51 pm »
Мене многу пати ме запирала полиција, таква фаца имам, глупа.
До сега не сум кркал казна затоа што во глобала немало потреба, рутинска проверка, ама најмалку 3 пати сум бил виновен, брзо возење и алкохол малку над дозволеното (ептен малку :) ).
Во сите случаеви сум бил ослободен со опомена. Тоа со алкохолот, години поминаа, ама од тогаш не пијам кога возам или не возам кога пијам, правило! (ме начекуваат кај што чекам такси: - ќе се пијанчиш по кафани а?:
За брзо возење ме застанаа пред неколку месеци, во една никаква состојба (смртен случај, близок човек), ама тоа не е оправдување. Дваесетина км над дозволеното. Ги замолив да ми простат, ги потсетив дека не сум имал казни, прекршоци, сообраќајки, убиства, кражби... не бе, си пиши чичкото... татко ми беше в кола излезе и тој да ги замоли... си пиши чичкото. Во еден момент го кини листот од тефтерот за казни и го партали на парчиња:
- Еве ќе те пуштам, ама следен пат мисли му ја!
Веќе бев накурчен и баш ме заболе на исход:
- А тоа тефтерот со поминат рок а, само за заплашување... ај пријатно.

Е тоа ме нервира, ноншалантно однесување во секоја ситуација, а за воља на вистината има ситуации и ситуации.

Во секој случај срам ми е да сум виновен за нешто и да се правдам.

А друга случка, со „жеништето“ што имаше 22 месеци возачка, ја возеше мојата кола (во мое присуство), после 250-300 метри не запира полиција. 5 коњски сили плус, лелеееееее, крај на светот!
- Ќе ти пишиме 40 негативни поени за управување на возилото, не смееш уште 2 месеци да управуваш со него!
После два месеци, БМВ со 190 и кусур коњски сили возеше, пошто, нели, за два месеци искуство надинга. Е тоа за мене не е фер, мислам дека не мораше да и пишат 40 поени. Можеше казна за кајш, пример, ако веќе биле решени да пишат...

Педерастични бескичмењаци и "шетани" луѓе што за вакви работи се вадат од памет како жена од грмеж, на ова би пишале:

"Е од вакви си патиме" ;D

Отсутен masterficx

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 482
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8394 на: 28 Декември 2017, 14:09:30 pm »
Абре полесно е да управуваш послаба кола. Едноставно помалце ти се дига к**ето кога не се залетува како луда, кога не забегува задница у кривини и слично. Помалку те тера да ја газиш.

Брзигонзалес јас на репликата што му ја даде на мартин дека посилните коли се опремени со повеќе безбедносни системи ќе ти кажам само дека тие системи треба да ги искусиш и научиш. А за недајбоже да ги искусиш треба да се најдеш у таква ситуација. Е тука брат тие системи се вредни 5% од целиот момент. Нема да те извадат од лајна ако со 100ка почнеш да се лизгаш на подмрзнато или слично. Ќе те читаме по весници (тебе те спомнав чисто онака во контекст на муабет, ништо лично). Имаше еден член тука не го памтам шо напраи беља со E46 320D. И беше под 2 години возачко искуство. И незнам дали беше у право или не во незгодата тогаш, ама у очите на законот од старт си крив и крај.

Го препека бмв-то додека да го земеш и ти се дивам на желбата да го имаш. Дел од тоа созревање и искуство е да  почекаш за да смееш да го имаш и да го возиш. Да возиш и без серво ако треба за правилно да научиш да возиш.

Во врска со тие системите за пролизгување и кочење и асистенција. Лани на тој троа поголемиот снег ме има свртено у обратен правец колата на кружниот кај католичка. Се распалија и АБС и АСЦ свират како луди, тресат сите плочки на дисковите пробуваат да ме опраат и ништо. Си се свртев 180 степени среќа па не ме зачука некој или не се опнав у нешто. Никаква штета буквално. Едното тркало на тие триаголничињата поткачено. Брзина меѓу 20 и 30 (бројкава не ми е за на форум да солам памет стварно толку возев кружен тек е до го е*ам). У кола само што не замириса на г**на. Се вртам сите здрави прави. Полека смирено си свртевме и дома. А јас стварно не аздисуем со колата и цело време вложувам за да и ја одржам состојбата. Мај поинт: Не те вадат системите ич. А да не беше погонот позади може и немаше да ме излизга толку јако. Со зимски гуми си бев.

Ние неможеме да поминеме преку моментот дека сме/бевме ограничени со коњажа. Абе на никој не му скинале чин за тоа што возел под 100 коња или 75 киловати верујте ми. Јас 2 години го возев со 18 коња над дозволено. И тоа будала ја купив 2 месеци пред да положам. И ја имав тема тука на форум само ја снема негде. Ми солеа памет ама ја надркан ќе се праам паметен. И ко за беља ми улета комбинација и прифатив одма. Каааде бе со тој ум. Другарче си купи корса 1.0 кога положи ене го уште здрав прав си тера. Ја 2 години мисла ми стоеше у глава. Среќа никој не ме застана цели 2 години. А врие џандари у населба стално. Јас не напраив никаква беља и не попив казна. Ама дечкото со 320D потешко пројде финансиски и психички.

Не ти мислам лошо ти веќе ја имаш колата а и бајаги ти фаќа главата за дискусија. Треба малку ставот да го преиспиташ за полесно да си пројдеш. Никој нема да ти прогледа низ прсти ако се деси беља на основ дека имала системи или ти си бил директен потомок на Ники Лауда. Крив си и крај.
Cheap + Reliable = Not Fast
Fast + Cheap = Not Reliable
Reliable + Fast = Not Cheap

Отсутен Indigo

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 427
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8395 на: 28 Декември 2017, 14:40:20 pm »
Абре полесно е да управуваш послаба кола. Едноставно помалце ти се дига к**ето кога не се залетува како луда, кога не забегува задница у кривини и слично. Помалку те тера да ја газиш.

Брзигонзалес јас на репликата што му ја даде на мартин дека посилните коли се опремени со повеќе безбедносни системи ќе ти кажам само дека тие системи треба да ги искусиш и научиш. А за недајбоже да ги искусиш треба да се најдеш у таква ситуација. Е тука брат тие системи се вредни 5% од целиот момент. Нема да те извадат од лајна ако со 100ка почнеш да се лизгаш на подмрзнато или слично. Ќе те читаме по весници (тебе те спомнав чисто онака во контекст на муабет, ништо лично). Имаше еден член тука не го памтам шо напраи беља со E46 320D. И беше под 2 години возачко искуство. И незнам дали беше у право или не во незгодата тогаш, ама у очите на законот од старт си крив и крај.

Го препека бмв-то додека да го земеш и ти се дивам на желбата да го имаш. Дел од тоа созревање и искуство е да  почекаш за да смееш да го имаш и да го возиш. Да возиш и без серво ако треба за правилно да научиш да возиш.

Во врска со тие системите за пролизгување и кочење и асистенција. Лани на тој троа поголемиот снег ме има свртено у обратен правец колата на кружниот кај католичка. Се распалија и АБС и АСЦ свират како луди, тресат сите плочки на дисковите пробуваат да ме опраат и ништо. Си се свртев 180 степени среќа па не ме зачука некој или не се опнав у нешто. Никаква штета буквално. Едното тркало на тие триаголничињата поткачено. Брзина меѓу 20 и 30 (бројкава не ми е за на форум да солам памет стварно толку возев кружен тек е до го е*ам). У кола само што не замириса на г**на. Се вртам сите здрави прави. Полека смирено си свртевме и дома. А јас стварно не аздисуем со колата и цело време вложувам за да и ја одржам состојбата. Мај поинт: Не те вадат системите ич. А да не беше погонот позади може и немаше да ме излизга толку јако. Со зимски гуми си бев.

Ние неможеме да поминеме преку моментот дека сме/бевме ограничени со коњажа. Абе на никој не му скинале чин за тоа што возел под 100 коња или 75 киловати верујте ми. Јас 2 години го возев со 18 коња над дозволено. И тоа будала ја купив 2 месеци пред да положам. И ја имав тема тука на форум само ја снема негде. Ми солеа памет ама ја надркан ќе се праам паметен. И ко за беља ми улета комбинација и прифатив одма. Каааде бе со тој ум. Другарче си купи корса 1.0 кога положи ене го уште здрав прав си тера. Ја 2 години мисла ми стоеше у глава. Среќа никој не ме застана цели 2 години. А врие џандари у населба стално. Јас не напраив никаква беља и не попив казна. Ама дечкото со 320D потешко пројде финансиски и психички.

Не ти мислам лошо ти веќе ја имаш колата а и бајаги ти фаќа главата за дискусија. Треба малку ставот да го преиспиташ за полесно да си пројдеш. Никој нема да ти прогледа низ прсти ако се деси беља на основ дека имала системи или ти си бил директен потомок на Ники Лауда. Крив си и крај.

во мојов случај, мене коњските сили не ми беа битни. Сакав да возам Opel Calibra и крај. најслабата Opel Calibra e 115hp (85kW) и е нелегална за возач почетник. али законот си е закон

Отсутен achtung

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6642
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8396 на: 28 Декември 2017, 14:58:37 pm »
Еве една глупа ситуација, човек што возел 20 години кипер 4 осовинец 40 тонски со ц категорија полага за Е категорија и за него важи истото после 23 да не смее да вози а камионот у гз може да му го напика на џандарот од што го познава. Глупости е тоа за сите категории, разбирам за Б ама за Е категорија да ваѓи истое нонсенс.

Sent from ЗА ЖИВОТ ВО МАКЕДОНИЈА!!!


Отсутен TRPEE

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1542
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8397 на: 28 Декември 2017, 19:12:26 pm »
Sea jas so 12 godini vozacko iskustvo akp polagam za c il a dve godini sum pocetnik so novata kategorija?

Отсутен Banzai

  • Blitzqueen
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 9998
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8398 на: 28 Декември 2017, 19:19:33 pm »
Да :)
За вкусовите не се дискутира, по нив се плука.

Отсутен Мартин_91

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 447
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8399 на: 28 Декември 2017, 21:22:22 pm »
Не држи вода муабетот дека и со Пунто може да направиш исто беља како со појака кола.
Моментално возам баш Пунто, и тоа 60 коња, најслабо, а кога положив дома имавме една кола со 2500 кубика и задна вуча. Трошеше и бев свесен дека за почетник имам рецепт за да направам беља па пазев многу. Доста беше по "немирна" за разлика од Пунтото.
Ме застана полиција со неа, се извадив само со добро понашање. Кажав дека ја имам само таа кола, дека не можам да ја гледам и да имам нешто друго со задоволство би го возел па ме пуштија (колку само го лажев, уште жалам по неа).
После 23 не возев првите две години, а дека возев појака кола ако ме казнеа ќе беше моја кривица, колку и да не ми е логичен законот. Законот е јасен и свесно го кршите, сум го кршел и јас, ама ако дојде до казна тоа е тоа, условите ги знаеш пред да почнеш да играш.