Автор Тема: Случки со полиција, казни, судови итн  (Прочитано 1777242 пати)

Отсутен n1kola

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6728
  • French diamond
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8400 на: 28 Декември 2017, 21:27:26 pm »
Ако треба да се деси бељата ќе се деси... ете јас на пат кај што имам возено и по 170... на тој истиот пат со 60-70 км/х ќе загинев да немав среќа и колку толку некаква реакција за да свртам и да ги удрам во гумите, а да не влезам право под приколица како што  ми беше наместена пред мене  :D Така да, има нешто и во писанието  ;D

п.с таа кола беше со 75 коња.

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1338
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8401 на: 28 Декември 2017, 21:39:37 pm »
Со пунто имам претицувано на автопат со 140. И пунтото може да оди со опасни брзини, од шоферот зависи дали на автопат или низ град ќе вози 140.

Отсутен Мартин_91

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 447
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8402 на: 28 Декември 2017, 21:50:15 pm »
Ама Пунто не забрзува исто како појака кола. Го имам пробано до 160 km/h на автопат, во споредба со појаки коли многу повеќе се осеќа брзината и не ти дозволува толку да возиш. Проблемот е што поголема, појака кола ти влева доверба, а ако си тазе шофер и ти лета паметот лесно ќе те излаже.
На крајот на краиштата и џабе е муабетот, има закон и кажува дека не смее да се вози кола над 77kw првите две години, ако сакаш да возиш ги знаеш последиците.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8403 на: 28 Декември 2017, 22:22:01 pm »
Или сликовито: Имав пунто кец со 75кс. Тоа беше најбрзата кола со 160 на саат! Мислиш летиш! После него, Стилото беше најбрза кола. 180 си пичиш мислиш у формула си. После тоа 166-ката, 210 си возиш цел автопат. Така.. малце моторот побучен, али воглавно ок е...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Ѓорѓи

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1338
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8404 на: 28 Декември 2017, 22:26:36 pm »
Спаркот може не иде многу над 100 ама коа го флорнам во 3та од 30 до 90 за 5 секунди после убацувам 4та и возам демек по пропис 70.
Може затоа за 50 километри ми изеде бензин како до скопје  ;D ;D

Отсутен Johnny625

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 195
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8405 на: 28 Декември 2017, 22:43:08 pm »
Абе луѓе да се изразам прилепски, тоа дека побрза кола нема да те тера, да те мами да возиш побрзо е драпај си ку.о работа. Барем кај 80% од помладите возачи. Едноставно не се осеќа брзината, уствари се осеќа тогаш кога беља ќе направиш.

Нормално дека и со југо може да се глупираш и беља да направиш ама сепак е до менталниот склоп на возачот. Има време и место за брзо возење и далеку над ограничување ама не е шанкурски трезен да возиш нагоре 150 кај Ротино кога нема гужви и пука сонце туку со истата брзина да глумиш Раиконен ноќе низ град на пијанство+сељачизам.

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8406 на: 28 Декември 2017, 23:06:22 pm »
Брз, ај да не зборуам тука моабети што не се за на форум, само ќе те потсетам да ти текне кој се вртеше у круг и летна од патот кај порцеланка 24ч од кога купи бмв... Од гледна точка на професионален шофер кој што 5+ год е по европа, а и кога не сум на работа со кола возам често (последниве 2м 12000) ќе ви кажам една работа. Не се преценувајте многу, сум видел и умрени и како молат за живот и луѓе што чекаат да стигне помош додека пола кола е смачкана и едвај дишат, сите од тие верувале дека ќе стигнат до крајната цел. Летово кај Бон имаше сообраќајка каде што 24годишен со 150+ удри одзади во камион, колоната запрела овој дупел у мобилниот не ни видел, цела кола до последниот стуб беше внатре, и после ако те казнат за мобилен ќе се лутиш. Пред некоја год тука у велес полицајци запираат напиен човек, овој ургира и го пуштаат, силен дека е фаца по 50м удира 4 коли, сим праем моабет со џандарот, вика после тоа пијан запрам ли возачка му зимам одма.
Постојат не логични закони, ама закон е закон и треба да се почитува.

П.с ги одлепив предните фолии, казнувале, 300еур, имам да платам и 200 пати да ме сопре, не гледам дека нешто ќе ги заебам ако речам пиши кој те ебаа, со тие пари можам да направам многу повеќе работи што ќе ми донесат задоволство отколку темни стакла, на пример да си нарачам нешто вип од www.adamieva.bg


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk
Да си ми жив и здрав бе братко, ете кажи ми, ако возиш со памет, ќе купиш ли BMW и ќе му ги изгасиш ли системите првиот ден за да се учиш да дрифташ, а уште немаш положено?? Тоа е целата поента на мојот муабет... Не се правам шофериште, ниту пак сакам тука да изигравам нешто... ете другар ми не знаеше, проба и виде како е.. Сега знае.. Пак ќе речам ако размислуваш малце позрело, не е проблем колата да биде помоќна.. И да, најубаво е да учиш од туѓите грешки... :)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8407 на: 28 Декември 2017, 23:31:52 pm »
Некна возеше 260 со зимски гуми :) туку шо било нека остане у старава, во новата подалеку од полиција и проблеми.


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8408 на: 28 Декември 2017, 23:52:24 pm »
Некна возеше 260 со зимски гуми :) туку шо било нека остане у старава, во новата подалеку од полиција и проблеми.


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk
Јас? Инаку, нека чува господ и нека дава памет.. Знам дека највеќе ми треба на годиниве :)

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6633
  • Бенве сие бенве
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8409 на: 29 Декември 2017, 00:18:04 am »
Не бе ти, тој над тебе, кај тебе е стандард, кај него кренато на максимум


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk

Отсутен BrziGonzalez

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1298
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8410 на: 29 Декември 2017, 13:52:39 pm »
Не бе ти, тој над тебе, кај тебе е стандард, кај него кренато на максимум


Sent from my Samsung s8+ using Tapatalk
Тоа е беља над бељите...

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8411 на: 30 Декември 2017, 02:42:35 am »
Дечки вечерва возев со влчучени магленки, помина полицаец пред мене и ме слика... Вртам на 500метри полукружно се враќам, веќе заминал па неможев да прашам што како...

Можи да ме сликал па да ми стигни казна ? Ако да, коллку е и дали можи со поени да се помини?

На 1км од местото имаше баш магла, али нема како да докажам..

Отсутен DarthJe5us

  • Авиону, сломићу ти крила..
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20106
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8412 на: 30 Декември 2017, 02:44:27 am »
Пак да глумиш мафија :D Можеби многу јако му изгледало па едвај чека сега во БМВ клуб фб да ја постира сликата.

Отсутен Бузуки

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6297
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8413 на: 30 Декември 2017, 02:58:58 am »
Можно е.. башка сега и жмигавците ги уклучив да жарат.. :D

Отсутен Cuore Sportivo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 17675
  • Alfa155 & AlfaGT
Одг: Случки со полиција, казни, судови итн
« Одговори #8414 на: 30 Декември 2017, 06:55:36 am »
Сите сме прошле низ тој фазон магленки ово оно. Уживај ...