Автор Тема: Затемнување на прозорци - Клима Фолии  (Прочитано 180774 пати)

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #750 на: 08 Април 2024, 15:56:31 pm »
Foliite mozes da gi atestiras koga sakas znaci i posle 1 godina nemas rok na toa. Edino samo vo toj period dodeka vozis bez atest gledaj da ne te zastane mvr.
Jas mercedesot koga go zemav imase folii kjutuk na cela kola. Ni atest ni butur. Prednite sam gi odlepiv bidejki stvarno mi smetaa za navecer. I jas otkako go zemav tek na naredna registracija znaci tek posle 1 godina si otidov na tehnicki da ja registriram naglasiv sakam i folii da atestiram. Dojde decko so aparatce izmeri udri 2-3 fotki od strana na voziloto i ajt magla. E morase nova sobrakjajna da vadam radi vpisuvanjeto na atestot ogromna glupost ama mora.
E sega kako sto razbrav atest ako pravis van registracija e dosta poskapo nego koga registriras i vozilo. Demek togas nekoj nalog otvaraat za rabota i toj se naplakja plus nego koga se registrira kolata.

Отсутен bear

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1997
  • If you can dream it, you can do it.
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #751 на: 08 Април 2024, 16:02:03 pm »
@Vlatce-Vectra ти ли имаше "клима" фолии, кои се провидни, а штитат само од слнце, и не треба атест, или сум јалнаш?
Никогаш не вели никогаш.

Присутен nikola_bb

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4904
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #752 на: 08 Април 2024, 16:04:25 pm »
Повеќе пати имам препорачувано за фолии да се местат во ФолијаЦентар кај Атанас.
Нема промашај кај човекот.

Што се однесува до атест, веднаш после монтажа е одено на технички.
Covekot e doktor za folii

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk


Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5379
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #753 на: 08 Април 2024, 16:05:35 pm »
Тоа е тоа, се случи. Само лошо е што поради вакви работи губам ќеиф за колата. Пробав со картичка (имам мазна за лепење фолии без остри ивици и со крпче напред), но не бива, си остана прашинката. Прашав Прилеп ми рекоја дека мора нова фолија. Така да, одам на атест, и каква е - таква е. Во Дог би отишол можеби за корекција некогаш, не одам Скопје често (2-3 пати годишно) и повеќе никогаш. Можеби да е човек од Скопје ќе заврши работа, ај пола саат возење не е страшно, но толку пат да поминам и да ме прави некој будала, не фала. Препорака за Клима Фолија - Мартин, лично јас стојам позади неговиот квалитет, а не како останатите препораки на форумов кои се само од интерес, истата приказна од Маршер. Скопје повеќе не би отишол за услуга каде треба да оставам кола повеќе од 1 час. Едноставно скептик сум од денес па натаму, не велам дека нема добри мајстори, но не благодарам.

Отсутен kire95

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1756
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #754 на: 08 Април 2024, 16:38:40 pm »
Чим намонтира ја би ти рекол иди атестирај ги па послем и да менуваш корегираш ова што е проблем ќе имаш веќе внесено и нема да се замараш и мирна глава

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #755 на: 08 Април 2024, 16:46:19 pm »
Повеќе пати имам препорачувано за фолии да се местат во ФолијаЦентар кај Атанас.
Нема промашај кај човекот.

Што се однесува до атест, веднаш после монтажа е одено на технички.
Каде се наоѓа ова?
Дали е усвета после Шарлота?

Јас се понадевав дека ќе препорачате некое од Карпош.
« Последно менување: 08 Април 2024, 16:52:01 pm Deni »

Отсутен Vlatce-Vectra

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5619
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #756 на: 08 Април 2024, 16:49:39 pm »
@Vlatce-Vectra ти ли имаше "клима" фолии, кои се провидни, а штитат само од слнце, и не треба атест, или сум јалнаш?
nemam ama vo plan sum za montaza na ista takva.

Отсутен Jimny

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 1660
  • Skriven i ćutljiv crv rešeta moćno drvo.
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #757 на: 08 Април 2024, 17:05:18 pm »
Тоа е тоа, се случи. Само лошо е што поради вакви работи губам ќеиф за колата. Пробав со картичка (имам мазна за лепење фолии без остри ивици и со крпче напред), но не бива, си остана прашинката. Прашав Прилеп ми рекоја дека мора нова фолија. Така да, одам на атест, и каква е - таква е. Во Дог би отишол можеби за корекција некогаш, не одам Скопје често (2-3 пати годишно) и повеќе никогаш. Можеби да е човек од Скопје ќе заврши работа, ај пола саат возење не е страшно, но толку пат да поминам и да ме прави некој будала, не фала. Препорака за Клима Фолија - Мартин, лично јас стојам позади неговиот квалитет, а не како останатите препораки на форумов кои се само од интерес, истата приказна од Маршер. Скопје повеќе не би отишол за услуга каде треба да оставам кола повеќе од 1 час. Едноставно скептик сум од денес па натаму, не велам дека нема добри мајстори, но не благодарам.
Proveo sam se u Skoplje, ko ćuran na svadbu! ·

Отсутен MAPJAH

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6628
  • Бенве сие бенве
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #758 на: 08 Април 2024, 18:54:47 pm »
Тоа е тоа, се случи. Само лошо е што поради вакви работи губам ќеиф за колата. Пробав со картичка (имам мазна за лепење фолии без остри ивици и со крпче напред), но не бива, си остана прашинката. Прашав Прилеп ми рекоја дека мора нова фолија. Така да, одам на атест, и каква е - таква е. Во Дог би отишол можеби за корекција некогаш, не одам Скопје често (2-3 пати годишно) и повеќе никогаш. Можеби да е човек од Скопје ќе заврши работа, ај пола саат возење не е страшно, но толку пат да поминам и да ме прави некој будала, не фала. Препорака за Клима Фолија - Мартин, лично јас стојам позади неговиот квалитет, а не како останатите препораки на форумов кои се само од интерес, истата приказна од Маршер. Скопје повеќе не би отишол за услуга каде треба да оставам кола повеќе од 1 час. Едноставно скептик сум од денес па натаму, не велам дека нема добри мајстори, но не благодарам.
Proveo sam se u Skoplje, ko ćuran na svadbu! ·
Друг пат несторче мене прашај ме, ја сум објективен провинцијалец, а не само прилепчанки со големи цицки да ми праќаш.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Отсутен Кољо

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 187
    • MVP Ring
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #759 на: 08 Април 2024, 19:37:50 pm »
Оди атестирај, и следен пат кога ќе си Скопје или во близина, помини да ги средат. Валда овој пат со нови фолии.

Sent from my LM-V450 using Tapatalk


Отсутен balanar

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2148
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #760 на: 08 Април 2024, 20:09:49 pm »
Клабери, ве расчитав со тоа керамичките фолии (за предните стакла) и ме заинтригиравте.
Имено, кога го купив Леонот (во 2020-та) - имаше ставено фолии на предните стакла и на трите задни (страничните и гепекот). Ниту знам степен на затемнување, ниту произведувач.
Ова е пред да ја венчаме на нотар во Бутел:



Кога ги вадев штипските таблици, ми препорачаа да ги извадиме предните фолии и тоа е во ред. Од тогаш ја возам вака:



Во сообраќајна веќе имаше впишано атест од 2018-та и ми го препишуваат веќе на сменети две сообраќајни.



Имам две прашања:

- Дали можам да ги извадам задниве фолии и да ставам нешто по мој избор, а да не мора да правам атест пак? Ова го прашувам хипотетички за иднина, сега немам потреба. ОК се фолиите моментално.
- Кои и какви керамички фолии (проѕирни) да ставам на предните стакла? Сакам ова да го направам пред да почнат жештиниве. И дали се става фолија на шофершајбна или не е во ред?
Ми треба заштита од сонце, не да затемнувам визуелно. Не можев да најдам кој процент се веќе затемните фабричките стакла на Леонов, ќе проверам дали има нешто на самите стакла.

Отсутен tomaso

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2112
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #761 на: 08 Април 2024, 20:41:14 pm »
Можиш секако да ги вадиш задните и да клаваш потемни или посветли. Атест има впишано за везден. Како шо кажа и самиот со промена на сообраќајна си останува тој податок да си стои.
А ова за прозирна ув заштита и мене ме интересира.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4161
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #762 на: 08 Април 2024, 22:29:04 pm »
Другар пред 7-8 години стави и на шофершајбна, и тоа мислам со некое мало затемнување. Немаше никакви проблеми со видливост, ама колата беше прилично нова и стаклото беше без оштетувања. Мислам дека ако стаклото е со гребаници и слични оштетувања, кога ќе ставиш фолија ќе ти се наруши повеќе видливоста. Ако не најдеш некој со искуство, крај краева стави, пробај, па ако не бива извади ја. Што се однесува до фабричкото затемнување на стаклата, мерев на Машински на Ибицата, генерација со твојот Леон, провидноста беше околу 72-73%. Мислам дека на сите коли е тука некаде.

Отсутен Mikius

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 10138
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #763 на: 08 Април 2024, 23:42:55 pm »
Не сум навлегувал во истражување на проблематиката, нс поларизирани очила за сонце не се трпат со фолиите, е сега дали со сите фолии...

А за задните стакла ако добро се сеќавам нема ограничување во затемнетоста, и тука се поставува прашање зошто мерење при атест, и зошто воопшто атест.

Отсутен ficomk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 4161
Одг: Затемнување на прозорци - Клима Фолии
« Одговори #764 на: 09 Април 2024, 07:35:32 am »
Прилив у буџет, едностано е :)