Автор Тема: Лажен маркетинг за автомобили-лаги на производители  (Прочитано 27078 пати)

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217


Стратро. Во цената на една каљибра имаш 2-3 Сузики Балено од пред 20 години кои ќе ја надживеат кљаибрата во секоја смисла.
Баба ми, лесна и земја, кога умре имаше 80 години. Според твојата математика тоа се 4 млади пичиња од по 20 години. Камо да можев да ја трампам...

Ako veke sporeduvas koli i zeni kazi dali pre bi legnal so Monika Beluci (age 48)  ili nekoe retardirano 18 godisno devojce?

E sega..Monika ke saka skapa vecera, skapi pokloni (skapo odrzuvanje) ali toa e toa...nema i jare i pare. ;D

Eve ja mojata filozofija, ne znam sto ne e jasno...


Kolku te kostase mazdata i zasto ne kupi cenoven ekvivalent na novo?

« Последно менување: 12 Април 2013, 10:45:37 am Stratro »

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Стратро, генерално се слагам со тебе, ама проблемот со ако не 100%, ама 90% од луѓето што купуваат половњаци е дека забораваат колку им е чергата.

Со други зборови, до вчера возел Југо, денес купил Голф 4, утре ќе му биде скапо да смени дискови и плочки на Голфот за 9000 денари пошто на Југото ги мењал за 2000 денари гуртните.

Такви примери, колку сакаш. Имам комшија што купи W210 E-класа од 1999-та година. Стварно го зема од некоја жена, и стварно Мерцедесот има 200.000 поминати. Со други зборови, као нов, а го плати само 6000 евра, сосе све. Ама дојде ред да му смени гумици на балансштангла позади пошто почнаа да цвичат. Кога му реков, „абе комши, ти шкрипат гумичките позади, смени ги, срамота е“, неговиот одговор беше „ти нормален ли си, знаеш ли колку коштаат?“.

Или комшија што купи BMW 520d (или 530d, небитно)... Кога дојде ред да смени дискови и плочки, му беше скапо да бара квалитетни делови, па стави некои кинески дискови „пошто комши, диск е диск јебига, можда побрзо ќе се трошат, ама 3 пати се поефтини“. На автопат кога мораше нагло да закочи од скоро 200 на саат (ради полиција) три диска пукнаа, еден експлодираше. Го остави на автопат Бенџаминот пошто не можеше да го вози.

Тука е моментот со чергата. Кларксон и Хамонд купија чудовишта за смешни пари, ама колку пари кажаа дека дал Кларксон за не-знам-што во следната епизода? Околу 2000 фунти?

Сите можеме да сањаме да купиме ова или она за 10, 15 или 20.000 евра. И ќе го купиме. Ќе купам 10 години стар Мерцедес ЦЛ500 место Голф Дизел.. Ама нит ќе можам да си дозволам да го напојам, нит ќе можам да си дозволам да го поправам кога нешто (inevitably) ќе се сјебе.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Bottom line: nov Swift, Aveo, Korsa, Fiesta pa i nesto "jache" (NHF) ne e ekvivalent na ova:



Tuku na ova...


Mozeme da se lazeme do utre deka ne e taka..


Za drugoto pisav: Monika Beluci ke saka skapi veceri, odmori, skapi pokloni i konstantna rabota..bidejki ako ne ja rabotis ti, ima redica na drugi pozadi tebe koi rado bi ja rabotele namesto ovaa so lewis vegite.;D

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Така, така. Заеби аргументи, не се битни.

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Toa sto pogore si pisal ne se argumenti. Toa se isklucoci.
Gi imas i kaj luge koi imaat Jugo pa se cudat kako nivnoto im zaribalo na 20.000,a moeto isteralo 300.000.... a gi imas i kaj luge kako tvojot komshi.

Отсутен AllMightyMe

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7038
Јас знам луѓе што без разлика што возат Југо или Мерцедес, па пак ништо не вложуваат во него т.е. не го одржуваат. Резултат, спуштање по Стража без кочници. Не ми е гајле што него не му е мил животот ама веќе ако планираш да возиш други луѓе во таква кола, подобро кажи си каква е состојбата.
Примерот со Зеро и БМВ е навистина за размислување. Не велам дека од судбина не се бега, ама па и да си ја предизвикуваш ....

Отсутен Sportex

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7879
  • Иштван Беќар Пецарош
    • camouflage.mk
Муабетот од денес кога си ја перев колата, ама буквално истиот.

Пијат кафе праат муабет, едниот од нив имал буџет 2.000 евра а праи муабет за Вектра, Пасат, БМВ, од не знам која година, место да праи муабет за Корса, Панда, Путно и тн...!


Отсутен Prcot

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3460
Ќе купам 10 години стар Мерцедес ЦЛ500 место Голф Дизел.. Ама нит ќе можам да си дозволам да го напојам, нит ќе можам да си дозволам да го поправам кога нешто (inevitably) ќе се сјебе.

Бев на самиот раб да купам Меган Ф1. Но разумот го победи срцето, размислив и сватив дека тој Меган тогаш и сеуште ми е преголем залак за мене.

Отсутен Drive-r

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7476
  • FB Vlecna Suzba Niko-m
Нема да можеш да го одржаваш, основни работи.
Некои аууу бандаж 18ка топ, ама кога ќе треба да смени гума ваууу.
Забораваат математика на основни работи да се прават.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Математиката is a bitch

Отсутен Bugar

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5710
  • Почесен кинез.
Математиката is a bitch

ti vikas tuka wau koga treba guma da smenis. Bitno e deka ima eftini kineski gumi i ne se zamaraj.

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Кинеска гума не би ставил на кола, па последна да е. Немам самоубиствени нагони, ама читајќи ги твоите постови ми доаѓа да си свирнам куршум..

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Кинеска гума не би ставил на кола, па последна да е. Немам самоубиствени нагони, ама читајќи ги твоите постови ми доаѓа да си свирнам куршум..

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
пластики... тоа се пластични гуми... на дожд да заврне, исто како на мраз да возиш... запирање само кога ке се фукнеш во нешто...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
пластики... тоа се пластични гуми... на дожд да заврне, исто како на мраз да возиш... запирање само кога ке се фукнеш во нешто...
Ако сакам нови убави и исти гуми, за кајчето да не ми удира во брегот, сигурно нема континентал да земам.