Автор Тема: GPS uredi, mapi itn.  (Прочитано 197441 пати)

Отсутен Allexxander

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5832
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #660 на: 05 Јуни 2015, 15:27:25 pm »
Е сеа и вие, најдобрите телефони на пазарот ги кажавте. За навигација секое телефонче ќе брка работа. Само да не е некое со 3 инча екран и да е над 1гб рам. И да има барем 1-2гб сториџ.

Отсутен brm brm

  • Редовен
  • ***
  • Пораки: 2639
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #661 на: 05 Јуни 2015, 15:34:14 pm »
фала на советот на сите.

Отсутен Simo - Carrier159

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 43559
  • Il Moderatore
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #662 на: 05 Јуни 2015, 20:08:27 pm »

Или ова:
Цитат
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,17556.msg785772.html#msg785772

Телефон си е телефон, јебеш ти ГПС....

како успеа ова да го изведеш како заклучок од моите 2-3 постови, само ти си знаеш....

Auto ko i svaka Alfa automatski nevalja. Da je najbolji auto na svijetu - opet nevalja jer je Alfa.
Da Alfa nevalja će ti potvrdit SVI koji nikad nisu vozili istu. Jer da valja onda bi je vozili. A kako nisu - nevalja.

Отсутен onak

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 15993
  • сељаторе ин ил селандроре!!
    • КАНО еко системи
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #663 на: 06 Јуни 2015, 01:55:15 am »
Со здравје да си го служиш.

А истото ке го имаше и на смартфон, ма и боље, какви.
и +  ке си заштедеше пари.
Ама кој ти е крив коа не слушаш напредни форумџии, него нас закоравени и застанати во времето.
:D :D :D

ахам... да... биг лајк хехехе... ако е тоа закоравеност, ок, и јас сум закоравен, олд фешн јузер ;D ;D

пази ситуација... палам кола во гаража, гарминот се пали.. после 60 секунди вика нема достапност до сателити..ок, знам, под земја сум, под армиран бетон бла бла бла.. излагам од гаража.. не стигнав до крајот на угорницата од гаражата (10 метри е) се појави мапата со закачени сателити...

телефон? смарт бил андроид бил ајфон бил? еве, јас сум користел 2 кинески платформи за навигација.. и тие биле побрзи од телефон, ама далеку од оваа брзина... муња би рекол у пм...

уште и зеро посабајлечки ме освежи со мапа на цела европа од март 2015-та.. па па па... по апдејтирана неможе да биде... е да.. 3+гига е... тури ја во телефн де.. нема проблем... после види што ке ти се деси со истиот... :)
www.kano.com.mk
www.parno.com.mk
www.kanosistemi.com.mk
www.evtinogreenje.com.mk
https://www.facebook.com/kano.eko.sistemi
кликни на било кој, нема да утнеш, сите водат на исто место, во исто време

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #664 на: 06 Јуни 2015, 08:52:33 am »

Стара е таа, најнова Гармин мапа за Европа е 2016.10

Присутен zeroSignal

  • FEARLESS LEADER
  • Генерал Прва Класа
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 29523
    • CARclub.mk
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #665 на: 06 Јуни 2015, 09:04:14 am »
Таа ја најдов на ТПБ, ја собрав. Ако има понова ќе побарам. :)

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #666 на: 06 Јуни 2015, 10:21:32 am »

Ретко на торенти има најнови мапи, на тој линкот поназад што го постирав - таму има се, и најново.

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #667 на: 06 Јуни 2015, 10:34:58 am »

Или ова:
Цитат
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,17556.msg785772.html#msg785772

Телефон си е телефон, јебеш ти ГПС....

како успеа ова да го изведеш како заклучок од моите 2-3 постови, само ти си знаеш....

А бре Симо, си остарел, не знаш ни дасе нашалиш :-)
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен Deni

  • Photo & Light
  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 54920
  • Махер
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #668 на: 06 Јуни 2015, 10:38:57 am »
Таа ја најдов на ТПБ, ја собрав. Ако има понова ќе побарам. :)
А зошто да се торентува кога уредот си го купил? Не иде со лајфтајм апгрејди или пак со основен апгрејд за мапа!?

Отсутен Van

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 5257
  • VW Golf MK3 1.9 TDI
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #669 на: 06 Јуни 2015, 11:00:49 am »
Oсвен мапите, друг важен ресурс се POI (Points Of Interests). На пример, локациите на местата со камери и мерење на брзина.
Тоа може да се купи директно од Гармин, еднократно или со годишна претплата:
http://www.garmin.com/uk/extras-camera-alerts/

Илии... бесплатно да се преземе од линкот подолу (се работи за веќе отклучени POI, само се копираат во соодветниот директориум на Гармин флешот):
http://gpsunderground.com/forum/garmin-pois/661-garmin-cyclops%E2%84%A2-safety-cameras-eu-au-na-za-ru-me-118.html#post269542

Линкот иде директно на последните Cyclops™ Safety Cameras - EU, AU, NA, ZA, RU, ME од 4ти јуни годинава. Но ако го читате ова месеци или години подоцна, само отворете ја последната страна на темата и во последниот пост би требало да ги има последните достапни Safety Cameras POI.

Отсутен velestrumf

  • Легенда
  • *****
  • Пораки: 20611
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #670 на: 06 Јуни 2015, 11:24:34 am »
Битен момент за плинашите што користат Гармин е можноста да се вметнат станици кои имаат плин како POI. Екстензиите може да се најдат на www.mylpg.eu
The numbers thing, the how-fast-can-we-drag-race-a-bunch-of-cars, is the realm of people who think more is better, not better is better. - Matt Hardigree, Jalopnik.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #671 на: 06 Јуни 2015, 18:33:21 pm »

Или ова:
Цитат
http://forum.carclub.mk/index.php/topic,17556.msg785772.html#msg785772

Телефон си е телефон, јебеш ти ГПС....

како успеа ова да го изведеш како заклучок од моите 2-3 постови, само ти си знаеш....

А бре Симо, си остарел, не знаш ни дасе нашалиш :-)
едно е шала, друго е оноа "педерско" буцкање...

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #672 на: 06 Јуни 2015, 18:35:34 pm »
Од све по малку, казановски :-) ама кога се местиш, така си бива работата.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.

Отсутен KaZaN

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 3880
  • Шуруп Мајстор
    • Шуруп Мајстор
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #673 на: 06 Јуни 2015, 19:40:24 pm »
Никој ништо не намести... Тоа што луѓето имаат различни мислења за одредена тематика, не значи дека размислуваат правилно или погрешно. Едноставно различно размислуваат. Тоа е тоа.

На крај краева, ако има некој пари за фрлање за GPS уред, нека фрла. Ако му е на некој за курчење, нека се курчи. Тоа што јас немам потреба од тоа, а во меѓувреме телефонот ми е сосема доволен за таа намена, нема да купам таков уред и ќе бидам против тоа. Тоа што моето мислење е такво не ти дава право ни тебе, а ниту на било кој друг да го осудува ( позитивно или негативно ) моето мислење...

Така да, ако си имал намера да се шалиш, шали се, ама немој така на педерски начин да буцкаш. Нема потреба. И јас имам да кажам многу против, само го почитувам твоето ( а и на некои други ) мислењето, па не осудувам...

Отсутен SaleSk

  • Сениор
  • ****
  • Пораки: 6101
  • 69
Одг: GPS uredi, mapi itn.
« Одговори #674 на: 06 Јуни 2015, 21:13:37 pm »
@KaZan
Ај од почеток.
Човекот праша. Познавајќи го од неколку видувања, (да не се навредиш) многу подобро од тебе, знам за каква намена му треба тоа што го бара, односно конкретно ГПС уред. Значи не телефон, не играчка, него ГПС.
Затоа и му препорачав ГПС со ЛТС мапи.

Потоа споделив мое лично искуство со телефони. Можеби моите телефони се погодиле чкартни, твоите ОК, се е релативно.
Јас немам потреба од ГПС. И јас користам телефон. Еднаш, максимум два пати во годината.
Но тоа не значи дека не сакам да купам ГПС па кога ке ми треба да го користам.
Едноставно немам потреба од навигација. Кога ке имам потреба првиот момент ке ја купам.
Навигацијата е поефтина одколку згрешен пат од 50 километри + нервози.
Моето скромно искуство во животов тоа ми го кажува.

Се дискутираше, се полемизираше за на крајот повторно сите донесат заклучок дека ГПС е уред наменет за тоа.

На прашањето на членот саркастично одговорив...
Немам намера да цитирам постови и бла бла бла и да навлагам во нешто за да ја усерувам темата.
Едноставно одговорив со два поста на Симо, кој се пронајде во нив, па запраша како сум успеал да изведам заклучок. Небитно, за да не продолжувам во некој правец во кој не сакам, одговорив дека остарел и не сваќа шала.
Потоа ти се убацуваш со муабет дали е шала или буцкање.
Што и да е, е, небитно.
Јас сум сватил едно, друг друго, трет трето, ти четврто и така натака...Сеедно.

Јас во моите постови никого не осудив, не навредив, не му наметнав мислење ниту се потрудив, ниту па некого буцкав, а најмалку на педерски начин.

Едноставно одговорив саркастично. Тој одговор ниту е педерски ниту е со цел да буцкам некого.

Ако тебе телефонот ти брка работа како ГПС, и може да го замени, твое си е. Ако твојот телефон може да замени фото апарат, твое си е. Ако твојот телефон може да замени ПЦ, твое си е.

За мене фото апарат е фото апарат.
За мене ГПС е ГПС уред.
За мене ПЦ е ПЦ.
За мене лаптоп е лаптоп.
За мене таблет е таблет.

И на крајот од краиштата телефон е телефон, а се друго е само прирачна помошна алатка која може да се најде како нужно зло во даден момент.

Еве извини што сум се нашалил без да ја разбереш шалата, на туѓа сметка, за друг член, а не за тебе лично, пошто очигледно си ги прерипал главните реченици во постовите и си ги прочитал оние кои ти западнале во око.
Ете, мислам дека сега ти е полесно.

Нареден пат подетално анализирај ги одговорите или дискусиите кои се водат со останатите членови за да не мораш да се нервираш заради моите шали и буцкања со нив.

Стварно ИЗВИНИ.
Dusevno bolniot covek nikogas ne napagja bez pricina.Po toa se razlikuva od normalnite ludje.