Автор Тема: Затемнување на прозорци - Клима Фолии  (Прочитано 180775 пати)

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 208
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #765 на: 14 Април 2024, 21:20:49 pm »
Preporaka za Folija Centar, staviv pred nekoj den mnogu pedantno raboti covekot.

https://www.facebook.com/share/p/qHt7kqh26T4WsZJk/?mibextid=oFDknk

Sent from my SM-A145R using Tapatalk


Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5358
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #766 на: 14 Април 2024, 21:31:08 pm »
По 12 години со колат приметив случајно на сенката од раката дека уствари е малце потемно, ги запулив стаклата и стварно. Се малце потемни.
Овај V симболот има уствари некое значење за затемнети стакла ?



Sent from my iPhone using Tapatalk
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43554
  • Il Moderatore
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #767 на: 14 Април 2024, 21:53:35 pm »
Нe ќе да е тоа ознаката. Затемнети се, ама оноа стандардното 20-30%, односно 70%-80% пропусливост.

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 208
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #768 на: 14 Април 2024, 22:03:26 pm »
Kaj site koli ima fabricki minimalna zatemnetost, kaj mene staveni 80% zatemnetost, na atest pokaza deka ima samo 16% propustlivost, znaci 4% bile fabricki zatemneti.

Sent from my SM-A145R using Tapatalk


Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43554
  • Il Moderatore
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #769 на: 14 Април 2024, 22:26:49 pm »
Не е „А+Б=Ц“ со процентиве. Ако имаш 50% транспарентност на оригиналните стакла, и ако ставиш 50% темни фолии, нема да биде црни црнила :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен MecheTo

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 14157
  • Пудингот на шоферството
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #770 на: 14 Април 2024, 23:11:17 pm »
За полесна пресметка ставаш 100% затемнување. ;D
God created Turbo Lag to give VTECs a Chance! :D

Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #771 на: 15 Април 2024, 02:29:16 am »
Preporaka za Folija Centar, staviv pred nekoj den mnogu pedantno raboti covekot.

https://www.facebook.com/share/p/qHt7kqh26T4WsZJk/?mibextid=oFDknk

Sent from my SM-A145R using Tapatalk

Има керамички проѕирни?

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #772 на: 15 Април 2024, 07:20:36 am »
Не е „А+Б=Ц“ со процентиве. Ако имаш 50% транспарентност на оригиналните стакла, и ако ставиш 50% темни фолии, нема да биде црни црнила :)
50%+50%= 75%

Пола и уште пола од тоа што останало.

Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 208
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #773 на: 15 Април 2024, 07:34:46 am »
Preporaka za Folija Centar, staviv pred nekoj den mnogu pedantno raboti covekot.

https://www.facebook.com/share/p/qHt7kqh26T4WsZJk/?mibextid=oFDknk

Sent from my SM-A145R using Tapatalk

Има керамички проѕирни?
Ima prozirni so uv zastita ama mislam ne se keramika, 3000den samo za predni stakla.

Sent from my SM-A145R using Tapatalk


Отсутен Xristijan

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 208
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #774 на: 15 Април 2024, 07:35:54 am »
Не е „А+Б=Ц“ со процентиве. Ако имаш 50% транспарентност на оригиналните стакла, и ако ставиш 50% темни фолии, нема да биде црни црнила :)
Slabo mi ide matematika

Sent from my SM-A145R using Tapatalk


Присутен vladic3110

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5358
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #775 на: 15 Април 2024, 09:55:23 am »
Нe ќе да е тоа ознаката. Затемнети се, ама оноа стандардното 20-30%, односно 70%-80% пропусливост.
Некоја превара ме мана во умот, да одам на технички  ако ги впишат, да ги мерам после колку се и да ги дозатемнам уште малце сите стакла дискретно, уште за 5-10% плус. Демек да го заебам системо да поминам без АтеС :D
Renault Megane 3 1.6 100hp, Authentique
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,19609.0.html

Отсутен Tommy

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7199
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #776 на: 15 Април 2024, 11:14:34 am »
Нe ќе да е тоа ознаката. Затемнети се, ама оноа стандардното 20-30%, односно 70%-80% пропусливост.
Некоја превара ме мана во умот, да одам на технички  ако ги впишат, да ги мерам после колку се и да ги дозатемнам уште малце сите стакла дискретно, уште за 5-10% плус. Демек да го заебам системо да поминам без АтеС :D


Додатни фолии се познаваат, за разлика од фабрички затемнети стакла. Мене ми побараа џандари да го спуштам прозорецот да видат дали се фабрички затемнети стакла, или фолии, затоа што фолиите имаат 1 цм луфт до крајот на стаклото.

Генерално, ако ти застанат, и сконтаа дека ги моташ, нема да биде добро.

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #777 на: 15 Април 2024, 11:21:09 am »
Нe ќе да е тоа ознаката. Затемнети се, ама оноа стандардното 20-30%, односно 70%-80% пропусливост.
Некоја превара ме мана во умот, да одам на технички  ако ги впишат, да ги мерам после колку се и да ги дозатемнам уште малце сите стакла дискретно, уште за 5-10% плус. Демек да го заебам системо да поминам без АтеС :D


Додатни фолии се познаваат, за разлика од фабрички затемнети стакла. Мене ми побараа џандари да го спуштам прозорецот да видат дали се фабрички затемнети стакла, или фолии, затоа што фолиите имаат 1 цм луфт до крајот на стаклото.

Генерално, ако ти застанат, и сконтаа дека ги моташ, нема да биде добро.
Zavisi koj ti gi montira, nekade se vo mm tocni

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1756
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #778 на: 15 Април 2024, 11:26:21 am »
Едно глупо прашање сега дека со мало дете и е малце по комплицирано со клима порозр отворен итн... знаете како идат тие работи кога ке искочам од гаража колата си е ладна нормално внатре послем многу малце време веднаш станува топло дали ако ставам позади фолии би спречило толку брзо затоплување од сонцево и би ги заштитило од дирекнто печење на сонцето, да не мора со пелени итн да се штити?

Отсутен BZ

  • Почетник
  • *
  • Пораки: 34
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #779 на: 15 Април 2024, 11:58:58 am »
Едно глупо прашање сега дека со мало дете и е малце по комплицирано со клима порозр отворен итн... знаете како идат тие работи кога ке искочам од гаража колата си е ладна нормално внатре послем многу малце време веднаш станува топло дали ако ставам позади фолии би спречило толку брзо затоплување од сонцево и би ги заштитило од дирекнто печење на сонцето, да не мора со пелени итн да се штити?

I jas sum so malo dete stavanjeto na folii e prerodba vo eden cekor :) nema direktno pecenje i neprijatnost pozadi i pri vlez vo kola koga e ostavena na sonce se oseka razlika definitivno (ne deka e e ladno vnatre ama ke bide poprijatno otkolku bez folii). Nie i pri patuvanje imavme maka so losenje otkako staviv folii deteto nitu ednas se nema pozaleno na losenje vo kolata. Gledaj samo da se kvalitetni folii sto navistina nudat i zastita soodvetna. Jas imam staveno Xpel folija bo BiTunning Bitola i najtoplo gi preporacuvam deckite se top.