Автор Тема: Автомобилски Генерални Муабети  (Прочитано 456844 пати)

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43557
  • Il Moderatore
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2940 на: 30 Декември 2023, 22:02:24 pm »
https://sdk.mk/index.php/makedonija/podneseno-obvinenie-za-18-litsa-za-krazhba-i-prodazhba-na-luksuzni-koli-vo-vrednost-od-nad-pola-milion-evra/

„Во периодот од август 2020 до април 2022, обвинетите вршеле пренос преку царинска линија на непријавени стоки – луксузни автомобили во вкупна вредност од големи размери. Тие ја избегнувале царинската контрола, фалсификувале службени исправи и употребувале лажни јавни исправи како вистински за да ги регистрираат автомобилите, а потоа со цел да ги прикријат кривичните дела, ги сокривале возилата и меѓусебно ги препродавале по неколкупати во краток временски период. За прикривање на возилата кои биле предмет на криумчарење и царински измами е обвинето и правното лице – автосалон од Кочани“, велат од Обвинителството.

АутоВелт ли е автосалонот од Кочани.
Нешто математикава не ми штима мене, 500.000е за 15 возила. у просек по 33.000 евра за возило. Ако биле луксузни, канти шверцале овие... :)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Tischläufer

  • Le Diesel
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 34046
  • Таков е животот... јебига
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2941 на: 30 Декември 2023, 22:09:57 pm »
https://sdk.mk/index.php/makedonija/podneseno-obvinenie-za-18-litsa-za-krazhba-i-prodazhba-na-luksuzni-koli-vo-vrednost-od-nad-pola-milion-evra/

„Во периодот од август 2020 до април 2022, обвинетите вршеле пренос преку царинска линија на непријавени стоки – луксузни автомобили во вкупна вредност од големи размери. Тие ја избегнувале царинската контрола, фалсификувале службени исправи и употребувале лажни јавни исправи како вистински за да ги регистрираат автомобилите, а потоа со цел да ги прикријат кривичните дела, ги сокривале возилата и меѓусебно ги препродавале по неколкупати во краток временски период. За прикривање на возилата кои биле предмет на криумчарење и царински измами е обвинето и правното лице – автосалон од Кочани“, велат од Обвинителството.

АутоВелт ли е автосалонот од Кочани.
Нешто математикава не ми штима мене, 500.000е за 15 возила. у просек по 33.000 евра за возило. Ако биле луксузни, канти шверцале овие... :)
Луксузни али крадени, без никаква документација. Тие не биле продавани на обични цивили, туку на соучесници во кражбата, како министри, директори, советници, градоначалници, началници и слично.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43557
  • Il Moderatore
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2942 на: 30 Декември 2023, 22:17:01 pm »
„проценета вредност“ пишуеше по новиниве, демек на толку ги процениле. Ако е така, малце и надувани се цените, значи ептен канти. Не викам ја колку и кој украл (и дали украл), туку дека според проценкава канти биле. Помалце од еден познат владин мерцедес...

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8423
  • Малерозен дрводарец
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2943 на: 30 Декември 2023, 22:36:27 pm »
Види... таа "проценета" е може толку проценета за да лапне некој друг "чичин" после на аукција. :)
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43557
  • Il Moderatore
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2944 на: 30 Декември 2023, 22:39:29 pm »
Види... таа "проценета" е може толку проценета за да лапне некој друг "чичин" после на аукција. :)

Аааа вииш, не ми текна на таа могуќносс!

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Nandor The Relentless

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 8423
  • Малерозен дрводарец
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2945 на: 30 Декември 2023, 23:04:56 pm »
Каде за нулта вечер?
Да одиме на ајкула, може ќе упознаеме некој "чичо".
Многу зборува - ништо не кажува.
Ветер од северен правец.
Раскажува детално за комплетно неважни работи.
На кратко, а богами и на Македонски: Никој.

Присутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43557
  • Il Moderatore
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2946 на: 30 Декември 2023, 23:13:56 pm »
На плоштад, со Стојне и Гавазова ;)

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2947 на: 06 Јануари 2024, 20:32:02 pm »
Мазда 2 тактен мотор.

Отсутен grandemiki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 273
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2948 на: 22 Јануари 2024, 11:02:38 am »
Некој за помош од прилика цена како да пресметам за царина комплет колку би чинело за да внесам кола од Германија станува збор за Киа спортејџ 2016-2017 година основна опрема. Таму гледам на огласи се движат од 10.500 до 14-15к, планирам таму да земам бензинец околу 11.500е макс, знам дека има страна за да ти кажат колку точно пари ќе чини царината, проблем е што неможам ВИН да најдам на огласи не го пишува... дали има некој искуство што внесувал коли колку би чинело од прилика дали ќе ме фати поефтино или тука да барам да купам, од пријатели коли што внесувале ми велат повеќе од 3000евра нема да чинело... што значи би зел за 14.500е макс а овде цените им се 17к+.. Фала ви.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54919
  • Махер
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2949 на: 22 Јануари 2024, 11:04:51 am »
Некој за помош од прилика цена како да пресметам за царина комплет колку би чинело за да внесам кола од Германија станува збор за Киа спортејџ 2016-2017 година основна опрема. Таму гледам на огласи се движат од 10.500 до 14-15к, планирам таму да земам бензинец околу 11.000е макс, знам дека има страна за да ти кажат колку точно пари ќе чини царината, проблем е што неможам ВИН да најдам на огласи не го пишува... дали има некој искуство што внесувал коли колку би чинело од прилика дали ќе ме фати поефтино или тука да барам да купам, од пријатели коли што внесувале ми велат повеќе од 3000евра нема да чинело... што значи би зел за 14.500е макс а овде цените им се 17к+.. Фала ви.
https://www.davackizavozila.mk/

Отсутен grandemiki

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 273
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2950 на: 22 Јануари 2024, 11:07:05 am »
Некој за помош од прилика цена како да пресметам за царина комплет колку би чинело за да внесам кола од Германија станува збор за Киа спортејџ 2016-2017 година основна опрема. Таму гледам на огласи се движат од 10.500 до 14-15к, планирам таму да земам бензинец околу 11.000е макс, знам дека има страна за да ти кажат колку точно пари ќе чини царината, проблем е што неможам ВИН да најдам на огласи не го пишува... дали има некој искуство што внесувал коли колку би чинело од прилика дали ќе ме фати поефтино или тука да барам да купам, од пријатели коли што внесувале ми велат повеќе од 3000евра нема да чинело... што значи би зел за 14.500е макс а овде цените им се 17к+.. Фала ви.
https://www.davackizavozila.mk/

Ја знам странава но проблем е што не знам ВИН број на колата.... а гледам тоа го бараат во понудите.

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2951 на: 22 Јануари 2024, 11:45:55 am »
Некој за помош од прилика цена како да пресметам за царина комплет колку би чинело за да внесам кола од Германија станува збор за Киа спортејџ 2016-2017 година основна опрема. Таму гледам на огласи се движат од 10.500 до 14-15к, планирам таму да земам бензинец околу 11.500е макс, знам дека има страна за да ти кажат колку точно пари ќе чини царината, проблем е што неможам ВИН да најдам на огласи не го пишува... дали има некој искуство што внесувал коли колку би чинело од прилика дали ќе ме фати поефтино или тука да барам да купам, од пријатели коли што внесувале ми велат повеќе од 3000евра нема да чинело... што значи би зел за 14.500е макс а овде цените им се 17к+.. Фала ви.

Ооколу +40% на цената на возилото во Германија. Ако таму е 10.500, на наши табли околу 15.000. Груба пресметка..

Присутен nestor04

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5380
  • Шо да пишам тука?🤔
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2952 на: 22 Јануари 2024, 11:47:46 am »
Јас би рекол 60%.

Присутен andrejnaumovski

  • Јуниор
  • **
  • Пораки: 767
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2953 на: 22 Јануари 2024, 12:01:48 pm »
Јас би рекол 60%.

Не е 60% на кола од 11.500 евра. Најголем дел од давачките одат во данокот за моторни возила кој е процентуален во однос на фактурната/каталошката вредност на возилото. За возила од 10 до 12к евра данок на моторни возила е 1%, од 12-14 е 2%. Со цените на половни возила во последниве 2 години не сум видел некое да се продава под каталошка вредност, така да ако возилото е 12к тогаш

(12000 * 1.05 (царина без ЕУР1) * 1.01 (ДМВ) + 500 евра (спрема калкулаторот на ДМВ на царина толку е ЦО2 данокот за дизел моторот 2.0 со 166g/km)) * 1.18 (ДДВ) = 15606 евра. 3606 се давачките што е околу 23% е сеа тука додај и транспорт трошоци и сигурно уште некои административни трошоци што има кај нас плус регистрација, околу 30ина-35% би рекол за да имаш луфта.

Калкулаторот за ДМВ е вратен во функција и личи дека ЦО2 вредностите им се ажурирани: https://ite.customs.gov.mk:8070/userForm

За оформување на крајна цена, на основната цена на колата се додава вкупната вредност на ДМВ и целата сума се множи со 1.18 за ДДВ.
« Последно менување: 22 Јануари 2024, 12:13:42 pm andrejnaumovski »

Отсутен Спенсер

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 7348
Одг: Автомобилски Генерални Муабети
« Одговори #2954 на: 22 Јануари 2024, 12:26:19 pm »
Јас би рекол 60%.

Не рекувај.. ;D