Автор Тема: Лажен маркетинг за автомобили-лаги на производители  (Прочитано 27043 пати)

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
XL1 е многу интересно парче технологија. Јас би го ставил на исто технолошко рамниште со Bugatti Veyron.

Е сега, XL е исто толку релевантен за сериските возила како и Veyron - односно, скоро ич, барем сега за сега. Од друга страна, имаме возило со коефициент на отпор на воздух од само 0.189. Најаеродинамичното сериско возило е Mercedes CLA со 0.23. Toyota Prius има 0.25.

Комбинирајте го тоа со логичното поврзување на електромотор со дизел (наместо според мене глупавото и нелогично поврзување на електромотор со бензински агрегат) и автоматски имаме рецепт за екстремно ниска потрошувачка. Електромоторот се користи во град (каде дизелот троши „повеќе“) а на отворено се користи дизелот (кој што по дефиниција е поекономичен од бензинскиот мотор).

Значи, одлична аеродинамика + логичен хибриден систем + екстремно-лесни материјали (целата кола тежи 795 кила и нуди простор за двајца) = технолошки напреден автомобил. Е сеа, кошта 100.000 евра..

А тоа дали троши 0.9 литри или 1.8 - мање више, апсолутно небитно. Ја криеле цената на струјата.. Ок, ама во споредба со цената на горивото, цената на струјата е апсолутно занемарлива. Од друга страна, сигурно има одредени услови во кои колата ќе троши 0.9 литри на 100 километри. Дали се тие услови секојдневни, односно секојдневно достапни? Најверојатно не. Дали постојат? Секако.

---

Едит: Оноа што сакам да го кажам е дека Volkswagen не го рекламира XL1 како возило што троши толку и толку пари на 100 километри, него возило што троши 1 литар гориво (дизел, во случајов) на 100 километри. А тоа е сосема вистинито.

немој само и ти да кажеш дека ке потроши 1 литар на 100 без електричниот погон?
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
1. Се надевам сакаше да кажеш „без полнење од штекер“.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
баш тоа...
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Во строго определени услови* мене маздата ми троши помалку од 0.9l/100km и тоа со брзина над 150km/h.




* Строго определени услови се возење во 5-та брзина по удолница со нагиб од 10%.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2655
  • Слобода или смрт
Што сакаш прави мојата потрошувачка неможеш да ја победиш затоа што мора да ти биде запалена за да имаш кочници и серво кај мене изгасена можеш да ја симнеш комотно од пониква. Е што ќе ги уништиш кочниците е друга работа.



Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
А што мислиш колку троши запалена на удолница?
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54918
  • Махер
Во строго определени услови* мене маздата ми троши помалку од 0.9l/100km и тоа со брзина над 150km/h.
* Строго определени услови се возење во 5-та брзина по удолница со нагиб од 10%.
Во двата правци се прави тестот. Качи се после и измери.

А што мислиш колку троши запалена на удолница?
0.0л/100км

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Кој вика дека во двата правци? Пишав кои се строго определените услови.
Ум шо идит отпосле не јет ум!

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Smesni mi se reklamive na bilbordive za avtomobili "neverojatni 105 konjski sili za samo 5000 evra ucestvo , a ostatokot na 48 rati. "

......a pak koga ke cujam deklarirana potrosuvacka mi ide na pod da se trkalam.

Denes ne funkcionora principot bang for buck..tuku airbags, electric windows & power steering for a lot of bucks...raboti koi se vgraduvaat poveke od 2 decenii ( i duri mojata kola gi ima)...a seuste se obiduvaat da gi pretstavat kako nesto novo, extra i inovativno.

Pod hauba bolje ne prasuvaj sto ti nudat.



Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
тоа се глупи реклами... демек ке се залетам со 5.000 евра право кај колата, ке потпишам договор, ке ја земам и одпосле ке ми кажат, абе бачко, ти имаш уште 10.000 евра за плаќање... кој ку*ац им е на таквите маркетингшки фирми незнам... ама тоа не пали.. ај да речеме уште 500 евра треба па да те излажат, ама не се 500 евра... тоа е ептен глупо и незамисливо.
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Klasicen primer: Suzuki Swift..se zaletav da go zemam za 5500 kako zamena za Jugoto.
Ne se ni posomnevav deka e duplo. Spored mene taa kola  i slicni na nea ne treba da kostaat poveke od 6000 so ful oprema.

Отсутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29512
    • CARclub.mk
Многу се дружиш со Бугар изгледа..

Отсутен Stratro

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 22217
Za mene toa e kibrit na 4 trkala so volan. I za 6 ke podrazmislam.
Thank you very much.

Отсутен kimi makedonski

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2655
  • Слобода или смрт
Ама стратро не знаеш ти дека ново си е ново? :D

Отсутен gOJDO

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7687
  • Хорска Секција
Дефинитивно Стратро направи бугарски муабет. Фалеше уште да го спореди со 20 Голф 2-ки бидејќи за 10К евра реално може да купи 20 стари канти.

Свифтот е елегантно, убаво, складно, осмислено и квалитетно градско возилце кое во однос на конкуренцијата и те како вреди за сумата по која се нуди. За 6000 евра неможеш да купиш ни Спарк, ни Чери.

Што се однесува до бројките на хартија, тоа е глупиот маркетинг со кој не спамираат сите шиткачи на коли во земјава. Сепак Свифтот со тој атмосферски бензински мотор од „105“КС е формула.

EDIT: Глеам у меѓувреме постирал математика на X коли на метро.

Стратро. Во цената на една каљибра имаш 2-3 Сузики Балено од пред 20 години кои ќе ја надживеат кљаибрата во секоја смисла.
Баба ми, лесна и земја, кога умре имаше 80 години. Според твојата математика тоа се 4 млади пичиња од по 20 години. Камо да можев да ја трампам...
Ум шо идит отпосле не јет ум!